ľudkovia poraďte mi prosím, lebo nikde neviem zohnať oblečenie do dažďa...jazdím za každého počasia a potrebujem niečo lepšie lebo doteraz som používal klasický pršiplášť a nohy mám vždy mokré. Neviete poradiť či by sa nedali kúpiť nejaké nohavice napr. z igelitu ? Proste aby boli ľahké a aby som ich mohol stále nosiť v kapse..zrolované, poskladané.....našiel som rôzne sety oblečka ale to je ťažké lebo to malo viac vrstiev a bolo to z gumy....ja hľadám niečo z igelitu...ľahké a tenké.
23.07.2008 - 13:13:19
00
Skus sa poobzerat po veciach co maju Gore Tex Paclite ....napr. ujo google pomoze http://www.aktive8.com/s/Gore-Tex-Cycle-Jackets/1.html :wink:
23.07.2008 - 13:17:39
00
igelitu sa vyhni.. lebo je sice pekne ze nezmoknes ale ten igelit funguje rovnako aj z druhej strany cize neprepusta vlhkost od tela.. takze sice si nezmokol dazdom ale sa spotis a sparis vlastnym potom cize vysledok je taky isty=si cely mokry..
23.07.2008 - 13:20:17
00
Ja mam novu fatasticku bundu - http://2xu.com/cycle/uc1202a.html
-10.000 vodny stlpec / moja zimna ma 5tisic :-D /
-8.000 dychavost
-membrana proti vetru to je samozrejmost
-nano castice striebra proti smradku
Ked si este na nieco sponeniem co ta bunda vie dopisem 8)
23.07.2008 - 14:08:15
00
10m vodneho stlca je malo, ale predusnost 8000 je zufalo malo. To je fakt igelit. Neviem si to predstavit pri turistike, nie este pri bikovani. Rozhodne radsej gore paklajt
23.07.2008 - 20:06:51
00
Moja ech zimna bunda ma 5.000 vodo-stlpec a este nepremokla :roll:
23.07.2008 - 20:14:49
00
to asi nebola v poriadnom dazdi. Preco vsetky seriozne membrany zacinaju od 20m? A priedusnost ani nehovorim...
23.07.2008 - 20:19:24
00
moze mi niekto prosim vysvetlit co tie cisla (vodny stlpec) znamenaju v praxi?
kujeem :P
23.07.2008 - 21:57:01
00
vodny stlpec :
je to metóda, ktorá nám zmeria odolnosť materialu proti vode. Stupeň odolnosti proti vode meriame tak, že na material sa priloží sklenený valec o priemere 10 cm, ktorý sa naplní vodou. Tlak vody na material sa meria v milimettroch. Voda vo valci posobí na material a prienik prvých troch kvapiek nám určí hodnotu, ktorú udávame na výrobkoch. Štandard na odolnosť proti vode je 2 000 mm, ale samozrejme čím vyššia hodnota, tým lepšia nepremokavosť.

podla (pre mna urcite nie je renomovanej :lol: ) renomovanej zn. AlpinePro

v praxi: kolko ti znesie vrchna vrstva padajucej, ci uz skvapalnenej, al. v hust. skupenstve vody v mm
23.07.2008 - 22:06:35
00
to asi nebola v poriadnom dazdi. Preco vsetky seriozne membrany zacinaju od 20m? A priedusnost ani nehovorim...


preco ziaden craft nema tolko a je to najpouzivanejsia znacka sportovcov?

gore su fajn veci na turistiku, lyzovanie a podobne aktivity ale na bajk podla mna rozhodne nie - goretex je na tom sice fajn s priedysnostou, ale furt sa to na bajku sprava jak igelit...

jazdim bezne treningy v dazdi na ceste a viem ze 5000mm je bohato postacujuca hodnota vodneho stlpca. druha vec je priedysnost. ziadne cislo nie je dostatocne vysoke...

argument ze vsetky obstojne membrany maju cez 20000 mm vodny stlpec je proste blbost...

vysoke hodnoty vodnych stlpcov pridu vhod napriklad pri turistike ked je bezne ze ma clovek na chrbate 10+ kg ruksak - ked sa voda dostane pod popruhy, tlak je v danom mieste vyssi a moze sa stat ze zacne premokat. preto tie prehnane hodnoty vodnych stlpcov. to iste plati pri lyzovani/snowboarde - sadnes na rit na sneh - tlak v danom mieste je vyssi (nehovoriac o tom ze pro vyssom tlaku klesa teplota topenia snehu) a moze sa stat ze membrana vodu prepusti.
no na bajku take tlaky rozhodne nehrozia, doraz je kladeny hlavne na priedysnost.


Naposledy upravil Stic dňa 23.07.2008 - 22:20:47, celkovo upravené 1 krát.

23.07.2008 - 22:13:38
01
to roadracing:

pohladaj napr. na nete, na nasom trhu je velke mnozstvo zastupcov firiem ponukajucich produkty z tzv. funkcnych materialov, vyhni sa urc. lacnym zalezitostiam, vyhodu zistis neskor a taktiez nie je potrebne vyhadzovat velke mnozstvo money prave za gorac (gore tex, nie je len paclite - odlahcena verzia gore texu) i ked ten je urc. v tomto the best... 8)
23.07.2008 - 22:16:58
00
gore su fajn veci na turistiku, lyzovanie a podobne aktivity ale na bajk podla mna rozhodne nie - goretex je na tom sice fajn s priedysnostou, ale furt sa to na bajku sprava jak igelit...

jazdim bezne treningy v dazdi na ceste a viem ze 5000mm je bohato postacujuca hodnota vodneho stlpca. druha vec je priedysnost. ziadne cislo nie je dostatocne vysoke...

argument ze vsetky obstojne membrany maju cez 20000 mm vodny stlpec je proste blbost...



plne súhlasím. Vodný stĺpec 10000mm a viac nemá pri cyklistike zmysel. Tieto hodnoty sú diymenzované na situáciu, že napríklad prudko kľakneš a kolenom dobrzdíš pohyb tela o mokrú zem. Vtedy ten goráč na kolene môže zaznamenať tlak 10-20000 mm vodného stĺpca. V praxi. Ak ťa zastihnú na cyklotúre ľahké prehánky napr. 5000mm v pohode stačí, niekoľkokrát zvlhneš a zase vyschneš. Ale keď by si bol taký debil, že ideš bajkovať v počasí ako dnes , tzn. celodenný intenzívny dážď + teplota 10-15 C, tak si buď islanďan a pripadá ti to ako bežné počasie a neserieš sa s goráčom, alebo do max 2-3 hodín zalezieš do krčmy, chaty, hocikde bez ohľadu na to, čo máš na sebe.
23.07.2008 - 22:51:32
00
mno stic:
aky vodny stlpec ma lubovolny typ goretexu, dermizax, event, sympatex.....? Argument, ze vsetky obstojne membrany maju nad 20m je holy fakt.
Je pravda, ze norma hovori o materiale s VS nad 2000 mm, ako o nepremokavom. Urcite je to vsak malo. Odkedy robi Craft seriozne nepremokave obecenie? Paclite ( napr od Gore bike wear) odporucam preto, lebo ma aj slusnu predusnost. Teda ak chces material, ktory dycha, musi to byt kvalitna membrana, a ta uz bude mat aj slusny vodny stlpec. Teoreticky by 5m vodneho stlpca mohlo na bajku fungovat, ale priedusnost by mala byt aspon 25. Material co ma 5000/5000 je uplne naprd, to uz fakt radsej igelit.
Roadracing hovori o jazdeni v kazdom pocasi, nie o nahodonom zmoknuti.
23.07.2008 - 23:06:43
00
mno stic:
aky vodny stlpec ma lubovolny typ goretexu, dermizax, event, sympatex.....? Argument, ze vsetky obstojne membrany maju nad 20m je holy fakt.
Je pravda, ze norma hovori o materiale s VS nad 2000 mm, ako o nepremokavom. Urcite je to vsak malo. Odkedy robi Craft seriozne nepremokave obecenie? Paclite ( napr od Gore bike wear) odporucam preto, lebo ma aj slusnu predusnost. Teda ak chces material, ktory dycha, musi to byt kvalitna membrana, a ta uz bude mat aj slusny vodny stlpec. Teoreticky by 5m vodneho stlpca mohlo na bajku fungovat, ale priedusnost by mala byt aspon 25. Material co ma 5000/5000 je uplne naprd, to uz fakt radsej igelit.
Roadracing hovori o jazdeni v kazdom pocasi, nie o nahodonom zmoknuti.


no,odkedy ma paclite slusnu priedysnost? membrana od gore ktora ma najlepsiu priedysnost je predsa XCR...
co sa tyka paclitu - je to membrana ktorej hlavna vyhoda je ze ju mozno neikolkokrat poskladat a narovnat bez toho aby sa poskodila, je lahsia a tensia, ale co sa tyka priedysnosti, nedosahuje lepsie hodnoty jak XCR.ibaze XCR by sa pri castom skaldani znicila skor.
a ked uz membranu tak sympatex, nie je to mechanicka mikroporezna membrana ako gore-tex, cize nehrozi ziadne upchavanie porov a znizovanie priedysnosti.
a craft robi seriozne nepremokave oblecenia - to ze to nema vodny stlpce x desiatok tisic mm neznamena ze to nie je dobra membrana. robia bundy priamo urcene na cyklistiku - postacujuci vodny stlpec, ale vysoka priedysnost.

inak ked uz hovoris o priedysnosti 25 000 g/m2/24hod - ktora z tebou uvedenych membran ju dosahuje?podla realnych hodnot ju XCR dosahuje zpolovice...

samozrejme nechcem tu vyvolat dojem ze by tieto membrany boli zle...na turistiku je to to najlepsie co sa da kupit. ale predsa len je pri sporte mnozstvo potu niekolkonasobne vacsie ako pri chodzi po hrebeni.
24.07.2008 - 07:05:38
00
no potom nieco ako GELANOTS XP je značka rady vysoko funkčných textilných materiálov s dlhodobo vodoodpudivou úpravou (DWR) od japonskej firmy Tomen Corporation. Jeho vysoké parametre sú výrobcom garantované a spĺňajú najvyššie požiadavky aj pre veľmi náročné outdoorové aktivity a extrémne podmienky. Základom je nepórová, hydrofilná, polyuretánová membrána, ktorá dodáva textilným materiálom vysoké hodnoty nepremokavosti a zároveň priedušnosti. GELANOTS XP je tiež dokonale vetruvzdorný, odolný voči opotrebeniu a svoje vlastnosti si udržuje aj po dlhodobom používaní a praní. Svoje výnimočné vlastnosti si GELANOTS XP zachováva aj pri veľmi nízkych teplotách.

Vlastnosti materiálu GELANOTS XP:

* vysoká vodonepriepustnosť (nepremokavosť) 20 000 mm vodného stĺpca – ideálny materiál do nepriaznivých poveternostných podmienok včítane dažďového počasia
* vysoká paropriepustnosť ( priedušnosť ) min. 20 000 g/m2/24 hod. – účinne odvádza vlhkosť do vonkajšieho priestoru a udržuje spodné vrstvy oblečenia v suchu
* dokonalá vetruvzdornosť – zabraňuje odvodu tepla prúdením vzduchu (vetru)
* nízka hmotnosť a objem – napriek vysokým parametrom dokáže byť ľahký a skladný
* pevnosť a odolnosť – vyhovuje dlhodobo požiadavkám pre outdoorové činnosti
* ľahká údržba – možno prať v práčke

Zloženie: 90 % PAD, 10 % PU
A o tom ze Gore XCR ma najvyssiu priedusnost by sa dalo polemizovat sko by som povedal ze ma najvyssi vodny stlpec na ukor priedusnosti problem je v tom ze vo vseobecnosti je problem zohnat parametre Gore texu ci uz XCR alebo Paclite....v poseldnom obdobi je este presadzovana membrana event ktora sa ohana tym ze ma rovnaky vodny stlpec ako gore ale pri vyssej priedusnosti ono NIKDY nedosiahnes to aby si sa po nahodeny AKEJKOLVEK membrany pri fyzickej aktivite nespotil a nesledne sa to nevyzrazalo ( dôvodu nizsej okolitej teploty) na vnutornej strane.....
24.07.2008 - 08:22:52
00
keyboard_arrow_up