K tazbe dreva v Mestskych lesoch (MLB) a znicenym cyklotrasam doplnam niekolko uzitocnych info:

1. Verejny tlak a kazdy podnet, ci uz poslany individualne alebo hromadne ma zmysel.
2. Takyto verejny a koordinovany tlak uz vyustil do toho, ze celkovy objem tazby dreva v lesoparku sa znizil na 1/3 povodneho objemu (od minuleho roka a len v MLB, teda nie v Sv.Jure a Lesoch SR atd). Su teda dobre podmienky na to, aby devastacia cyklotras skoncila – problem je, ze aj ten zvysok tazby sa deje absolutne nevhodnym sposobom (vid Cerovka pred vianocami). Btw rozhodnutie o znizeni tazby bolo prijate aj vdaka aktivite a podpore mnohych bikerov, na druhej strane ma mrzi, ze niektore bikove OZ alebo jednotlivci to podporit odmietli.
3. Kedze sa uz tazi menej, hlavna priorita je teraz zaviest takzvane „setrne metody“ tazby s ohladom na rekreacnu funkciu lesoparku. Tak aby nevznikali blatove kolaje a aby les nevyzeral ako po najazde kobyliek. To nie je ziadna velka veda, tieto metody existuju len v MLB sa nepouzivaju.

Ako OZ Nase Karpaty sme pomerne dlho spolupracovali s lesnikmi, ktory sa venuju prave takymto setrnym metodam a dali sme dokopy navrh konkretnych opatreni ako by to mohlo prebiehat v MLB. Je to dlhsi dokument v skratke sa pri tazbe berie do uvahy aj pocasie, esteticky aspekt lesa, zvlast sa kladie doraz na cyklotrasy, turisticke trasy, oddychove miesta s altankami a luky. Plus by sa mal maximalne zachovat prirodny charakter a uzky profil singlacov (odstranovat len prestarnute a nebezpecne stromy, tazbu sustredovat dalej od trailu apod).

O navrhu sme rokovali tuto stredu s hlavnym lesnym hospodarom MLB a bolo nam predbezne prislubene, ze sa to bude dodrziavat (!!). Dokument poslali aj tazobnej firme, tak uvidime ako dopadne najblizsia tazba a potom spolu s MLB vyhodnotime co mohlo byt urobene lepsie, resp co bolo cele zle :)

V celom tomto procese je vsak dolezita dosledna kontrola tazobnej firmy a tu mam obavu, ze mozu byt zlyhania.

V kazdom pripade ked posielate podnet na MLB, kludne to poslite aj na na FB Nase Karpaty pre info. Budeme tam aj dalej informovat ako sa cela vec vyvija a co treba zlepsit. Dik

Prílohy:

5.jpg
5.jpg 204.84 KiB thumb_up1thumb_down

27.02.2016 - 08:00:10
011
Čaute, sorry za spam. Viem, že je tu na to samostatná téma aj rubrika, ale nie každý to sleduje. Keďže sa to stalo v Stupave, možno niekto náhodou zazrie v Karpatoch

Včera alebo predvčerom (25.-26.2.2016) kamošom v Stupave ukradli 3 bicykle.
Biely full: Cube AMS 120 ročník 2012 (veľkosť 21)
Čierna carbonova Merida o.nine 1000
A staršiu krosovú Meridu.
Keby ste na ne náhodou narazili, dajte mi prosím vedieť, prípadne priamo kamošovi (kontakt je v kradnutých bajkoch). Díky.

27.02.2016 - 09:37:12
00
Ty kokso to na nalade neprida. To pojde urcite na sučiastky. Lepšie sa predava ako bike a!ebo ho budu vlastniť cigani. :devil:
27.02.2016 - 11:08:21
00
este k ML.. .vsimol som si ze maju FB page...sice trochu divnu (nie ako organizacia ale ako osoba)...ale vsetky fotky rozrytych ciest aj chodnikov by sme mali postovat tam ako prejav nespokojnosti a zvysok mtbikera by mal dat kazdemu takemuto postu like....napriklad. Zatial to tam vyzera 'slunickovsky'.
27.02.2016 - 12:54:52
02
to je dobry navrh :)
27.02.2016 - 14:50:39
00
Nase Karpaty stranka nie je nic ine ako politicka propaganda jednej nemenovanej strany .
27.02.2016 - 14:55:54
00
dne sme predlzili nas zaverecny singel na uz vyznacenej zelenej TZ :lol: do vinohradov
treba pojazdit a utlacit ;)

Prílohy:

Komentár súboru: skok,+obchadzka
DSC_0170.JPG
DSC_0170.JPG 339.56 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: na hrebienku
DSC_0171.JPG
DSC_0171.JPG 336.29 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: pomedzi stomy
DSC_0172.JPG
DSC_0172.JPG 354.26 KiB thumb_up0thumb_down

27.02.2016 - 15:18:49
011
Nivek napísal:
Nase Karpaty stranka nie je nic ine ako politicka propaganda jednej nemenovanej strany .


A ktorej konkretne ak smiem vediet?
Nikdy sme nemali problem verejne podporit vo volbach ludi co maju k ochrane prirody blizko, rozhodne ale neboli z jednej strany. Vysledok? Dnes je napriklad v mestskom zastupitelstve radovo viac poslancov, ktori maju kladny vztah k lesoparku a zivotnemu prostrediu vseobecne, ako v minulom obdobi. Stale ich bohuzial nie je vacsina, ale rozhodne ich je viac a sanca na pozitivne zmeny je citelne vyssia. To tvrdim na zaklade realnych skusenosti.

Tvarit sa, ze politika nema vplyv na lesy alebo rekreaciu v lesoch je naivne. Preto sa pred volbami snazime zviditelnit ludi, ktori maju potencial tieto veci zmenit k lepsiemu. Aby sme nemali kauzy ako Pecniansky les, holorub na Kolibe alebo zdevastovany hreben Malych Karpat - vsetko kauzy co suvisia priamo s politikou. Preto odporucam 5. marca neostavat doma a ist tam ten listok hodit.

Napriek tomu je nasa politicka agenda zanedbatelna a drviva vacsina energie ide do ochrany a zlepsovania podmienok v lesoparku (udrzanie tazby dreva na nizkej urovni, obmedzovanie megalomanskych developerskych projektov alebo minimalizovanie vjazdu aut) Tvoj prispevok v tomto kontexte vnimam ako ucelove zavadzanie, bol by som radsej keby sa vyjadris k teme co boli setrne metody tazby dreva a devastacia trailov tazkymi mechanizmami.
27.02.2016 - 15:25:11
02
Dano5:
Tieto rozryte cesty co popisujes, nepatria do spravy Mestske lesy Bratislava, ale do spravy 1. svatojurska, a.s. Svaty Jur... Takze by som poprosil OZ Nase Karpaty, aby neriesilo vsetko zle, ze to je v Mestskych lesoch Bratislava, ale pomenovalo jasne spravcu, komu tato cast lesa patri... A co sa tyka politickej casti vyhlasenia M.Pavu... je jasne za aku stranu kopu... to mi nevadi, skor mi vadi, ze zavadzaju takymito vyhlaseniami, ze vsetko zle je v Mestskych lesoch Bratislava a vinnik je niekde inde.... Jasne, treba riesit aj Mestkse lesy... ale urcite nie politicky, ale rokovanim z Mestskymi lesmi....
Ak ide drtiva agenda OZ Nase Karpaty do zlepsenia podmienok pre obyvatelov Bratislavy... tak asi potom som negramotny... :) Je to jasna politicka agenda jedej politickej strany, kde maju svojich ludi.... Ale na toto im normalny rozmyslajuci clovek neskoci... Takze kludne si piste, co mate na srdci, realita je bohuzial niekde inde...
Takze k veci: ak je rozbita lesna cesta co popisuje Dano5, treba sa obratit priamo na spravcu tejto casti lesa... v tomto pripade je to 1. svatojurska a.s. vo Svatom Jure...
A poprosim OZ Nase Karpaty nezavadzat na tejto bikerskej stranke.... Nemam problem s ich prispevkami, ale nech su cielene na tych spravcov, vlastnikov lesa, ktoremu naozaj patria...
Dakujem, koniec hlasenia...
27.02.2016 - 16:08:24
01
neda sa urobit nejaka mapa karpat od Ba aspon po Zochovu chatu a vyznacit farebne uzemia kto kde ma spravu/vlastnictvo ? Su tieto udaje niekde dostupne ?
27.02.2016 - 16:12:36
00
maros1974...
tieto udaje sa tazko hladaju, ale cosi viem...ak mas nejake miesto, kde je poskodena cast lesa, tak mi napis sukromnu spravu, viem dat aspon priblizne info... Lebo v lesnickych mapach je to dost neprehladne, neda sa to nalozit na turisticku mapu...
27.02.2016 - 16:15:23
00
Biely kríž a lesy na sever od neho patria pod Svätojúrsku, pokiaľ sa nemýlim... Ťažba a stav zvažníc (aj tur.znač.) v okolí veľkého Javorníku... to je docela otras čo som videl. Existujú na nich nejaké páky? Kontroluje ich niekto? Mám pocit že ani nie. To si človek pomyslí že zlaté Mestské Lesy.
27.02.2016 - 16:31:31
00
Konroluje ich Obvodny lesny urad... Len treba riesit staznosti aj s foto dokumentacioua presnym popisom miesta, najlepsie zemepisnymi suradnicami... Na 1 svatojursku je asi zbytocne pisat, tam je absolutne arogancia moci... Samy polovnik a drevorubac... :(
27.02.2016 - 16:34:44
00
Veď práve, prídu mi ako jedna sprostá firma pre ktorú je les zdroj zárobku a nič viac. Po ich (alebo niekoho s ich súhlasom) vyčíňaní tu nad Jurom ostali stromy z pílené meter nad zemou ako by ich zaúčali nejaký osadníci. A to sa nejednalo o nejaké malé stromčeky. Takže predpokladám že žiadna kontrola, úplne si robia čo chcú.
27.02.2016 - 16:41:06
01
Presne tak, ked si dobre pamatam, mala prist kontrola na 1.svatojursku, a.s. a zazrakom dva dni pred kontrolou im niekto vykradol archiv s kompletnou uctovnu dokumentaciou... Takze takto to chodi v tejto spolocnosti.... Tu treba asi sustredeny tlak na tuto spolocnost...staznosti nadriadenym, ale vzdy s fotodokumentaciou a urcenim miesta kde to je, aby sa nevedeli z toho vyzut... a samozrejme ziadat info o vyrieseni Vasej staznosti....
27.02.2016 - 16:45:06
00
keyboard_arrow_up