Majstrovstvá SR a ČR s atraktívnymi menami i programom

Majstrovstvá SR a ČR s atraktívnymi menami i programom

Petrovia Sagan i Velits, možno Čech Roman Kreuziger, atraktívny dojazd na štadióne sú hlavnými lákadlami tohtotýždňových majstrovstiev Slovenska a Česka v cestnej cyklistike v Dubnici nad Váhom. Program šampionátu sa začne vo štvrtok 20. júna časovkami a vyvrcholí v nedeľu 23. júna atraktívnych pretekmi mužov elite.

Pôvodne sa mali spoločné majstrovstvá 2013 uskutočniť v Českej republike, ktorá však onedlho bude hostiť európsky šampionát na ceste. "Česi nás požiadali, či by sme podujatie po roku opäť nezorganizovali. Súhlasili sme a rozhodli sa pre Dubnicu, za ktorú hovorili dlhoročné organizátorské skúsenosti," vysvetlil prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Celkovo by sa malo na šampionáte zúčastniť vyše 500 cyklistov vo všetkých vekových kategóriách. Vo štvrtok a v piatok sú na programe časovky, počas víkendu preteky s hromadným štartom. Okrem Dubnice bude centrom šampionátu aj Nová Dubnica. V tomto meste na Považí bude štart i cieľ časoviek. Organizátori pre jazdu proti chronometru pripravili 20,5 km dlhý okruh smerom na Nemšovú. V sobotu sa pôjdu preteky žien, junioriek i juniorov so štartom i cieľom v obci Hrabovka.

Vrchol šampionátu bude v nedeľu 23. júna, keď sa uskutočnia preteky elitnej kategórie mužov a mužov do 23 rokov. Na štarte na pravé poludnie na Mierovom námestí v Novej Dubnici by sa mal zísť vyše dvestočlenný pelotón, ktorý sa vydá najskôr na okruh medzi Skalkou nad Váhom, Zamarovcami a Hrabovkou. Po absolvovaní šiestich 14,8 km dlhých kôl (88,8 km) príde do Dubnice, kde ho čaká ďalších šesť kôl na trati do Novej Dubnice a späť. Dovedna majú preteky dĺžku 198,6 km. Na štarte by mali byť takmer všetky esá slovenskej a českej cyklistiky. Atraktívny bude najmä dojazd na futbalovom štadióne, na ktorom cyklisti absolvujú aj nájazdy do záverečných okruhov. Vlaňajší slovenský titul v časovke obhajuje z Púchova Peter Velits, v hromadným pretekoch triumfoval Peter Sagan.

"Nedeľňajšia časť bude vyvrcholením programu. Účasť už potvrdili bratia Saganovci a Velitsovci, stále otázny je Kreuziger a Raboň. Hľadali sme v Dubnici atraktívne miesto na dojazd a zvolili sme futbalový štadión. Vraciame sa vlastne do histórie, keďže na štadiónoch sa v minulosti končili etapy Pretekov mieru i Okolo Slovenska. Na prvých šiestich okruhoch cez Hrabovku by sa mal pelotón preriediť. Druhá polovica pretekov nebude členitá, ale pre cyklistov je to tvrdá trať. Na okruhu medzi Dubnicou a Novou Dubnicou je približne 120 zákrut, kde treba neustále brzdiť a prehadzovať. Pri aktívnej jazde sa aj tam môže pelotón preriediť. V štartovej listine budú aj odchovanci dubnickej cyklistiky Patrik Tybor a Martin Mahďar,“ uviedol šéf organizačného výboru a riaditeľ pretekov Stanislav Holec.

Organizátori pripravili pre divákov bohatý sprievodný program. Na štarte v Novej Dubnici bude hrať Maxim Turbulenc, fanúšikovia majú možnosť sledovať prenos z pretekov na veľkoplošnej obrazovke. Podobná bude aj na futbalovom štadióne v Dubnici, kde pripravili pre deti súťaže. Nad pelotónom bude lietať vrtuľník s kamerou, ktorý sprostredkuje fanúšikom atraktívne zábery. Pred prvým prejazdom pelotónu zahrá divákom Desmod, nebudú chýbať ďalšie atrakcie a stánky s občerstvením a cyklistickými doplnkami. Vstupné na štadión je od troch do ôsmich eur. Organizátorov mrzí, že sa tieto atraktívne preteky vzhľadom na postoj televíznych spoločností nedostanú na obrazovky.

Program spoločných majstrovstiev SR a ČR v cestnej cyklistike v Dubnici nad Váhom a Novej Dubnici:

Štvrtok 20. júna: časovka juniorov, junioriek a žien (15.00, štart Mierové námestie Nová Dubnica, 20,5 km)

Piatok 21. júna: časovka mužov-elite a mužov do 23 rokov (16.00, štart Mierové námestie Nová Dubnica, 41 km)

Sobota 22. júna: preteky žien a junioriek (9.00 h, štart a cieľ: Hrabovka, 88,8 km), preteky juniorov (13.30 h, štart a cieľ: Hrabovka, 118,4 km)

Nedeľa 23. júna: preteky mužov-elite a mužov do 23 rokov (12.00 h, štart Mierové námestie Nová Dubnica, cieľ futbalový štadión Dubnica nad Váhom, 198,6 km)
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 15 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Saganove majstrovstvá - preteky ako žiadne iné

Saganove majstrovstvá - preteky ako žiadne iné

Majstri republiky sa udeľujú v pretekoch, ktoré sa nepodobajú na nič iné. Na štarte sú profíci aj amatéri, dokončí ich len pár jazdcov. Ako vyzeral ďalší titul Petra Sagana?
Martin Haring – na výjazde so 14-násobným majstrom SR

Martin Haring – na výjazde so 14-násobným majstrom SR

Tento jazdec zrejme ako jediný u nás dokáže už dlhé roky kombinovať na vysokej úrovni cyklokros, cross country, maratóny, či cestnú cyklistiku. Srdcom je ale stále biker a hlavne "pohoďák" so zmyslom pre humor...
Ako som nedokončil majstrák

Ako som nedokončil majstrák

„Skončiť so Saganom na bedni“... tieto slová som neuvážene povedal Imromanovi počas jedného z našich výjazdov na otázku, aké mám plány na sezónu 2020.
keyboard_arrow_up