ten elaborát o Ostrožlíkovi mi pripomenul iného významného viceguvernéra NBS, ktorý sa vekom postupne prepadal na menej významné miesta až nakoniec to vzdal a šiel robiť predsedu Matice Slovenskej
27.09.2023 - 15:15:13
01
no to co si poslal, je ano, z mojho pohladu ideovo uplne dobra vec. Na co u sulika narazam, je vlastne toto:
"S tým potom súvisí aj ďalšie, tentoraz skutočné úskalie lobingu - netransparentnosť, v dôsledku ktorej môže byť pokušenie pomôcť si pri lobovaní korupčnými technikami príliš silné. Slovami programovej riaditeľky Transparency International Slovensko Daniely Zemanovičovej,

„artikulovať záujmy je v poriadku, ale nieje v poriadku, keď sa tak deje za istú odplatu, za istý prospech pre toho, kto stojína strane záujmovej skupiny z verejného sektora". Že v takomto prípade jde o korupciu, zhodujú sa s ňou všetci predstavitelia, ktorí prispeli do tohto článku.

Netransparentný lobing znamená určitú nevýhodu pre ostatné, možno menej organizované záujmové skupiny. Je sice pekné tvrdiť, že zákonodarca o všetkých možných dopadoch pripravovanej legislativy nevie a ani nemaže vedieť, a tak ho ako lobisti o nich informujeme,

ale isté je, že ho budeme informovať opäť iba zo svojho uhla pohl'adu. My však zase nemusíme alebo možno nechceme vedieť o iných záujmoch. To najmenej, čo potom možno urobiť - opäť slovami Zemanovičovej - pre akési "utrasenie" vplyvu záujmov tak, aby bol výsledkom čo najprijatel'nejší kompromis, je stransparentniť lobing. Jedine tak môže každý vedieť, kedy je čas bránit svoj záujem pred možnosťou, že ho pri rozhodovaní zákonodarca nevezme do úvahy, pretože bol príliš jedno­stranne informovaný zástupcami protichodných záujmových skupín. Preto by lobing mal podliehať aspoň nejakej regulácii. "

--> bolo to: (1) netransparentne, (2) netusime preco to bolo netransparentne a teda vyvstava legitimna otazka na korupcne spravanie, (3) s kym vsetkym takto komunikoval (loboval), v tomto pripade o tejto legislative?...
27.09.2023 - 15:16:29
00
Z toho, čo som sa o tejto "kauze" dočítal: Haščák zavolal, resp. napísal Sulíkovi správu, v ktorej sa posťažoval, že sa nezaobchádza so všetkými zdravotnými poisťovňami rovnako, ale uprednostňuje sa štátna (ohľadom "dofinancovania"). Sulík mu (ako asi každý liberál) dal za pravdu - ak má trh fungovať, musia rovnaké pravidlá platiť pre všetkých.

Úplne iná situácia by bola, keby Haščák žiadal pre "svoju" poisťovňu nejaké výhody, to už by bol nábeh na korupciu. Ale o tom som sa (zatiaľ) nedočítal, všetci donekonečna riešia "kto" a "ako" sa bavil a nie "o čom" sa bavili...
27.09.2023 - 16:25:50
113
Alebo úplne iná situácia by bola, keby Sulík za svoje lobovanie dostal na oplátku reklamný priestor v Penta médiách. Ergo nejde o to, že loboval, ale o podozrenie, že dostal protihodnotu a teda podozrenie z korupcie. Koniec koncov, podľa Matoviča k tomuto bude vypočúvanie OČTK.

Ak by som si mal vybrať stranu, tak nezištné lobovanie som ochotný úplne v pohode akceptovať. Ale nie po raňajkách s Kočnerom a stretnutiach s ruským agentom. To aj keby bolo celé omylom, tak to by sme pre Sasku potrebovali zriadiť ministerstvo omylov, aby sa uplatnil ich potenciál.
27.09.2023 - 17:17:00
01
Autor bol sice hlasna truba Matecnej na Ministerstve podohospodarstva, no tento blog stoji za precitanie, ak niekoho fascinuju predvolebne prieskumy:
https://blog.sme.sk/feik/politika/mozno-verit-predvolebnym-prieskumom
27.09.2023 - 17:40:01
01
Existuje aj nezištné lobovanie? lobovanie ale automaticky nespájam s korupciou. Aby ste si nemysleli.....
27.09.2023 - 17:50:39
00
Tak co mas na mysli pod pojmom nezistne? Pochybujem ze existuje clovek co robi nieco "nezistne" - minimalne aspon pre "svoj dobry pocit"
27.09.2023 - 17:54:50
00
Tak podla definicie je zistne lobovanie korupcia. A ano suhlasim, u nas nezistne lobovanie neexistuje. Definuj "dobry pocit", je to meratelna odplata?
27.09.2023 - 18:00:43
00
mathoso napísal:
Ok 😁

keby si to chcel niekto pozrieť aj na videu:
thumb_up0thumb_down
27.09.2023 - 18:17:41
02
Fakt sa tu ideme tváriť prekvapene že je Sulik zložitá povaha?
27.09.2023 - 19:58:37
00
bedo napísal:
Z toho, čo som sa o tejto "kauze" dočítal: Haščák zavolal, resp. napísal Sulíkovi správu, v ktorej sa posťažoval, že sa nezaobchádza so všetkými zdravotnými poisťovňami rovnako, ale uprednostňuje sa štátna (ohľadom "dofinancovania"). Sulík mu (ako asi každý liberál) dal za pravdu - ak má trh fungovať, musia rovnaké pravidlá platiť pre všetkých.

Úplne iná situácia by bola, keby Haščák žiadal pre "svoju" poisťovňu nejaké výhody, to už by bol nábeh na korupciu. Ale o tom som sa (zatiaľ) nedočítal, všetci donekonečna riešia "kto" a "ako" sa bavil a nie "o čom" sa bavili...



„Ahoj, asi vieš, že som to stopol na vláde s tým, že to prejdeme na koaličnej rade. Ak máš argumentáciu, daj ju, prosím ťa, Jane (Bittó Cigánikovej – pozn. red.). Zavolám ju na koaličnú radu v pondelok,“ napísal podľa prepisu predseda SaS Haščákovi 3. októbra po tom, čo SaS na vláde zastavila návrh.

Haščák podľa Matoviča odpísal: „Dík za poisťovne. Vážim si vašu konzistentnosť.“

Sulík podľa prepisov odpovedal, že by sa mal poďakovať Jane Cigánikovej. „Mohli by ste jej dať väčší priestor všeobecne vrátane milého PR,“ napísal podľa Matoviča Sulík. Autentickosť tohto prepisu SaS spochybňuje.

sulik a sas este de-fakto vcera?/2 dni dozadu, vobec popierali existenciu tychto sprav. Vcera sulik priznal ze existuju, a ze ano aj sa bavili o tom co tam je, ale vraj "nie, ziadne PR". Ciganikova tusim explicitne poprela ze by hascak/dovera nejake podklady dodaval. Niekomu je toto ok, niekomu nie.
p.s., to ze my nevidime ze co znamena "konzistentnost" a ze si ju niekto "vazi", a ze "o com sa bavili" bolo "na prvy pohlad spravne", este neznamena, ze vsetko je to s "kostolnym poriadkom" a niesu tam nejake vyhody pre niekoho/niektore organizacie a podobne.

dodo58 napísal:
Tak podla definicie je zistne lobovanie korupcia. A ano suhlasim, u nas nezistne lobovanie neexistuje. Definuj "dobry pocit", je to meratelna odplata?

tak ja pod "zistnym lobovanim" chapem, ze ten kto lobuje, za to dostava napr. plat, a to je principialne ok, vsakze, pokial pravdaze ten plat nema korupcne pozadie.
pod "dobry pocit" mam na mysli nieco co zvycajne nevyjadrujeme meratelnou odplatou - napr. ked na vychadzke s detmi zbieras smeti po inych, robis dobrocinnost/vykonavas aktivity bez ucelu nejakeho vlastneho/pre niekoho z tvojho okolia (materialneho) zisku. Viem si predstavit ze obdobne vies aj lobovat. Pravdaze, zrejme zvycajne do dost obmedzenej miery.
(teda, nehovorim o tom, ze "politik sa nechal zistne zlobovat - i.e. ze politik sam vdaka svojmu rozhodnutiu ma nejaky extra, neprinaleziaci profit". To je korupcia/zneuzitie pravomoci a ine)

https://dennikn.sk/3587117/ludia-zo-sas-tvrdia-ze-komunikacia-sulika-s-hascakom-nie-je-autenticka-predseda-sas-uz-mlci/?ref=list
27.09.2023 - 21:15:08
00
Dudo napísal:
Ako vzdy uzasny J. Kumicak:

"To podstatné, čo mi vtedy Kórejci povedali, bolo – „...ak chcete niečo dosiahnuť, niekam sa dostať, musíte mať víziu. Strategické smerovanie. Následne urobiť nekompromisnú reformu školstva, vedy, vývoja a výskumu a vytvoriť excelentné podmienky pre schopných ľudí. A za takých 20 rokov od reformy školstva prídu prvé výsledky...“ A na záver, s potuteľným úsmevom mi jeden z nich povedal : „...a keďže vy ste s tou reformou školstva ešte ani nezačali, tak ešte dlho budete montovať naše autá...“ A smial sa ako hovado a odchádzal predlhou firemnou chodbou do svojej kancelárie. Ten smiech počujem dodnes."

https://blog.sme.sk/jurajkumicak/politika/politikum-ii-pellegrini

https://blog.sme.sk/jurajkumicak/politika/politikum-i-fico


a (s)prosty slovensky lud si zela, aby im po tom vsetkom toto opat vladlo (a este ho aj presvedcilo, ze mu bude sluzit), lebo ini su neskuseni, lebo lgbti, medvede, drahe energie, migranti, Ukrajinci, NATO,...a jeden padny argument - lebo Matovic |-)

my sme naozaj dokonaly priklad toho, ako lahko je mozne dosiahnut uspesne plosne vymytie mozgov prostrednictvom socialnych sieti
27.09.2023 - 21:29:07
111
Že Janka dostala *milé PR" od Penty je asi jasné...
Vyhľadávanie v Googli o jej tele na pluske.

Prílohy:

Screenshot_20230927-212537.png
Screenshot_20230927-212537.png 131.14 KiB thumb_up0thumb_down

27.09.2023 - 21:39:04
00
stanos4 napísal:
tak ja pod "zistnym lobovanim" chapem, ze ten kto lobuje, za to dostava napr. plat, a to je principialne ok, vsakze, pokial pravdaze ten plat nema korupcne pozadie.
pod "dobry pocit" mam na mysli nieco co zvycajne nevyjadrujeme meratelnou odplatou - napr. ked na vychadzke s detmi zbieras smeti po inych, robis dobrocinnost/vykonavas aktivity bez ucelu nejakeho vlastneho/pre niekoho z tvojho okolia (materialneho) zisku. Viem si predstavit ze obdobne vies aj lobovat. Pravdaze, zrejme zvycajne do dost obmedzenej miery.
(teda, nehovorim o tom, ze "politik sa nechal zistne zlobovat - i.e. ze politik sam vdaka svojmu rozhodnutiu ma nejaky extra, neprinaleziaci profit". To je korupcia/zneuzitie pravomoci a ine)


Principialne ja chapem plat ako odmenu za vykonanu pracu. A to je napr. platene PR. A korupcia je principialne podplacanie (aktivne aj pasivne) alebo poskytovanie/prijimanie prospechu (neopravnenych vyhod) aj bez (priameho) uplatku, spravidla osobou zastavajucou nejaku (uradnu, mocensku) funkciu. To znanena, ze je uplne jedno, ci verejny funkcionar robi nejaky lobing bez toho, aby za to mal dopredu nieco slubene. Podstatne je, ci za to (ked aj dodatocne) zoberie ten uradnik uplatok hocakou formou (PR clanok, kontralobing, listky do kina, cokolada...). Ak to robi iba pre svoj dobry pocit a nevezme uplatok, tak to je cisty lobing bez korupcie. Lenze povedzme, ze Jaro pride dodatocne za Risom. Supne mu kilecko do vacku bez toho, ze by to Riso robil dopredu s vedomim ziskania odmeny. Ale dodatocne prijme to kilecko od Jara, tak uz je to korupcia.


Naposledy upravil dodo58 dňa 27.09.2023 - 22:16:33, celkovo upravené 1 krát.

27.09.2023 - 22:08:42
00
ennio napísal:
a (s)prosty slovensky lud si zela, aby im po tom vsetkom toto opat vladlo (a este ho aj presvedcilo, ze mu bude sluzit), lebo ini su neskuseni, lebo lgbti, medvede, drahe energie, migranti, Ukrajinci, NATO,...a jeden padny argument - lebo Matovic |-)

my sme naozaj dokonaly priklad toho, ako lahko je mozne dosiahnut uspesne plosne vymytie mozgov prostrednictvom socialnych sieti

Zahram sa tak trosku na Direra. :)

Vazme si, ze aspon toto forum je takym malym ostrovcekom triezveho uvazovania v mori debility a tu diskutujuci su zväcsa rozumni. Nastastie to tu nie je reprezentativna vzorka priemeru Slovenska. Ak by takmer 50 % ludi odtialto volilo SmeroHlasoSNSRepupliku, ako bude volit takmer 50 % ovcanov Slovenska o necele tri dni, tak verim, ze by tu vlastne väcsina z nas uz ani nebola a uroven diskusii aj v apolitickych temach by vyzerala zasadne inak. Tych par blbcov co sa tu samozrejme tiez vyskytuje a ktori sa vlastnou hlupostou sami zviditelnili hlavne vdaka Covidu a vojne na Ukrajine sme celkom uspesne identifikovali, takze uz dokonca aj im doslo, ze nema zmysel sa zhovadovat a radsej drzia hubu a nekazia vzduch. A ani sa im nedivim, ved tu sa ani nemozu dobre citit a slobodne prejavit, lebo ten vysmech a hanba za to nestoja. Lepsie im je medzi nezaockovanymi kamaratmi nenavidiacimi nasu prezidentku a vzhliadajucimi k silnemu Rusku.

P.S. Je velmi smutne, ze za ten odstavec vyssie som nemohol dat smajlika. Ale stale verim, ze je na SK viac rozumnych ako tych sprostych, aj ked zial ti sprosti su nasobne poslusnejsi a lepsie organizovani a teda aj maju vyssiu ucast vo volbach. Prave preto je dolezite, aby to rozumni a slusni ludia nevzdavali. A to nielen v den volieb, ale vzdy ked sa niekde vyskytne tato sprostota a snazi sa "argumentovat". Drzme si palce.
27.09.2023 - 22:15:29
029

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up