Armstrong prezradil mená ľudí, čo mu pomáhali s dopingom

Armstrong prezradil mená ľudí, čo mu pomáhali s dopingom

Bývalý americký cyklista Lance Armstrong poskytol výpoveď pod prísahou, v ktorej menoval ľudí, čo vedeli o jeho dopingovej minulosti.

Odmietol však podozrenie, že niekomu platil za udržanie tajomstva. Texasan písomne odpovedal na otázky, ktoré mu položili už v súvislosti so žalobou Acceptance Insurance. Poisťovňa vlani v marci zažalovala Armstronga a tiež spoločnosť Tailwind Sports Corporation. Podľa nej sa dopingový hriešnik dopustil podvodu, keď zapieral užitie zakázaných látok počas Tour de France v rokoch 1999 - 2001. Požadovala vrátenie bonusov za víťazstvá, od Armstronga chcela vysúdiť 3 milióny amerických dolárov. V novembri minulého roku sa Armstrongovi podarilo spor urovnať, čím sa vtedy vyhol povinnosti splniť septembrové nariadenie súdu, aby v súvislosti s týmto prípadom odpovedal na otázky, kto a v akom rozsahu vedel o jeho dopingovej minulosti.

Svedectvo je teraz relevantné vo vzťahu k sporu s federálnou vládou ohľadom údajnej sprenevery finančnej podpory od americkej pošty pre cyklistický tím US Postal.

Lance Armstrong - Najlepšie momenty na Tour de France


Armstrong uviedol, že zakázané látky mu dodávali tréner Pepi Marti, lekári Pedro Celaya, Luis García del Moral a Michele Ferrari. Asistoval mu vraj aj manažér tímu Johan Bruyneel. Všetci menovaní popreli spojitosť s dopingom. Američan navyše namočil do všetkého aj Thomasa Weisela, ktorý sa staral o financovanie US Postal, vraj o podvode vedel.

Detaily o systematickom dopovaní chcela od Armstronga poznať aj Antidopingová agentúra USA (USADA), odmietal však odpovedať aj na otázku, či mu podvod pomáhal kryť niekto z Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI). Na naliehanie menoval bývalého prezidenta UCI Heina Verbruggena, čo však Belgičan rázne poprel.

"Lance Armstrong nikomu nezaplatil ani neponúkol peniaze výmenou za udržanie tajomstva o dopingu. Napriek tomu príležitostne poskytoval výhody a prispieval mnohým ľuďom a inštitúciám. Viaceré z nich vedeli či tušili, že používa zakázané látky a metódy. Benefity a príspevky však nikdy neponúkal s úmyslom kúpiť si mlčanie," stojí v Armstrongovom svedectve. Autor tiež zopakoval tvrdenie, že jeho návrat do pelotónu v rokoch 2009 - 2010 bol čistý. V tom čase si Armstrong vyjazdil celkové tretie miesto na Tour de France. Pred prvým odchodom zo scény vyhral sedem ročníkov týchto pretekov za sebou, ale po odhalení podvodu všetky jeho výsledky dosiahnuté od augusta 1998 anulovali.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2022, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 10 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tour de France 2022 - z továrne na ryby do žltého dresu alebo Pogi<tím

Tour de France 2022 - z továrne na ryby do žltého dresu alebo Pogi<tím

Odkedy sa na scéne objavil náš Tourminátor, sedel som cez prázdniny pri telke ako prikovaný, no časom som býval v lete vždy niekde na cestách a Tour de France išla do úzadia. Toho roku som si ju mohol výnimočne vychutnať takmer celú a veruže sa bolo na čo pozerať.
L´Etape du Tour de France – keď mať natrénované nestačí

L´Etape du Tour de France – keď mať natrénované nestačí

Najväčšie amatérske cyklistické preteky L´Etape du Tour napísali 30-tu edíciu. Svoje jubileum oslávili organizátori veľkolepo – na 16 000 štartujúcich čakala etapa z mesta Briançon na legendárny kopec Alpe d´Huez.
Video: Zlepší výkon kvalitné cyklo oblečenie? L'Etape Slovakia play_arrow

Video: Zlepší výkon kvalitné cyklo oblečenie? L'Etape Slovakia

Aký je rozdiel v lacnej a značkovej vložke cyklo nohavíc? Hodí sa merino aj na letný dres? Ako sa obliecť cyklo preteky, keď je horúco? Pomôže v daždi fukerka?
keyboard_arrow_up