No ja z osobnej skusenosti vrelo odporucam 29er. Na Tvojom mieste by som isiel do Kony Kula 2-9, aj ked by si si zrejme musel trosku priplatit. Tusim v novembrovom alebo decembrovom cisle Velo porovnavali styri 29ky (Kona, Superior, Gary Fisher a tusim Duratec), Kona bola najlepsia.
A GF je samozrejme klasika, len tam uz sa fakt dost plati, aj pri Specializedovi.

Ja som osobne verny Marinu, mam uz treti (prvy Cr-Mo Bear Valey - ocel je jednoducho parada, druhy full Wolf Ridge 2004, a teraz Muirwoods 29er - ostavam verny oceli).
Marin zacal robit 29ky az v ramci kolekcie 2008, ale taky normalny XC 29 tam nie je (najlepsi je ocelovy Pine Mountain, len ho robia ako singlespeed, ale da sa upravit na klasiku), pripadne by sa dal vylepsit ten Alpine Trail.
Mam 186 cm, a nikdy som nemal vacsi bike ako 17 palcovy (ba vlastne hej - ocelovy Author Basic bol 19,5), ten Wolfe Ridge je dokonca len 15,5", ale Marin to zvykol v minulosti dost zvlastne znacit.
Ten Muirwoods 29er pre mna idealny, jazdim hlavne po meste a len sem-tam na tereny. Dokupil som si dlhsiu sedlovku, kedze je to 17ka, ma to pevnu vidlu a tenke slicky, ocel je fantasticky pohodlna. Bike je rychli, drobne nerovnosti kolesa super pohlcuju, na drsnejsie jazdenie si casom zadovazim zrejme RS Rebu 29er.
Pripajam foto, ako vyzera 17ka kostra na 29ke biku.

Prílohy:

M4.jpg
M4.jpg 186.38 KiB thumb_up0thumb_down

05.02.2008 - 22:50:22
00
mitrofan: hmm, to vyzerá ako dáky štýlový kros. Ja chcem skôr mtb na jazdenie po Malých Karpatoch aj mimo asfalt. Ponuka Marinu 29er nie je moc ideálna - ako som už spomínal Alpine Trail slabá výbava, Pine Mountain singlespeed. Neviem či má zmysel hneď pri kúpe meniť veľa komponentov (a neviem či všetci obchodníci budú ochotní) a nakoniec to cenovo vyjde rovnako ako tie drahšie od iných výrobcov. Btw. Marin vraj udáva veľkosť rámu ako vzdialenosť od stred. zloženia po bod kde sa pripája horná rámová trubka k sedlovej.

Kona Kula 2-9 stojí 45t, teda o celých 10t viac ako rovnako vybavená Kula 26 (dokonca tá ma Recon oproti Tore 29)! Nezdá sa mi adekvátne vyhodiť o toľko viac len kvôli väčším kolesám. Keď už prekročiť rozpočet, tak ten Superior 929. Nie je náhodou ten článok z Vela niekde na nete? GF Cobia som už spomínal - iba brzdy mechaniky a kľuky na štvorhrane. Cenovo je naj Felt Nine Comp, na ňom mi vadia v podstate len kľuky. A to sú asi všetky veľkokolesáče čo by pripadali do úvahy.

Zostanem asi radšej pri klasike 26" a keď zjazdím tento, o dákych desať rokov možno 29" ovládnu trh a potom si ho kúpim (a rovno fulla!). :lol:
08.02.2008 - 20:50:27
00
Ešte 2 otázky:

1. aký veľký kvalitatívny rozdiel je medzi Shimano nábojmi M475, M495 a Deore (M525, M530, M535)?

2. prečo tento rok toľko výrobcov má nutkanie viesť lanká k prehadzovačkám na spodku dolnej rám. trubky? Má to dáke výhody, lebo mne to nepríde moc praktické.
08.02.2008 - 20:58:17
00
Nuz, to mi vravi kazdy, ze vyzera ako cross, ale uz som to tu niekde vysvetloval, cim sa lisi 29er od crossov, takze sa nejdem opakovat.
Marin na tento rok, okrem Alpine Trailu, taky klasicky 29er nerobi, nejak to nasmerovali skorej do urban bikov s potencialom upgradu. Uvedene mi vsak uplne vyhovuje, lebo na jazdu po asfalte je ocelovy pevny bike s velkymi kolesami jednoducho najlepsi. Casom planujem vymenit kluky za nejake Truvativ Stylo hadam, pevnu vidlu nahradim RS Reba 29 a kupim plaste Schwalbe Racing Ralph 29er, a budem mat klasiku 29er.
Inak ja uprednostnujem kupu lecnejsieho biku a jeho naslednu upravu podla svojho gusta, co v mojom pripade znamena - nijake Shimano :-) Aj tento Marin mal pôvodne radenie alivio a prehazdovacku Deore, uz je tam Sram 7. Ale priznam sa, kazetu Alivio som vymenil za Shimano XT :-)), ten cierny pavuk sa mi ohromne pacil a slape super. A retaz som vyskusal dat konex tento krat, taktiez strieborno-cierna, cely bike sa snazim tak ladit, plus nejaka cervena do toho (brzdy, sedlo, rafiky).
Este ku brzdam, kedze podporujem Sram, pouzivam Avidy. Vyskusal som uz vsetky, od V-brzd, cez tieto BB5, BB7 a na Wolf Ridge mam hydrauliky Juicy 7. Brzdy su jednoducho super, bike som postavil v poho na predne koleso pri brzdeni aj na oboch mechanikach. Tieto nove BB5 su take silne, ze to dokazu urobit aj s velkymi kolesami a 160mm kotuci. Hydri su hydri, na to celopero ich aj treba, rozdiel je citelny najma pri prudkych a dlhych zjazdoch. Ale mechaniky do mesta a lahkeho terenu su idealne, lahko sa nastavuju a nevyzaduju takmer nijaku udrzbu.
V tom teste vo Vele ten Superior skoncil jednoznacne najhorsie, uz len letmy pohlad na geometriu to naznacuje. Ten test bol v cisle 12, tu je odkaz na to cislo, clanok tam ale cely nie je
http://www.ivelo.cz/cislo/2007-12/
S Feltom nemam nijake skusenosti, ale ich 29er sa mi velmi pacia, uvazoval som aj o nom, len so ho jednoducho nezohnal. A s MArinom mozem pomaly veselo upgradovat.
Na zaver len zopakujem, ak raz vyskusas 29er, nebudes chciet iny bike, a 29ky sa ti budu zdat male a akesi hrackarske. Do buducnosti aj ja planujem vyskusat full 29er, pozdavaju sa mi Kona Hei-Hei tusim a GT Marathon 29.
Uzite si vikend.
M

Prílohy:

Komentár súboru: 2500, to je cena v eurach...
hei hei 2500.jpg
hei hei 2500.jpg 171.32 KiB thumb_up0thumb_down

08.02.2008 - 23:08:11
00
oprava, v poslednej vete malo byt, ze 26ky sa ti budu javit take mini...
idem ja hadam spat...
08.02.2008 - 23:11:40
00
keyboard_arrow_up