Neviem, kam mám toto napísať, aby to sedelo s témou a zároveň to prečítalo čo najviac ľudí, tak píšem sem, samozrejme ide o mapy a následne aj navigáciu:
Väčšina máp a navigácií sa pravdepodobne preberá z openstreetmap.org, napr. na Slovensku dosť používané mapy.cz. Ako cyklista viem, že cyklotrasy (ako cyklochodníky) sa zobrazujú v mapy.cz ako súvislá ružová čiara, teda viem, že to je cesta bez motoristickej verejnosti, a po ktorej jazdia cyklisti, korčuliari a často chodia aj peší ako bežci, s kočármi a pod. Ale aj v iných mapách sa určite tieto cyklochodníky zobrazia ináč, ako bežné cesty.
V mapy.cz sa vyskytuje aj prerušovaná bodkovaná ružová čiara (s písmenom ,,C" buď modrej, červenej, zelenej alebo žltej farby, alebo len nejakým číslom), a tá označuje cyklotrasu v zmysle turistickom a môže síce viesť aj po cyklochodníku, ale častejšie vedie po nespevnených cestách, lesných, terénnych cestách a po klasických cestách s premávkou áut.
Takže, keď nejaký cyklista bude potrebovať prejsť územím, ktoré nepozná, siahne po mapách a bude hľadať cyklochodníky, aby nemusel ísť po hlavnej ceste, keď nemusí a bude to aj pre neho bezpečnejšie. Veď kto vie, aká je tá hlavná a koľko tam jazdí áut. Nájde nejaké bočné cesty, ktoré vedú popri vodnom kanáli, okolo jazier, rieke a vyzerajú, že sú to asi zanedbané staré cesty, isto tam budú výmole, štrk, kaluže, pôjde sa zle a pomaly. Tadiaľ nepôjde, radšej po tej hlavnej. Skúsi ešte navigáciu, kade ho pošle, a posiela ho to cez tie zlé cesty, no neviem, neverí a nakoniec si trasu aj tak prekliká na hlavnú...
Tento cyklista nemal ako vedieť, že jedna z tých bočných ciest popri tom kanáli je v skutočnosti pekný cyklochodník, lebo na mape bol zobrazený rovnako bielou čiarou, ako spleť ostatných ciest okolo. Cyklista tak išiel po hlavnej, a pritom vôbec nemusel, zbytočne sa vystavil ohrozeniu navyše a ešte aj rozčúlil niektorých vodičov, ktorí nadávali na cyklistu, že ide po hlavnej a pritom o 2 km vedľa ide súbežne cyklotrasa.
Na začiatku som písal, že väčšina máp sa preberá z openstreetmap.org (OSM), a tam je pes zakopaný, lebo v OSM ten cyklochodník niekto označil ako účelovú komunikáciu - príjazd (highway=service). Samozrejme sa potom tak aj vykreslila, ako obyčajná biela cesta. Niekto iný to teda preznačil na cyklochodník (highway=cycleway), ale ten človek alebo niekto iný jemu podobný, keď to zbadal, preznačil to zas späť na účelovú komunikáciu - príjazd. Ja to tam preznačovať nebudem, lebo sa nechcem hádať a mať s ním/nimi problémy. V čase písania tohto príspevku je celá cyklotrasa od Trenčína po Piešťany označená ako účelová komunikácia - prijazd a tak, kto o tej cyklotrase nevie, to nemá ako z mapy zistiť, lebo cyklotrasa splýva s ostatnými bielymi cestami. Preto s takým mapovaním, značením nesúhlasím a okrem toho, účelová komunikácia vyzerá ináč ako cyklochodník.

Prílohy:

Komentár súboru: Ak lokalitu nepoznáte, verili by ste, že jedna z bielych čiar je cyklochodník?
Screenshot_20240421_162857_Mapycz.jpg
Screenshot_20240421_162857_Mapycz.jpg 112.06 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Cyklochodník, ľudovo cyklotrasa, v OSM označený ako účelová komunikácia - príjazd (highway=service).
20240421_142809.jpg
20240421_142809.jpg 461.96 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Správne zaznačená cyklotrasa, úsek Ladce - Púchov.
Screenshot_20240421_173217_Mapycz.jpg
Screenshot_20240421_173217_Mapycz.jpg 239.24 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Účelová komunikácia (highway=service) je skôr toto, nie?
20240421_142000.jpg
20240421_142000.jpg 380.23 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Všelijaké účelové komunikácie popri Váhu a kanáli sú často v takomto stave.
20240421_142227.jpg
20240421_142227.jpg 569.94 KiB thumb_up0thumb_down

21.04.2024 - 17:38:58
01
ak som dobre pochopil problem - zda sa mi ze ten cyklochodnik je urceny aj pre prejazd mechanizacie vodohospodarov, mozno je to preto tak
22.04.2024 - 15:56:17
00
Mna naposledy prekvapilo, že cyklotrasa cez Svidovské sedlo mi nejde routovať, lebo nejaký dobrák jej nastavil zákaz na bicykel.
22.04.2024 - 16:02:37
00
Ved si sa mohol slusne, bez hadania opytat, preco to preznacil.
22.04.2024 - 17:24:02
00
robertp1996
Podľa dopravných značiek je väčšina Vážskej cyklomagistrály vedená po účelových cestách SVP, takže v openstreetmap je táto cyklotrasa značená správne. Navyše má aj správne značenie kvality povrchu. Každá aplikácia vykresľuje tieto cesty inak. Jedným zo základných pravidiel openstreetmap je však nemapovať podľa vykresľovania, ale podľa reality. Takže v tvojom prípade mapy.cz zobrazujú len druh cesty, nie však jej kvalitu a to, že je tam povolený vjazd len vozidlám SVP. Treba to teda riešiť s vývojármi mapy.cz.
22.04.2024 - 17:48:27
00
juju_pepe Vôbec som sa nepýtal, ani sa s nikým nehádal. Načo, keď v histórii úprav tých ciest je vidieť, že to bolo viackrát opakovane preznačené. Pozrel som si iba toho človeka, v jeho profile zoznam vykonaných úprav a kde všade, a má tam veľmi veľa úprav, ako keby za tým PC sedel aj pol dňa každý deň, a ešte aj upravuje všade po SR v rozmedzí pár hodín/dní, takže to mapuje zrejme od stola a na tých upravovaných miestach fyzicky ani nebol. Napr. v Púchove (ten mapperue) zaznačil nový úsek cyklotrasy po chodníku (ktorý ide horom po hrádzi/násype a cyklotrasa ide v skutočnosti dolom), a ešte aj po tej terénnej ceste poza to Športcentrum, a toto som to po ňom opravoval. Na jednej strane títo ľudia ťahajú usilovne mapovanie v OSM, na druhej strane, keď to len mapujú od stola, bez toho, aby sa boli pozrieť na tie miesta, tak to niekedy potom aj tak vyzerá.
Preto aj pri tých tak označených cyklotrasách bude dôvod, ako píše bicycletour, že si pozrú nejaké úradné, administratívne mapy alebo katastrálne mapy, ortofotomozaiky, a to zaznačia do OSM. Nebudem vyskakovať, lebo som len obyčajný človek a rešpektujem to (aj preto to nepreznačujem), ale osobne vnútri nesúhlasím vždy s úradným mapovaním a mapovaním podľa zákona. Aby sa človek potom bál vykonať obyčajnú úpravu v OSM (určite to po skúsenostiach odrádza ľudí ďalej mapovať), či je to alebo nie je to podľa zákona, katastra, či ho tam potom nejaký ,,vyšší" mappér byrokrat nespindá, že podľa akých zdrojov ste to upravili. - No podľa toho, že som tam bol a videl to. - No ale v úradných mapách a administratívne je to takto... Môj názor: nemali by sa z OSM robiť druhé úradné alebo katastrálne mapy, keď slovenské uradníctvo je často kocúrkovo, a keď sa teda má mapovať realita, skutočnosť (ale zjavne len úradne, byrokracia, čo je na papieri), no nie tá skutočnosť naozaj na Zemeguli, a táto cesta, síce úradne alebo podľa zákona účelová komunikácia, je fyzicky cyklochodník, aj keď nemá značku cestička pre cyklistov, iba zákaz motorovým vozidlám okrem ŠVP, ale má vodorovné dopravné značenie, stredovú čiaru oddeľujúcu protismerné pruhy široké iba pre bicykle, a každú chvíľu je na asfalte namaľovaný bicykel (tá cestička pre cyklistov), ďalej cyklotrasu (nie účelovú komunikáciu) financoval... OSM majú slúžiť obyčajným ľuďom, ktorí sa nezujímajú, ako je to úradne, a nie byrokratom a úradníkom, ktorí prežívajú zákony a byrokraciu viac ako kresťan Sväté Písmo a Zákon Boží, a vyžadujú to aj od druhých. Na to sú tu už tie katastrálne mapy, ortofotomozaiky, ZBGIS a pod. (Ide o môj vnutorný názor a nechcem týmto vyvolať reformy alebo zmeny v OSM, ani nikoho pohoršiť.)

Aj v OSM je cesta biela, nedá sa ani pozretím tagov vydedukovať, že to je cyklochodník. Takže mapy.cz to tiež nemajú ako vedieť. Síce tam zaznačil kvalitu povrchu, tá sa vša dá značiť do všetkých ciest. Vozidlá iba súkromné, takže správne mapy.cz tade nepôjdu navigovať autom. Z tých tagov vyplýva len, že to je asfaltka dobrej kvality, kade autá nechodia, iba autá sukromníkov cesty (kto vlastní cestu, nie je známe - chatári, rybári, ŠVP,...?). Takže to bude ten typ cesty, ako na predposledom obrázku v mojom príspevku vyššie (a mýlim sa, je to cyklotrasa, má protismerne pre bicykle rozdelené pruhy čiarou, a kade bežne nejazdia ani zo ŠVP, iba keď kosia, boli by záplavy a pod.).
A tá kvalita cesty (a ostatné tagy) sa dá pozrieť asi len v OSM, aj to iba, že si pozerám tagy tých ciest. Obyčajný človek vo svojich mapách nemá tagy, aby videl, aká je to cesta, a ani to do detailov neskúma, keď tam má len cestu ako čiaru. Keď nepozná územie, bude v mape hľadať cyklotrasu. Nenájde, pôjde po hlavnej.

Prílohy:

Komentár súboru: Podľa zákona a na papieri účelová komunikácia, na Zemeguli jednoznačný cyklochodník. Ktorú skutočnosť teda mapovať?
20240421_142731.jpg
20240421_142731.jpg 328.15 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Aj v OSM je to biela čiara ako ostatné. Nejde rozoznať cyklochodník.
Screenshot_20240423_132057_Chrome.jpg
Screenshot_20240423_132057_Chrome.jpg 68.13 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Tagy tej cyklotrasy. Ja v tom cyklotrasu nenachádzam.
Screenshot_20240423_132010_Chrome.jpg
Screenshot_20240423_132010_Chrome.jpg 98.21 KiB thumb_up0thumb_down

23.04.2024 - 15:12:56
01
robertp1996
Veď mapy.cz alebo Locus môžu vykresľovať cesty so zákazom vjazdu pre autá, s povolením pre cyklistov a asfaltovým povrchom ako cesty vhodné pre cyklistov. Treba to však riešiť s nimi a nie v dátach openstreetmap. V nich sa mapuje skutočnosť a nie či je na ceste stredová čiara. Rozhodujúce je zvislé dopravné značenie.
Naopak sú však aj cestičky pre cyklistov, ktoré majú štrkový povrch a sú značené ako cestičky pre cyklistov a mapy.cz ich zobrazujú ružovou plnou farbou. Takže takéto vykresľovanie zase nemusí vyhovovať cestným cyklistom.
23.04.2024 - 15:36:06
00
robertp1996
Hod sem prosim ta nabuduce aj link na to co o com hovoris, nech si to viem najst, nejaky screenshot mi vela nepovie, kde sa to nachadza.
Celkovo velmi nechapem o co ti ide a ci to je len rant, alebo hladas nejake riesenie.
23.04.2024 - 16:33:59
00
juju_pepe Nech sa páči:
https://www.openstreetmap.org/way/58514297/history
Je to jedna časť cyklotrasy medzi TN a NM (zvýraznené oranžovo), cesta je rozkúskovaná, takže je potrebné si na ďalšiu inú časť kliknúť zvlášť. To, čo tam naklikáš do cesty, sa prenesie do iných máp, napr. aj do mapy.cz.
Cesta je fyzicky cyklochodník, cyklotrasa, ale je naklikaná ako účelová príjazdová komunikácia, lebo nemá dopravnú značku cestička pre cyklistov, ale len značku zákazu vjazdu motor. vozidlám okrem ŠVP. Potom sa aj do mapy.cz a iných máp prenesie ako účelová komunikácia, a teda vykreslí sa bielou čiarou ako ostatné účelové komunikácie na okolí a samozrejme medzi nimi splynie, a Ostravák, Kysučan, Oravák alebo Poliak pri SR hraniciach, keď pôjde trebárs na biku do BA, z mapy nezistí, keď územie nepozná, že z tých X bielych čiar je jedna biela čiara v skutočnosti pekná cyklotrasa (a nie typicky rozbitá cesta popri Váhu a kanáli), a pôjde po hlavnej. Na toto tu poukazujem. Že sa mapuje prísne podľa dopravných značiek a nie, čo je cesta naozaj zač. Potom úzky rozpadnutý chodníček, kde sa 2 cyklisti ledva obídu, je v mape vidieť ako cyklotrasa, lebo úradníci tam schválili dopravnú značku cestička pre cyklistov. A naozaj pekná cyklotrasa je v mape vidieť ako účelová príjazdová cesta, lebo z úradu tam nedali značku cestička pre cyklistov, ale len zákaz vjazdu motor. vozidlám. Keď viem, že to je cyklotrasa, môže mi byť šumafuk, že to je v mape ako účelová príjazdová cesta. Ale čo ten, kto to nepozná a nevie? Keď tam bude aj naklikaný zákaz vjazdu motor. vozidlám, tým to neznamená, ani sa cesta nezvýrazní, že to je cyklochodník, akurát navigácia tade nepôjde v režime auto. Pripájam aj obrázky A, B, C, D s popisom, kde je len základné tagovanie (značenie), bez dobrovoľných doplňujúcich tagov (ako napr. povrch cesty, kvalita povrchu,...).

Prílohy:

Komentár súboru: Obr. A. Túto cestu by som v OSM značil takto (iba zakladné tagy).
34748.jpg
34748.jpg 117.08 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Obr. B. Túto cestu by som v OSM značil takto (iba zakladné tagy).
20240421_142731.jpg
20240421_142731.jpg 379.86 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Obr. C. Cesta z obr. B sa v OSM značí takto (iba zakladné tagy).
20240423_175920.jpg
20240423_175920.jpg 377.06 KiB thumb_up-1thumb_down

Komentár súboru: Obr. D. Taká istá cesta, ako v obr. C, len iná dopravná značka, sa v OSM značí takto (iba zakladné tagy).
32016.jpg
32016.jpg 112.42 KiB thumb_up0thumb_down

23.04.2024 - 19:24:50
00
robertp1996
Prečítaj si toto a bude ti zrejmé prečo sa účelové cesty neznačia ako cestičky pre cyklistov.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tagging_for_the_renderer
23.04.2024 - 19:43:14
00
Nemapujte pre vykreslenie... tam píšu, aby ľudia nekreslili do mapy obrázky z prvkov, ktoré neexistujú, aby sa im vykreslil v mape požadovaný obrázok (2D, 3D) toho, čo existuje. Napr. ja do mapy nakreslím na mieste môjho domu zelenú trávu a hnedú pôdu tak, aby keď sa to vykreslí, to vyzeralo ako 3D zelený dom s hnedou strechou. Ale jasné, že to je zle a správne sa zakreslí pôdorys, budova, dom, podlaží toľko, farba taká, strecha taká a pod.

Ďalej, ak som pochopil, sa používajú nesprávne tagy možno pre vykreslenie, možno preto, že tagov je veľa, niektoré sú podobné, všetky nepozná a použil nevedome nevhodnejší tag.

Ale riešenie problému značenia cyklotrasy mi to nedalo. Keď si správne zaznačím dom, z tagov si viem ten dom predstaviť. Ale z tagov tej cesty si neviem predstaviť cyklotrasu, iba obyčajnú cestu, akých tam je X. TSK hlásal, že sa ide robiť cyklotrasa, žiadali eurofondy na výstavbu cyklotrasy, asfaltovali a stavali cyklotrasu, otvárali slávnostne cyklotrasu, ľudia vravia, že to je nová cyklotrasa, idú do vedľajšej obce po cyklotrase... Dopravný úrad, ak by tam dal značku cestička pre (chodcov a) cyklistov, tak v OSM by sa tá cesta zmapovala a vykreslila ako cyklochodník, a potom odtiaľ aj v iných mapách, a cyklisti by na mape hneď videli, aha, toto je cyklotrasa, pôjdem tade. Lenže keby tam dali značku cestička pre (chodcov a) cyklistov, tak by tam nesmeli ísť žiadne motorové vozidlá, ani zo ŠVP. Keďže chceli, aby po cyklotrase vozidlá ŠVP jazdiť mohli, neviem prečo úrad nepridal k značke dodatkovú tabuľu ,,vozidlá ŠVP voľno; majitelia pozemkov voľno", ale vyriešil to tak, že na cyklotrasu vôbec nedal značku cestička pre (chodcov a) cyklistov, ale značku zákaz vjazdu motorových vozidiel + dodatok okrem vozidiel ŠVP. V OSM sa to teda mapuje a vykresľuje ako účelová príjazdová cesta, akých tam je X, a cyklista pri hľadaní v mape nebude vidieť žiadnu cyklotrasu a pôjde po hlavnom ťahu.

A ja alebo niekto iný, keď s tým nesúhlasíme a chceme, aby sa to preznačilo na cyklochodník, aby bol v mape rozlíšený od iných ciest okolo a cyklisti ho videli, aby sme si zašli na dopravný úrad a poprosili ich, aby z cyklotrasy vymenili značky zákaz vjazdu motorových vozidiel za značky cestička pre (chodcov a) cyklistov, aby sa to mohlo v OSM zaznačiť ako cyklotrasa, lebo inak je to účelová cesta ako každá iná. Nech je komunita OSM spokojná (alebo možno pár jedincov, ktorí si myslia, že im celé OSM patrí a takéto mapovanie si oni presadili, a vyžadujú to od všetkých).

Záverom: mapovanie podľa zákona, aká je kde značka, sa dá pochopiť a ja to rešpektujem a nebudem sa komunite OSM do toho pliecť. Lenže na Slovensku sa dávajú značky hala bala, ako v Kocúrkove, často zbytočne, nevhodne a nezmyselne. Preto by sa tak nemalo mapovať striktne na 100%, ale niekedy niečo posúdiť aj individuálne a urobiť výnimku. Inak sa mapy stanú nespoľahlivé a doplatia na také úradné mapovanie zas len obyčajní ľudia, ktorí sa nezaujímajú a nevŕtajú, podľa čoho sa čo zmapovalo, ani nechodia na web hľadať, do diskusií a ani nepoznajú mtbiker. Len si stiahnu mapy a veria, že to je tak aj naozaj ako v mape (Prečo je toto v mape obyčajná cesta ako ostatné okolo, keď to je cyklotrasa? Keby som to vedel, išiel by som po nej. A prečo ma tu poslalo podľa mapy na cyklotrasu, keď to je starý rozpadnutý úzky chodník? Musím sa vrátiť na hlavnú). Prispôsobia sa tomu ako vedia. Niekto si nastaví na bicykli režim auto, nechá sa navigovať po hlavných cestách a má pokoj, niekto iný si zlé mapy vymaže a vyskúša iné mapy, až skončí pri Google mapách.
24.04.2024 - 13:09:11
00
Nie je to len o vykresľovaní domov, ale presne o tvojom prípade, keď chceš, aby sa táto účelová cesta vykresľovala na mapy.cz ako cestička pre cyklistov.
Tiež si pletieš pojmy cyklotrasa, cyklochodník a cestička pre cyklistov. Cyklotrasa po tebou spomínaných účelových cestách vedie a je značená ako Vážska cyklomagistrála. Napr. na mapy.cz sa vykresľuje ako prerušovaná ružová čiara. Tak neviem prečo by si niekto vyberal trasu po cestách 1. alebo 2. triedy, keď vidí, že paralelne vedie cyklotrasa po účelových cestách.
A tiež sa nemusíš navážať do komunity OSM. Je vidieť, že v OSM mapuješ asi krátko a pritom neovládaš ani základné pravidlá OSM, ktoré sa tvoria roky a tvoria ich dlhoročný prispievatelia a nie ľudia, ktorým zrazu nevyhovuje vykresľovanie v aplikáciách tretích strán.
24.04.2024 - 13:23:22
01
Neries, to je jeho interny problem, z ktoreho sa len potreboval vykecat.
24.04.2024 - 15:05:06
00
Myslím že hlavne nemá dobre zapnutý prvý gombík, viz. zmienky o mapovaní podľa zákona ...
24.04.2024 - 18:19:06
00
robertp1996
Tvojej snahe odlisit cyklotrasu/cyklochodnik s novym asfaltom na mape sice rozumiem, ale tebou navrhovany sposob nie je spravny.
1. highway=service resp. highway=cycleway nehovori nic o povrchu a cyklistovi je spravidlo jedno, po ktorom type ide. U nas (vid. bod 3) maju obe spravidla asfaltovy povrch, ktory moze byt ale v roznom stave. Aj cyklochodnik moze byt o par rokov rozbity, ze nanho ani gravelom nepojdes. A na vynovenych lesnych cestach okolo BA sa mozes korculovat. Stav treba znacit atributmi smoothness/surface

2. Cykloturistom je v podstate jedno, ci je to asfalt alebo sotolina a cestaci sa aj tak nahanat na preplneny cyklochodnik nepojdu, aj ked je novy.

3. OSM je globalny projekt. Iny kraj, iny mrav. V USA taguju cycloway, aby bolo jasne, ze tam mozu vstupit a nikto ich nezastreli. A kludne aj sotolinu.
https://www.openstreetmap.org/way/245899886#map=13/46.8580/-120.0205
https://sk.mapy.cz/letecka?x=-120.0074706&y=46.8670986&z=16

4. Samotna vizualizacia cyklochodnika mapy.cz je nevhodna, lebo typ cesty vizualizuju sposobom ako sa zvyknu znacit znacene trasy.

Prílohy:

bevlava.JPG
bevlava.JPG 136 KiB thumb_up0thumb_down

24.04.2024 - 21:53:31
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Cyklopočítače a GPS / GPS prístroje)
keyboard_arrow_up