najlepsi su aj tak vesmirni lide...

pozor! nas a veci chcu očipovat ješteři z pekel www.blueboard.cz
19.08.2008 - 17:06:42
00
Hm :)
Richard Dawkins - The God Delusion
(onedlho vyjde knižne, zatiaľ v Zošitoch humanistov):

http://www.zosity-humanistov.sk/?strank ... v&cislo=61

preklad pokračuje až po č. 67
a jedna kniha od bývalého ev. farára, ktorý toľko myslel, až to konečne domyslel - teda, Edova recenzia na ňu... inak majú v Artfóre...

http://www.jetotak.sk/civilizacia/eduar ... o-kristovi

tiež dobré:

http://www.jetotak.sk/civilizacia/sam-harris

as for me, platí Occamova britva - môj model sveta perfektne funguje bez bohov, tak nevidím dôvod ich tam z nejakých "estetických príčin" zavádzať

aaa comments (na niektorých som sa celkom pobavil):

"ale neviem ci ti bude prijemna vizia tvojho mikroorganizmami rozozieraneho tela" - irrelevant, čo je po final shutdowne, sa ma už netýka (aj tak skončím buď v ľadovcovej trhline alebo kremačnej peci...)

"je mnoho veci , ktore to nepriamo dosvecuju, vid. ludi, ktori prezili klinicke smrte"

vydávať halušky produkované postupne zlyhávajúcim mozgom za relevantný údaj o niečom inom, a už vôbec nie "o niečom vyššom" ako zrovna za údaj o postupnom výpadku kognitívnych aj regulačných funkcií mozgu mi príde šialene odvážne

"zahady co sa deju okolo nas , nevysvetlitelne vyliecenia a ukazy"

že si to nevieš vysvetliť ty, neznamená, že to nevie vysvetliť nikto...
a že nie si schopný pochopiť argumentáciu toho, kto ti to vysvetlí bez použitia "bohových barličiek", to nie je jeho chyba, ale tvoja... holt hranica poznania nie je prístupná každému, ale neznamená to, že "(s)prostým dietkam" mám miesto toho rozprávať mýty

"co ak nam Boh pomaha napr. aj v takych veciach aby sme pri vyjazdoch nemali nic zlomene, a pod..."

prečo by sa nejaký Manitou mal zaoberať zrovna jedným takým nikým ako si ty? existuje aj taký výklad, že Manitou svet vytvoril, nastavil pravidlá a teraz si čumí na to, ako sa mu hračka vyvíja a ďalej nezasahuje ("7. deň až naveky")

raz sme liezli v Tatrách, spolulezkyňa vypadla a vytrhla aj mňa so štandom (bolo to tak rozlámané, že sme boli radi, že sme niečo dali)... no a vtedy som aj ja zažil veľmi pekne posunuté vnímanie času... v podstate behom asi 5 s som stihol urobiť všetko preto, aby som to skúsil zastaviť (inak by ma čakalo asi 60 m na sutinu), čo sa aj podarilo, a odvtedy sa všetci smejú, že koľkokrát to rozprávam, zakaždým inak
no hej... tých 5 s sa kompletne popisuje asi 5 minút...

ale to je samozrejme opäť dôsledok toho, že organizmus v "očakávaní průseru" napumpujú organizmus dobrotami, ktoré vás jednak nakopnú k špičkovému výkonu (musíte sa pokúsiť zachrániť) a jednak pripravia na to, aby ste sa predsa len nemleli na tej sutine pri plnom vedomí (endorfíny pekne zvýšia prah bolesti) - má to aj ten význam, že organizmus vykoná jedno z protišokových opatrení - tlmenie bolesti - a tým sa zas zvýši pravdepodobnosť prežitia

podobne to funguje aj pri normálnom umieraní - všimnite si ako často sa spomína, že niekomu sa pár hodín pred smrťou "polepšilo" - to už organizmus išiel do "shutdownu" a vypustil dobroty ktoré z tej smrti robia tak trochu aj srandu :wink:
19.08.2008 - 17:55:39
00
a nehovoril som to aj ja o tych dobrotach ? :wink:
uplne na 100% s tebou suhlasim, ale nejdem tu uz riesit niekoho vieru, uz ma to nebavi riesit, ked sa aj tak nikto nenecha vyriesit :roll:
19.08.2008 - 18:04:57
00
a nehovoril som to aj ja o tych dobrotach ? :wink:
uplne na 100% s tebou suhlasim, ale nejdem tu uz riesit niekoho vieru, uz ma to nebavi riesit, ked sa aj tak nikto nenecha vyriesit :roll:

proste vždy budu existovať nejake 3 skupinky ludi. Fanatici, ovplyvnovani a riadeni cirkvou. Potom veriaci, ktori si ale mozgy nenechaju vyplachovať, ale proste veria že niečo na tom bohu je. a totalny ateisti veriaci iba zakonom fyziky,prirody, chemie a inych vied....

Nexcem vstupovať, lebo toto je téma dosť interná vhodná po 8mom pive, alebo za dlhých zimných večerov niekde na chate. Ale to prirovnanie najlepšie vystihli v kurvahošigutntág.
"Já jsem vaší pí_u taky neviděl, a přesto věřím, že ji máte." povedal Bohuš advokátovej žene.


dobre som sa na tom zasmial pri tom filme, ale pravdou je že sa to absolutne neda porovnavať. predsa vieme že každa žena ma "pí_u". proste to je fakt.
19.08.2008 - 18:34:06
00
inak este taka uvaha nad tymi vasimi pos smrti to bude ako spanok ...
ked zomres, tak ti prestane bit sprdce = odkrvi ti mozog = a nebudes citit/vnimat/rozmyslat nad nicim tak ako potom budes vedet ze si dusa ? ako potom zistis aky to jepocit ?
NIAKO lebo to nebude ziadny pocit, proste budes mrtvyskor by som sa zaoberal takymi vecami ako v South Parku :
ked clovek zomre, posere sa ? lebo mu povoli zvierac, a hovna z neho vyletia ako rakety :?: :lol:
podla mna nie, pretoze nastane ten neviem aky sok, a sval ostane stiahnuty navzdy...
19.08.2008 - 21:56:45
00
"ateisti veriaci iba zakonom fyziky,prirody, chemie a inych vied..."

pozor, medzi poznaním a vierou je zásadný rozdiel
akýkoľvek fakt vedia exaktné vedy dokázať, čiže tomu už neveríš - to proste vieš (druhá vec je ak časom nájdeš relevantnejší model - ale to je prostý pokrok poznania... koniec koncov, aj kvantová fyzika sa dá do značnej miery popísať klasickými predstavami, a klasická fyzika je špeciálny prípad kvantovky pre veľké súbory častíc a relativistiky pre nízke hmotnosti a rýchlosti)

verí sa len tým veciam o ktorých sa nedá exaktne presvedčiť
19.08.2008 - 22:02:12
00
miraculix & tulenik..je zaujimave citat aj vase nazory..nepoznam az tak vela ludi tak totalne upnutych na telo-vylucne materialnu cast existencie...-ale mate pravdu-vsetko je chemia a vsetko je forma-a zaroven nic!-vsetko je prazdne...ale jedno je iste vase-moje-nase vedomie ma zakutia ktore doteraz ani ti najlepsi vedci nedokazali prebadat-tak badaju dalej..-aj ked su celkom uspesny vo vysvetleni javov chemickym ci fyzikalnym sposobom!
doporucil by som vam pozriet ten film-what the bleep do we know-v preklade-ake piip vlastne vieme..: http://www.youtube.com/watch?v=SrKvzPXULME
a skuste to vydrzat do konca :? -poviem iba jedno,vystupuju tam najlepsi kvantovy fyzici na svete!-najkrajsi vedecky vyklad "boha" aky som zatial na tomto svete pocul-a hlavne potvrdeny! :twisted: (nie toho deduska co by nas ochranoval pred zlomeninami-..(ani ja si nemyslim,ze by nas niekto ocumoval takymto sposobom...skor to funguje inak,,)
19.08.2008 - 22:20:46
00
ak niekto chce mozem mu cez ss poslat linky na dwnld RS...aj z titulkami
19.08.2008 - 22:23:15
00
shick dal som tam link na uja menom Dawkins, ten ťa vyvedie z omylu koľko z významných vedcov je v reále veriacich... a na mňa neskúšaj PR typu "najlepší kvantoví fyzici na svete" (pracujem v odbore, a tí "vaši" PR nevedia rozlíšiť medzi veriacim človekom a človekom ateistom ktorý v nadšení použije obrazný opis s použitím mytologického jazyka... prípadne to nerozlíšia zámerne a spoliehajú sa na to, že sa dotyčný neozve - Hawking viac ako zrejme nebude čítať výprdy zo slovenských médií napr.)

"ludi tak totalne upnutych na telo-vylucne materialnu cast existencie" - v tomto sa desivo mýliš, mimochodom, presne podobný omyl len v opačnom garde majú "zjednodušení materialisti" keď rozoberajú idealizmus... ale problém je, že ak rozoberajú "kostolné formálne kresťanstvo", tak to sedí lepšie, ako keď v opačnom garde ty takto označíš mňa :))
problém psychiky je v tom, že mozog je tak zložitý "multiprocesorový počítač" riadiaci rôznymi metódami (tých zasa až tak veľa nie je) toľko rôznych dejov, že sa vôbec nedajú robiť nejaké mechanistické predpoklady (či mechanistické materialistické, alebo mechanistické idealistické) - vlastnosti systému nie sú iba súhrnom vlastností jeho častí (to platí o systémoch všeobecne) a preto sa "ideálno" zdá byť do istej miery "vydelené" - v žiadnom prípade ale nedokážeš že by existovalo oddelene od hmoty...

"vedecky vyklad "boha" aky som zatial na tomto svete pocul-a hlavne potvrdeny!" - svatá sprostoto :shock:

všetko je hlavne fyzika :) aj chémia je v podstate len iná metóda popisu časti fyziky :) v podstate to súvisí s už uvedenou teóriou systémov, interakcie takých systémov ako sú molekuly a hlavne v makroskopických množstvách by už bolo nepraktické popisovať kvantovomechanicky a tak sa prejde na chemický opis
interakcie v živej hmote by zas bolo nepraktické popisovať chemicky a tak sa prejde k opisu biochemickému, genetickému, bioinformatickému, fyziologickému... podľa toho, čo potrebuješ popísať
19.08.2008 - 22:49:51
00
Ja niekedy rozmyslam,ci sa dam zahrabat alebo spopolnit...keby som sa nahodou prebrala,aby som sa mala kam vratit.. :lol:

Pre nieco tu clovek na tejto zemi je a nahody neexistuju..vsetko ma svoju pricinu a dosledok...tak verim,ze ani ja som tu nie nadarmo a nieco po tej smrti bude..sice este neviem co.. :wink:
A dufam,ze tu budem este dlho,lebo ma tu moji milovani potrebuju.. :wink:
20.08.2008 - 07:33:57
00
ako tak pozeram tato tema sa tu pekne rozbehla... ale je pride mi to blbe dat to na forum o bikoch. pekne sa mi to tu bude spajat bike-smrt,no aspon mam na co myslet na biku. :roll:
20.08.2008 - 08:00:06
00
problém psychiky je v tom, že mozog je tak zložitý "multiprocesorový počítač"


skoda len ,ze dokazeme tak malo vyuzivat-iba chabe 2-4%....co s tim majoRitnim :lol: zbytkom????
...a ver-ci never hmota dokaze existovat oddelene od tela...ale to ti nijako nedokazem..-ty proste neveris a to je ok!! :wink: -ale take veci ako astralne cestovanie,popripade ine "vymysly"nasho ducha"(ani neviem ako to nazyvat :roll: )-ci prirodzena :idea: -vedomia(a vedomie hmota nie je)= bytia su-jestvuju-jestvovali a budu..bez akejkolvek hmotnej manifestacie...ta nutna nie je-ale je prirodzenym odrazom volby.Budis!
..ale v istom zmysle som ateista aj ja-lebo na "boha" ako nejaku figurku z vyssou mocou neverim!..viem (nie verim),ze funguje pricina a nasledok,a viem,ze vsetko je energia-aj hmota je len energia z nizsiou frekvenciou kmitania castic...a energia ako aj ten nas mikroprocesor funguje na zaklade nejakych metod ako hovoris...len my pozname väcsinou iba tie potvrdene tie ostatne putuju do kosa az pokial sa nepotvrdia vyvinom techniky a ludskeho chapania...ze jo-uz predsa neverime ze Zem je pologula,korytnacka & pod. :lol:
a zial spolky /ako napr.spomenuty vesmirni lide,andele svetla a pod.bullshit/a samozrejme cirkev a "naBozenstvo" odpudzuju "ateistov"a aj väcsinu ludi,zo zdravym nadhladom k nejakemu hlbsiemu pozorovaniu sameho seba "oneself"! ...
ale fakt je ,ze kazdy verime tomu comu verime na zaklade vlastneho zivota a skusenosti-takze moj nazor a vedomie je len moj!..mozem ho s niekym zdielat,ale vlastne aj tak mame kazdy svoju viziu sveta-a to je tak dobre..-nechcel by som byt ako ryba v hufe riadiaca sa podla toho ako to robia vsetci ostatny(v hufe)...radsej som slobodny tam kde som so vsetkymi svojimi problemami ,radostami aj emociami!!!
...jeden panko prof.z harvardu Richard Alpert alias "Ramdass" povedal krasnu vec ohladom svojej cesty-"Aj keby to bol len vymysel a po smrti nie je nic som rad ,ze tu a teraz takto zijem"!!

A kolesa sa tocia dalej :lol:
20.08.2008 - 08:26:55
00
dobrý guláš...

"hmota dokaze existovat oddelene od tela" - asi si chcel povedať niečo úplne iné... hmota je "objektívna realita", teda niečo, čo existuje "nezávisle od toho, či sa ti to páči, alebo nie"

"astralne cestovanie,popripade ine 'vymysly' nasho ducha"
toto sa dá bez väčších problémov objasniť ako úplne normálny produkt uvedenia mozgu do nie celkom ormálneho prevádzkového režimu - poviem to inak - k tomu, aby si sa zdrogoval, si nemusíš zrovna šľahať háčko injekčne do žíl (viď aj môj prípad 'spomaleného' času vyššie) - akiste aj ty máš niečo ako fantáziu, teda dokážeš si vyprojektovať predstavu niečoho, čo objektívne neexistuje - normálne ju spúšťaš sám, ak chceš, no a sú procesy, napr. hypoxia, napr. nadbytok niektorých neurotransmiterov, napr. kopa iných, ktoré to môžu nakopnúť aj bez toho, aby si to "chcel", bez tvojho vedomia
ako píšem vyššie, to že TY si to nevieš vysvetliť úplne prirodzeným spôsobom, neznamená, že to nevie vysvetliť nikto - in fact väčšina týchto vecí je dávno celkom slušne popísaná a zdôvodnená
ďalej, nemáš pravdu v tom, že "produkty" vedomia nemajú nijakú hmotnú manifestáciu - isteže majú! a ešte akú pestrú... od teploty tela, vodivosti kože, pulzu, tlaku, mimovoľných pohybov, hladín hormónov, neurotransmiterov, po potenciály na motorických vláknach - dokonca je možné aj keď iba myslíš, ale mlčíš, zosnímať z hlasiviek potenciály zodpovedajúce slovám, ktoré sa ti práve ženú hlavou... aj keď rádove slabšie ako keby si ich hovoril (a nie všetky resp. nie zreteľne)

"skoda len ,ze dokazeme tak malo vyuzivat-iba chabe 2-4%"
hm hm, tieto čísla sú dosť diskutabilné (up to 10 %) a ešte je tu jedna vec... mozog je pre tvoje prežitie najpodstatnejší orgán, a preto je vcelku normálne, že je "trošku" predimenzovaný - pokiaľ sa nejaká jeho časť poškodí, stále je možné, že jej funkciu preberie aspoň do istej miery iná časť (úmrtnosť na strelné poranenia mozgu je "iba" asi 90 %, niekedy s pomerne pozoruhodnou rehabilitáciou - závisí na šťastí), navyše centrálne nervstvo (mozog a miecha) na rozdiel od periférneho neregeneruje (aj to periférne pomalšie ako by sa nám páčilo) a preto je treba "mať kabeláž a pár počítačov v klastri" ako rezervu

psychika proste je funkciou vysoko organizovanej hmoty a je od nej neoddeliteľná, akokoľvek komplexná a ťažko popísateľná táto funkcia môže byť (aj u počítačov -> von Neumannova hranica)

príčina a následok nefungujú tak mechanicky ako si to väčšina populácie predstavuje... a zradnosť rozmýšľania v kategórii "účelu" je v tom, že účel je tiež iba subjektívny - viazaný na určitý subjekt, ktorému daný jav vyhovuje/nevyhovuje/je u riti, ale Mother Nature okrem toho že je ***** :) nie je subjekt a pojem účelu nepozná!!! keď sa bližšie pozriete na tie "účelné" a "dokonalé" veci ako napr. organizácia genómu a pod., zistíte, že to nie je ani dokonalé, ani zázračné, ale ešte to aj lepšie funguje ak sú k dispozícii mechanizmy na opravu neustále generovaných chýb (bez toho náhodného generovania chýb a ich náhodného NEopravenia by ale nefungoval vývoj... ale na druhej strane, nebola by napr. ani rakovina)

k tej energii - energia je iba, only, len "schopnosť konať prácu"
či je to séria mechanických translácií a rotácií pri bikovaní, alebo difúzia častíc, alebo prenos elektrónov
nie je to nič nereálne, nadreálne... je to takisto materiálna (objektívne existujúca) vec, ako čokoľvek iné

"hmota je len energia z nizsiou frekvenciou kmitania castic"
buhaha muhehe... kde na tie žvásty chodíš?

"kazdy verime tomu comu verime na zaklade vlastneho zivota a skusenosti"
niektorí sa snažíme nie VERIŤ, ale VEDIEŤ... a to má svoje presné pravidlá
a ak viem, že je niečo iba moja osobná haluška, ktorá sa nedá nijako dokázať, berieme ju ako takú a ak ju použijeme verejne, tak max. ako obrazné vyjadrenie s upozornením na jej subjektivitu a hlavne bez toho aby sme ju vydávali za pravdu, realitu, fakt, ... a ešte to nanucovali okoliu :)
20.08.2008 - 09:34:03
00
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
20.08.2008 - 09:45:51
00
:roll: tu by sme to mali skoncit-pani modi zamknite nas a zahodte kluce od tejto temy...
Tulenik...si odbornik to je fakt ,ktory podopieras svojou vysokou studiou a profesionalitou...ja som len obycajny clovek,ktory dokaze priznat chybu-mam KO :? :oops: ...
pre vsetkych-nesnazil som sa nikoho o nicom presviedcat ani predkladat svoj nazor ako nejaky fakt-je to len moj subjektivny postoj a nazor!

..jedno sa mi pacilo s toho vsetkeho tulenik co si napisal..."závisí na šťastí"-to znie najlepsie v tych faktoch co si napisal(a ktore ani nahodou nechcem popierat-ja o tom vlastne nic neviem :roll: )...
takze back to bike....out of death! :lol:
20.08.2008 - 10:45:33
00
keyboard_arrow_up