Nie, nie je to tak. Vlastníkovi či správcovi pozemku vydaním súhlasu s vyznačením cykloturistickej trasy nevznikajú žiadne povinnosti (teda pokiaľ to nie je v nejakej konkrétnej zmluve explicitne definované, ale pochybujem, že sa nejakému správcovi cykloturistickej trasy podarilo takú zmluvu uzavrieť) a nedostáva za to žiadne peniaze. Niektorí sprácovia či vlastníci si síce vyžiadajú "nájom", napríklad Slovenský vodohospodársky podnik zvykne žiadať zmluvu a nájom za plochu pod smerovníkmi, ale ani v akom prípade mu nevzniká žiadna povinnosť.

Oprava smerovníkov môže byť iná situácia, pretože tam ide o poškodenie cudzieho majetku, ale prosté vyznačenie cyklotrasy, resp. teda súhlas s vyznačením cyklotrasy, nezakladá vlastníkovi alebo správcovi žadne zákonné povinnosti v súvislosti s udržiavaním trasy, aby bola zjazdná pre bicykle.
10.05.2023 - 09:26:38
00
Písal som, že je to o špecifikácii zmluvy... My máme v okolí Zvolena a BB zmluvy s Lesmi SR a Mestskými lesmi (Lesný podnik mesta), v ktorých je jasne dané, že v prípade poškodenia cyklotrás (rozjazdenie mechanizmami) sú povinní upraviť následne do pôvodného stavu... V prípade kalamity taktiež a za to peniaze dostávajú... Nepísal som o nájme...
10.05.2023 - 09:44:06
00
OK, to je super. Ja som iba uviedol na správnu mieru tvoj príspevok, z ktorého vyplýva, že tie povinnosti vlastníka/správcu sú stanovené vždy, pri každej cyklotrase, že je to nejaké všeobecné pravidlo. A ono nie je.

Ak to tak máte dohodnuté so správcami pozemkov, tak super, to máte skvelé.
10.05.2023 - 09:54:23
01
Jasné beriem... Veď aj preto som v poslednej vete napísal, že všetko záleží na tom, ako je napísaná zmluva... Niečo ako návod pre ďalších dobrovoľníkov/OZ, čo by chceli pomôcť pri rozširovaní portfólia cyklotrás, aby si na to dali pozor...
10.05.2023 - 09:56:43
00
A keď horár/ chatár natiahne medzi stromy oceľové lano, lebo ho štvú motocrossari/4kolkári a biker si to nevšimne. Tak keď mu sekne hlavu, bude len tak futro do rakvy. Viem, že to nesúvisí moc s témou a je to offtopic. Ale v konečnom dôsledku výsledok je ešte viac fatálny ako zničené cyklotrasy ( nehovorím že to je banalita )
10.05.2023 - 10:07:33
00
Juraj1987 napísal:
A keď horár/ chatár natiahne medzi stromy oceľové lano, lebo ho štvú motocrossari/4kolkári a biker si to nevšimne. Tak keď mu sekne hlavu, bude len tak futro do rakvy. Viem, že to nesúvisí moc s témou a je to offtopic. Ale v konečnom dôsledku výsledok je ešte viac fatálny ako zničené cyklotrasy ( nehovorím že to je banalita )


Toto si zažil kamarát na Dlhej Lúke nad Prosiekom. Vyznačená turistická aj cyklotrasa z Kvačianskej doliny do Prosieka a natiahnutý drôt cez stred lúky bez označenia nebezpečenstva. Mal dobre prerezaný krk chudák. Nikdy predtým to tam nebolo a už to tam zasa nie je. Išla som tadiaľ nedávno a krátko po tej príhode minulý rok to odtiaľ zmizlo. Zrejme niekto zasiahol, určite nebol jediný, kto si ublížil.
10.05.2023 - 10:17:16
20
HMM, tak to je mi ľúto. Dúfam , že kamarát prežil. Takéto veci " potešia" dobre , nie každý bajker sa vie v teréne správať ale toto mi príde ako extrém . Aby sme my, museli trpieť za to , že motorkári a štvorkolkári jazdia tam, kde by nemali :/
10.05.2023 - 10:23:54
00
Máš pravdu, často doplácame na motorkárov.
Presne takto bagrom narušili nástup trasy zo Srňacieho na Vendelín. Vyhĺbili tam priekopu, aby sa tam nedostali motorky, pretože sa tam pasú ovce a robili tam dobrú galibu. Teraz treba zosadnúť a preniesť bike, čo mne osobne ale vôbec nevadí. Ide o to, že sa niektorí (či už majitelia pozemkov alebo motorkári, ale aj bikeri) nevedia správať. Niekedy sa majiteľom pozemkov ani nečudujem, že chránia svoj majetok. Ale treba to robiť rozumne, tak aby nebol ohrozený na živote a zdraví nikto.
10.05.2023 - 10:37:33
01
čim viac sa bude do toho rypať tym viac pribudne zakazov--Slovensko je na tom ešte OK
10.05.2023 - 10:41:56
00
Rakúsko sa rado prezentuje ako cyklistický raj. Vo Viedni berú jazdné pruhy autám a dávajú ich cyklistom. Pomaly v každej doline majú úžasnú sieť rekreačných cyklotrás. Lenže ak si chce človek zajazdiť v horách mimo asfaltu, zaplače. Jazda na bicykli po lesnej ceste je vo všeobecnosti zakázaná, iba výnimočne býva na konkrétnom úseku povolená. A v Rakúsku sa aj absurdné zákony dodržiavajú.
10.05.2023 - 10:45:40
00
Ja mám s jazdením v teréne v Alpách a Dolomitoch len dobrú skúsenosť.
Trasy pekne značené, ľudia slušní, príroda čistá, nikto nás nikde nezastavil, nepokutoval... Ale to môže byť iba moja skúsenosť.
10.05.2023 - 11:00:47
00
https://www.zagurami.eu/mtb-vo-viedenskom-lese/---iba čo som našiel--nechodim tam mame to u nas krasne
10.05.2023 - 11:05:01
00
PINY a pritom pre motorkara je vacsina tychto prekazok (priekopy, nahadzane stromy cez cestu/chodnik ... ) len prijemnym spestrenim jazdy. asi travia malo casu v lese a malo si vsimaju co vsetko sa da na motorke prejst. no pre cyklistu su tie prekazky casto zivot ohrozujuce.
10.05.2023 - 11:14:47
02
Tiež mám jeden nie moc pekný zážitok. V Kantorskej doline prebieha dosť výrazná ťažba. ( horšie než inde ). Minulý rok som sa tam takmer prizabil na oceľovom lane ktoré nechali natiahnuté lesníci naprieč zvážnicou. Tuším to bol víkend a nepracovali v ten deň. Nechali to tam natiahnuté len tak. Chodievam tadiaľ pomerne často a ešte som tam nič podobné dovtedy nezažil. Išiel som v zjazde celkom svižne 30-40 km/h. Lano samozrejme nebolo označené a len ťažko ho bolo rozoznať. Zbadal som ho asi až keď som bol 5m od neho. Už bolo samozrejme neskoro na to aby som zabrzdil. Podarilo sa mi spomaliť aspoň na dostatočne nízku rýchlosť na to aby som ho len natiahol a zabrzdilo ma. Tiež som mal šťastie že nebolo úplne napnuté a bolo vo výške riaditok. nabral som ho tesne pod riaditkami. Nič sa chvalabohu nestalo okrem škrabanca na biku. Nechcem si ani len predstaviť čo by sa mohlo stať... Fakt nechápem zmýšľanie niektorých ľudí...
10.05.2023 - 12:04:48
00
Neviem, ako to teraz vyzerá v Bystrickej doline (Harmanec - Kráľova Studňa), ale ešte v marci tam prebiehala ťažba podobným spôsobom... Takže ak tadiaľ niekto pôjde dole, tiež si dajte pozor na prípadný takýto stret...
10.05.2023 - 12:09:00
02
keyboard_arrow_up