MS Triatlon: V Kitzbüheli extrémne krátke, ale extrémne náročné trate

MS Triatlon: V Kitzbüheli extrémne krátke, ale extrémne náročné trate

Osemdielny seriál pretekov majstrovstiev sveta v triatlone pokračuje v sobotu 6. júla v rakúskom Kitzbüheli svojím piatym kolom. Preteky v známom lyžiarskom stredisku sú na extrémne krátkych tratiach, napriek tomu patrí tento triatlon k najťažším na svete. Za tento honor vďačí profilu cyklistickej i bežeckej časti.

Po 750 m plávania totiž na pretekárov čaká 11,55 km cyklistiky, ale s prevýšením neuveriteľných 867 m, pričom na poslednom kilometri sa stúpanie pohybuje od 17 do 22 percent. Vzápätí nasleduje beh na 2,55 km, ale opäť s prevýšením 136 m.

Do Kitzbühelu smeruje výkvet súčasného svetového triatlonu. Prvýkrát od minuloročných olympijských hier v Londýne sa v jedných pretekoch predstavia všetci traja medailisti z britskej metropoly - súrodenci Alistair a Jonathan Brownleeovci a Španiel Javier Gómez. Odborníci však upozorňujú, že na pódiové miesta sa tlačia ďalší. Medzi favoritov radia úradujúceho majstra Európy z nedávneho šampionátu v tureckej Alanyi Rusa Ivana Vasilieva, ale aj jeho krajana Alexandra Briuchankova, či špecialistu na takéto extrémne trate Švajčiara Svena Riederera. V 66-mennej štartovej listine sú aj ďalší kandidáti na výborné umiestnenie - Španiel Mario Mola, Nemec Steffen Justus, Francúzi Laurent Vidal a Vincent Luis, či Juhoafričan Richard Murray.

Prvýkrát bude mať Slovensko v štartovom poli dvojicu pretekárov. K Richardovi Vargovi sa tentoraz pridá aj 22-ročný Tomáš Kubek - strieborný medailista v kategórii mužov do 23 rokov na minuloročných majstrovstvách sveta v kros triatlone. Varga doteraz bodoval v dvoch pretekoch seriálu - na úvod sezóny v novozélendskom Aucklande skončil osemnásty, v kalifornskom San Diegu pre zdravotné problémy nedokončil, v japonskej Jokohame neštartoval a v španielskej metropole Madrid obsadil 22. miesto. V celkovom poradí mu patrí 34. pozícia a určite by bol rád, keby sa mu podarilo svoje postavenie vylepšiť. Pre Kubeka to bude premiéra v pretekoch tohto rangu.

V kategórii žien sú prihlásené tri najlepšie v poradí seriálu MS po štyroch pretekoch - Gwen Jorgensenová z USA, Nemka Anne Haugová a Britka Jodie Stimpsonová. Jorgensenová je skvelá bežkyňa, v Kitzbüheli sa však beží iba 2,55 km. Preto sa väčšie šance dávajú Haugovej, ktorá má všetky tri disciplíny vzácne vyrovnané. Slovensko nebude mať v kategórii žien zastúpenie.

Program pretekov 5. kola seriálu MS - Kitzbühel (Rak.):

6. júla (sobota): muži - elite (13.06 h), ženy - elite (16.26)

Poradie po štyroch pretekoch (z ôsmich naplánovaných):

MUŽI: 1. Javier Gómez (Šp.) 2744 bodov, 2. Joao Silva (Portug.) 2055, 3. Mario Mola (Šp.) 1959, 4. Richard Murray (JAR) 1868, 5. Ivan Vasiliev (Rus.) 1814, 6. Jonathan Brownlee (V.Brit.) 1600, ... 34. Richard Varga (SR) 369

ŽENY: 1. Gwen Jorgensenová (USA) 2233, 2. Anne Haugová (Nem.) 2173, 3. Jodie Stimpsonová (V.Brit.) 1956, 4. Juri Ideová (Jap.) 1717, 5. Felicity Abramová (Aus.) a Non Stanfordová (V. Brit.) obe po 1540
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2024, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Richard Varga rozpráva o plánoch na rok 2016 a želá športu viac podpory, záujmu aj úspechov

Richard Varga rozpráva o plánoch na rok 2016 a želá športu viac podpory, záujmu aj úspechov

Štvornásobný majster sveta v akvatlone Richard Varga želá celému slovenskému športu v roku 2016 čo najviac medailí, úspechov a podpory zo strany štátu aj jednotlivých zväzov. Praje si, aby kompetentní ľudia riešili veci okolo športu a športovcov systematicky, nie jednorázovo, resp. nie iba krízovo a nárazovo.
Richard Varga štyri sekundy od bronzu na Majstrovstvách Európy

Richard Varga štyri sekundy od bronzu na Majstrovstvách Európy

Slovenskému reprezentantovi v triatlone Richardovi Vargovi len veľmi tesne ušla medaila na 31. majstrovstvách Európy vo švajčiarskej Ženeve. V konkurencii pretekárov kategórie elity obsadil Varga v sobotňajších pretekoch 4. miesto, keď len 4 sekundy ho delili od toho, aby mu na krk zavesili bronzovú medailu. Tú získal Nór Kristian Blummenfelt.
Vargovi sa v Štokholme opäť darilo

Vargovi sa v Štokholme opäť darilo

Slovenský reprezentant Richard Varga obsadil 7. miesto v siedmych pretekoch osemdielneho seriálu majstrovstiev sveta v triatlone v Štokholme. Vo švédskej metropole sa slovenskej jednotke darí, pred rokom sa tam dostal prvýkrát v seriáli MS do elitnej desiatky (9. miesto), teraz toto umiestnenie ešte vylepšil. Tento rok už bol Varga aj šiesty v rakúskom Kitzbüheli.
keyboard_arrow_up