Rachela napísal:
Ano, bude, avsak po cyklotrase mozes chodit na bicykli v 3. stupni ochrany.

po oficiálnej cyklotrase môžeš aj v 5. stupni ochrany
22.04.2021 - 20:06:19
03
Mudro hovoris, len prosim kde v zkone je napisane co je "cyklotrasa" ? A ako zistis ci je nieco oficialna cyklotrasa?
23.04.2021 - 14:58:41
00
Ze je tam namalovane Ccko
23.04.2021 - 15:40:56
00
Takze ked zoberem farbu a stetec mozem v podstate jazdit vsade? :)
23.04.2021 - 16:31:28
01
thumb_up0thumb_down
23.04.2021 - 16:45:46
01
lapaloma napísal:
Ze je tam namalovane Ccko

Len na to nejsestvuje jediny odkaz v legistalive. Alebo presnejsie ja o nom neviem. Kde si nasiel taky vyklad a hlavne coho je to vyklad ?
23.04.2021 - 16:56:57
00
Kenai:
napriklad v zakone o ochrane prirody mas napisane, ako sa mozu cyklisti pohybovat v jednotlivych stupnoch ochrany prirody. Od tretieho stupna mozes len po vyznacenych cyklotrasach. Tie schvaluje Okresny urad, odbor ochrany prirody a krajiny... A potrebujes k nim suhlasy vlastnikov pozemkov, okresneho lesneho uradu a dalsie... A jednou z podmienok, ked dostanes suhlas na legalizaciu cyklotrasy je ju vyznacit v zmysle STN 01 8028 - Cykloturisticke znacenie, a tam mas tie "C".
23.04.2021 - 17:20:23
12
To je pekne, ale STN nema zavazny charakter. Zakon na nu neodkazuje. Nech ma pravnik opravi, ale pokial nie je v zakone definicia, alebo odkaz na vyhlasku, tak plati vseobecnmy vyznam slova. Norma s tym nema nic spolocne to nie je pravny dokument to je technicky dokument.

Ale inym slovom STN sluzi na to, aby ked mas tu cyklotrasu naprojektovanu vybudovanu, tak aby stavebna firma veldela ako ju ma v terene oznacit. Ale nehovori nic o tom, co je, alebo nie je, cyklotrasa.

A do tretice, obcan je povinny poznat ustavu, zakony pripadne vyhlasky v istych pripadoch. Ale normy 1. nie su verejne dostupne dokumenty 2. ziaden obcan nie je povinny ich ovladat. Preto napriklad dopravne znacky napriek tomu ze su v STN musia byt uvedene aj v prislusnom pravnom dokumente.
23.04.2021 - 20:17:16
00
Takže laicky, ak vidím cestičku ktorá bola jazdená aj strojmi/vozmi (ochrana prírody, správa vodného dile, čo tam je, stroje na obhospodarovanie lúk (aj s bumažkou) a pod.) v 3. stupne ochrany, môžem to považovať ako cyklotrasu aj keď nie je značená?

OT. K tej bumažke, v sovietskom sväze vzniklo jedno také príslovie: Bez bumažky (papierik), ty bukažka (písmenko) a z bumažkoj čelovek.
23.04.2021 - 20:49:12
00
Skutkovy stav je podla mna, ze umysel pri tvorbe zakona o ochrane prirody bol taky ako pisal Laco Findl Proste ak tam nie je C nemas tam co robit. To ze to uz nie je dotiahnute prislusnou vykonavajucou vyhlaskou, je pre nas dobre, lebo mame sancu sa hadat, ak sa nieco seriozne poserie a nahodou sa ocitneme niekde, kde byt nename. Faktom je, ze v III.-V. stupni ochrany je na vylucenie cyklistiky dobry dovod. V II. je to cista buzeracia. Ak budeme velmi tlacit na pilu a bude sa casto stavat, ze niekoho nacapu v II-V stupni na biku a bude operovat, ze nie je jednoznacna legislativa. Za moment to jednoznacne urobia a budeme v ...... Cize podla mna, striktne vyklad podla legislativy je taky ze by ti to na sude preslo. V blokovom konani sa s tebou bavit nebudu. Ale z moralneho hladiska, v zaujme nas vsetkych, to nerob. Verim, ze mas aj inde kadial jazdit. Kazdy pripad takehoto konfliktu nas posuva k tomu, aby tu legislativu upravili a nebude to v nas prospech. Zatial sa zda ze sa nam aspon II. stupen toleruje, tak budme radi, ze sme radi. Alebo podme lobovat cez prislusne OZ za urpavu, aby nas aspon do II. stupna jednoznacne pustili. Vyuzivanie dier v zakone vedie len k ich zaplataniu. :!:


Naposledy upravil Kenai dňa 23.04.2021 - 21:51:56, celkovo upravené 1 krát.

23.04.2021 - 21:19:52
02
Asi to bude OT, ale ozaj nechápem tú snahu pomerne veľkej časti cyklistov sa trepať všade. Žijeme v digitálnej dobe, kopa z nich používa GPS a neviem čo všetko. Je ozaj taký problém držať sa vyznačených oficiálnych cyklotrás?
23.04.2021 - 21:39:05
02
Podla mna je najvacsi problem ak C rozumne nenavazuju. Tipicky hrebenovky v II. stupni. Tam su C zvaznice ale samotny hreben len na niektorych usekoch. To plati aj na Povazskom Inovci napr. Cize ak nechces v istom momente skoncit na asfaltke v doline, tak inu moznost ako ist mimo C nemas. Samozrejme neobhajujem ulety typu hlavny hreben NaPaNT. Ci Slovensky raj... Ale vylucit cyklistov z II. stupna v CHKO, kadial bezne jazdi tazobna technika, turisticke chodniky vyzeraju ako tankove cvicisko vo VVP a cesty su tam uz vyjazdene uplne vsade? To je na hlavu padnute.
23.04.2021 - 22:04:05
00
Cize presne ako Jano pise. Niekto si zmysli, ze sa chce vozit po hrebeni, tak ide po hrebeni a nech sa cely svet da aj vypchat. Kaslat na zakony, kaslat na to kam vedie cesta, ja sa chcem bicyklovat tuto po hrebeni v chranenej krajinnej oblasti a hotovo.
A ja som co? No predsa pan tvorstva. Len skoda, ze ked takych egoistov bude par tisic (nehovoriac 8 miliard) tak to tu mozme zabalit.
24.04.2021 - 01:57:25
01
Kenai, dá sa s tým súhlasiť, že rozumne nenaväzujú. Už sa to aj tu riešilo. BA hrádza miesto kde sa stavia most cez Dunaj. Napriek označeniu staveniska, zákazových značkám tam každý deň vojdu desiatky cyklistov za pekného počasia. Dokonca aj tu sa niektorí prispievatelia vyjadrili v štýle, nepoznám značku, ignorujem ju. Informácie sú príliš malé aby som ich stihol prečítať v 30km/h, bolo to zle vyznačené a najazdil som kvôli tomu o 2km viac, ja som cyklista, kto je viac. Ak ľudia nie sú schopný dodržiavať značky na ako v prípade toho staveniska, ako chceme aby dodržiavali nejaké pravidlá v lese?
24.04.2021 - 08:20:16
04
Vedeli by ste mi poradiť trasu z Petržalky na Biely kríž? Zatiaľ som tam bol vždy cesťákom, zvyčajne som chodil hore okolo Hlavnej stanice ako ide trolejbus na Kolibu a odtiaľ Biely kríž, prípadne okolo Hlavnej, Vojenská nemocnica po Ceste mládeže a späť zvyčajne cez Raču. Chcel by som nejakú trasu po nejakej lesnej ceste, vyskúšať XC, ale takú zjazdnejšiu, nech nevypľujem dušu do kopca, kondička je mizerná. Nerád by som bol za debila, že by som sa s bikom ocitol na trase pre peších, alebo v protismere na 1 smernom traily. Ďakujem za rady.
24.04.2021 - 20:54:46
00
keyboard_arrow_up