katko ja som nikdy na aute nenabural... myslis ze to znamena ze auta neburaju? ja len toto forum co citam a pise tu kopec spd-ckarov, ktori s tym jazdia a su s tym spokojny a veselo pisu ako sa na tom x-krat zrubali...
03.04.2014 - 10:36:29
00
Podstata by sa IMHO zmenila, pri vacsom najazde mas vycvakavanie automaticke.
Ale pohodu ti prajem, aj ked neviem, ci to s vypnutym mozgom bude ideal. ;-)
mozog stale pracoval. musel som predvidat. na chodnikoch ci mi neskoci nejake dieta pod kolesa. ci po mne nevystartuje nejaky pes a ja sa zlaknem, ked som siel do svahu ci mi nepresmykne koleso, ci svah zvladnem a zrazu nezastavim a nestihnem vybrat, problemy ked clovek vbehol do blata, snehu, na kusok ladu...skratka toto vsetko je bez spd prec...


Edit: Cim viac jazdis tak, ze predvidas, tym viac eliminujes krizove situacie a tym aj znizujes riziko nevycvaknutia.


Naposledy upravil Bruco dňa 03.04.2014 - 11:00:13, celkovo upravené 1 krát.

03.04.2014 - 10:38:22
00
No ani ja v strehu nejazdim. A naposledy som spadol (lebo SPD ..) asi po dvoch mesiacoch od vymeny pedalov za SPD :-)
03.04.2014 - 10:41:14
00
stale neviem ako je to zo zjazdom a vplyvom fixovanej nohy na koleno a klby.neznicim si tym kolena? to koleno sa snazi vyrovnat a kvoli spd to nemoze..nema niekto za sebou 10 operacii kvoli spd napr? mam dost problem s kolenami a nerad by som si to este zhorsil..bicyklovanie ma bavi a nechcem sa toho vzdat.potrebujem len radu CO je pre mna lepsie.ci spd alebo normal
03.04.2014 - 20:24:04
00
Chod kludne do naslapnych pedalov, tiez som dlho nad tym vahal a nakoniec som zistil ze je to podstatne lepsie ako klasicky pedal.
A podla mna je uplne jedno na aky styl jazdenia, nemyslim si ze len na XC ako tu bolo spomenute. Ja som to zacal jazdit na DH, freeride a bicross, takze pouzitie si myslim na kazdy styl jazdenia. A poradim ti system od Crank Brothers, myslim ze je to podstatne lepsie ako SPD, vies to zapnut z predu aj zozadu a hlavne v blate stym nemas ziadny problem oproti SPD ;)
03.04.2014 - 20:32:42
00
tiez som rozmyslal nad crankami ale dokazes to v pohode vykopnut ked je zle? a ako je to s tou fixaciou kolena? posledne som dal na enduro SPD a vazne po zjazde v karpatoch ma neskutocne boleli kolena..kamos sa len chytal za hlavu ze v spdckach hentak jazdim.ked pride situacia ze sa nieco stane viem ze nebudem rozmyslat nad tym ako vykopnut nohu s pedalov a pojdem aj s bikom...toho sa bojim
03.04.2014 - 20:44:19
00
stale neviem ako je to zo zjazdom a vplyvom fixovanej nohy na koleno a klby.neznicim si tym kolena? to koleno sa snazi vyrovnat a kvoli spd to nemoze..nema niekto za sebou 10 operacii kvoli spd napr? mam dost problem s kolenami a nerad by som si to este zhorsil..bicyklovanie ma bavi a nechcem sa toho vzdat.potrebujem len radu CO je pre mna lepsie.ci spd alebo normal

kolena to najviac schytavaju pri slapani do kopca, nie pri zjazde. Inak sa pytas dobre, ale nemam odpoved, najma z hladiska prevencie. Cital som k tomuto na weboch mnozstvo nazorov a niektori si s kolenami pomohli, ked presli na SPD (resp. daco obdobne), ini naopak, ked presli na platformy. V tom druhom pripade sa ponukalo vysvetlenie, ze ak chodidlu neni dovolene najst si vlastnu prirodzenu polohu, kolena s tym mozu mat problem. Preto napr. u SPD treba minimalne vychytat spravnu polohu kufra. Vacsinou kto je haklivy, bude odkazany na urcite experimentovanie.

Osobne sice roky jazdim SPD, a to s velmi slabym dotiahnutim, takze vypinaju fakt lahko a pata ma aj urcitu volu, ale nemal by som problem ani s navratom k platformam, a kedze mam jedny pouzitelne nazvys, chystam sa kupit daku stylish obuv a trochu testovat.

V kazdom pripade, casto sa zabuda, ze najvyssia efektivita z hladiska vykonu a setrnost k telu su dve rozdielne veci, ktore nejdu vzdy automaticky ruka v ruke.
03.04.2014 - 22:18:26
01
skus sa pozriet ked stojis v akom prirodzenom uhle mas chodidla ...tak by mali byt aj na pedaloch,vacsinou patami trochu k bicyklu cize takze zamky na tretrach natocit trosku zadnou castou von -od biku
04.04.2014 - 08:02:41
00
Zdravím všetkých. Sprostredkujem svoje čerstvé skúsenosti. Dlhšie som sa zaoberal s myšlienkou na SPD a tretry. na túto sezónu som si postavil nový bike a starší posunul manželke. Na nový som sa odhodlal dať Shimano M530. Mal som samozrejme plnú hlavu myšlienok: čo keď nestihnem vypnúť kufor. A tak som sa vytrepal hneď na chodníku pred domom, pretože som skúšal ako to pôjde keď budem úplne stáť. A nešlo to. Teraz po zruba 70km so síce v strehu, ale iba v zástavbe a na ulici medzi autami. Práve včera mi vybehlo auto a stihol som to. Takže zatiaľ Nečakaný problém - Ja 0:1.V teréne si užívam všetkých výhod čo mi poskytujú. Šlape sa mi skvele a cítim značný rozdiel vo vynakladaní energie. Za seba hovorím:„Pre mňa posun v pred.“ Ako všetko aj toto chce len čas a bude s toho rutina. Takže ak máš pocit, že budú pre teba prínosom, tak do toho choď a neboj sa pár pádov, či odrenín.
04.04.2014 - 09:18:24
02
Odkedy jazdím SPD, tak som sa kvôli ním vytrel asi 4 krát - to ešte na začiatku. :) To že mám tam upevnenú nohu, mi dáva viacej voľnosti, pretože absolútne neriešim nejakú možnosť, že by ma zhodilo z pedálov - mám ich nastavené na najťažšie. Osobne si myslím, že SPD alebo platformy je úplne jedno. Oba spôsoby majú niekde výhody, inde nevýhody.

za-biker - mýliš sa - keby si najazdil viacej kilometrov na SPD, podvedome by si ich vypínal. Viď tie postrehy ľudí, čo prejdu späť na platformy a stále majú ten zvyk.
05.04.2014 - 09:40:49
00
tiez som rozmyslal nad crankami ale dokazes to v pohode vykopnut ked je zle? a ako je to s tou fixaciou kolena? posledne som dal na enduro SPD a vazne po zjazde v karpatoch ma neskutocne boleli kolena..kamos sa len chytal za hlavu ze v spdckach hentak jazdim.ked pride situacia ze sa nieco stane viem ze nebudem rozmyslat nad tym ako vykopnut nohu s pedalov a pojdem aj s bikom...toho sa bojim



Cele je to len o zvyku, samozrejme ze to vykopnes v cas, nepamatam si ani jeden pad kedy by som ostal pripnuty na biku. Fixacia kolena? crank ma vyhodu ze noha nie je na pevno, ale vies s nou v klude hybat do jednej aj do druhej strany a stale si zapnuty, az pri vacsoum uhle sa vypnes. Ja si to neviem vynachvalit, doporucujem a aj ti ktorim som to poradil ;)
05.04.2014 - 19:40:08
00
v piatok som sa napr.vysypal ked som nezvladol 1 skok..neviem si predstavit ako by som dopadol keby som mal zafixovane nohy v pedaloch este k tomu
05.04.2014 - 20:32:32
00
A ako si dopadol na platformach?
05.04.2014 - 20:39:39
00
v pohode len vyklbene rameno a boli ma lave koleno ale je to len narazene..padol som do hliny.bike mal zlomene sedlo inak vsetko v pohode..za tyzden budem ok dufam
05.04.2014 - 22:46:09
00
v piatok som sa napr.vysypal ked som nezvladol 1 skok..neviem si predstavit ako by som dopadol keby som mal zafixovane nohy v pedaloch este k tomu



Ako som pisal to je len o zvyku a treningu, ani raz som nepadol zapnuty a naslapy jazdim cca od roku 2004.
Skore uzdravenie ;)
06.04.2014 - 14:28:45
00
keyboard_arrow_up