Ma tu niekto nejake skusenosti s vrtanim dier do laminatu (sklenenho , uhlikoveho) ??
Chcem vediet ake sa na to pouzivaju vrtaky aby nebola diera delaminovana... robi s tym niekto este ? okrem mna a celej firmy kde som :lol:
Pouzivam normalne HSS vrtaky na ocel ale tie dlho nevydrzia ostree.

Kto vie nech poradi, linky a inforamcie o probleme mozete davat tiez.
09.06.2008 - 19:55:39
00
Ma tu niekto nejake skusenosti s vrtanim dier do laminatu (sklenenho , uhlikoveho) ??
Chcem vediet ake sa na to pouzivaju vrtaky aby nebola diera delaminovana... robi s tym niekto este ? okrem mna a celej firmy kde som :lol:
Pouzivam normalne HSS vrtaky na ocel ale tie dlho nevydrzia ostree.

Kto vie nech poradi, linky a inforamcie o probleme mozete davat tiez.

Si tu správne :?:
09.06.2008 - 20:26:47
00
Ma tu niekto nejake skusenosti s vrtanim dier do laminatu (sklenenho , uhlikoveho) ??
Chcem vediet ake sa na to pouzivaju vrtaky aby nebola diera delaminovana... robi s tym niekto este ? okrem mna a celej firmy kde som :lol:
Pouzivam normalne HSS vrtaky na ocel ale tie dlho nevydrzia ostree.

Kto vie nech poradi, linky a inforamcie o probleme mozete davat tiez.


Zajdi v SE na letisko, tam ti snad poradia...
09.06.2008 - 21:03:12
00
Si tu správne :?:

za 1. je to dane do "O hocičom"
za 2. mozno sa tym niekto stretol ked uz vsetci kupuju carbonove komponenty na kolá ... nahoda je blbec..

to Raver: no comment 8)
09.06.2008 - 21:48:09
00
za 1. je to dane do "O hocičom"
za 2. mozno sa tym niekto stretol ked uz vsetci kupuju carbonove komponenty na kolá ... nahoda je blbec..

to Raver: no comment 8)

Chceš ma zbiť... :cry:
Možno karbonové kupujú ale pochybujem že si do nich vŕtajú dierky :roll:
09.06.2008 - 21:50:46
00
Chceš ma zbiť... :cry:
Možno karbonové kupujú ale pochybujem že si do nich vŕtajú dierky :roll:

u Mareceja by som nepochyboval :lol:
09.06.2008 - 22:02:45
00
Aj karbon treba odľahčovať...
09.06.2008 - 22:14:51
00
Ma tu niekto nejake skusenosti s vrtanim dier do laminatu (sklenenho , uhlikoveho) ??
Chcem vediet ake sa na to pouzivaju vrtaky aby nebola diera delaminovana... robi s tym niekto este ? okrem mna a celej firmy kde som :lol:
Pouzivam normalne HSS vrtaky na ocel ale tie dlho nevydrzia ostree.

Kto vie nech poradi, linky a inforamcie o probleme mozete davat tiez.


...to je normálne, že bežné vrtáky nevydržia... použi nejaké špeciálne, najlepšie s platničkami z tvrdokovu alebo karbidu...
09.06.2008 - 22:16:31
00
Pouzivam normalne HSS vrtaky na ocel ale tie dlho nevydrzia ostree.


Mno normálne vrtáky za desať peňazí to rovno zabudni, laminát je pevnejší ako oceľ, tam ten vrták otupíš hneď.
A podruhé malé otáčky, pri velkých ho zavaríš pekne do červena.

Ruky na bradavky, utekaj do železiarstva a pýtaj si vrtáky do laminátu, cena od 100,- Sk hore (za 4mm vrták). Záleží od priemeru diery a hrúbky materiálu ako dlho ti vydrží.
Obyčajný HSS vrták 8mm je tak na 4 diery do 5mm hrúbky, bežná spotreba.

A keď nechceš chlpaté alebo prelámané diery tak daj o pol menej, dobrúsiš pilníkom alebo skús výstružník.
Ešte otázky?
09.06.2008 - 22:21:05
00
to Slavomir:
nemusis ten vrtak hned zavarit do cervena, ale tym vznikajucim teplom sa ti zacne delaminovat laminat a to je neziaduci jav..

"utekaj do železiarstva a pýtaj si vrtáky do laminátu, cena od 100,- Sk hore (za 4mm vrták)" srandujes?

HSS vrtak 8.2mm na hrubku laminatu asi 1cm a v nom este aj sklenena laminatova doska ti vyvrta 16 mozno aj 24 dier bez delaminacie, ale musis chladit vrtak..

"a ked nechceš chlpaté alebo prelámané diery tak daj o pol menej, dobrúsiš pilníkom." toto je v seriovej vyrobe neuskutocnitelne :lol:


najlepsi by bol takyto vrtak http://www.mmspektrum.com/multimedia/im ... 29_big.jpg
09.06.2008 - 22:30:21
00
Za 15 rokov som sa nestretol s delamináciou, alebo neviem čo to je ale nevadí.
Pri chladení vrtáku vyvŕtam tých dier aj 50. Bavíme sa o štandarde. Poctivá handmade práca.
No a s tou cenou to ti akosi nerozumiem, prečo by som srandoval, tutok máš aj drahšie: vrtaky do laminatu

Nakoniec si šikovný junák, našiel si čo potrebuješ...
09.06.2008 - 22:52:37
00
...veru, za kvalitu sa platí... a na karbón ako aj na laminát platí: ...pomaly - ďalej zájdeš... :-)
09.06.2008 - 23:23:55
00
to Raver: no comment 8)


Ma tvoj post vyjadrovat ze tam robis?
09.06.2008 - 23:26:55
00
vinikajúce vrtáky sú kobaltové s predrezom. Cena nieje závratná cca 130,- pri 8mm ale výdžou daleko prevyšuje HSS a Ti žlté šmejdy.
Výhoda predrezu je, že vrták má na hlavičke další vrták priemere 3mm a cca až 2-3mm za nim začína plný vrtný priemer.

jediné miesto kde ich majú je Prespor v BA.
10.06.2008 - 13:33:29
00
keyboard_arrow_up