cawte
idem kupovat GPS garmin etrex legend hcx. som do toho uplny amater. tak mi pls poradte...
daju sa niekde zohnat mapy zadarmo?
akym sposobom mi mapa v gps pomoze oproti tomu ze by som tam nemal mapu?...blba otazka heh. ta GPS mi na tej mape ako ukazuje moju polohu?
da sa nejako naplanovat trasa v compe? a potom uz to tam len vlozit?
co k tomu potrebujem?...myslim ako programy do compu...

sorry za debilnost tychto otazok ale fakt o tom neviem skoro nic... :)
11.07.2008 - 13:11:11
00
cawte
idem kupovat GPS garmin etrex legend hcx. som do toho uplny amater. tak mi pls poradte...
daju sa niekde zohnat mapy zadarmo?
akym sposobom mi mapa v gps pomoze oproti tomu ze by som tam nemal mapu?...blba otazka heh. ta GPS mi na tej mape ako ukazuje moju polohu?
da sa nejako naplanovat trasa v compe? a potom uz to tam len vlozit?
co k tomu potrebujem?...myslim ako programy do compu...

sorry za debilnost tychto otazok ale fakt o tom neviem skoro nic... :)
ano. ano, je na to program OziExplorer. vlozis to cez kabel, neviem ci sa k nemu dodava. ja som tiez prave objednal Mio A501
11.07.2008 - 19:23:11
00
daju sa niekde zohnat mapy zadarmo?

Dajú. Napr. Slovakia Topo 2.
akym sposobom mi mapa v gps pomoze oproti tomu ze by som tam nemal mapu?...

Predstav si kľukatú čiaru trasy na bielom podklade a potom si ako podklad predstav mapu.
GPS mi na tej mape ako ukazuje moju polohu?
Kreslí ti čiaru kadiaľ ideš.
da sa nejako naplanovat trasa v compe? a potom uz to tam len vlozit?

Áno, dá.
co k tomu potrebujem?...myslim ako programy do compu...

Mapsource od Garminu (je free).
11.07.2008 - 19:43:50
00
Maličké poznámky:

- prepojenie Legendu HCx s počítačom je cez normálny USB kábel;

- na základe vlastnej skúsenosti radím: porozmýšľaj o Vista HCx, je iba o trochu drahšia a má jednu výhodu - elektronický kompas, čo v praxi znamená, že mapa je vždy správne zorientovaná, aj keď si sadneš do trávy a čumíš do mapy... Na Legende (nemá kompas) keď sa chceš zorientovať, tak sa musíš aspoň trochu hýbať, aby prijímač vedel zorientovať mapu podľa signálu. Dá sa s tým žiť, ale dnes by som si kúpil kvôli tejto jedinej veci Vistu.

- na prípravu a spracovanie trás a bodov síce dostaneš s prijímačom MapSource, ale orientuj sa na OziExplorer - práca s ním je oveľa lepšia, pohodlnejšia a prehľadnejšia. Je aj vo free verzii (síce má nejaké obmedzenia, ale v podstate je naplno použiteľný). Samozrejme, MapSource je potrebný, budeš ho potrebovať tiež, ale Ozi je podľa mňa na tracky, wayopinty a routes pohodlnejší.

:-)
11.07.2008 - 20:10:15
00
Maličké poznámky:

- prepojenie Legendu HCx s počítačom je cez normálny USB kábel;

- na základe vlastnej skúsenosti radím: porozmýšľaj o Vista HCx, je iba o trochu drahšia a má jednu výhodu - elektronický kompas, čo v praxi znamená, že mapa je vždy správne zorientovaná, aj keď si sadneš do trávy a čumíš do mapy... Na Legende (nemá kompas) keď sa chceš zorientovať, tak sa musíš aspoň trochu hýbať, aby prijímač vedel zorientovať mapu podľa signálu. Dá sa s tým žiť, ale dnes by som si kúpil kvôli tejto jedinej veci Vistu.

- na prípravu a spracovanie trás a bodov síce dostaneš s prijímačom MapSource, ale orientuj sa na OziExplorer - práca s ním je oveľa lepšia, pohodlnejšia a prehľadnejšia. Je aj vo free verzii (síce má nejaké obmedzenia, ale v podstate je naplno použiteľný). Samozrejme, MapSource je potrebný, budeš ho potrebovať tiež, ale Ozi je podľa mňa na tracky, wayopinty a routes pohodlnejší.

:-)
mne sa v demoverzii oziho nedali ukladat trasy


Naposledy upravil adam123 dňa 11.07.2008 - 21:21:31, celkovo upravené 1 krát.

11.07.2008 - 21:13:01
00
mne sa v demoverzii oziho nedali ukladat trasy


Aha, to som nevedel. Tu je zoznam rozdielov demo a plnej verzie:
http://www.oziexplorer3.com/loc/svk/register_svk.html
11.07.2008 - 21:20:01
00

Aha, to som nevedel. Tu je zoznam rozdielov demo a plnej verzie:
http://www.oziexplorer3.com/loc/svk/register_svk.html
ja som si vsimol iba tie trasy ostatne rozdiely ani nie.
11.07.2008 - 21:25:44
00
teraz mi niekto poradte ako a kde stiahnut free mapy do tejto gps...
uz je objednany legend, cize to uz nespekulujem
co som kukal, tak do oziexplorera sa musia tiez stiahnut akesi mapy... daju sa do tohoto programu stiahnut trasy aj z GPS alebo iba to tam naplanovat a vlozit do GPS? a este jedna... ked si naklikam nejaku trasu v mapsource alebo ozie tak ju mozem vlozit aj do mapy v GPS? ... myslim akoze ze mi bude ukazovat presne kade mam ist na mape.
11.07.2008 - 22:27:41
00
stiahnes ich tu: http://www.conan.sk/Maps/sk_topo_v2.htm. do ozi explorera (potrebujes plnu verziu) si stiahnes(naskenujes) obrazok mapy(http://forum.mtbiker.sk/viewtopic.php?t=14046) potom ho otvoris v ozi exploreri a skalibrujes(cize mas tam take kruzky ktore umiestnis na suradnice ktore potom vlozis do toho bocneho okienka). neviem aky format podporuje ten legend tak neviem ci donho das mapu rovno z oziho, a trasu si vyklikas v oziexploreri a ulozis to formatu PLT(asi) tu trasu vlozis do gps.
12.07.2008 - 09:02:19
00
No, neviem, kde kupuješ toho Legenda, ale mal by mať mapu už nainštalovanú. Tá Slovakia Topo 2 nie je nič moc, ale nič lepšie myslím nie je ...

Samozrejme, že do Legenda sa mapa z Oziho nedá stiahnuť, iba waypointy, trasy a stopy. Keď je registrovaná verzia Oziho, tak sa trasa uloží do súboru .rte a tú môžeš uploadnuť do prijímača a dať sa podľa nej navigovať. Trasa sa dá urobiť aj v mape v MapSource, ale tá je oveľamenej podrobná ako skalibrovaná mapa v Ozi, takže sa s tým robí ťažšie.
12.07.2008 - 09:10:50
00
Ja riesim navigaciu tak ze si trasu naklikam v programe Cyklotrasy od MTBikera a nasledne si dam trasu ulozit pre GPS, subor si potom otvorim v Garminackom programe MapSource a poslem do GPS. Lebo moje GPS Garmin Edge 705 nepodporuje drag and drop map do folderu s trasami takze musim strasy prenasat cez program. Ale trasa je na 100% nezabludis na rozdiel od Slovakia Topo :)
12.07.2008 - 11:21:12
00
takze...
daju sa dat do legendu dve mapy naraz?
potrebujem teraz mapu EU, tu som stiahol v akomsi formate .osm, ktory sa vraj da nejakym programom prekonvertovat do img, co je vlastne format garminu... nie som si isty ale asi je to tak. nemylim sa?
dalej potrebujem mapu lago di garda... tu som stiahol rovno v img subore...
inac, ked si chcem nejaku trasu naplanovat cez waypointy tak da sa to rovno aj v GPS? alebo musim mat na to PC?
12.07.2008 - 14:26:23
00
Ja riesim navigaciu tak ze si trasu naklikam v programe Cyklotrasy od MTBikera a nasledne si dam trasu ulozit pre GPS, subor si potom otvorim v Garminackom programe MapSource a poslem do GPS. Lebo moje GPS Garmin Edge 705 nepodporuje drag and drop map do folderu s trasami takze musim strasy prenasat cez program. Ale trasa je na 100% nezabludis na rozdiel od Slovakia Topo :)
no tak to sa ti zije ze tam mas svoju oblast, keby som mal moje okolie tiez by som to tak robil :wink:
12.07.2008 - 18:27:09
00
No jo mam stastie okolie BA a Horna Nitra je v pohode :) zvacsa inde nejazdim...
12.07.2008 - 19:38:27
00
takze, uz som sa tu trochu zorientoval...
zial do oziho uz pred odchodom do laga nestiham stiahnut mapy...
mam uz len dve otazky...
do mapsource sa daju vlozit aj img subory?
mozem mat v GPSke viac map? a vybrat si ktoru chcem pouzit?
12.07.2008 - 20:49:21
00
keyboard_arrow_up