Ahojte, rozmyslam nad kupou nejakej cyklonavigacie, mam par bodov okrem uplnych zakladov (vzdialneost, rychlost...), ktore by som potreboval, aby dobre zvladala.

1. Spravim si trasu na Komoot alebo Strave a bude ma to prehladne navigovat, aj ked nahodou zle odbocim, prekalibruje mi to trasu
2. Pripoji sa na Garmin hodinky, aby som videl momentalny HR
3. Live segmenty na Strave

Zatial som pozeral najma na Edge 530, ale neexistuje aj nejaka lacnejsia a podobne dobra varianta?
08.07.2021 - 22:01:32
00
To na co to chces vsetko zvladne 530 s prehladom. Pokial Garmin hodinky podporuju vysielanie HR tak to nie je problem. Problem ale je ze udaje tepu zo zapastia su pri bicyklovani kvoli otrasom, ohybu ruky..., totalne nepresne. Mam to odskusane a tep je niekedy z hodiniek fakt mimo aj 20-30 uderov. Odporucan hrudny pas.

Hladaj nejake bundle so senzormi, su aj s hrudnym pasom. Na nemeckych eshopoch ako Bike Discount alebo Bike24 mavaju niekedy super ceny (s jazykom nie je problem, je v nich aj Slovencina, su to tie iste zariadenia, co sa predavaju aj u nas) . Vrelo odporucam kupit aj senzor rychlosti, kvoli presnosti zaznamu a auto pauze.

Garminy su zlozitejsie na nastavenie, coho dokazom je aj tato tema, ale akonahle to zmaknes, tak mas fakt top cyklopocitac.

Pokial mas aj hodinky Garmin, tak nie je o com. Mas jeden ekosystem.
08.07.2021 - 23:20:07
01
No ako nováčika u tejto firmy ťa musím upozorniť, že Garminy sú zložité na nastavenie, lebo v podstate sa v nich nič moc nastaviť nedá.
Trasu prepočítať viacmenej dokáže, ale nepočítaj s tým že to má nejakú logiku. Bežne sa stáva, že ju prepočíta, ďalšia odbočka je npr. za 500m a tam zistíš, že to je U-Turn. Čisté psycho. Ako keby si jazdil s kamiónom. A zabudni, že by ti dokázal spočítať výškový profil. Ak zmeníš trasu, to nikdy nedokáže. Zvyšok cesty netušíš aké stúpanie ťa čaká, pokiaľ sa nenapojíš na pôvodnú trasu. Nesmieš jazdiť pomaly, popod stromy, mosty, lebo to sa s bicyklom nerobí. LOL Je toho moc z čoho budeš šoknutý.
Ak si nikdy nemal cyklopočítač, priprav sa na cestu v čase do r. 2000. Garmin je ale údajne stále na tom najlepšie v porovnaní s konkurenciou.
09.07.2021 - 00:11:52
00
Sesulak napísal:
To na co to chces vsetko zvladne 530 s prehladom. Pokial Garmin hodinky podporuju vysielanie HR tak to nie je problem. Problem ale je ze udaje tepu zo zapastia su pri bicyklovani kvoli otrasom, ohybu ruky..., totalne nepresne. Mam to odskusane a tep je niekedy z hodiniek fakt mimo aj 20-30 uderov. Odporucan hrudny pas.

Hladaj nejake bundle so senzormi, su aj s hrudnym pasom. Na nemeckych eshopoch ako Bike Discount alebo Bike24 mavaju niekedy super ceny (s jazykom nie je problem, je v nich aj Slovencina, su to tie iste zariadenia, co sa predavaju aj u nas) . Vrelo odporucam kupit aj senzor rychlosti, kvoli presnosti zaznamu a auto pauze.

Garminy su zlozitejsie na nastavenie, coho dokazom je aj tato tema, ale akonahle to zmaknes, tak mas fakt top cyklopocitac.

Pokial mas aj hodinky Garmin, tak nie je o com. Mas jeden ekosystem.


Vies co rychlost a HR nie su pre mna az tak dolezite, zatial som bajkoval iba s hodinkami a vacsinou mi to sedelo plus minus 10 pulzov, co mi uplne staci. Klucova je pre mna ta navigacia a co som pozeral, celkom sa mi paci aj Edge 130 plus, sice tam nie je mapa, ale ked dobre naplanujes trasu ako gpx, tak by to mohlo byt ako navigacia fajn, ked ta to upozorni pred kazdou odbockou. Cenovy rozdiel tam je aj 140€, cize neviem ci nepojdem do toho 130 plus, kedze fakt ten jediny rozdiel mi pride, ze su tam mapy a farebny a vacsi displej. Neviem ci to stoji za to priplatenie si, to uz mozno radsej kupim ten HR senzor ku tej 130ke. Neviem no, mam dilemu a nerad sa rozhodujem ?
09.07.2021 - 00:14:32
00
ak chces navi tak urcite farebne mapy stoja za priplatok. ja zacinam lutovat dotykovy displej - myslim ze by ma uz ani ta stovka navyse nemrzela.
hej garmin je divny no je to velka pomocka - a pokial neocakavas zazraky - zapnem a idem ako po kolajniciach - tak je urcite postacujuci.
09.07.2021 - 08:26:58
00
K čomu je dobré mať presne skalibrovanú výšku, keď na súčet nastúpaných metrov to nemá vplyv?
09.07.2021 - 13:31:54
01
Napríklad ak vieš, že ten kopec na ktorý šliapeš má 1000 m n. m. a vieš svoju výšku. Samozrejme tam nejakých 10 výškových je nič ale ak by to ukazovalo o 100 metrov mimo...
09.07.2021 - 13:44:52
00
Sorry, ale toto je presne prístup "svedkov Garminových". Načo merať výšku, načo merať polohu, načo merať... Horšie je, že ono ani to meranie nastúpaných metrov nefunguje.
10.07.2021 - 00:34:47
00
Meranie vysky/ nastupanych metrov funguje.
10.07.2021 - 08:11:00
03
Joe70 napísal:
Sorry, ale toto je presne prístup "svedkov Garminových". Načo merať výšku, načo merať polohu, načo merať... Horšie je, že ono ani to meranie nastúpaných metrov nefunguje.

Ale ako chceš merať presnú výšku na základe vo svojej podstate nepresného barometra (tlak vzduchu v určitej výške nie je konštanta)? Však treba aj chápať limity GPS. Ja neočakávam ultimátnu presnosť, mňa na Garmine jeduje niečo iné.
10.07.2021 - 10:25:31
00
Ak som to spravne pochopil barometer vie celkom presne zmerat narast alebo pokles tlaku a teda vysky oproti zadanemu bodu. A ten treba zadat rucne nakolko automaticke zistovanie vysky podla GPS je bud zdlhave alebo nepresne.
10.07.2021 - 10:29:48
01
Áno, len v priebehu dňa sa tlak vzduchu mení, to že zadáš na začiatku výjazdu výšku neznamená že rozdiel stúpania a klesania budeš mať rovný nule. Navyše prístroje nemerajú každý rozdiel výšky, mali by zaznamenať až určitú hodnotu rozdielu...
10.07.2021 - 10:35:29
00
Neviem, to meranie rozdielu mi funguje celkom dobre len to urcovanie pociatocnej vysky je mimo.
10.07.2021 - 10:49:52
00
scarinko Musíš tú výšku vždy zadať. To musíš na každom výškomere. Ako si to napísal v predchádzajúcom príspevku. Meranie GPS je nepresné. Výškomer zoberie údaj z GPS, mal by to vedieť porovnať s DEM mapou a podľa nejakého algoritmu sa rozhodnúť pre nejakú výšku. Buď sa trafí alebo nie. Väčšinou asi nie.
Nastav si doma lokalitu a nastav si presnú výšku. Potom ti ju vždy pri štarte ukáže. Len pozor, aby si Garmin nezapol a neskalibroval sa doma na balkóne na 10 poschodí, ak máš lokalitu pod balkónom :-)
A keď štartuješ na inom mieste a poznáš nadmorskú výšku, v Navigation, Menu, Set Elevation si nastavíš výšku na danom mieste.
@milos21: Viem ako funguje výškomer a som to tu vysvetľoval. Samozrejme že sa tlak mení a preto sa lieta podľa štandardného tlaku. Ale zmena tlaku za hodinu nie je taká výrazná, hlavne keď sa nijako nezmenilo počasie, aby mi po hodine po návrate domov ukazoval rozdiel vo výške niekedy aj 15m. Oproti komoot vždy nastúpam okolo 20% viac podľa Garmina. Takže to moc nefunguje. Ale na druhú stranu ma to netrápi. Aspoň mám nastúpané metre :-)
10.07.2021 - 13:42:36
00
co je to komoot ? akakolvek aplikacia pocitajuca prevysenie len z gps dat ti vypocita nezmysly ... najpresnejsi je vypocet z barometra
10.07.2021 - 13:47:54
00
keyboard_arrow_up