akoze 1x12 sa ti lepsie prehadzuju prevody ako na 2xXX ?
mne staci zhodit na malu pilu a mam o 4 prevody lahsie a naopak
neuklikam sa jednou packou do bezvedomia
22.03.2021 - 20:06:52
01
No, ja si viem na X01 odradit jednym stlacenim o 4 prevody, ale viem si lahko aj o 3 alebo o 5.
Mam predsa na cestaku dvojplacku. To sa ani nemusime bavit ci je rychlejsie chodit po jednej kazete hore dole a triafat idealny prevod.
22.03.2021 - 20:34:41
00
Neviem ako vase ale moje shimano nemusim klikat do bezvedomia najma teda na lahsi to ide supom a opacne o dva je viac nez dost
22.03.2021 - 20:34:58
00
lubo_j napísal:
Roztocit 55 na 34x10 nie je ziadny problem dole kopcom.
Neviem kde mas v Karpatoch kopce kde vies ist na horskom rychlejsie.


Aaaa. zase flejm :D .. no, dobre, ked inak nedas ..

Jasne ze je .. A to si pises, ze si z BA ? :D V pohode cez 60km/h...
Inak teda neviem ako ty, ale slapat kadenciou 120 /ak dobre pocitam pri 29er/ dole kopcom pri 55km/h je tak trochu .. nemudre :) .. nehovoriac o tom, ze by som si pozrel, ako tocis 120 po celodnovke :)

Inak nemusis na 2placke hladat spravny prevod. Proste neradis na presmyku, pekne to vydupes na velkej pile :) Mala placka sluzi na iny ucel.
22.03.2021 - 20:37:45
01
Joj pani :) pri vsetkej ucte... pozrel by som si ako po celodennke este pri 60 dupete dole :)
A tiez ako na velkej pile vydriapete niektore kratke prudke technicke stupania...
Napr. ako pisem zaciatok svateho vrchu, ale zaciatok horneho vidrickeho smerom maly slavin :)
A kde je inak btw. ten zjadz kde jazdite na horskych 60? Akoze ak sa pustate z BK do Race a este pri 60ke dupete dole, tak vam zelam vela stastia pri strete s nejakym kamionom, alebo ak vam niekto vbehne do cesty.
22.03.2021 - 20:52:25
14
lto a naco to vobec potrebujes turovat dole kopcom po celodnovke? :)
22.03.2021 - 20:54:07
00
foobar napísal:
Jednoprevodniky nikto nemusel tlacit. Vznikli pre profikov a dozadovali sa ich aj masy. Dnes ked postavis 2 identicke bicykle, jeden na 2x10/11 a druhy na 1x12, po tom prvom nikto ani nestekne - ludia to uz nechcu. Ty a 5 dalsich "exotov" (neber to pejorativne) ste vynimky.

Myslím si, že sa hlboko mýliš :P
22.03.2021 - 20:56:12
06
ennio napísal:
lto a naco to vobec potrebujes turovat dole kopcom po celodnovke? :)

Preco sa pytas mna ? Kecinko toci 120 , ja nie. Mne staci aj 60, nepotrebujem turovat. Dole kopcom niekedy slapat potrebujes, nie si snad na bajku prvy tyzden.
22.03.2021 - 21:10:07
01
Uz to tu zachrani len nejaky report z dneska :-P
22.03.2021 - 21:11:50
03
lubo_j napísal:
Joj pani :) pri vsetkej ucte... pozrel by som si ako po celodennke este pri 60 dupete dole :)
A tiez ako na velkej pile vydriapete niektore kratke prudke technicke stupania...
Napr. ako pisem zaciatok svateho vrchu, ale zaciatok horneho vidrickeho smerom maly slavin :)
A kde je inak btw. ten zjadz kde jazdite na horskych 60? Akoze ak sa pustate z BK do Race a este pri 60ke dupete dole, tak vam zelam vela stastia pri strete s nejakym kamionom, alebo ak vam niekto vbehne do cesty.

Dupanie je tych 120. Ked si das tazsi prevod, mas nizku kadenciu a dole kopcom nemusis dupat, len zlahka prisypas. Ja neviem, preco to stale nechcete chapat :)

60km/h ? No, vdaka tebe /som musel hladat ako sa vola/ som zistil, ze Strava ten segment blokla :D .. ale tak nastastie stale mi umoznuje po podpisani sa krvou :lol:, zobrazit to. Je to znamy segment, vola sa "Speedy gonzalez" :) .. nie, nejazdil som to s krvou v ociach, ale pohodlne som slapal na 150/150 fulle, ale viac nez to, co som siel, sa nedalo, 38/11 proste bol limit. Ono tam je malo miestami aj 44/11 (na 26"). Mat tazsi prevod, tak dam dole 15 sekund, stale dostatocne bezpecne z mojho pohladu /sedlo dole a stabilny masivny AM bajk robi vela/. Takto bola priemerka iba 50km/h. Faktom ale je, ze tento rok to zacina byt uz zle, tym, ze tam nastavali dalsie sidliska a kadeco a uz to neni dobre a auta furt jazdia hore dole, to som vtedy nejak vymakol, ze som stretol asi 3 auta a dole kopcom ziadne. Jaj, vsak asi vtedy bol ten prvy lockdown, tak asi preto.

Potom existuje aj terenny segment, kde sa da valit 60 , aj ked, neni to zas nejaky teren, je to lesna cesta. A na tom segment mam KOM, zatial :lol: /skoro rok/. A tiez som to nehrotil, pretoze som siel pomaly okolo jednej skupinky ludi a aj preto, ze mi dost slzia oci pri vyssich rychlostiach, takze nejak velmi to nejde hrotit. A tam ti 34/10 stacit nebude. No, ale to je tiez dost exponovana cesta, sem tam je rozbita, smyklava, a nie bez ludi. V minulosti /10 rokov dozadu/ to nebolo az velmi vyhladavany usek.

BK-Raca neviem .. tam mi to vzdy prislo dost hazardne ist dole rychlo, aj pred 15 rokmi, v zakrute furt nieco nasypane, ludia roztahani jak opice, atd. Este kym bola povodna cesta, to bolo imho bezpecnejsie v tej casti ako je nadrz, akurat, ze ked bola vegetacia, tak napojenie z CK zprava znemoznovalo bezpecny rychly zjazd.

Zaciatok horneho vydrickeho od Slivu? Kde tam mas kopec .. ved to je 10m stupanie na dlzku, ani velku pilu nepotrebujes zhadzovat pri 3x9 .. Dal som to na 44/24 na 26tke, co je teda pri 34z a 29er asi 34/20 prevod, alebo ked sa bavime o velkej pile na 2x11, tak povedzme 38/20 na 26", a neni som ziaden "max", sice to slo dost ztuha, takze normalnejsie povedzme 38/31, co je treti pastorok, nepotrebujes nic zhadzovat.

Zaciatok sv. vrchu neviem, teraz co myslis .. to stupanie po zltej od Marianky ? Ci ta zvaznica povedla? Tu neviem, ci som siel hore, ak tak strasne davno. A zlta tiez nie je dlha, tak podla kondicky .. bud dupes a nechas si velku, alebo vies, ze to nejde a pred stupanim nahodis malu a ides. Netreba nic riesit, je to stale stupanie. Jednoprevodnik je super, ked jazdis hore dole ako na hojdacke a furt musis radit od hodne lahkych po hodne tazke. Tam je presmyk naprd, vsak preto za cias 3x9 jazdili dupaci na XC spaniela na velkej :D

Proste vzdy mas kompromis. Bud sa vzdas lahkych, alebo tazkych prevodov, alebo odstupnovanie, alebo nejake potiaze s presmykacom (padanie, blato, zasekavanie,vaha) akceptujes ako vymenu za to, co potrebujes. Netreba sa predsa vzrusovat, kazdy jazdi co potrebuje a co potrebejem ja, nepotrebuje ten druhy, ale o rok to zase mozno budem potrebovat ja a ten druhy zisti, ze sa da aj nieco lepsie, alebo ine :D.
22.03.2021 - 21:32:05
01
Jednoprevodnik je to ako SUV .. neni to ani osobne auto, ani terenne, ani uzitkove, je to proste vsetko dohromady a zaroven nic :D. A vsetci to kupuju jak teple rozky :) Argument ? Vsak poznate to so zenou .. Na jednoprevodnik som tu videl argument, ze preco je to super. Netreba rozmyslat nad tym, co zaradit :D .. neviem teda, v zivote som nikdy nerozmyslal nad tym, co zaradit a to som mal dokonca aj 4x7 prevody. Radenie nesluzi na premyslanie, ale na radenie predsa :lol:

edit: ale na 1x12 je fajn to, ze za vysokej investicie sa da zhodit asi 400g na vahe /lahke karbon kluky su len na 1x/.
22.03.2021 - 21:41:25
04
Prosim, zvedava offtopic otazka, to 4*7 bolo co? Teda ta 4 ma zaujima,pochopitelne.
22.03.2021 - 21:56:08
00
asi stary model tohto
https://www.renehersecycles.com/compass-introduces-quintuple-cranks/
22.03.2021 - 21:58:24
01
lto napísal:
Jednoprevodnik je to ako SUV .. neni to ani osobne auto, ani terenne, ani uzitkove, je to proste vsetko dohromady a zaroven nic :D. A vsetci to kupuju jak teple rozky :) Argument ? Vsak poznate to so zenou .. Na jednoprevodnik som tu videl argument, ze preco je to super. Netreba rozmyslat nad tym, co zaradit :D .. neviem teda, v zivote som nikdy nerozmyslal nad tym, co zaradit a to som mal dokonca aj 4x7 prevody. Radenie nesluzi na premyslanie, ale na radenie predsa :lol:

edit: ale na 1x12 je fajn to, ze za vysokej investicie sa da zhodit asi 400g na vahe /lahke karbon kluky su len na 1x/.


Ito no vidim, ze starsi rocnik. Mas urcite vela odbicyklovane a je to mozno aj o zvyku :) Ver tomu, ze keby tu das anketu tak vyhra jednoprevodnik.
Za mna osobne som nikdy nepocitil potrebu mat vacsi rozsah a v lese ani hustejsie prevody. A to si neskromne myslim, ze maloktory cyklista bez pretekarskej minulosti sa mi fyzicky moze rovnat. Naopak vyhovuje mi, ze sa mozem naplno sustredit na trail a pracu s bicyklom a radim len hore dole.
Jedina nevyhoda ktoru vidim, ze sa nerovnomerne opotrebovavaju prevody. Ako Sramista som tazko plakal ked som si 2 a 3 pastorok vydral za rok a musel som menit 300 eurovu kazetu.
22.03.2021 - 22:10:28
01
icte uz do rici ...... sme v Malych Karpatoch ak ste si nevsimli !!!!!!
22.03.2021 - 22:14:45
325
keyboard_arrow_up