Dosť tu vychvaľujete svetlé praženie, mne oveľa viac chutí praženie také to do toho druhého cracku, keď sa začínajú objavovať na povrchu zŕn prvé olejové škvrny. Akurát mi v službe došla Coffee sheep káva, ktorá je stredne svetlo pražená a pokračujem Café tostato zo Zvolena, ktorá má o kúsok tmavšie praženie, porovnávam dve šálky naraz :) Vždy mi viac chutila tá Zvolenská, má takú plnšiu chuť po pražení. Definitívne ostávam pri nej. Neriešim kávy 50€ za polkila :) Už som ako Ramon, dnes v robote tak 6-7 šálok, aj 2 naraz, drží ma to pri živote, stále bolo čo robiť :lol:
16.04.2017 - 23:26:55
00
Bez ohľadu na to, čo tu "vychvaľejeme", každý nech si pije, čo mu chutí, a za koľko, je to jeho vec. Ale ak niekto chce skúsiť aj niečo iné, má k dispozícii názory a doporučenia ...
16.04.2017 - 23:44:16
05
Ja som to myslel v dobrom, tiež ako iný názor a doporučenie :)
17.04.2017 - 03:10:21
00
Nicaragua médium roast , 14 gr., VST certifikované , tamper 58,35 mm , Bottomless Portafilter , R58 , čas extrakcie 35 sekúnd , vaha 35 gr ...

Prílohy:

IMG_3276.JPG
IMG_3276.JPG 738.24 KiB thumb_up0thumb_down

18.04.2017 - 18:23:41
01
espreso maniaci :), tolko svetlo praznej kavy a ziadna alternativa hmm..
20.04.2017 - 21:32:03
00
milos21 napísal:
Dosť tu vychvaľujete svetlé praženie, mne oveľa viac chutí praženie také to do toho druhého cracku, keď sa začínajú objavovať na povrchu zŕn prvé olejové škvrny. Akurát mi v službe došla Coffee sheep káva, ktorá je stredne svetlo pražená a pokračujem Café tostato zo Zvolena, ktorá má o kúsok tmavšie praženie, porovnávam dve šálky naraz :) Vždy mi viac chutila tá Zvolenská, má takú plnšiu chuť po pražení. Definitívne ostávam pri nej. Neriešim kávy 50€ za polkila :) Už som ako Ramon, dnes v robote tak 6-7 šálok, aj 2 naraz, drží ma to pri živote, stále bolo čo robiť :lol:

tiez mam rad trosku tmavsiu. moji kamosi v coffe sheep prazia svetlo, ked som si objednal tmavsiu (a tym nemyslim taliansky spalenu s pluzgiermi, len trosku spotenu), stresovali, kedy si pre nu pridem, triasli sa, ze im to zostane na krku a nikto si to nekupi. mne je to smiesne, ved kazdemu chuti nieco ine. preco potom nepredavaju len tu, ktora je podla nich najlepsia (a ktora im najlepsie chuti), ked ten pristup uplatnuju v prazeni?
20.04.2017 - 21:56:07
01
ja som si inac o sebe myslel, ze jake ja mam znalosti o kave, az som tvrdo narazil na toto vlakno fora totalnych kavovych uchylakov.
20.04.2017 - 21:58:31
01
Gardelli napr. odporuca 10 - 11g na 20 - 22g extraktu, co by v pripade Ramonovej Nicaragui znamenalo 28g (ml), a on robi az 35g :) Je to vec chuti.

Edit: Kym som napisal odpoved, zmizla otazka.
20.04.2017 - 23:19:39
00
Ahoj Peterg, ako si zatiaľ spokojny s QM67? Na PC fóre som našiel že si zvažoval expobar brewtus 4, ten sa robí aj s rotacnym cerpadlom.
Tiež hľadám kávovar do 30 cm šírky, aby sa dala nastavovať teplota vody lebo čo mám NS Oscar tak už mám nervy že si neviem ustriehnuť teplotu a kvalita shotu dosť kolisa a chcel by som sa posunúť ďalej. Mam este pár otázok na teba, co zavážilo pri konečnom výbere QM aj napriek slabšiemu vyhotoveniu? dual boiler vs. hx? Kúpil by si to znova alebo máš nejaký iný tip okolo 1500?
Dik Peter
22.04.2017 - 07:47:49
00
Funguje, ako ma, mlieko sa s nim peni komfortne. Expobar sa robi aj s rotacnym cerpadlom, ale bez zasobnika na vodu, co mi vzhladom na nutnost pouzivania balenej vody nevyhovovalo. Aj napriek slabsiemu šasi je QM vyssej kvality ako Expobar (potvrdene aj predajcom), PID kontroluje aj paru. Interne je OK, timer je bonus (mne vsak viac vyhovuje akusticky, takze cochvila bude aj ten, aj snimac hladiny vody :) ...). "Slabsie vyhotovenie" je samozrejme relativny pojem, pre mna je to "slabsie vyhotovenie" (šasi, dizajn), 95% ludi bude ale spokojnych. Do 30 cm nie je velky vyber, QM67, Expobar B4 PID a Vibiemme Junior DB (bez PID a nie valnej kvality, podla predajcu), takze to je odpoved, preco QM67. Keby som nasiel nieco "krajsie", "lepsie", DB (kavovy bojler cca. 0.7L) a okolo 27cm, kupil by som to bez ohladu na cenu, ak by sa mi pacil. Ale nie je (alebo som zle hladal), takze bohuzial ziaden iny tip ani okolo 1500 ani za viac. DB vs. HX? Jednoznacne DB (pre mna), kvoli stabilite teploty na kavu, bez potreby backflushov a tak. Pozri aj napr. http://www.1st-line.com/store/pc/Heat-Exchanger-vs-Double-Boiler-d52.htm

A keby si netrval na DB, tak ECM Classika PID (aj ked mam vyhradu voci umiestneniu PID a hl. vypinaca - pri pouziti bottomless paky je to miesto, kde dost frka ...).
22.04.2017 - 11:51:47
00
Na HX som už zvyknutý a jedine čo mi vadí tak je odvapnovanie . Espresso robím len pre seba tak jednobojler som vylúčil už na začiatku a prvu masinu co mam je HX. Čo sa mi paci aj po vizuálnej stránke tak od ECM mechanika IV, len tam nemá PID a cenovo už trocha nad limit a ked beriem ohľad na cenu tak bezzera magica PID. Obe sú 30 cm siroke, rozmery by som už ráno predýchať, neobmedzeným by som sa kvôli tomu. DB to by som musel hľadať ďalej pri. ist do QM ,ale vetsina v tejto cenovej hladine má HX
22.04.2017 - 14:26:45
00
mendez napísal:
...Espresso robím len pre seba tak jednobojler som vylúčil už na začiatku ...

Jednobojler je snad prave idealny pre tento pripad, nie? Jednoducha zmena teploty (s PID), stabilita, a prevazne len na espresso. Potom nerozumiem, naco Ti je HX, ked robis len espresso. Ved pre Tvoj pripad je to vo vsetkom horsie riesenie, IMHO.
22.04.2017 - 14:57:15
00
zle som to napisal, malo to byt , espresa robím len pre seba a vetsina a káv ide s mliekom .
22.04.2017 - 15:43:14
00
Osobne si myslím , že PID je nutné pri " nižších " kvalitách a triedach a prci bojlerikoch / 3 decových / ...Zavedené firmy s dostatočne velkých bojlerom ti "nutnost" regulácie rýchlo vyvrátia / pozri Rocket Apartamento do 1200 € / ..Osobne nabudúce rozšírim svoj sortiment kávovarnictva o Bazzera Stregu / 2 litrový kotol / alebo Londinium R / 3 l . kotol / , obe bez PID , veď na čo aj ...A to ti vytlačí shot , aký len chceš :)

A ináč ja som mal prvý Rocket , a volil som radšej profesionálne rotačné čerpadlo pred PID a shoty boli navlas rovnaké ...teda okrem prvého , ten je stále slabší , ale 2-hý až milionty navlas rovnaký :!:
22.04.2017 - 15:57:40
00
Sorry Ramon, kopa nezmyslov v jednom prispevku. Hovoris o zasobnikovom ohreve s termostatom miesto PIDu ci o prietokovov HX s pressurestatom? Velky bojler je sice zarukou stabilnej teploty, ale akej? Podla termostatu s hystereziou 5 stupnov ci podobnom (horsom) pressurestate? A HX ohrev prietokom ... zazil si niekedy sprchu alebo bateriu napojenu na prietokovy ohrievac? Tak asi tak to obrazne funguje, najprv sa popalis a potom ide studena :), takze u HX sa musis naucit backflush podla doby necinnosti. Pozri si nejake profi stroje, napr. Slayer - "PID temperature & pressure control, adjustable in 0.1º increments (Celsius or Fahrenheit)".
Ale to je na dlhu debatu pri pive...
22.04.2017 - 17:05:56
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika / Energia)
keyboard_arrow_up