tých 400 kusov tam bolo možno v roku 1987,ale teraz ich je dobrých 3 tisíc na celom slovensku a uvedom si,že jeden medveď potrebuje pre svoj život 40 km štvorcových tak si to vypočítaj.

no ani samotni polovnici a lesnici nepoznaju presny pocet, ale tri tisicky to urcite nebudu, to je skutocne velke cislo, ak by sme spocitali plochu, na ktorej by sa zmestil tebou uvadzany pocet medvedov, tak to by bolo 3000x40=120 000 km2, t.z. takmer 2,5 x vacsia plocha ako je Slovensko. To by muselo znamenat, ze medved by uz bol asi v kazdom parciku :D ....
08.06.2012 - 09:05:25
00
Kde sa da kupit taka rolnicka/zvoncek proti tym zverom? :D Uz dlhsie nad tym uvazujem.


napr.: http://www.ebay.com/itm/Coghlans-Coghlans-Bear-Bell-with-Magnetic-Silencer-Blue-Red-Yellow-Silver-NEW-/251046959754?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item3a73909a8a

Maju to v kazdom outdoorovom obchode - v BA Ti ich snad netreba menovat, osobne si myslim, ze to ma asi taky efekt ako power balance naramok :)
08.06.2012 - 09:19:35
00
Bezne su odhady okolo 800 medvedov na Slovensku .. ale najvacsim problem Slovenska su premnozene gorily, ktore sa tiez nesmu lovit :)
08.06.2012 - 09:20:33
00
Miro, nerozumieš tomu. Medveď sa hneď prekoprcne, skotúľa sa pod kopec. Ty sa razom otočíš a bežíš hore. :-D

to ma tiež napadlo že ťa "predbehne" lenže v tom prípade medveď beží hore kopcom čo je jeho silná stránka a si zas v ... papuli :P
08.06.2012 - 09:49:29
00
ja by som to videl aj tak, ze to vobec nebude take zle. dostal tu niekto na frak od medveda? (alebo poznate nejakeho bikera, co sa mu to stalo? a to si dovolim povedat, ze ako bikerska komunita mame na to o dost vacsi nabeh ako bezny teoretik od stola. ved kto nabeha pomerne potichu po lesoch viac... pomerne potichu
08.06.2012 - 09:56:33
00
vyjazd skoro rano, len tak ponad dediny, pustam si to do dediny dolu kopcom cez les, zrazu zbadam na ceste maca, ak zacnem brzdit, zastanem akurat pri nom, ak nie, mozno ho trafim... kym som sa rozhodol (a pri tom krical ako o zivot) bolo po vsetkom, maco uskocil, ja som presiel, ani posrat som sa nestihol

:D
pekne, len tak pre inšpiráciu, čo si mu zakričal?
08.06.2012 - 10:49:13
00
patoo- ty asi moc po horach nechodis co? tak ja budem nadalej nosit svoje hrnce a zvoncek a ty si zober svojpower balance. Ale ked si bez varovania budetete cucat z oci do oci so 150kg svinou, tak ti uz nepomoze nic.
08.06.2012 - 11:04:08
00
Kde sa da kupit taka rolnicka/zvoncek proti tym zverom? :D Uz dlhsie nad tym uvazujem.

ja mam tuto
http://www.trihory.sk/zvoncek-na-medvede-0425.html
nie je az taka hlucna, cize sposobuje iba maly nervovy kolaps :) ja uz o nej ani neviem. Na bajku je to ako zvoncek, ludia to pocuju z dialky.
08.06.2012 - 11:11:54
00
ten mam aj ja. Je dost hlucny, ale mne nevadi http://www.tromf.sk/detail/60403/016003

Nad utekanim vobec nepolemizujte. Videl som bezat medveda v dole kopcom, bolo to ovela rychlejsie, ako by som dokazal bezat ja. Vacsinou su tie kopce mierne, takze nebude mat problem. Navyse v prudkom zraze nemate sancu ani vy.

Dôležitou zásadou pri strete s medveďom je nikdy neutekať!!! Šelmu to väčšinou vyprovokuje k útoku a zároveň si treba uvedomiť, že v behu na krátke vzdialenosti dosahuje zdanlivo ťarbavý medveď rýchlosť cválajúceho koňa, takže človek mu nemá žiadnu šancu uniknúť! Niekedy sa odporúča vyliezť na strom, no samozrejme málokedy je práve vhodný nablízku. Aj keď medveďovi v zásade nerobí problém šplhať sa po kmeni, z praxe sa ale javí táto ochrana účinná a medveď väčšinou človeka na strome neprenasleduje.
08.06.2012 - 11:33:03
00
Tu je link na stranku o medvedoch, myslim, ze je jednoducho a pekne spracovana cela problematika http://www.medvede.sk/?action=stretnutie

a aby ste uz neboli polepeni az za usami, tu su statistiky:

Prehľad známych prípadov útoku medveďa na človeka v oblasti Krivánskej Fatry

1967 - Poľovník - Medveď vyrušený pri uhynutom jeleňovi
2000 - Poľovník - Vodiaca medvedica zastrelená skôr, ako stihla poľovníka zraniť
2001 - Strážca NP - Dostal sa do tesnej blízkosti skalného brloha. Početné poranenia spôsobil pád, medvedica strážcu neporanila.

2005 - Poľovník - Pri hľadaní zhodov sa dostal do tesnej blízkosti brloha. Pri lezení na strom mu medvedica zahryzla do nohy.

2005 -Poľovník - Pri sčítaní poľovnej zveri sa dostal do tesnej blízkosti medveďa. Početné poranenia si vyžiadali dlhodobejší pobyt v nemocnici.

2007 - Poľovník - Pri čakanej na diviaky v okraji kukuričného poľa zaútočila vodiaca medvedica v okamihu, keď prechádzala s mladými popod strom, na ktorom sedel poľovník

Z uvedeného prehľadu vidieť, že obeťami boli výlučne ľudia, ktorí aktívne navštevovali okolitú prírodu a pohybovali sa v miestach pre verejnosť neprístupných. Za obdobie 40 rokov je teda známych 6 prípadov, v jednom z nich k poraneniu poľovníka ani nedošlo.
08.06.2012 - 11:43:58
00
no ale každopádne to má početnosť stúpajúcu tendenciu :) proste miesta ubúda.. a potravy tiež, keďže pri každej ceste stoja občania s košíkmi plodov..
08.06.2012 - 11:49:26
00
angel, pripadov je viac, ja inak zbonujem, ludi, ktorich porani medved, a zacnu vyplakavat, ze by ich mali strielat a, ze ludsky zivot znamena viac atd. Jednoducho sme si, myslim tym species ludia, zvykli nato, ze maloktory zivot je nedozity, prisun stravy idealny, nemusime nic lovit, proste si zijeme ako v perinke a najvacsie riziko zranenia je pri otvarani postovej schranky na ostrej hrane. Zijeme v luxuse, ktory uz ani nevnimame. Ked si predstavim, kolko ludi z mojho okolia by prezilo tak mesiac v divocine tak mi je smiesne.
A co sa tyka stupajucej agresivity, medvede reaguju podrazdene, ved nemaju kde chodit. Je to velke zviera, ked sa rozbehne tak vidi, ze nema kde. Vsade beton, polia, domy, cesty. Myslite, zeby sa ludia dobrovolne vzdali aspon kusku luxusu aby ustupili zvieratam? Vacsine je z toho smiesne, hodnoty su naruby..
08.06.2012 - 11:57:15
00
Sice to patri skor do vtipkara, ale je to k teme :D http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Medveď

A vdaka za tip na rolnicku, aj ked sa mi to zda zbytocne drahe

EDIT: Link sa mi nepodatrilo opravit ani cez URL znacky, proste je tam ď a treba to cele prekopcit do adresy prehliadaca.


Naposledy upravil Marek65 dňa 08.06.2012 - 12:10:39, celkovo upravené 3 krát.

08.06.2012 - 11:57:56
00
mozes nosit aj hrnce :), ten odkaz je fakt dobry :)
08.06.2012 - 11:59:19
00
rolnicka nie je nikdy zbytocna, i ked hrniec narobi asi vacsi rachot ;-)
Dobry je udajne aj spev, avsak keby som si ja spieval, urcite rozzurim vsetky medvede v okoli a rozbiju mi hubu :P

Ano, pripadov je viac. To je len statistika z jednej oblasti.


Ozaj, ma niekto info o napadnuti cyklistu?
08.06.2012 - 12:37:44
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up