Rozhovor: Celková víťazka Slovenského pohára MTB XCM 2014 - Maťa Hrončeková

Rozhovor: Celková víťazka Slovenského pohára MTB XCM 2014 - Maťa Hrončeková

1322 komentárov

slavo 26.11.2014 9 fotografií   Skoda Bike Open Tour Maraton Horska Cyklistika Zeny Rozhovor

Po veľmi dlhej dobre prinášame rozhovor so ženou a čo je ešte zaujímavejšie, s takou, ktorá to na horskom bajku naozaj vie. V sezóne 2014 zaznamenala viacero popredných umiestnení na maratónoch a tak sme ju požiadali o rozhovor. Prečítajte si, ako sa dostala k maratónskemu závodeniu a veľa ďalších zaujímavostí.

 

Ahoj Maťa, na úvod zahrievacia otázka: Čo robíš a ako si sa dostala až k maratónskemu pretekaniu na bajku?
Pracujem ako fitness trénerka. V minulosti som sa venovala súťaženiu vo fitness, v kategórii Fitness model. Ako doplnok k cvičeniu na prípravu na súťaže som využívala stacionárny bicykel. Neskôr som zo spinningového bicykla za pomoci manžela (Rozhovor s osobným trénerom a výživovým poradcom Michalom Hrončekom) prešla na horský bicykel. Postupne vznikla nová a silnejšia záľuba. Bicyklovanie mi natoľko učarilo, že cvičenie v dnešnej dobe robím už len ako doplnok k bicyklovým tréningom. Takže z fitnessky je dnes aktívna bikerka .

Čo Ťa na cyklistike najviac baví?
Na cyklistike samotnej ma najviac fascinuje bicyklovanie v prírode. Možnosť spoznania okolitej krajiny či už na cestnom bicykli alebo v horách. Na cyklistike ako športe ma najviac zaujal osobný výkon, čiže moje vlastné výsledky a nie subjektívne názory iných.

Na trati

Na akom bajku jazdíš?
Dve sezóny som jazdila na fulle Cannondale RZ12O. Tento bicykel so špecifickou vidlicou Lefty mi výborne poslúžil v mojich cyklistických začiatkoch. Ale nakoľko som jazdila len na ráme veľkosti S, a vďaka jazdeniu aj na cesťáku sa mi natiahol posed, rozhodla som sa, že je čas popozerať sa po niečom väčšom. A tak mi manžel spravil predčasného Ježiška. Jesennú prípravu som zahájila na novom biku Specialized Epic Marathon 29´.
Na cestách zostanem verná svojej žiletke Cannondale....

Venuješ sa aj cesťáku?
Cestný bicykel som prvýkrát vyskúšala minulý rok na jeseň a učaril mi na toľko, že som na ňom najazdila tento rok nejakých pár tisíc kilometrov. Jazdenie vo veľkom balíku ma zatiaľ neláka, ceťáku sa venujem len v rámci prípravy na horské maratóny. Mimo sezóny pretekov si zvykneme s celým tímom Velosprint Nitra vyraziť na sobotné výlety po západnom Slovensku.

Ktoré maratóny más rada a prečo?
Medzi môj asi najobľúbenejší maratón patrí Vlkohron BBB. Bol to môj prvý maratón, ktorý som absolvovala ešte len ako súčasť prípravy na fitness súťaž. Kondičku som akú takú mala, ale techniku žiadnu. Počas maratónu som sa zaprisahala, že po pretnutí cieľovej pásky bicykel zahodím a končím s bajkovaním . Nakoniec som sa na toľko zamilovala do tohto športu, že tento rok som absolvovala už 4. ročník tohto maratónu.
Medzi jedny z najkrajších na Slovensku pre mňa patria maratón v Slovenskom raji a tento rok sa mi páčili menšie maratóny v Machulinciach a na Donovaloch.

Na trati

Sú nejaké veci na maratónoch, ktoré by si chcela, aby sa zlepšili?
Všetci organizátori sa snažia maratóny zorganizovať čo najlepšie. Čo by som ja možno trošku na domácich maratónoch zlepšila, je rozdelenie štartovacích vĺn podľa výkonnosti. Predišlo by sa mnohým pádom hneď po štarte a hlavne mnohým zbytočným zraneniam.

Kde vidíš naopak pozitívne stránky a páčia sa Ti?
Veľmi sa mi páči, že na Slovensku sa začína viac ľudí zaujímať o cyklistiku. Viac ľudí chodí na maratóny a tým pádom môžu aj organizátori maratónov otvoriť viac kategórií. Značenie býva na väčšine maratónov na jednotku, aj keď už zopárkrát sa mi stalo, že faborka bola na strome v strede rázcestia. A teraz čo, doľava či doprava . Občerstovačky sú väčšinou na výbornú, myslím že každý pretekár si niečo vyberie.

Ako riešiš pitný režim a stravu na maratónoch?
Pár dní pred maratónom sa snažím prijímať dostatočné množstvo tekutín a komplexných sacharidov, aby malo telo z čoho čerpať energiu počas pretekov. Pred štartom a počas maratónu mám vo fľaške špeciálny ionťák STAMINAX s postupným uvoľňovaním sacharidov od slovenskej firmy AONE nutrition, ktorá nám ho poskytla na testovanie ešte pred oficiálnym predajom a zostala som mu verná. Hneď v cieli si zarábam STAMINAX ULTRA REGENERATION je to určitá forma veľmi kvalitného gainera. Počas dlhších maratónov samozrejme využívam gély a tyčinky od spomínanej firmy. Za nadštandardnú spoluprácu s touto firmou som veľmi vďačná, pretože mi ich produkty pomohli odstrániť určité tráviace ťažkosti počas pretekov.

Víťazstvo

Aké si dávaš tréningové porcie? Koľko km najazdíš za týždeň alebo za rok?
Snažím sa jazdiť podľa toho, koľko mi práca a počasie dovolí. V pracovnom týždni zhruba 10 - 15 hodín, plus samozrejme preteky takmer každú sobotu. Kilometre si presne nemeriam podstatnejšie sú pre mňa čas a intenzita tréningu. Za rok je to možno okolo 7000 kilometrov. Tréningový plán mi podľa plánu pretekov navrhuje manžel. Hrubú kostru vytvoríme na konci roka na nasledujúcu sezónu a potom sa to podľa aktuálnej formy a zdravotného stavu priebežne upravuje.

Čo považuješ za najdôležitejšie aspekty v cyklistickej príprave?
Snažím sa absolvovať všetky tréningy naplno. Dôležité je pre mňa dodržiavať stanovené tréningové prvky, ktoré mi predpíše manžel. Pokiaľ mi počasie nedovolí ísť von, cyklistický tréning absolvujem na trenažéri alebo valcoch. Pre mňa ako cyklistku – bikerku je veľmi dôležitý tréning telesného jadra CORE a samozrejme aj kvalitná regenerácia či už v podobe masáže, sauny, alebo uvoľňovacieho tréningu. Taktiež jedným z aspektov v príprave je kvalitný stravovací plán, kvalitné doplnky výživy a samozrejme nezabúdam na pitný režim. Najdôležitejšie teda je vhodne skĺbiť tieto všetky prvky .

Víťazná zostva

Ktoré sú Tvoje obľúbené trasy či už v okolí domácej Nitry alebo v iných častiach Slovenska?
Medzi moje obľúbené a povinné trasy v okolí Nitry patrí výšlap na Zobor-pyramídu. Po jeho zdolaní sa mi naskytuje ponuka množstva cyklistyckých trás. Máme tu pekné singeltraily ale aj zopár technických zjazdíkov. Veľmi pekný okruh je zo Zobora, cez hrad Gýmeš, okolo kameňolomu Žirany a naspäť na pyramídu.
Obľubujem aj prostredie v okolí Donovál, kde trávime aj s manželom množstvo času. Tu mám veľmi rada okruh cez Španiu dolinu, pod Kozím chrbtom do kúpeľov Korytnica a späť na Donovaly tiahlym stúpaním popri horskom potoku.

Akými ďalšími športmi sa ešte udržiavaš vo forme?
Počas celého roka sa snažím udržiavať vo forme silovým tréningom a Core tréningom v posilňovni. Takmer každú nedeľu pripravujeme pre seba, svojich klientov i pre cyklistov funkčný tréning v Diamondgyme, ktorý slúži nielen na spevnenie postavy, ale aj získavanie lepšej kondičky. V zimnej príprave nahrádzam bike plávaním, behaním, snowbordom a posledný rok už aj bežkovaním.

Na biku

Máš aj nejaký cyklistický sen?
Môj malý cyklistický sen je vyhrať Majstrovský maratón na Slovensku. Budúci rok by som chcela absolvovať aj Majstrovstvá Európy v Rakúsku a Majstrovstvá sveta v Taliansku. Vzhľadom na to, že s bicyklovaním som začala pomerne neskoro, a už nie som tiež najmladšia, preteky absolvujem v kategórii Masters (nad 29 rokov) . Mojim cieľom bude čo najlepšie umiestnenie.

Viem o tebe, že sa venuješ aj zdravej výžive a tréningu v projekte treneri-online.sk Skús nám túto aktivitu predstaviť aspoň v skratke...
Mojou hlavnou pracovnou náplňou sú osobné tréningy s klientmi vo fitku. Tvoríme tam super partiu a aj vďaka dosiahnutím úspechom sa častokrát z klientov stávajú postupne kamaráti. Občas sa však stane, že kvôli pracovným alebo rodinným povinnostiam už klient alebo klientka nemôže viac chodiť za mnou do fitka. Tak nám náš dobrý kamarát pomohol vytvoriť stránku treneri-online, kde môžem pomocou internetovej komunikácie trénovať klientov na diaľku. Zostavím tréningový a stravovací plán a klient podľa neho cvičí doma alebo vo fitku v inom meste. Výhoda je to aj v prípade vytrvalostných tréningov, kde nemusíme byť priamo s klientom na tréningu, pretože obehať alebo odbicyklovať s každým by bolo nemožné .

Ďakujem za rozhovor. Ak chceš ešte niečo doplniť alebo odkázať našim čitateľom, nech sa páči...
Medailové umiestnenia tento rok:
2014: 1. Miesto Horská časovka Machulince
2014: 2. Miesto MTB maratón Bike fest Kálnica, 50km
2014: 2. Miesto Donovalský Drapák
2014: 3. Miesto ŠKODA DAVORIN Slovak Paradise, XCM 84 km
2014: 1. Miesto Celková víťazka Slovenského pohára MTB XCM
2014: 2. Miesto Slovak XCM Tour
2014: 3. Miesto ŠKODA BIKE OPEN TOUR
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

treneri-online 27.11.2014 (08:37)

8


My sa na trénerov nehráme. Sme nimi už takmer 7 rokov a okrem odborných vedomostí máme aj praktické. Preto viem, ako sa mám správať ku klientom a ako im nastaviť individuálny tréningový plán. Od tréningu v PROefekte sme očakávali, že nás posunie niekde ďalej a že sa dozvieme niečo čo nevieme a nerozumieme tomu. Nič nové sme sa nedozvedeli a dostali sme obaja takmer rovnaký plán čo bolo divné. Zlepšenie výkonnosti bolo tiež veľmi slabé aj keď viem, že za pol roka sa zázraky neudejú. O prístupe Juraja Karasa ku klientom, ktorí nie sú špičkoví aj bez jeho pričinenia radšej ani písať nebudem. Aj bez toho degraduje svojimi komentármi alebo komentármi jeho verných zverencov naše články. Naše články majú za úlohu pomôcť hobby cyklistom, ktorí tvoria 90% účastníkov na pretekoch, zorientovať sa v problematike tréningu a výživy. Kto má záujem môže si naštudovať aj odborné články na iných weboch alebo v literatúre. Nikomu ich nevnucujeme. Píšeme ich vo voľnom čase bez nároku na odmenu. Rozhovor sa uskutočnil na podnet šéfredaktora MTBiker, vzhľadom nato, že si všimol viaceré Matine úspechy. Nikde nepíše že je najlepšia cyklistka alebo trénerka.

 
slavo treneri-online 27.11.2014 (13:06)

1


O rozhovor som poziadal ja a dakujem, ze Mata otazky zodpovedala a isla takto s kozou von. Dufam, ze aj toto prispeje svojou troskou k vacsej propagacii maratonskeho jazdenia u zien a v dalsej sezone ich bude na starte viac

 
PROefekt 27.11.2014 (16:38)

5


Milí treneri online, ako som uviedol tu v rozhovore pre MTBiker http://www.mtbiker.sk/clanky/5936/na-navsteve-u-cyklistickeho-trenera-a-sportoveho-diagnostika-juraja-karasa.html komentare nepisem a ani nesledujem. Avsak vacsinou som upozorneni, ked sa niekto niekde snazi pisat polopravdy a nepravdy. Na margo vasej nespokojnosti kopirujem spravu od teba Michal: " Pridal : Michal Hronček 10.09.2013 o 09:20

Správa : Ahoj Juraj, chcel som sa spýtať, či ide niekto z tvojho tímu na preteky DAVORIN XCM Hrabušice-Podlesok. Že by som s ním spojil sily ak by bol výkonnostne podobne so mnou. Díki. Inak, tréningy sú super, cítim, že výkonnostne rastiem a má to zmysel. "
Len dodám, že vyjadrenia typu, že som tebe a Martine plánoval rovnaké tréningy nie sú na mieste, nakoľko aj váš niekoľko mesačný tréning je zdokumentovaný a teda môžem toto tvrdenie vyvrátiť ako to o tvojej/vašej nespokojnosti. Naopak ku mne sa doniesli referencie na vašu krátku nekvalifikovanú prácu vytrvalostných trénerov.. Preto nie je správne sa domnievať, že všetky negatívne ladené komentáre na vašu adresu sú od nás. Zlepšenia zverencov PROefektu v cyklistike ako aj v iných športových odvetviach sú významné u hobby aj licencovaných. Napokon trénerskú prácu, ako aj prístup ku zverencom už musia posúdiť oni sami. Napokon ako si to robieval aj ty. S pozdravom J.

 
SuperMarioCannondale PROefekt 30.12.2014 (21:53)

1


**Musím sa zastať Juraja Karasa - má pravdu. Je humorné ak nejaká žena / nepoznám Hrončekovú osobne a nie som voči nej zaujatý - ale skôr ma štvú "rýchlokvasený" odborníci / , ktorá ešte - včera robila fitnes či čo, a vyhrala SP v disciplíne, s veľmi malou účasťou a konkurenciou.- dnes robí "trénerku" . Sorry v cyklistike pokiaľ človek nenajazdí x rokov a y pretekov tak je istým spôsobom teliatko nevedomé. A uvedomte si, že ak máš najazdené na ceste, lebo to je tá pravá cyklistika, horská je menej náročná - ak do toho vidíte - toľko ako Juro Karas - potom môžeš odborne, vravím odborne " radiť iným. Kto nešpurtoval z napr. 5 člennej skupiny,, nejazdil kritériá, nevydržal v kolotoči aspoň 10 striedaní , alebo nejazdil na "terezíne" po krajnici, lebo sa nevmestil na úzku asfaltku - nech o cyklistike nepíše. ** Snáď ma admin opäť nevymaže.
P.S. trénoval som ženy - cestárky 4 roky, mal som 33. na majstráku sveta, a dve baby na Tour de France žien. -- Marián Gálik, tréner II. tr., Inter Bratislava

 
Durijo 01.12.2014 (01:49)

5


Vážení, ja som biker začiatočník a moje prvé preteky boli tohtoročný donovalský drapák, preto som výkonosťou za vami na svetelné roky, no veľmi ma bikovanie chytilo za srdce. Chcem iba jeden postreh - prečo sa tu správate práve teraz ako typickí slováci a hádate sa, kto je lepší, či taký alebo onaký a navzájom na seba kydáte? Čo tak radšej spojiť sily a niečo spolu vylepšiť, zdokonaliť a pod.
No a ďalšou typickou slovenskou črtou je degradácia Martininho úsilia myslím v prvom príspevku pod článkom. Ľudí, ktorí na sebe makajú a sú úspešní treba povzbudiť a podporiť, nie im závidieť a zhadzovať ich. Martinka, držím palce, aby si mala ďalej chuť na sebe makať a vyhrávala ešte viac.
Toť môj postreh...

 
Fačko Durijo 01.12.2014 (20:59)

-1


Milý Durijo nabudúce čítaj komentáre s porozumením.

 
Durijo Fačko 04.12.2014 (16:44)

0


Ja si myslím, že som porozumel. Ale keď Tvoj názor je iný, nevadí, akceptujem a nebudem Ti ho brať, ja som svoj prezentoval. Koniec koncov, právo vyjadrovať svoj názor slovom, tlačou, písmom a pod. vrátane jeho uplatňovania patrí k základným znakom pluralitnej spoločnosti.

 
Fačko Durijo 04.12.2014 (18:42)

-1


No tak to si myslíš zle. Áno každí z nás má právo vyjadriť svoj názor, ale mal by danej problematike rozumieť a nie hneď sa hrať na "majstra sveta".

 
Durijo Fačko 04.12.2014 (20:08)

0


Dobre, tak v kľude a bez hnevu. Ak teda nerozumiem a napísal som zle, chybu si uznávam, len poprosím o vysvetlenie. Nik nie je neomylný...

 
Fačko Durijo 05.12.2014 (09:34)

-1


Ako si sám na začiatku povedal, si biker začiatočník a preto asi nevidíš hlboko do danej problematiky . Nejde tu o to , že či sa správame / nesprávame ako typickí Slováci. Myslím si, že revitom v prvom príspevku vystihol podstatu problému .

 
Durijo Fačko 04.12.2014 (20:11)

0


A prečo toľký hnev z Tvojho príspevku?

 
revitom 26.11.2014 (22:56)

3


Je pekné byť víťazom SP XCM, ale na druhej strane si myslím, že sa treba držať pri zemi, nakoľko obsadenie v ženských kategóriach je dosť slabé. V poslednej dobe sa každý hrá na trénera, aj keď nemá dostatočné odborné vedomosti, čo môže poškodiť daného zverenca. Tým sa degraduje a znevažuje práca dobrého trénera a diagnostika. Inak stretli sme sa pred necelým rokom na PROefekt kempe , pod ktorého vedením ste pol roka trénovali. Je zaujímavé sledovať, ako sa za tak krátky čas z úplných začiatočníkov vo vytrvalostnom tréningu a v cyklistike stali tréneri, ktorí si trúfajú riadiť tréning druhým.

 
slavo revitom 27.11.2014 (13:01)

3


Mne sa ich pristup ako aj ostatne aktivity pod nickom http://treneri-online.mtbiker.sk/ pacia a rad som s Matou spravil rozhovor, o ktory som ju poziadal ja.

Kazdopadne neberiem Ti nazor , ale pre vacsinu nasich citatelov (hobby cyklistov) su ich informacie o treningu a vyzive prinosom.

 
SlavoS slavo 27.11.2014 (13:05)

1


Tak, tak a odutých ťažkých "profíkov" nemáme radi.

 
revitom 27.11.2014 (19:07)

3


Ja to viac nechcem rozmazavat. Vyjadril som svoj názor a v určitých veciach aj holú pravdu! Kazdy si z toho zoberie to svoje.

 
SlavoS 27.11.2014 (10:19)

2


Blahoželám k úspechom aj keď "len" našim slovenským, ale aj to sa cení. Na Slovensku sa tradične úspech neodpúšťa, ale stojí to za to.

 
N/A 27.11.2014 (15:54)

2


za rok 7000 km najzdím aj ja, a zdaleka nemam na taketo vysledky
takze nieco na tom trenovani pod odbornym dohladom bude

 
revitom 27.11.2014 (17:11)

2


Ešte taký môj postreh: MTBiker je super stránka, len sa mi zdá, že stráca cenzúru a na povrch sa dostávajú články s nedostatočnou výpovednou hodnoutou. A Michal na tvoj koment, že si sa nič nové nedozvedel musín reagovať že všetci zverenci počuli ako sa pýtaš čo si máš dať po vytrvalostnom tréningu.

 
Dano-007 01.12.2014 (23:28)

2


Odporúčam skúsit aj XC preteky môže ti to celkom pomôcť nie su tam neake ťažké trate

 
medvedica 27.11.2014 (15:02)

1


Fajn článok. Baby treba trocha namotivovať nech vedia že cyklistika je aj pre nich. Pozerať sa stále na tých istých 5 žien na maratónoch je už pomerne nuda A to nehovorím o účasti na XC.. tam ak by nechodili aj češky, by táto kategória pomaly aj zanikla.

 
zermen 27.11.2014 (16:52)

0


Každý má právo na názor a môže si vybrať. Našťastie.

 
treneri-online 27.11.2014 (19:00)

0


Myslím, že všetkým by viac prospelo, keby sa skúsení odborníci, tréneri ale aj pretekári podelili o svoje názory a skúsenosti. Miesto znehodnocovania výsledkov a názorov iných. Aj ja som nemusel napísať predchádzajúci komentár ale v hneve mi to nedalo...

 
Pridaj komentár