Ohľadom vyhlášky a torpéda.
Ak sa nemýlim, tak podľa vyhlášky musíš mať dve nezávislé brzdy, ale existuje výnimka a to práve ak máš torpédo brzdu - v tomto prípade postačí práve táto jedna brzda.
23.10.2017 - 13:15:23
00
myslim ze nie inak by sa to nemuselo kupovat a montovat na cca 100 bajkov v meste
23.10.2017 - 13:17:30
00
Sasulnik, mylis sa. To nie je ziadna vynimka. Torpedo je predsa nezavisla brzda s plynule odstupnovatelnym ucinkom.
23.10.2017 - 13:21:54
00
OK. Tak sa mýlim.
23.10.2017 - 15:26:46
00
K torpedu potrebujes druhu - prednu brzdu.
23.10.2017 - 18:22:07
00
Sasulnik, mýliš sa len čiastočne, existuje táto výnimka: “...bicykle pre deti predškolského veku vybavené voľnobežným nábojom s protišliapacou brzdou nemusia byť vybavené prednou brzdou...”
23.10.2017 - 19:29:48
00
Anim odrazky mat nemusis- "predné odrazové sklo môže byť nahradené odrazovými materiálmi umiestnenými na odeve alebo obuvi cyklistu", "tieto odrazové sklá môžu byť nahradené odrazovými materiálmi na ... alebo bočných častiach odevu cyklistu" a podobne pre odrazky na pedaloch. No a rozhodne to nemusis nahradzovat reflexnou vestou.
Jezus nenasiel som odkaz na normu pri spomienke o "dvoma na sebe nezávislými účinnými brzdami s odstupňovateľným ovládaním brzdného účinku" tak ak vies napis prosim preco neni fixny prevod brzdou. Ak dokazem pedalmi postupne pridavat, zda sa mi logicke, ze by som nimi mal vediet odstupnovano aj brzdit.
Osobne si myslim, ze predna brzda nie je zarukou bezpecneho jazdenia. Minuly rok som bez nej na podobnom najazdil cca 630km bez nehody a to okolo mna bezpecne jazdili tisicky rovnakych.
23.10.2017 - 19:44:15
00
Ja som tu normu nehladal, mne totiz pride nespochybnitelne jasne, ze pedalmi na fixke nie je mozne plynulo a ucinne brzdit. Jedine co sa da na rozbehnutej fixke pedalmi spravit je zablokovanie zadneho kolesa. Ale aj to vedia len niektori a nie v kritickej situacii ked clovek naplno slape, ale len ked sa na to brzdenie cielene chysta. A naviac to naozaj nema nic s plynulo odstupnovanym ucinkom. Cize ak tu otazku myslis uplne vazne a nerypes, tak treba ziadat stanovisko od dopravnej policie.
23.10.2017 - 19:57:23
00
Myslel som to vazne ale musim si najskor nejaku fixku vyskladat a poriadne poskusat. Plynulo zastavit viem predsa aj bez brzd, na rovine a v kopci na to staci prestat sliapat ;)
23.10.2017 - 20:22:12
00
Zigo napísal:
... nenasiel som odkaz na normu pri spomienke o "dvoma na sebe nezávislými účinnými brzdami s odstupňovateľným ovládaním brzdného účinku" tak ak vies napis prosim preco neni fixny prevod brzdou.

Skús sa pozrieť na toto http://www.povinnavybava.sk/image/povinna-vybava.pdf
§ 22, ods. 1, písm. a) aby si dlho nemusel hľadať.

Fixný prevod (pevný pastorok) nie je účinnou brzdou, pretože ak prudko zakontruješ, tak hrozí uvoľnenie pastorka a brzda prestáva byť účinná. Viem o čom píšem, jazdil som trochu na dráhe (cyklistickom klopenom ovále), tam sa jazdí bez bŕzd s pevným prevodom a na zimákoch sme mali tiež pevný prevod - ale s dvomi brzdami, neboli sme frajeri.
23.10.2017 - 22:24:31
00
Na fixke sa dá plynulo brzdiť pedálmi (pedalovanim - ako pri akceleracii, len opačne) dôkazom je krasojazda.
23.10.2017 - 22:27:38
00
JoKo ak je pastorok priskrutkovany skrutkami (ako brzdové kotúče) nehrozí uvoľnenie.
23.10.2017 - 22:42:54
00
JoKo zakon som si samozrejme pozrel, ved z neho som citoval. Myslel som to tak, ze pri vybranych odstavcoch zakona mas odkaz na STN, ktora bližšie specifikuje napr. velkost odraziek apod. Pri odstavci o brzdach ale odkaz napr. na "STN EN ISO 4210 Bicykle. Bezpečnostné požiadavky na bicykle" nie je.
To povolovanie pastorkov ale naozaj neznie moc bezpecne :P Ak naozaj budem skladat fixku, tak aspon prednu brzdu na jazdenie po meste nahodim.
23.10.2017 - 22:50:56
00
Osobne si myslim, ze fixka je hrozna a nebezpecna hlupost. Specialne pre cloveka nauceneho na volnobezku a moznost "zvesit" nohy. Skusal som. :) Aj taka banalita ako vyhodenie predneho kolesa na obrubnik je s fix prevodom uplne ina vec. Odporucam skor singlespeed ked uz teda. Ale napr. BA je dost kopcovita a tu by bola hlupost aj ten jeden prevod s volnobezkou. Slapat na Kramare, hradny kopec alebo Dlhe Diely na singli je za trest.
24.10.2017 - 00:31:11
02
Ježiško, to je predsa pokánie za nerestný život, aby sa ofce a barani tvoji uvedomili a viac nehrešili :D
ale sadol som toť po 100 rokoch na dráhovú kraksňu čo fuckt pamätá snáď ešte aktívne roky Tonýsa Štadiónpredajcu a skoro som sa zabil :D ako bolo to funny, ale už nie
24.10.2017 - 01:31:16
01
keyboard_arrow_up