mam oregona 450, na riaditkach ho nevozim ale toho drziaka by som sa vobec nebal, upevnis ho dvomi zdrhovacimi paskami a ak drzi pristroj rovnako silno ako ten klip ktory je v baleni tak sa urcite tak lahko neurve
ak uz mas nejaky cyklokompjuter tak chod kludne do toho Oregona, mozes ho nosit vo vrecku alebo batohu a ked sa niekde nebudes vediet vymotat tak ho vyberies a pozries sa. Ked ho budes mat na riaditkach tak pri orientacii budes musiet aj tak zastavit aby si sa zorientoval kde si.
26.03.2011 - 20:46:03
00
Ten držiak Oregona je naozaj dobrý. Dá sa dať aj na riadidlá aj na predstavec. Ja ho mám na predstavci, tam to je bezpečnejšie. Oregon patrí na riadidlá (je to outdoorové zariadenie), aby si kvôli navigácii nezastavoval. Keď máš predpripravenú trasu, nemáš dôvod zastavovať.

Širokouhlý objektív skresľuje, v skutočnosti pôsobí na bicykli subtílnejšie.

Prílohy:

IMAG0019.jpg
IMAG0019.jpg 169.24 KiB thumb_up0thumb_down

IMAG0003.jpg
IMAG0003.jpg 61.09 KiB thumb_up0thumb_down

26.03.2011 - 21:34:02
00
to kkk55:
oregon 450 nie je na riadítkach zas taký veľký. Ja ho nosím na dlhšie výjazdy v držiaku na predstavci (predstavec mám 12cm), drží tam dosť pevne, aj keď idem mimo cesty. Navigovanie som využil zatiaľ iba raz, ale bola to hlúposť. Keď chcem ísť po neznámej trase, tak si ju len nahrám do oregonu vo formáte .gpx a nechám si tú trasu zobraziť na displeji - to je na orientáciu vynikajúce.
Výhoda egde je zrejmá - nahradil by všetky tri prístroje, ktoré mám na riadítkach a pridal množstvo funkcií navyše. Pre mňa je ale pohodlnejšie, keď si napr. niekedy vezmem len pulzmeter a gps nechám doma. Navyše tie hodinky samostatne používam aj pri behu.

Ja som teda s oregonom na biku spokojný :y:

edit:
Co ma strasi je len 200 waypointov

Neviem, či tomu dobre rozumiem, ale 200 waypointov je niečo iné ako 200 bodov na záznam trasy. Pri oregone je to medzi parametrami uvedené jasne:

Waypointy/obľúbené/pozície: 2000
Cesty: 200
Track log / záznam a správa trás: 10.000 bodov/200 trás

edge na tom bude asi podobne...

Len pre ilustráciu - posledne, čo si pamätám, som mal zaznamenanú trasu v oregone dlhú cca 50km a to využívalo asi 8% pamäte pre záznam trasy.

Prílohy:

kokpit.jpg
kokpit.jpg 27.15 KiB thumb_up0thumb_down

27.03.2011 - 08:55:18
00
laco: ta tvoja prva fotka je aj s autorskymi pravami :y: , iniciala musi byt :nod:
27.03.2011 - 09:09:21
00
vdaka za fotky, ale proste stale mi to pride velke. Dnes som dokonca primontoval ovladacku z TV na predstavec (sirka a hrubka cca rovnaka ako Oregon, dlzku som ozn. paskou) :$ . Z tej velkosti vyplyvaju vlastne hlavne vyhody, ale aj nevyhody pre mna. Toho drziaku som sa bal len preto, ze som nasiel par negativnych nazorov, ale hlavne islo o Colorado (myslel som, ze Oregon bude mat podobny/totozny drziak).

Este dufam, ze sa niekto vyjadri k tym waypointom (viem co je waypoint, len neviem ako sa ozn./naklikava trasa v mapsource, planujem si zatial trasy len na cykloserveri a pod. a tam potrebujem viac ako 200 bodov na trasu). Napr.by ma zaujimalo, ci po ozn. trasy sa da zmensit pocet bodov bez zmeny trasy. Resp. kolko bodov zhruba potrebujete na napr. 1km, al. 10km...

este prosim niekoho co ma Edge 800 o nazor na jazdenie v lese/horach podla naplanovanej trasy, ci sa da jazdit v neznamom terene bez zastavovania (mozno so spomalenim), ci stihaju sledovat odpocky a pod. (nechcem porovnavku s Oregonom, viem ze tu ma Oregon jasne navrch...). Mozno by mi pomohol aj nazor niekoho co ma Dakotu (predpokladam, ze v tomto pripade to bude cca rovnake)

co sa tyka nosenia v batohu, tak to odmietam. To by mi potom stacila aj mapa za 15€ namiesto navigacie za 4 stovky. Tomu sa chcem prave vyhnut, nech nemusim stale zastavovat na kazdej krizovatke...
Co sa tyka toho nahradenie tachometra a pulzmetra. To vlastne nepotrebujem, mam oboje zvlast, ale to je momentalne vedlajsie...

Viem, ze potrebujem Oregon, ale kedze sa mi "nepaci", tak chcem zistit, ci by mi stacil aj Edge 800. Uvedomujem si, ze je to divne/blbe - netreba to dalej komentovat.

Vyjadrite sa prosim este k tym 200 waypointom a jazdenia podla Edge 800, resp. pristroja s rovnako velkym displayom.

Ked to po sebe citam, tak si pripadam ako zenska :makeup:
27.03.2011 - 18:30:28
00
Este dufam, ze sa niekto vyjadri k tym waypointom (viem co je waypoint, len neviem ako sa ozn./naklikava trasa v mapsource, planujem si zatial trasy len na cykloserveri a pod. a tam potrebujem viac ako 200 bodov na trasu). Napr.by ma zaujimalo, ci po ozn. trasy sa da zmensit pocet bodov bez zmeny trasy. Resp. kolko bodov zhruba potrebujete na napr. 1km, al. 10km...

este prosim niekoho co ma Edge 800 o nazor na jazdenie v lese/horach podla naplanovanej trasy, ci sa da jazdit v neznamom terene bez zastavovania (mozno so spomalenim), ci stihaju sledovat odpocky a pod. (nechcem porovnavku s Oregonom, viem ze tu ma Oregon jasne navrch...). Mozno by mi pomohol aj nazor niekoho co ma Dakotu (predpokladam, ze v tomto pripade to bude cca rovnake)

Viem, ze potrebujem Oregon, ale kedze sa mi "nepaci", tak chcem zistit, ci by mi stacil aj Edge 800. Uvedomujem si, ze je to divne/blbe - netreba to dalej komentovat.

Vyjadrite sa prosim este k tym 200 waypointom a jazdenia podla Edge 800, resp. pristroja s rovnako velkym displayom.


Na planovanie trasy vobec nepotrebujes waypointy a ani planovanie pomocou route ktore by aj tak dobre nefungovalo. Lepsie je si naplanovat trasu ako track.
Ze jaky je v tom rozdiel? Route je sled waypointov po ktorych sa po jednom navigujes. Ak mas routovaci podklad tak ti to spocita trasu podla podkladu, ak nemas taky podklad, tak ta bude navadzat vzdusnou ciarou. Oba sposoby route su ti v lese nanic. ziadne podklady v lese nie su routingovo spolahlive, a aj keby si narazil na routingovu informaciu, vonkoncom nie je dobre sa dat len tak laromfarom navigovat po clenitom terene s roznou kvalitou podkladu. Skratka route a autorouting je dobry jedine pre auta s mapami a pre lode na mori v style bod bod.

naplanovanie trasy ako track je vlastne akasi simulacia zaznamovych bodov kade si siel/chces ist. teda kvazi volne mozes kreslit tvoju trajektoriu. Potom mas dve moznosti navigacie - bud si nechas len takuto ciaru zobrazenu na mape a priebezne ockom mrknes ci ides dobre, alebo pouzijes funkciu u oregone navigovat pozdlz tracku kde si potom navolis ktory track chces sledovat a potom ti gps porovnava tvoju jazdu s planom a ak sa odklonis zacne pipat ci vypisovat hlasky. V edge je analogia vo funkcii virtual partner a navigacia pozdlz prejdenej historie.

Ak ides niekde kde si nebol alebo hladas inspiracie, najprv pred velkym klikanim si popozeraj napriklad connect.garmin.com kde ludia publikuju svoje zaznamy a takmer vzdy najdes nejaku zaujimavu streku v tvojom cielovom regione. (takto som si planoval alpy, dolomiti, slovinsko...)

Podla mna je Edge na bicykli v kazdom smere lepsi ako Oregon, ma na to prisposobene ovladanie, mas tam aj klasicke cyklopocitacove funkcie, mozes si pozriet vyskovy profil ci pri virtual partnerovi aj to co ta caka a najme s pohodlnejsim ovladanim. Oregon sa na bicykli za jazdy ovlada zle. Vlastnim oba pristroje, viem to.

Navyse som o tom napisal niekolko clankov ci uz o priprave tras alebo pouzivani gps na bicykli. ak ti to pomoze je to na linke http://www.sportreport.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=49&Itemid=96

rasto
27.03.2011 - 20:30:44
00
Rasto, dakujem, vniesol si svetlo do mojho rozhodovania :) . Takze idem do Edge 800, dufam, ze mi to uz nic nevyvrati. Inak aj keby bol/je Oregon o nieco lepsi na navigovanie (asi to bude dost subjektivne, kazdy ma ine priority), tak chcem Edge, len som potreboval pocut, ze sa da podlo toho slusne jazdit....
pekn,e dostal som sa od Dakoty cez Oregon az po Edge :)
27.03.2011 - 20:42:31
00
Oregon je vyborny na turistiku najme ak nie si zberac bodov, v tom pripade je zasa top gpsmap62... na bicykli je to ine. Tam je ta ergonomia pouzivania dolezita najme kvoli bezpecnosti a prakticnosti co podla mna bohato vykompenzuje nevyhody ako vstavana baterka a mensi displej.
Co sa tyka toho planovania jazdenia, tak je priprava vo vsetkych modeloch rovnaka. A to si musis natrenovat (odporucim ti skusit najprv najst nejaku trasu na tom connecte a poslat do pristroja, naucit sa ako sa to vsetko spusta a potom zistis ze sa nemusis trapit zo ziadnymi wpt a pod).
jo a hned ta uzpozrnim na jeden rozdiel - oregon robi zaznam trasy hned po zapnuti, fitnes pristroje ked spustis stopky (a potom po treningu vypnes)
27.03.2011 - 20:51:43
00
Ak na bike, tak Edge 800 je dobrá voľba.
Ja som zatiaľ prišiel len na jednu nevýhodu Edge 800. Je to nový prístroj a na úplnú spokojnosť bude treba ešte pár updratov firmware prístroja (ale tak to bolo aj s Edge 705 a Edge 500).
28.03.2011 - 09:30:50
00
Narýchlo som to preletel, ešte by som doplnil (ak to tu nepadlo), že síce je pravda, že Oregáč vie čítať aj údaje z pulzáku a SPD/CAD senzora, ale ich nevie uložiť korektne (alebo v okamihu keď som kupoval Edge ešte nevedel), takže ich nemáš šancu dostať do PC. Medzičasom mám aj Oregon, ale pravdu povediac na biku som plne spokojný s Edge a Oregon hádžem do camelu len ak chcem povedzme dohľadať geocache (tam je Edge zúfalec).
30.03.2011 - 08:04:51
00
takze kupil som ten Edge 800 (dakujem za rady, zatial sa mi paci, aj ked teraz mozem posudit len hardware). Zatial len ten zakladny model bez HRM a senzora kadencie. V pristroji je predinstalovana SK Topo do mapsourceu som ju dostal cez gmaptool podla tohto navodu:
http://www.gpsforum.sk/index.php?topic=584.0
problem je, ze mi chyba gmaptool00.unl subor s kodom z bodu 5 (vid. navod v linku).
ale mapa mi v mapsource funguje...

prosim poradte, lebo aj ked lustrujem cely net aj tak som z toho debil, nasiel som kopec rozdielnych rad a navodov, ktore si casto odporuju a nechcel by som si narobit problemy navyse...

1. ako zistim, ze ta SK Topo co som stiahol z pristroja do mapsource je odblokovana? Mam stiahnute aj lesne cesty a chcem to spolu natiahnut do pristroja SK topo + lesne cesty a bojim sa, ze pri stahovani mi vyhodi hlasku ako napr. SK topo je blokovana a nic sa mi nenahra, len mi vymaze predinstalovanu mapu (chapem to tak, ze pri instalacii novej mapy/map vymaze povodne)

2. ak budem instalovat SK Topo + lesne cesty treba instalovat spolu s Basemap? Premaze aj tu pri instalacii novej mapy? Musi byt Basemap v pristroji ak tam budem mat SKtopo?

3. ak si ulozim kopiu SK Topo (*.img subor) z pristroja do PC, viem si ju v pripade vymazania jednuducho nakopirovat spat do pristroja (ctrl+c), al. sa da len instalovat cez mapsource?

ide mi o to, ze tam chcem teraz prinajmensom dostat tie lesne cesty a bojim sa, ze si vymazem sk topo (al. aj basemap) z pristroja...
este nechapem garmin preco ked kupim pristroj s predinstal. sktopo, preco nedostanem odblokovaci kod, ale este si ho musim dokupit za 15 ci 16€ neviem presne :@ (snad tomu spravne rozumiem)

dufam, ze tu netrepem totalne odveci (mam za sebou len 2dni intenzivneho googlovania), resp. ze ano a je to vsetko ovela jednoduchsie ako sa mi zda :)
20.04.2011 - 13:52:19
00
stiahni si len transparentne vrstvy s lesnymi cestami z gpsfora http://www.gpsforum.sk/index.php/topic,3921.0.html pripadne si nahraj slovakia topo gpsforum v2 aj ked mozno uz bude cochvila 3ka :) gps je v celku dobra, ma par much ale zadarmo je to super.
20.04.2011 - 14:04:32
00
@kkk55: No, popísal si toho teda dosť. Skúsim aj ja. Ak som dobre pochopil, tak ti ide o toto: Máš v Edge 800 mapu SK TOPO (predpokladám, že v3) a chcel by si tam mať aj lesné cesty.

Predpokladám, že Edge 800, podobne ako Oregon od istej verzie firmvéru podporuje ľubovoľný názov mapového IMG súboru. Pripoj si svoj Edge 800 k PC a pozri sa, či aj tvoju mapu Slovakia Topo v ňom nenájdeš v priečinku "Garmin" pod názvom napr. "SKtopo3Standard.img" (alebo SKtopo3Cyklo.img). Ak nájdeš, je to jasné, že tvoja navigácia podporuje ľubovoľný názov mapového súboru IMG a tým pádom si do nej jednoducho môžeš nahrať prakticky ľubovoľný počet IMG súborov.

V každom prípade si pozri tento príspevok: gps-navigacia-mapy/nove-nadstavbove-transparentne-vrstvy-pre-navigacie-garmin-t25441.html

Stiahni si odtiať súbor "Lesne_cesty_a_chodniky_SK.rar" V archíve nájdeš aj IMG súbor s názvom "Lesne_cesty_a_chodniky_SK.img". Ten si nakopíruj do priečinka "GARMIN" (odporúčam na SD kartu ako všetko nové, čo budeš do prístroja dávať - neviem ako u Edge, ale garminí firmware nie je odolný proti napr. poškodeným súborom a pri pokuse ich načítať môže zamrznúť, v tom prípade sa SD karta dá vybrať a poškodený súbor sa dá ľahko zmazať).

Teraz si len v menu tvojho Edge pozri, či sa ti "Lesné cesty a chodníky SK" objavili medzi mapami.

Poznámka: ak si ešte nekupoval SD kartu, kúp si aspoň 8 GB. Ochvíľu zistíš, že sa v Edge 800 dajú použiť aj rastrové mapy: gps-navigacia-mapy/uz-ste-si-patchli-svojho-oregona-dakotu-edge-t25455.html
20.04.2011 - 14:56:24
00
Pisali sme s lacom naraz, ale aspon to budes mat v 2 verziach, mozes is vybrat! :D

1. Tak, ze zobrazuje mapu detailne, co zobrazuje ;) Proste nemusis nic riesit. Mapu, co nebola zamknuta, nemusis odomykat.

2. Nepremaze basemap. MapSource zapisuje vzdy subor \Garmin\gmapsupp.img v zariadeni alebo na karte. Basemap je v zariadeni ulozena pod inym menom gmapbmap.img.

Ohlasom pridania vrstvy lesnych ciest: Novsie outdoor navigacie Garmin, predpokladam ze aj EDGE 800, na rozdiel od starsich rozoznavaju lubovolne nazvany subor *.img v adresari Garmin. Jednoducho premenuj gmapsupp.img v zariadeni na napr. SKTopov3.img a potom posli z MapSource do zariadenia iba vrstvu lesnych ciest. Tu si tiez mozes premenovat, napr. LCvrstva.img, aby sa neprepisala dalsim odoslanim mapy z MapSource.

3. Ano, mapy mozes zalohovat / obnovovat z / do zariadenia obycajnym kopirovanim.

Conan za poplatok nedodava odomykaci kod, ale instalacne medium pre instalaciu mapy do MapSource. Ty si si vsak poradil bez oficialneho media. Jedina nevyhoda tvojho riesenia je, ze ti v MapSource ci BaseCampe nefunguje vyhladavanie adries, co ta v pripade Topo mapy trapit nemusi.
20.04.2011 - 15:00:52
00
laco, bogi velmi pekne vam dakujem za odpovede. Dnes cely den hladam odpovede na tieto moje otazky po nete s neistym vysledkom (nechcel som sa hned pytat, najma ked tomu moc nerozumiem) a tu mi moju dilemu vyriesite za hodinku :bow:
20.04.2011 - 15:13:49
00
keyboard_arrow_up