Ahojte chalani, otázka na vás čo už jazdíte na graveloch. Jazdím na cesťáku a už asi 10 rokov si vždy popri cesťáku kúpim mtb, ale vždy to vzdám a mtb nakoniec predám. Dovod? Bývam asi 25-30km od karpát a nebavilo ma chodiť na mtb do karpát hore dole a potom niečo odjazdiť a tiež ma nebavilo nakladať mtb do auta, v karpatoch znovu vykladať a nakladať a strácať čas tým, že sa musím najskôr k tým karpatom presunúť autom. Koketujem s myšlienkou, že by som si kúpil gravel. Že by som sa ním pohodlnejšie dostal k tým karpatom a ešte si aj niečo zajazdil po nejakej šutolinke v nich. Druhá vec je, že nemám žiadny bike, na ktorom by som sa napr išiel povoziť s family a na cesťáku mi to nepríde zrovna vhodné. Bojím sa, že či mi ten gravel splní moje očakávania a či neskončí ešte pred koncom sezony na bazare :yawn: má význam do toho isť, alebo nie?
16.04.2021 - 11:59:02
00
Velmi tazka otazka, ja tiez zijem v oblasti, kde musim autom, alebo 15km po ceste aby som sa dostal do terenu. U mna je to o to horsie, ze aj cesty su tu velmi rusne, tj aj cestakom musim niekam mimo, alebo jazdit v podstate len tu istu trasu. Byt Tebou sa asi najskor zamyslim, ci mas v okoli dostatok gravel ciest, ktore by Ti spestrili jazdenie. nespoliehaj sa na to, ze budes jazdit gravelom v Karpatoch, ale ci mas dostatok ciest v okoli, kde cestak nemoze, ale gravel ano. Ak najdes dostatok zabavy v okoli, tak si myslim, ze ma do toho vyznam ist, inak sa asi znovu vratis ku cestaku.
16.04.2021 - 16:14:00
02
yojo - Toto presne som písal, ale predbehol si ma :)

marcel77 - Podľa mňa dopadneš rovnako, ako s MTB. ALE, ak sa poobzeráš okolo svojho bydliska, možno nájdeš zaujímavé poľňačky a cestičky a to ťa môže chytiť. Potom môžeš plánovať výjazdy aj cez Karpáty, ale ak by si chcel riešiť len to, neviem v čom by to bolo iné.

Ja som si gravel pôvodne kúpil ako zimák, že prejde aj po snehu, dám blatníky a tak. No a postupne som zistil, že som začal vymetať poľňačky okolo a dosť ma to chytilo.
16.04.2021 - 16:21:48
01
Ja to stále beriem ako nejaký doplnok k cesťáku, jednoducho nemám mtb a niekedy mám chuť sadnúť na niečo iné a jazdiť len tak pre zábavku, čo na cesťáku už neviem. Na cesťák doma sadnem a doma aj vysadnem. Keby som býval pod karpatmi, neriešim absolútne nič, sadnem na mtb a jazdím. Fakt neviem či do toho ísť alebo nie. Bikov neni, tak sa musím rýchlo rozhodnúť, kedže ich mám odložené :emo: :emo:
16.04.2021 - 16:30:01
00
Kúp, pojazdi a uvidíš. V súčasnej situácii nebude problém ho bez straty predať keby ťa nebavil.

Ja môžem povedať, za ma to chytilo fest. Mám tu kopec dolín a lesných ciest, ktoré boli na cesťák rozbité moc a naopak na endurku to bola nuda. Pojazdil som veľa miest, kde som roky nebol, lebo som to mal s endurom podobne ako ty s cesťákom. Keď som ho už vybral, tak som chcel jazdiť traily a zjazdy a nie sa len tak túlať. Na toto je gravel ideálny. Cesťák šiel z domu a nechal som si len gravel a enduro.
16.04.2021 - 16:40:46
02
Napr sú cesty aj v karpatoch, kde idem na cesťáku peknou asfaltkou, ktorá sa postupne zhoršuje, začína štrk, jamy až sa s cesťákom otočím a idem preč. V týchto situáciach si to tak vždy uvedomím, že teraz keby som mal tú gravelku, tak idem dalej. Manželka chodí s partiou báb tiež po takých trailoch ako napr budmerický náučný chodník, babám som pokúpil fitness biky, to bola pre ne super voľba. Tiež, mtb im boli zbytočné, ťažké, úplne zbytočné odpruženie vpredu, naozaj si tie biky pochvaľujú. A tak im kua závidím, že aj by som sem-tam s nimi vybehol, ale ťažko na cesťáku.
16.04.2021 - 16:50:55
00
Predbežne mám vybratý tento, čo na to hovoríte? Pravdepodobne by ale prešiel upgadom prevodov, jednoprevodník vpredu samozrejme.

https://www.specialized.com/sk/cs/diverge-comp-carbon/p/175285?color=292661-175285&searchText=96220-5049
16.04.2021 - 17:46:38
00
Jazdiť som ho nejazdil, ale v testoch Diverge chvália a osadenie výborne. SWAT tiež poteší. Podľa mňa s ním chybu určite nespravíš.
16.04.2021 - 17:51:38
03
páči sa mi tam aj ten future shock 20mm nadstaviteľný, len nepochopím prečo ho robia v základnom setupe s dvojprevodníkom, to ma trocha sere.
16.04.2021 - 17:54:29
00
Ten dvojprevodnik by som nezatracoval,48/31 je veľmi slušný rozsah a ocenis ho hlavne ak ho použijes čiastočne ako zímak,resp ak nebudeš chcieť pri spatnom počasí ničiť cestak. A hneď sa pozrieť aj po blatnikoch
16.04.2021 - 20:10:53
01
ta ci povím...napríklad pre mňa dvojpíla x krát lepšia je na takom dačom ako niečo 1x protože co? protože já keby tak uvažoval ta zoženiem druhé cestné kolesá k tomu bajku,cesťák predám a behám len na tom...viem že pôjdem len cestu nahodím cestné kolesá...ak chcem ísť kade-tade nahodím široké drapáky a hotovo ...
16.04.2021 - 20:21:10
01
som z TT, cize podobne... mam gravel na 105ke, gravelove kolesa so 42mm plastami a 34 kazetou, druhu sadu na cestnych 28mm a 30kazete, a plna spokojnost+ cez leto pribudne detska sedacka do zadu a na gravelovych plastoch budem s malym chodit po roliach po kombajnoch a traktoroch pozerat... mat cestak a gravel je zbytocnoat, jedine ak by ten gravel bol ako zimak tak OK, ale cez zimu mam radsej valce a jw mi luto nicit akykolvek bike v zime
16.04.2021 - 20:42:44
02
hoši chápem to, že nechať si dobrý gravel s dvoma sadami kolies a alternovať ním aj cesťák je veľmi praktické riešenie, ale to ja nemôžem. Cesťák je pre mňa absolútna modla, bez neho by som nevedel fungovať. Takže čistokrvný cesťák musím mať a k nemu potrebujem niečo, aby som sa mohol ísť pobicyklovať.
16.04.2021 - 21:39:35
01
Tak to radsej nieco s rovnymi riadidlami HT/cross/fitness, ako 2 takmer totozne bicykle s baranami
16.04.2021 - 21:44:37
01
Fitness som riešil ako prvé riešenie, ale poviem ti, že keď vidím napr Sirrus vo veľkosti XL resp 58, tak ma napína
16.04.2021 - 21:49:57
00
keyboard_arrow_up