Ahojte, dnes mi pri jazde povolila predná brzda. Normálne fungovala až do chvíle, keď páčka úplne zmäkla a predná brzda prestala brzdiť. Pozeral som to a zistil, že strmeň, prasiatko či ako sa to nazýva je povolené....resp. skrutka v červenom krúžku je povolená, teda pri tlaku muselo (podľa mojej úvahy) vytlačiť nejaké tesnenie. Platničky a kotúč samozrejme celé od oleja. Šiel som hneď do servisu, ten mi to nevzal, že keď je to v záruke mám ísť k predajcovi HAIBIKU (asi žiarlil, že som si nekúpil TREK), vraj by to bolo drahé :o ....nechápem aké drahé, keď komplet brzdy aj s kotúčmi stoja 150 EUR :fubar: a ku Kubicovi sa s tým určite nejdem trepať, to by ma dve cesty do ZA vyšli drahšie ako servis.

Prosím o rady, je možné to v domácom prostredí opraviť? Máte nejaký link s návodom? Ako na to?? :whew: :whew:
Ďakujem za pomoc :handshake: :handshake:

Prílohy:

AVID_Elixir_5_16_4ba3a6cad6b82.jpg
AVID_Elixir_5_16_4ba3a6cad6b82.jpg 28.03 KiB thumb_up0thumb_down

16.10.2010 - 22:00:19
00
Ak je tam tesnenie O krúžok ten by som vymenil, poriadne dotiahol šrób... Platničky budeš musieť asi vymeniť, keď sú od oleja...
16.10.2010 - 22:02:17
00
Haibike predávajú v BB (zo ZV nemáš ďaleko) v Natali (nad Jopo-u) ak to máš v záruke (neviem kde si kúpil a ako je ošetrené či môžeš reklamovať u hocktorého predajcu prípadne si over kde môžeš reklamovať od importera kde má zastúpenie ) šiel by som určite najprv po záruke (ak to nie je poškodené niečím iným) mali by ti poriešiť v rámci nej aj platničky má to súvis . Ak nie tak vykrúť skrutku a kukni čo je pod ňou možno naozaj len povolila a došlo k úniku. Platničky už naozaj jedine nové a samozrejme bude potrebné aj doplniť kvapalinu a odvzdušniť .
tu máš aj dáke ,,videjko'' : http://www.youtube.com/watch?v=4g_U4dViGas&feature=related neviem či sa na niečo také cítiš aby ti to niekde v zjazde neruplo
16.10.2010 - 22:07:16
00
no je tam o-ring, ktory nie je technicky mozne vytlacit... ja to vidim iba na zle dotiahnutu/z nejakeho dvovodu povolenu skrutku...

Prílohy:

AVID Elixir 5 Caliper.png
AVID Elixir 5 Caliper.png 132.64 KiB thumb_up0thumb_down

16.10.2010 - 22:49:07
00
dik, pozrel som videa a taktiez schema od hickera je uzitocna :y: Pokusim sa to rano rozobrat a uvidim. V dosledku tej povolenej skrutky a vôli v strmeni muselo noeco vytlacit, ked to vytieklo
16.10.2010 - 22:54:37
00
mas pravdu... ja som to vytlacit myslel trosku inak :) mal som pred ocami vykukajici kruzok... pretlaceny, vytlaceny, otlaceny, stlaceny... vela zdaru rano...
16.10.2010 - 23:05:52
00
Dufam, ze si tam fakt olej nemal .. :tmi: .. Avid ma tesnenia na DOT5.1 :!:
17.10.2010 - 00:19:59
00
Aj to môže spôsobiť problém :!: Brzdové médium určené výrobcom treba dodržiavať... Nepíšu to len na okrasu, aby bol hrubší manuál...
17.10.2010 - 00:45:35
00
Angel1 písal že to má v záruke a od nova má určite správnu náplň.
Súhlas že zamieňať sa nemôžu odolnosť je na predpísanú náplň.
Držím palce :y: nech sa zadarí potom napíš ako si pochodil.
17.10.2010 - 08:39:20
00
tak tak .. v Avidoch je brzdová kvapalina DOT 5.1 ...dá sa zohnať bežne na benzíkach alebo v predajniach autodielov ... tiež nerozumiem tomu ako ti práve tade mohla vytiecť kvapalina, nuž ale stalo sa ... kotúč bude stačiť odmastiť nejakým technickým benzínom a platničky by som tiež nevyhadzoval .... skúsil by som ich dať vypáliť buď na sporák priamo do plameňu alebo aspoň ich poriadne rozžhaviť teplovzdušnou pištolou ... potom jemne prebrúsiť a mohli by fungovať. Brzdová kvapalina nie je taká mastná ako minerálny olej. No treba dávať pozor pretože brzdová kvapalina poškodzuje lak a farbu ... takže opatrne pri práci s ňou a potom treba všetko dobre umyť vlažnou vodou. Inak na to odvzdušnenie budeš potrebovať sadu na odvzdušnenie ...nemusí byť originál, postačila by aj nejaká "home made" no bez toho to neurobíš ....
Ak s tým nemáš skúsenosti a je ti ďaleko ísť s tým na reklamáciu, obráť sa radšej na nejaký slušný servis. Slušný myslím taký ktorý má na to vybavenie a urobí ti to za prijateľnú sumu ... pretože tu naozaj stačí skontrolovať ten o-krúžok, všetko dotiahnuť a odvzdušniť ... čo dáš za dopravu do ZA môžeš kľudne zaplatiť aj v servise kde ti to opravia ...
17.10.2010 - 09:18:56
00
Keď to došlo až do štádia, že vytiekla cez povolený červík kvapalina, určite to muselo slziť aj predtým. Tiež som mal novú Elixiru zagrcanú už v krabici, stačilo dotiahnuť a bolo po probléme.
Pri brzdách Avid Elixir je dobré po kúpe preventívne dotiahnuť tieto šróbiky na brzd. strmeňoch (hlavne ak niečo presakuje po vizuálnej kontrole), predíde sa zbytočným problémom, viď angel1.
17.10.2010 - 09:28:11
00
Inak, viem že DOT rozožerie tesnenia na olej, ale ako olej poškodí tesnenia na DOT ? Mali by byť predsa odolnejšie, nie ?
17.10.2010 - 11:10:25
00
Olej posobi podobne destrukcne na tesnenia urcene pre brzdovu kvapalinu. Na tesneni vzniknu puchyre a a tiez to ovplyvni cely povrch tesnenia, ktore samozrejme strati hlavnu funkciu tj tesnost. Nema to nic spolocne s odolnostou ale zlozenim...
17.10.2010 - 11:30:37
00
Myslel som akože odolnejšie voči rozožraniu, ale už viem ako to je...
17.10.2010 - 11:39:39
00
"OLEJ" bolo len laicke oznacenie tej tekutiny.
17.10.2010 - 12:12:30
00
keyboard_arrow_up