Ked pridem domov, necham baterku "vychladnut"
Potom nabijem na 50-60% (ako ked ju napr. zazimujete)
Az v den vyjazdu rano nabijam na potrebny pocet %.

Ako to robite ostatni? Resp. citali ste niekde ako narabat s baterkou?
Mate nejake odporucania? Mozme pokracovat v tomto vlakne.
https://www.mtbiker.sk/forum/post1900343.html#p1900343
16.07.2023 - 14:16:19
00
Dano5 napísal:
Aktuálne info-včera som dojazdil 2.-hý krát nabitú baterku na 100% ,tentokrát som celých cca 90 km jazdil len na 1. stupeň podpory,a keď som mieril smerom domov cez jeden menší kopec,mala baterka posledných 12% ,tak som si pomyslel,že ju vybijem ešte viac,prepol som na 2. stupeń,zobrazilo ho,ale motor ťahal stále rovnako ako na 1. stupni.Postupne som vykúšal aj ostatné-3. 4. 5. aj Bosst,normálne sa zobrazovali,ale motor si šiel svoje na stupeň 1.
Aj na 1. stupeň mal výkonu stále dosť,stačil aj na strmšie kopce-skúšal som ešte pár krát vydupať strmý asfaltový výšlap,či motor zdochne,ale nič-baterku som dostal na 8% ale stále ťahal rovnako silno.
Aby som ju zbytočne nemordoval v tom teple,spustil som sa dole kopcom domov a dal som ju zasa nabiť na plno.
Takže áno,pri určitom poklese kapacity baterky motor ide len na výkon 1. podpory,škoda že som si nevšimol,pri akých % tento stav nastane-skúsim to zistiť,budem občas skúšať do kopca prepínať stupne podpory,som zvedavý,čo zistím ;)

U mojej M420 je to uz na cca 20% co sa mi zda naozaj priskoro a nepovedal by som, ze 1.stupen taha dostatocne silno. Skor by som prirovnal pocitovo k mojmu HT bez motora, cize 1.stupne akurat vykryje zvysenu hmotnost (mozno prida este kusok navsye vykonu).
16.07.2023 - 14:37:38
00
Red1 napísal:
Ked pridem domov, necham baterku "vychladnut"
Potom nabijem na 50-60% (ako ked ju napr. zazimujete)
Az v den vyjazdu rano nabijam na potrebny pocet %.

Ako to robite ostatni? Resp. citali ste niekde ako narabat s baterkou?
Mate nejake odporucania? Mozme pokracovat v tomto vlakne.
https://www.mtbiker.sk/forum/post1900343.html#p1900343

Myslim, ze pri modernych bateriach to uz zbytocne moc prezivas a k baterke sa chovaj uplne normalne. Ja ju nabija, casto aj hned po dojazdeni naplno a ked za par dni niekam idem uz s nou nic nerobim.
Na zimu nabijem na 100% a mam doma v suchu a v teple.
16.07.2023 - 14:40:15
00
Tieto vyjadrenia, ze to moc prezivam, su velmi poucne.
Len som nahodil temu, kt, mozno Dana, ako noveho ebikera, bude zaujimat.
Moderne baterie?
Asi pred 2 mesiacmi som sa bavil s clovekom co robi vo vyvoji baterii a potvrdil mi, to co tu pisem na zaklade toho videa co som tam postoval. Stretol som ho na PB na vlastnej konstrukcii e-kolobezky.
Proste ma to zaujimalo tak som sa ho na to pytal.
Tak komu mam verit? Tomu co s tym pracuje alebo niekomu co si ani nepozrel to video, ako tie moderne Li-on baterie funguju a co ich degraduje, poskodzuje.
Mozem to brat flegmaticky ako ty alebo to robit ako sa to odporuca.
Ty veris, ze mas "modernu" bateriu, ja sa spolahnem na rady od tych co o tych modernych bateriach nieco vedia.
Mozno tvoja baterka vydrzi taketo zaobchadzanie bez uhony ale ja radsej znizim riziko, napr. zahorenia.
Ci nabijem baterku na 100% za 6h alebo 2x po 3h to vyjde casovo rovnako.

Ani fajciari neumieraju vsetci ako 50r. Len tej sanci vyrazne prispievaju.
16.07.2023 - 15:57:36
00
flegko napísal:
...
Na zimu nabijem na 100% a mam doma v suchu a v teple.


To robíš chybu.
16.07.2023 - 17:21:22
01
Asi je tam nový softvér, aj na 1. stupeň podpory ťahá pocitovo veľmi silno,ani náhodou to nie je len na dorovnanie váhy- bavíme sa o baterke 770 Wh a 48 V systéme-a nie, nie som nový e-biker, len som si dal pár rokov pauzu na bio biku ?
16.07.2023 - 19:09:28
01
Red1 napísal:
Tieto vyjadrenia, ze to moc prezivam, su velmi poucne.
Len som nahodil temu, kt, mozno Dana, ako noveho ebikera, bude zaujimat.
Moderne baterie?
Asi pred 2 mesiacmi som sa bavil s clovekom co robi vo vyvoji baterii a potvrdil mi, to co tu pisem na zaklade toho videa co som tam postoval. Stretol som ho na PB na vlastnej konstrukcii e-kolobezky.
Proste ma to zaujimalo tak som sa ho na to pytal.
Tak komu mam verit? Tomu co s tym pracuje alebo niekomu co si ani nepozrel to video, ako tie moderne Li-on baterie funguju a co ich degraduje, poskodzuje.
Mozem to brat flegmaticky ako ty alebo to robit ako sa to odporuca.
Ty veris, ze mas "modernu" bateriu, ja sa spolahnem na rady od tych co o tych modernych bateriach nieco vedia.
Mozno tvoja baterka vydrzi taketo zaobchadzanie bez uhony ale ja radsej znizim riziko, napr. zahorenia.
Ci nabijem baterku na 100% za 6h alebo 2x po 3h to vyjde casovo rovnako.

Ani fajciari neumieraju vsetci ako 50r. Len tej sanci vyrazne prispievaju.

Samozrejme ver jemu, kedze s tym pracuje.
Ja verim zase najradsej vlastnym skusenostiam. Ako predajca elektroniky, ci pouzivatel mnohych elektro zariadeni som prisiel do styku so stovkami zariadeni a mam spatnu vazbu od mnohych zakaznikov za tie roky, co predavam.
Nenasiel som ziaden idealny vzorec spravania sa k bateriam a celkom skepticky sa staviam k takymto informaciam ako si sem dal ty, pretoze som ich za tie roky cital a videl mnoho. Napr mam odporucanie, ze pri drone, co pouzivam mam vybit baterie, ak ich 2-3 dni nepouzivam a su nabite naplno. Wtf? To vazne?
Mal som proste zakaznikov, ktori sa spravali k bateriam ukazkovo podla priruciek roznych expertov, odporucani vyrobcov a pod a naopak takych, ktori sa spravali ako prasata. Statisticky sa neukazalo, zeby jedna, ci druha skupina dosahovala lepsie vysledky so zivotnostou baterii. Pri dnesnych BMS je naozaj dost tazke znicit baterku;o).
Ja baterie nabijam a pouzivam.
Nejak si nespominam, zeby mi nejaka baterka vypovedala sluzbu skor ako po 3-4 rokoch...a to hovorim o baterkach, ktore absolvuju medzitym stovky nabijacich cyklov (mobil, nb, dron a pod).
Tu na e-biku som nabijal 50-60x za 2 roky a nemam s nou tiez ziaden problem, ale ako si povedal nie kazdy fajciar umiera ako 50 rocny;o).
16.07.2023 - 21:01:27
01
Tiež si myslím,že o životnosť batérie sa netreba obávať,stačí dodržať jednoduché pravidlo-nenechávať ju dlhodobo úplne vybitú ani úplne nabitú-tieto články nemajú pamäťový efekt,nabíjať možno hocikedy a je jedno,či dobíjam z 50% na 100% alebo z 20% na 80% robil som to tak aj na predošlom e-biku a za 3 roky bolo zdravie baterky (kontrola cez aplikáciu ST Unlocker cca 90%)
K téme-včera som teda skúšal v strmšom kamenistom výjazde,ako motor šlape,keď je baterka na 90% , po prepnutí z 1. do 2. nastáva citelný nárast ťahu,po prepnutí na 3.ten e-bike uteká spod zadku ;) ono tých 95Nm bude asi fakt pravda-bol som na výjazde z kamošom,mal nový Giante Trance X , motor Yamaha SyncDrive Pro 85Nm,na jeden strmší úsek sme si ich pre porovnanie vymenili.
Zhodli sme sa ,že Bafang M500 má o niečo silnejší ťah a je aj trochu tichší,čo je dosť zaujímavé,lebo ten Giant bol z úplne inej cenovej kategórie ;)
17.07.2023 - 08:21:53
00
Ja som včera išiel hrebenovku 4 bájky 2 Bafangy M500, Bosch a Brose. Vyrovnaná partia motorov rozdiely robila kvalita jazdcov.
17.07.2023 - 08:28:45
00
Red1 napísal:
Ked pridem domov, necham baterku "vychladnut"
Potom nabijem na 50-60% (ako ked ju napr. zazimujete)
Az v den vyjazdu rano nabijam na potrebny pocet %.


Děláš to zcela správně. Kapacita baterie nejvíce klesá právě když se nechává dlouhodobě na 100% nebo úplně vybitá. U eBiku to právě vadí hodně. Nedá se to srovnávat např. s telefonem, kde se baterka hned začne vybíjet i jen v pohotovostním režimu a tedy nezůstává dlouhodobě na 100%. I u notebooku to už většina výrobců řeší režimem udržování baterky na 55-60% když se dlouhodobě používá připomejný do zásuvky.

Je jen otázka jak moc to hrotit do extrémů. Já to řeším zhruba takto:
- pokud přijedu z vyjížďky a mám aspoň 40% a nečekám dlouhodobé neježdění (což u mě bývá pouze v zimě a pouze někdy, i přes zimu většinou jezdím), tak to nechám a den před další vyjížďkou dobiju na 100% (někdy až ráno v den výjezdu, ale to většinou už nestíhám, protože na to potřebuju 2+ hodiny)
- pokud vybiju zrovna hodně a dostanu se pod 40%, tak pokud následující vyjížďka je následující vyjížďka do 2 dnů, tak rovnou dobiju na 100%
- a až pokud by bylo více než 2 dny do další vyjížďky, tak to také rozdělím na 2x, tedy hned na 60-70% a den před vyjížďkou na 100%

U většiny jiných zařízení to není tak podstatné, jak se starat o baterku. Tím myslím to, že mi třeba u telefonu bude úplně jedno, že baterka ztratí třeba 10-15% kapacity a současně většinou telefon nemám více než třeba 4 roky.

U eBiku je to ale aspoň pro mě zásadní, 750Wh baterku občas využívám celou a na dojezdu tedy opravdu velmi záleží. A k tomu je baterka eBiku hodně drahá.

Mám teď jednu baterii 2 roky, najeto 7000km a s uvedeným staráním se o baterii je na tom velmi dobře. Přesné měření nemám, takže nedokážu říct, že např. ztratila přesně 4% kapacity. Dle testů na kontrolní trase na hranici kapacity baterii je na tom skvěle, ztráta kapacity je určitě méně než 5% {klidně může být i třeba jen 1-2%, ale takhle přesně to nemám jak určit).
K tomu mám ještě kontrolní srovnání s druhou totožnou baterií (mám dva stejné ebiky, kde ten novější je letos z dubna, tedy nová baterie), které potvrzuje ten dobrý stav té starší baterie.

V návodech jsou výrobci eBiku většinou benevolentnější a ponechat někde na 60-70% doporučují až pro dlouhodobější uskladnějí (já mám v návodu třeba uvedo 4 týdny+). To je ale za mě opravdu už moc benevolentní. Pro více než 1 týden už bych to řešil určitě. Ono to není nikdy o tom jednom případu, prostě se to vždy dlouhodobě nasčítá za všechnu dobu, co byla baterie na 100%.
20.07.2023 - 09:03:49
00
VTV napísal:
Ja som včera išiel hrebenovku 4 bájky 2 Bafangy M500, Bosch a Brose. Vyrovnaná partia motorov rozdiely robila kvalita jazdcov.


K tomu, že "vyrovnaná partia motorov" by som sa dosť vážne ohradil. 😀
20.07.2023 - 13:17:13
00
Ver alebo never.
20.07.2023 - 13:23:03
00
Tie motory su na papieri skoro rovnake, len v reale dost rozdielne, hlavne ako su nastavene profily dopomoci.
Vymenili sme si teraz na useku Raca - BK (priemerne 7,4% stupanie), biky.
Isiel som na Shimane EP8.
Stacilo mi ECO, zakladne neupravene nastavenie "profil1" a bolo to ako na mojom Boschi (cx gen 4), 2° dopomoci Tour+.
Kamarat isiel celu trasu na 2°, TOUR+ a vravel, ze by nikdy nechcel Bosch, ze to je slaby motor =))
Ja by som zase na jeho Shimane a ECO dopomoci presiel 99% tras v MK.
To jeho ECO podla toho ked to porovnam s ECO na mojom motore Bosch, dopomahalo "brutalne".
Este doplnim, ze ja si neviem upravovat profil dopomoci na BOSCH. Mam ten starsi system , Ebikeconnect.

Nabuduce si skuste povymienat biky a kazdy budete mat iny nazor o tych druhych motoroch.
20.07.2023 - 13:50:41
01
Motory sa dajú porovnávať aj v super strmom teréne na najvyššej dopomoci. Tam s Brose 2.1 predbehnem kamaráta s Bafang M500 ako nič, len tak okolo neho prefrčím.
20.07.2023 - 14:49:10
02
Laco aj syn s rovnakým motorom v stúpaní prefrčí okolo mňa a nemusí byť ani veľmi strmé. :lol:
20.07.2023 - 15:13:47
00
keyboard_arrow_up