Takze asi moja posledna tema v tomto roku, ale verim, ze sa to tu postupne zaplni rovnako ako TU. A dufam, ze prispeju aj Turbi, Pisosip a Ja?No! fotkou svojich prilieb. A extra odkaz pre Rasta - Ty prosim nefot kazdy komponent zvlast, ale odfot pekne cely poskladany bike naraz. :)

Zacnem samozrejme ja, idem od najstarsich veci:

Sedlo z Favorita mojho otca - nikdy som ho nejazdil a kedze mam rad vsetky casti svojho tela, tak ani nebudem. :D Mozno raz pouzijem na nejaky retro stroj. Inak sranda je, ze je nastavitelne - remienkom zospodu sa da regulovat sirka medzi stehnami a v spicke je integrovany napinaci prvok, takze sa asi da menit aj celkova schopnost pruzenia koze jej napnutim...
Príloha:
retro_4.jpg
retro_4.jpg 130.77 KiB thumb_up0thumb_down



Prehadzovac z toho isteho Favorita (predpokladam). Ten mozno este pouzijem aj na realne jazdenie (styl je styl), ale zda sa mi divne, ze kladky nemaju zuby. Je tak zjazdeny abo je to OK? Nejaky znalec by sa mohol vyjadrit (napr. JoKo abo cicamica).
Príloha:
retro_3.jpg
retro_3.jpg 99.08 KiB thumb_up0thumb_down



Este nepouzita retaz ČZ F100 pre max 6 pastorkove radenie. Stylova strieborno-zlata pre pozerov, krasny darcek od kamaratky. Urcite bude casom pouzita. :)
Príloha:
retro_7.jpg
retro_7.jpg 65.81 KiB thumb_up0thumb_down



No a este nejake servisne naradie a lepenie z osemdesiatych rokov z cias BMX:
Príloha:
retro_9.jpg
retro_9.jpg 92 KiB thumb_up0thumb_down



No a teraz uz sup sup na MTB:

Koniec osemdesiatych/zaciatok devätdesiatych rokov - plastove brzdove paky s vnutornou kovovou konstrukciou (vyborny pomer tuhost/hmotnost) a rozoberatelnou objimkou. Uz vtedy niektori konstrukteri rozmyslali viac ako dnes. :) A samozrejme nesmiem zabudnut na prve lastovicky v MTB radeni.
Príloha:
retro_6.jpg
retro_6.jpg 132.4 KiB thumb_up0thumb_down



Z toho isteho bicykla pochadzaju aj kluky s ovalnymi BioPace prevodnikmi (tie sa mimochodom opät dostavaju do centra pozornosti) a spickove platformove pedale Deore LX - doteraz ziadna vola a dokonaly chod s minimalnym trenim (a to sa este nerozoberali).
Príloha:
retro_2.jpg
retro_2.jpg 103.67 KiB thumb_up0thumb_down



Rohy a predstavec taktiez z toho bicykla (aj ram a vidlica, ale to nie je podstatne). Rohy stoja za povsimnutie kvoli tomu, ze nemaju objimky, ale rozperny mechanizmus - montuju sa do riadidiel na rovnakom rozpernom principe ako klasicke predstavce. No a predstavec je zaujimavy zas svojim tvarom a sposobom upnutia riadidiel a tiez priemerom - myslim, ze je v rozmere 1" ak si dobre spominam.
Príloha:
retro_1.jpg
retro_1.jpg 166.28 KiB thumb_up0thumb_down



Prva polovica devätdesiatych rokov - talianske celoplastove brzdove paky. Bicykel bol z Talianska a ti smejdi zboznuju plasty stale, tak uz vtedy experimentovali. Mohol som ich odvazit, ci sa oplati vozit ich aspon kvoli vahe. :) Ale mali uzasnu funkcionalitu ktoru dnes uz nezozeniete - nech ste brzdili akokolvek silno, paka s rastucou silou krasne viac a viac prepruzovala. Asi aj preto som bol na kAM.ENaku v kombinacii cantileverov s tymito pakami taky rychly. :lol: A ten zvoncek som tam len tak pridal na dotvorenie zatisia. Ak si dobre spominam, tak je z originalnej vybavy BMX, cize osemdesiate roky.
Príloha:
retro_5.jpg
retro_5.jpg 130.11 KiB thumb_up0thumb_down



Dovod, kvoli ktoremu sa ten shitovy bike kupoval (vtedy som samozrejme netusil, ze je to taky shit) - 21 rychlostne radenie s prehadzovacmi Altus C10. Na tie casy to bol zasrane drahy stroj pre skolaka (vyse 7000 korun), ale na to radenie nedam dodnes dopustit - vsetko co vymysleli potom uz nebolo z mojho pohladu ergonomicky v nicom lepsie, bola to len obmena a jemna inovacia a doteraz zostava princip radenia cisto palcom zachovany...
Príloha:
retro_8.jpg
retro_8.jpg 78.75 KiB thumb_up0thumb_down

31.12.2008 - 17:31:32
00
Skrutkou na špičke sa sedlo napínalo, bez napnutia bolo prehnuté, vyzeralo ako sedlo na chopper. A aj keď sa napínalo, tak v strednej časti sa rozťahovalo do bokov - preto sa tam podomácku inštalovali podobné vychytávky. Jazdil som na podobnom, ale značky Eska, aj s rovnakou vychytávkou (kožený remienok z klipsní)... To bola radosť, keď som vyfasoval Brooksa.

Na prehadzovačoch na kladkách bývali kolieska skoro hladké, akurát s malými vlnkami, ako to vidieť na obrázku na hornom koliesku. Pamätám si ešte na starší typ, ale ten som mal na Eske s trojkolečkom. Ten mal tiež vychytávku - na kĺbe bol taký malý cuplíček, ktorý sa ustrihol, keď šalter skočil do kolesa a tým sa mohol pretočiť alebo vyskočiť z kĺbu bez poškodenia. Kým som sa naučil prehadzovať, tak som ten cuplíček vymieňal aj každý týždeň. Preventívne som ho aj s kľúčami (ako sú na obrázku ešte nižšie) nosil v drese.

Po zlatej reťazi, ale značky Sedis (alebo Sedys?), som v tých časoch veľmo túžil...
31.12.2008 - 17:49:41
00
zajtra pohladam packy , trochu pretriem handrou a sup s tym do interneho bazaru :mrgreen:

Prílohy:

img.jpg
img.jpg 268.58 KiB thumb_up0thumb_down

31.12.2008 - 18:53:03
00
Po zlatej reťazi, ale značky Sedis (alebo Sedys?), som v tých časoch veľmo túžil...

Sachs Sedis, neskôr odkúpený SRAMom, ak ma mozgový HD neklame. Ja mám striebornú na cesťáku doteraz.
01.01.2009 - 09:58:28
00
Trocha som sa prehrabal doma 8)

Prílohy:

Komentár súboru: Sachs PC80R
sachs.jpg
sachs.jpg 156.38 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: notoricky zname radenie z prvych lacnych MTBciek
sis.jpg
sis.jpg 81.75 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: stale jazditelna kazeta XT 8spd asi 98 alebo menej
xt.jpg
xt.jpg 127.37 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: to je ten co meni pri radeni sirku, ma volu asi 1cm :)
xtr.jpg
xtr.jpg 134.76 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: toto je funkcne
ds.jpg
ds.jpg 110.39 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: "posilovac" na brzdy cantilever
cp.jpg
cp.jpg 122.94 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Kto nema podkovy, nieje in :)
pod.jpg
pod.jpg 189.18 KiB thumb_up0thumb_down

01.01.2009 - 12:31:27
00
.

Prílohy:

favorit.jpg
favorit.jpg 125.42 KiB thumb_up0thumb_down

alnionx.jpg
alnionx.jpg 157.74 KiB thumb_up0thumb_down

20.04.2010 - 14:09:05
00
Ten horný, to je ten strunkový šalter, čo som o ňom písal vyššie. Akurát tento asi nie je československej výroby.
A neskôr, už na Favorite, som mal ten spodný - 70.-te roky minulého storočia.
20.04.2010 - 14:29:29
00
keyboard_arrow_up