k tomu merinu - ako prvu vrstvu ho neznesiem - mna skriabe. ale mne je neprijemnych aj vela druhov syntetiky. jednu velku vyhodu ma ze ozaj nesmrdi - aj ho neodporucaju casto prat. ale ta hrejivost ked je to vlhke-mokre - neviem mozno o nieco lepsie ako syntetika ale ziaden zazrak to nieje. a schne dlhsie ako syntetika. za mna celkom ok - napriek vsetkemu ho celkom rad nosim - na turistiku, na bike vobec (mam rolak od devolda) ale som rad ze som si ho nekupoval za vlastne.
24.10.2017 - 21:03:44
00
To merino je super ale len na turistiku, pripadne lyzovanie a podobne lahke aktivity. Odvadzat pot pri vacsej namahe to nezvlada. Takze na bike radsej nie. To ze menej smrdi je tiez podstatne len ked sa ide niekolko dni bez moznosti oprat napr. hrebenovka. V umelom tricku ta jazda busom na konci vie mat specialne caro, najme pre spolucestujucich. Syntetiku ale staci po kazdom pouziti vyplachat vo vode a nesmrdi ani po rokoch.
24.10.2017 - 21:48:17
01
Podla mna ked clovek jazdi tak okolo nuly a menej, tak ani ta umelina nejako extra neodvadza, kedze je clovek naobliekany. Tam uz radsej pouzivam merino, som sice mokry, ale ked sa aj na chvilku zastavim tak mi hned nie je zima. Ale je pravda ze zazraky od toho clovek nemoze cakat.
25.10.2017 - 09:21:57
00
Pod nulou na biku nejazdim, ale na skialpoch bezne slapem aj ked mrzne len v termopradle, pripadne len termo plus softshellka. A tam ten odvod potu od tela je sakra dolezity a umelina to +/- vie zvladnut. Raz som skusal aj merino ponozky na skialp a to bola katastrofa, noha jak v bazene. Ked nosim coolmaxove tak ju mam uplne suchu. Ale inak su to super teple ponozky (Icebreaker), na turistiku a teraz aj na bike vynikajuce. Ale proste Merino ma svoje limity, a ten odvod potu je oproti umeline o niekolko urovni nizsie.
25.10.2017 - 09:43:39
00
Ten Devold sa robí ako prvá vrstva 80% merino, ako druhá vrstva 100% merino. Cyklodresy ako druhá vrstva sa však robia zo +/- 40% merina zvyšok umelina. A tiež hustota vlákna može byť rôzna.A to aj vrámci panelov na jednom drese A ako som vyššie písal merino ako prvú vrstvu nepoužívam vobec. Vedel by som si ho predstaviť pri nízkych teplotách. Kde je tá hranica, je ale subjektívne. Závisí od jednotlivca a druhu športu. A ak mi je zima alebo už prefukuje, mám iné handry, ktoré si oblečiem (flís, membrána...). Mne to takto vyhovuje. Som v tomto dosť baletka. Keď mám normálny dres furt niečo obliekam vyzliekam. Za tých istých podmienok vydržím v merino drese väčší rozsah teplôt. Každý si musí nájsť to svoje.
25.10.2017 - 09:52:47
00
martinzz napísal:
Podla mna ked clovek jazdi tak okolo nuly a menej, tak ani ta umelina nejako extra neodvadza, kedze je clovek naobliekany.......

jazdim aj v zime, podstatnejsie ako teplota je skor okolita vlhkost a samozrejme vhodne kombinovane oblecenie vzhladom k intenzite
25.10.2017 - 09:53:07
02
martinzz napísal:
Podla mna ked clovek jazdi tak okolo nuly a menej, tak ani ta umelina nejako extra neodvadza, kedze je clovek naobliekany.

Človek zručný, človek rozumný a posledná vývojová epocha "človek naobliekaný". O tom sa budú učiť budúce generácia v dejepise :D :D K veci, ... pamätám si na jedného típka čo došiel do obchodu a pýtal sa ma, čo si má kúpiť aby sa na biku nepotil, že on je celý mokrý a je mu potom zima a chce si teda kúpiť nové lepšie oblečenie. Od prevadila som ho von s radou, že sa má menej naobliekať a nech mi príde potom povedať čo a ako a keď nič, tak niečo vyberieme. Došiel o pár dní a ďakoval mi, že som super predavač, že už je lepšie :) :)
Nevravím, že to každý preháňa, ja sa tiež viem prepotiť keď neodhadnem podmienky ale, keď sa potím, to znamená, že telo sa prehrieva a zhodím niečo. V zime sa to dá aplikovať, keď je teplo už menej. Najlepšia termoregulácia je stabilné tempo a záloha v batoha ak fúkne alebo sa ochladí alebo na zjazd.
Mne sa rokmi pokusov na skialp alebo teda aeróbnu aktivitu v chladnom počasí osvedčilo kombo sieťované umelé tričko a na to merino s dlhým rukávom. A hlavne bez podprsenky, to je klimatická smrť !! :D Na to podľa podmienok Gore Phantom buď celú alebo bez rukávov a rozopínam a zapínam ako fúka.
25.10.2017 - 10:39:33
09
chceme fotku ako dokaz ze ti neni zima, v tom sietovanom bez tej podprsenky :lol:
25.10.2017 - 10:43:28
04
Ja nevravim ze som naobliekany a na komplet prepoteny .... takym obdobim som tiez presiel na zaciatku :) Len som xcel povedat ze ked si clovek da na 5 minut pauzu alebo tak, tak v umeline ostane zima ale v merino nie. Pokial sa clovek stale hybe v rovnakom tempe, tak ako si pisala, tak plati to co pises. Nexcel som vyvracat ten odvod potu smerom von, skor len ako pohlad z inej strany.

fixska napísal:
Človek zručný, človek rozumný a posledná vývojová epocha "človek naobliekaný". O tom sa budú učiť budúce generácia v dejepise :D :D K veci, ... pamätám si na jedného típka čo došiel do obchodu a pýtal sa ma, čo si má kúpiť aby sa na biku nepotil, že on je celý mokrý a je mu potom zima a chce si teda kúpiť nové lepšie oblečenie. Od prevadila som ho von s radou, že sa má menej naobliekať a nech mi príde potom povedať čo a ako a keď nič, tak niečo vyberieme. Došiel o pár dní a ďakoval mi, že som super predavač, že už je lepšie :) :)
Nevravím, že to každý preháňa, ja sa tiež viem prepotiť keď neodhadnem podmienky ale, keď sa potím, to znamená, že telo sa prehrieva a zhodím niečo. V zime sa to dá aplikovať, keď je teplo už menej. Najlepšia termoregulácia je stabilné tempo a záloha v batoha ak fúkne alebo sa ochladí alebo na zjazd.
Mne sa rokmi pokusov na skialp alebo teda aeróbnu aktivitu v chladnom počasí osvedčilo kombo sieťované umelé tričko a na to merino s dlhým rukávom. A hlavne bez podprsenky, to je klimatická smrť !! :D Na to podľa podmienok Gore Phantom buď celú alebo bez rukávov a rozopínam a zapínam ako fúka.
25.10.2017 - 10:49:19
00
Ja som to ani celé nesmerovala na tvoj príspevok, len tú sekciu "človek naobliekaný" , to ma pobavilo :) asi som to zle rozčlenila, prepáč. A dávam za seba za pravdu, v merine sú prestoje počas aktivity v chlade pre mňa tiež príjemnejšie.
25.10.2017 - 11:59:04
00
Jaiub napísal:
chceme fotku ako dokaz ze ti neni zima, v tom sietovanom bez tej podprsenky :lol:

Neni to zrovna Endura Fishnet ale dierkované to je dosť - ten baselayer od Gore, prvá generácia :) Teraz ho už robia z iného materiálu, kompaktnejšieho ale mám v pláne kúpiť niečo viac deravé lebo na telo a klímu trupu je to mega, no to si už budem dávať bacha pri výmene vrchnejších vrstiev na chatách po výstupe :D
25.10.2017 - 13:36:54
00
toto som kedysi nosil a teraz som zistil, ze sa to este predava
idem si to kupit je to dlhorocne otestovane :)
http://www.brynje.sk/e-shop/kategoria/super-thermo
25.10.2017 - 15:40:37
01
Ja teda v zime moc nejazdím, ale na tých pár jazdách keď nebol sneh sa mi osvedčila kombinácia "o číslo menšieho" funkčného trička z Lidlu a "o číslo väčšej" vetrovky z TCM. Plus dlhé gate a neoprénové návleky na boty. V tom mi na bicigli nebola zima ani pri teplotách blížiacich sa k nule. Vysvetľujem si to tak, že medzi vrstvami oblečenia sa vytvorila taká atmosféra, že udržala akurát dostatočné množstvo tepla. Len prsty na rukách by mi ešte bolo treba nejako poriešiť, pár rukavíc som vystriedal, ale zatiaľ som nenašiel tie pravé. A ešte som zabudol na batôžtek na chrbte, takže nič pre pretekárov.
25.10.2017 - 19:29:57
00
No ja hladam nejaku zimnu bundu ale nie taku ako uvadzaju bezne ze rozsah teplot 8-15 stupnov, to nie je zima. Potrebujem cca -10 az +5 :D
Zatial mam vyhliadnutu tuto ale chcem ist pozriet do AT ci ju nemaju niekde na vyskusanie.
https://www.bike-discount.de/en/buy/pearl-izumi-elite-pursuit-softshell-jacket-542550/wg_id-18845

Minulu zimu som pouzival force cislo uz neviem mysli x68 alebo x70 alebo tak nejak, nie je zla ale je doat hruba malo foremna a velmi nedycha. No a rukavice samozrejme :)
25.10.2017 - 20:00:50
00
ak je pod 5°c tak si nahodím merino devolt expedičné a nato len Castelli ELEMENTO 2 7X(AIR) . a ak mám isť dole tak na merino natiahnem ešte Castelli PROSECCO WIND ...merino je na nezaplatenie a aj ponožky mam stále merino...
25.10.2017 - 20:09:55
00
keyboard_arrow_up