Zdravim,
rozhodol som sa napisat na nejake bike forum ohladom vidlice SR Suntour XCU http://www.srsuntour-cycling.com/dstore/products/Suspension+Fork/1488/XCU/SF-XCU+26%22.html
Viem, ze je to smejd, ale myslim si, ze by nemusela byt az tak hrozna. Hlavny problem spociva v tom, ze vidla pruzi ako sa jej chce :D. Najhorsie je ze je akosi "zadrhnuta" a je dost velky rozdiel medzi silou ktorou ju stlacam a silou ktorou sa ona "vystrie". K vidle nebol (aspon som nenasiel) ziadny manual alebo aspon navod na udrzbu, sak co chcem za tu cenu ze...
Myslim si ze by sa to dalo vyriesit namazanim, len neviem cim a ani ako. Na stranke SR Suntour neni absolutne nic o jej udrzbe. Cital som ze WD-40 neni vhodne tak som to radsej nemazal nicim aby som to nepokazil uplne.
A dalej som si vsimol ze vidla pruzi lepsie ked je teplo (22°C a viac) a ked je chlednejsie tak je dost tvrda.
Tymto sa nechcem pytat na vyber novej vidle (to si radsej kupim novy bike uz), ale chcem len vediet, ze ci by sa jej stav nedal zlepsit. Viem, ze od nej moc cakat nemozem, ale myslim si, ze by to mohlo byt lepsie.
Za odpovede dakujem.
29.05.2012 - 18:00:35
00
Tak maz silikonovym olejom :)
29.05.2012 - 19:57:31
00
Stav by sa dal zlepšiť iba nejakým zmenšením trenia aby viac pružila. Ale vidlica na hovno to bude stále. A to tuhnutie je vďaka vazelíne. Je mazaná vazelínou a tá pri nižšej teplote tuhne ;)
29.05.2012 - 20:13:33
00
Nuz asi takto: Je tam prusina, ktora je nastavena na nejaku hmotnost jazdca (asi vyssiu ako vazis ty). Preto to ide tazko stlacit.
Nema to tlmenie, preto sa to po stlaceni vracia tak ,ze ti to ide vybit zuby. A samozrejme to opat suvisi s tvrdostou pruziny.
V teple to ide lepsie pravdepodobne preto, lebo vnutri je vazelina a ta v teple redne a v zime tuhne.

Riesenie 1: zmierit sa s tym
Riesenie 2: pozriet v bazare inu vidlu
Riesenie 3: rozober ju, nic tym nepokazis a aspon zistis co je naozaj vo vnutri
29.05.2012 - 20:16:13
00
a ako ju rozoberem, lebo ziadne sruby alebo velaco co to drzi po kope som tam nenasiel je to skoro jednoliate
a k tomu mazaniu, to iba nagebuznim na tu tyc co sa hybe (neviem ako sa to odborne vola, opravte ma ak viete)? Nebude sa tam potom chytat prach?
Nema to tlmenie, preto sa to po stlaceni vracia tak ,ze ti to ide vybit zuby
No praveze tato sa velmi tazko vracia a (neviem ci je to dobre alebo nie) chova sa ako keby tam nejako to tlmenie bolo. Zeby to trenie?
A ta vidla mi vypruzi iba silnejsie narazi, ale nie tie take prudke pri velkej rychosti ale skorej vyssi skok pri mensej rychlosti. Skratka by som povedal vtedy ked by pruzit mala nepruzi a naopak. Vidlu menit nechcem to nie, lebo je to sestrin bike, ale ja jej ho chosnim aby "nezapadol" prachom. Sak viete ked bike dlho stoji je to niekedy horsie ako ked sa na nom jazdi. Chcem si uz aj kupit bike ale islo mi o to, ze ci by sa henten nedal vylepsit.
Som zastanca tvrdeni urob si sam.
Dakujem za rady.


Naposledy upravil Elektron dňa 29.05.2012 - 20:31:21, celkovo upravené 1 krát.

29.05.2012 - 20:25:10
00
Zo spodu vidlice by mali byť buď inbus šróby alebo lacnejšie vidlice majú šróby na gola sadu. Tie daj dole, klepni nejakým plastovým kladivom po nich a pomaly stiahne vonkajšie nohy. Prečisti to, daj tam vazelínu a daj to dokopy.

To mazanie sa robí tak že nastriekaš na nohy olej, prepružíš, utrieš nečistoty a prebytočný olej a hotovo. Špinu to chytať nebude, tú chytajú guferá aby sa nedostala do vidlice.
29.05.2012 - 20:30:57
00
A ked je tam pruzina nestreli mi "po hube" pri rozoberani nahodou lebo taku vec som este nerozoberal. Takze iba odsrobovat a stiahnut dole tie vonkajsie trubky kde je koleso uchytene? A vazelina moze byt obycajna ci volaka speci je na to?
Viete keby som k tomu nasiel navod tak sa nepytam, ale... vyrobca asi necaka ze sa o taku vidlu bude niekto starat.
guferá
to co je? Skusim hadat to su tie gumy okolo pohyblivej casti vidle? Tato smejdka to nema :(
Aby ste sa nehnevali tak co sa vidlic tyka je to pre mna zatial spanielska dzedzina, tak preto sa na taketo veci pytam.
A ten olej asi kupim v bicykloch beznych ze?
29.05.2012 - 20:38:50
00
Nie, nestreli ti to, lebo pruzina je pri nezatazenej vidlici nestlacena.
Gufero je ta guma co si napisal. Vazeliny sa zvyknu pouzivat priamo od vyrobcu vidlic, tejto konkretnej to bude asi jedno. Samozrejme radzej nieco redsie ako hustu.
Silikonovy olej kupis aj v Tescu alebo na benzinke.
29.05.2012 - 20:45:58
00
Nestrelí, tie sú vo vnútorných nohách ktoré rozoberať nebudeš. Na túto vidlicu postačí aj obyč. vazelína len nech nie je nejaká agresívna na gumu. A áno sú to tie "gumy" na konci vonkajších nôh ktoré majú za účel zabrániť preniknúť nečistotám do vnútra vidlice.
29.05.2012 - 20:46:11
00
a keby ste boli na mojom mieste isli by ste ju rozobrat? lebo neviem ci sa mi to oplati a co viacej pomoze skusim kupit ten olej aspon a nastriekam to zvonku na tie jazdce (uz som cosi googlil :D).
Kazdopadne dik za rady.

Mimochodom ktory bike je podla vas lepsi aj ohladom vidle:
http://katalog.kck-oslany.sk/bicykel-7200-12-vel-20-biela-strieborna/c11000000853p705190.html
http://www.author.cz/sk/kola/2012/stratos-2012-sk/
29.05.2012 - 20:58:42
00
No do cross vidlíc sa nevyznám ale asi ten prvý. A kľudne to rozober nemáš čo stratiť, pokaziť sa na tom nedá nič ;)
29.05.2012 - 21:01:15
00
OK dikes za rady zajtra sa do toho asi pustim.
29.05.2012 - 21:02:01
00
Skus popozerat tu na fore v temach Bike do xxx EUR. Tam najdes vela tipov co kupit. Tieto su podla mna obidva drahe na to co ponukaju.
29.05.2012 - 21:06:26
00
neviem preco ale co som zatial pozeral (v oslanoch a na authore iba) tak vsade ked chcem kostru vacsiu ako 19" tak cena ide hore a myslim si ze potrebujem taku lebo mam teraz cez 185 cm a ratam ze este zo 5 narastem
29.05.2012 - 21:26:03
00
tak si kup CTM
29.05.2012 - 21:30:05
00
keyboard_arrow_up