Ku kalibracii leteckych map:
V prvom kole sme dosiahli velmi slusnu presnost do 10m vo vsetkych testovacich kachlickach. Avsak vychadza mi, ze ma zmysel LH roh kachlicky 0-0 posunut o trocha dolava a zaroven trocha upravit koeficient m/px. Poslal som Palovi_TT data pre vygenerovanie novej kalibracie. Jedno je jasne: Kalibracia uz je a bude este lepsia. :)

Dosiahnutie rovnakej presnosti vo vsetkych oblastiach Slovenska limituje aproximacia JTSK systemu LCC projekciou. Odbornici pisu:

Rozdiely hodnôt medzi štandardnou Krovákovou súradnicovou sieťou a náhradnou LCC sieťou sú na území Slovenska priemerne 6 metrov a maximálne 12 metrov.
...
Použitím týchto parametrov bola na území Slovenska zistená maximálna chyba aproximácie (vzdialenosť medzi skutočnými Krovákovými a náhradnými LCC súradnicami) 12 metrov; nachádzala sa na východnom a severovýchodnom okraji územia. V oblasti Bratislavy je chyba cca 11 metrov, pričom priemerná chyba skúmaných bodov je 6.3 metra. Najlepšia zhoda (chyba menej ako 1 meter) je v údolí horného toku Hrona, v okolí Brezna.


risototh, mohlo by byt uzitocne, kebyze nam spristupnis 24-10, malo by tam byt Brezno.
04.06.2008 - 21:47:12
00
Ku kalibracii leteckych map:
V prvom kole sme dosiahli velmi slusnu presnost do 10m vo vsetkych testovacich kachlickach.


Bogi, už aj tieto presnosti sú vynikajúce. Odvádzate všetci veľmi prospešnú prácu. Držím palce!
05.06.2008 - 08:11:23
00
risototh, mohlo by byt uzitocne, kebyze nam spristupnis 24-10, malo by tam byt Brezno.

bogi, mas to tam.
05.06.2008 - 08:40:34
00
Dobra sprava!

Este pred stiahnutim 24-10 Brezno som zhodnotil 2. kalibraciu od Pala_TT a vyslo mi z nej, ze koeficient sedi perfektne, x-ova poloha LH bodu 0-0 sedi tiez velmi dobre a y-ovu polohu by bolo dobre posunut o 2px hore.

Dnes som stiahol to Brezno, urobil som posun mapy o tie 2px hore a sedi to jak rit na serbli!! :D

Takze ked Palo pregeneruje kalibraciu s tym 2px posuvom, mozeme ju povazovat za finalnu. Po tomto posuve mam v testovacich kachlickach chybu do 4m, co sa mi ani nechce vert. Na nulu sa to urcite neda stiahnut kvoli aproximacii JTSK LCC projekciou. V niektorych oblastiach Slovenska moze byt chyba vacsia.
06.06.2008 - 20:44:51
00
este taka otazocka. ked vravite, ze sa chyba v nejakom smere zvacsuje, tak sa to neda nejako linearizovat, resp. odstanit? ked je stvorec na vychode o 10 metrov inde, ako na zapade, tak sa to neda z kazdym stvorcom na vychod nejakou bulharskou konstantou korigovat? alebo som len zle pochopil, wo co gou?
06.06.2008 - 21:38:27
00
Kalibraciu jednotlivych kachliciek ide samozrejme individualne posuvat. Avsak nepoznam detailne vlastnosti tej LCC aproximacie, aby som tie posuvy vedel vypocitat. Ked sa ti chce ist do takej matematiky, tu to mas:
http://sas2.elte.hu/tg/krovak_kl_sk.htm :D

Kalibracia pre jednotlive mapove listy sa da bezbolestne posunut aj rucne na zaklade jedneho natiahnuteho tracku. Je na to nastroj Move Map Calibration, ktory sa doinstaluje do Oziho s OziDAT Control Panelom. Posuvas cez 4 smerove sipky a ked si spokojny, ulozis novu kalibraciu.
Hladaj "ozidat" na stranke http://www.gpsforum.sk/index.php/topic, ... ml#msg5190, je tam aj linka na download.

Ak by sa niekde ukazal parmetrovy posun ako vhodny, rovnaky posun budu vyzadovat aj okolite kachlicky. Podla ohlasov z nejakych oblasti Slovenska sa kalibraciu da napr. posunut pre nejaku zvolenu oblast. Nevidim v tom problem.

Toto je priklad neposunutej 4bodovej kalibracie
Point01,xy, 0, 0,in, deg, 48, 36.2612,N, 22, 1.8524,E, grid, , , ,N
Point02,xy,14999, 0,in, deg, 48, 36.4306,N, 22, 8.9863,E, grid, , , ,N
Point03,xy,14999,14999,in, deg, 48, 31.6991,N, 22, 9.2358,E, grid, , , ,N
Point04,xy, 0, 14999,in, deg, 48, 31.5301,N, 22, 2.1129,E, grid, , , ,N

A toto posunutej o 1px doprava a hore:
Point01,xy, -1, 1,in, deg, 48, 36.2612,N, 22, 1.8524,E, grid, , , ,N
Point02,xy,14998, 1,in, deg, 48, 36.4306,N, 22, 8.9863,E, grid, , , ,N
Point03,xy,14998,15000,in, deg, 48, 31.6991,N, 22, 9.2358,E, grid, , , ,N
Point04,xy, -1,15000,in, deg, 48, 31.5301,N, 22, 2.1129,E, grid, , , ,N

Takze napisat skript, ktory takto upravi .map subory zo zvoleneho adresara je jednoduche.

V testovacich kachlickach som dosiahol presnost na sirku cesty. V tej leteckej mape je iste nejaka nepresnost tiez zakomponovana. Snaha o vacsiu presnost preto nemusi byt zarucene uspesna. Ak vsak budu podklady na spresnenie, nie je problem to vyskusat. :)
06.06.2008 - 23:09:36
00
Bezovec (Povazsky Inovec) - Lesne cesty & letecka mapa. Skusobne overenie moznosti spojenia a moznosti programu imagemagick :) Je to spojene len priblizne, dalo by sa to vylepsit. Zelene su zmenene na modre.
V zastavanom uzemi nemaju LC cervenu alebo zelenu farbu, preto chybaju - tak ako v originale.


btw. objavil som zaujmavy soft: http://www.wintopo.com/
Zaujmave funkcie aj vo free verzii. Daju sa v nom vektorizovat bitmapy (ciary lesnych ciest) - alebo urobit tensie ak sa zvacsuju rastrovo.
V platenej by sa dali asi aj previest ziskane vektory na JTSK suradnice.
V prilozenom obrazku to ale pouzite nebolo.

Prílohy:

ortho+lc-demo.png
ortho+lc-demo.png 335.15 KiB thumb_up0thumb_down

08.06.2008 - 14:30:08
00
Palo, mam otvorene usta a vyplestene oci ... :)

Ako testovaci vysledok je to skvele! Tie lesne cesty by to chcelo dat tensie, po prizoomovani su predpokladam privelmi hrube.

Zaujalo ma, ze spominas vektorizaciu lesnych ciest. Uvazoval som o nej uz davnejsie. Vektorizacia by mala zmysel, pretoze v tom pripade by les. cesty slo natiahnut do Garminov a to by bol goool. Z takychto ciar totiz ide vytvorit TRANSPARENTNU Garmin mapu, ktoru ide zobrazit NA inej mape, napr. Slovakia Topo. Slo by o 2 nezavisle mapy, ktore sa daju zobrazit zaroven. Lesny doplnok by slo kedykolvek zapnut/vypnut. Je to celkom ina cesta dalsieho vyuzitia mapy les. ciest - pre mna ma zmysel vyuzitie rastrove aj vektorove.
08.06.2008 - 17:03:20
00
ja viem ze moc rypem, ale keby boli k dispozici nejake body na kalibraciu povedze od vychodu na zapad rovnomerne rozlozene, dal by sa z toho zostrojit graf (odchylka) a ak by to bola nejaka slusna krivka, dala by sa vyratat nejak aproximacia ako dodatocne spresnenie :) ale kedze sam gps nemam a poznam iba okolie ziliny a mam iba tracky, ktrore mi kamarat poslal z nasich spolocnych tur, tak u mna tato moznost pada... :)
08.06.2008 - 20:27:19
00
mozno sa pytam nieco co tu uz bolo, ale preco prave LCC a nie WGS-84? prepocitat sa to da, len neviem, s akou presnostou. nasiel som to napriklad na http://gpsweb.cz/JTSK-WGS.htm
08.06.2008 - 20:37:51
00
riso, toto nie je problem prevodu S-JTSK a WGS84 suradnic.

Ide o nepresnost, zavedenu
1) pouzitim nahradnej projekcie (LCC namiesto Krovakovej)
2) pouzitim nahradneho geodetickeho datumu (elipsoid WGS84 namiesto Besselovho)

Cele je to kvoli tomu, ze S-JTSK pouziva specificku projekciu, ktora sa nikde inde vo svete nepouizva a OziExplorer a ani ine SW ju bezne nepoznaju.

Pre takuto ad hoc nahradu nemame k dispozicii nejaku kilometrovu maticu, co by nam udavala mieru skreslenia v smeroch x a y. A zratat to by asi bolo na dizertacnu pracu. Nejde o linearne skreslenie, ktore by sa lahko dalo spocitat.

Pozri 5.2.2 Krovak a JTSK, pise sa tam o S-JTSK:

Charakter generovania tohto systemu nedovoluje exaktnu transformaciu celeho mapoveho diela do standardne pouzivanych systemov pri zachovani jeho polohovolokalizacnej presnosti. Existuju vsak urcite aproximacne postupy pomocou ktorych sa suradnice z Krovakovho zobrazenia prepocitavaju do geografickeho suradnicoveho systemu, z ktoreho su potom transformovatelne do inych projekcii.

V praci Timara, Danisika sa pise:

Krovákovo zobrazenie je typ šikmého konformného kužeľového zobrazenia (oblique conformal conic [OCC] projection), ktoré má jedinečné postavenie medzi všetkými súradnicovými systémami sveta. Mnoho GIS softvérov neobsahuje Krovákovo zobrazenie, ba dokonca ani šikmé konformné kužeľové zobrazenie. Z tohto dôvodu nie je možné v spomínaných softvéroch narábať s Krovákovými súradnicami s dostatočnou presnosťou.

Pre tych, ktorym to nestaci:
Popis S-JTSK, S-42 a WGS84 v geodetickych skriptach od Cadu
Popis S-JTSK systemu v IMPLEMENTACIA DPZ a GIS v ZIVOTNOM PROSTREDI SLOVENSKA od Nade Machkovej
Hrdinova praca: Transformace souřadnic ze systému WGS-84 do systému S-JTSK
Praca Timara, Danisika: Aproximácia Krovákovho zobrazenia Lambertovým konformným kužeľovým zobrazením na území Slovenska pre potreby GIS a GPS

V tej poslednej praci sa spomina chyba do 12m a tato aproximacna chyba nema nic spolocne s prevodom suradnic medzi S-JTSK a WGS84.


Naposledy upravil bogi dňa 09.06.2008 - 00:36:24, celkovo upravené 1 krát.

08.06.2008 - 22:27:52
00
Ako testovaci vysledok je to skvele! Tie lesne cesty by to chcelo dat tensie, po prizoomovani su predpokladam privelmi hrube.


Prave hrubka ciar bol dovod, preco som zacal uvazovat nad vektorizaciou.
Vektorizacne aj ine schopnosti wintopo ma velmi prekvapili.

Pre mna su v praxy postacujuce rastrove LC v Trekbuddy.
Rozmyslam, ci si kupim druhy GPS modul k mobilu (mam starsi Garmin eTrex), alebo toto cudo: http://www.semsons.com/blbapafgaeta.html
Uvedeny postup bol len experiment a nemam cas a v podstate ani dovod sa tomu venovat. Postup je v prilohe, ak by ste sa s tym chceli niekto zabavat.

Inak Magellan ma zaujmavu novinku. Snad trochu zamiesaju karty na trhu . Proprietarnost Garminu mi veru vadi. http://pro.magellangps.com/en/products/ ... RODID=1293
Ale patri to skor do kategorie profi, tomu zodpoveda aj cena okolo 900USD (zatial).

Prílohy:

postup.txt [1.93 KiB]

08.06.2008 - 23:18:22
00
Diki za postup!

Prave hrubka ciar bol dovod, preco som zacal uvazovat nad vektorizaciou.
Vektorizacne aj ine schopnosti wintopo ma velmi prekvapili.

Vektorovy format by bol univerzalnejsi z viacerych dovodov:
- Da sa pouzit vo vektorovych, aj rastrovych mapach. Cize nielen v Garmine. Ozi podporuje import z .shp, .mif, .e00. Takto viem naimportovat aj vektorove vrstevnice.
- Georeferencovana vektorova forma je prenosna - da sa zaintegrovat do roznych rastrovych map. Ani Shocart, alebo VKU mapy by neboli marne s touto lesnou sietou.

Inak Magellan ma zaujmavu novinku. Snad trochu zamiesaju karty na trhu . Proprietarnost Garminu mi veru vadi. http://pro.magellangps.com/en/products/ ... RODID=1293
Ale patri to skor do kategorie profi, tomu zodpoveda aj cena okolo 900USD (zatial).

Ide o PDA, ktore je specificke triedou odolnosti IPX7. Znamena to, ze vydrzi vo vode v 1m hlbke 30 minut.
V takejto cene su aj spickove PDA od HTC, tie vsak porporuju 3D, HSDPA, WiFi, maju 128 MB RAM, vysuvnu klavesnicu a neviem co este .
U Magellana platis za tu triedu odolnosti IPX7. Inac je to standardne PDA.
Nieco sa o tom zacalo rozoberat na gpsfore:
http://www.gpsforum.sk/index.php/topic, ... n.html#new
09.06.2008 - 00:08:58
00
V takejto cene su aj spickove PDA od HTC, tie vsak porporuju 3D, HSDPA, WiFi, maju 128 MB RAM, vysuvnu klavesnicu a neviem co este .
U Magellana platis za tu triedu odolnosti IPX7. Inac je to standardne PDA.

+ este ten barometricky vyskomer je uzitocna a v kategorii PDA raritna vec, aj konektor na ext. antenu to tusim ma.
09.06.2008 - 07:30:37
00
+ este ten barometricky vyskomer je uzitocna a v kategorii PDA raritna vec, aj konektor na ext. antenu to tusim ma.

Nenasiel som nikde, zeby ten Magellan mal mat baronetricky vyskomer. Podla vsetkeho nema, asi by sa tym vsade chvalili.

EDIT: Je to napisane v datasheete, len je to dost zasite: Sensors: e-Compass, G-sensor, barometer
To robi z tohoto PDA vynimocne zariadenie! :)


Naposledy upravil bogi dňa 09.06.2008 - 10:45:38, celkovo upravené 3 krát.

09.06.2008 - 08:27:58
00
keyboard_arrow_up