Ak by chcel niekto nieco vaznejsie, tak www.elektros.it ponuka 10% Black Friday discount od 24. - 27.11.2017, kod: ANNI10BLACK.

Pozn.: To nie je reakcia na Scarinkov dopyt, ale vseobecne info, ktore mi dnes prislo.
21.11.2017 - 10:50:06
00
Lacné automaty prudko nedoporučujem . Overené mam Cremesso s kvalitnými kavami , popripade systémy POD . A napenovac mlieka stoji od 30-120€ . Za 30€ mali v Lidl.
21.11.2017 - 11:38:26
00
A z akeho dovodu nedoporucujes?? Je to otazka zivotnosti stroja alebo rozsah nastaveni? To je velmi dolezita informacia
21.11.2017 - 12:48:51
00
Pani , prinášam nové poznatky z “ mlynárstva “ . Po prvé sa povenujem retencii . Retenciu - množstvo v našom prípade kávy znamená , množstvo kávy ktoré ostane v mlynceku po zomleti zvazeneho množstva kávy . V prípade mlyncekov OD / do páky / sa to dá krásne objektivizovať . V prípade môjho staršieho mlynčeka Mazzer mini elektronik A to bolo niekoľko gramov /3-4/ na 10 gramov zrna . Opakovaným meraním / vážením na F10 som dostal na retenciu 0,4 gramu !!! Aj keď som písal v predchádzajúcich príspevkoch o väčšej retencii , ktorá bola spôsobená nevyprazdnenim celeleho obsahu zásobníka / mlynček som hneď vybalil a cely vytešeny sa pustil do skúšania / :) . Včera som mlel iba z 9 gramov single dosing a do páky po skončený mlecieho cyklu som dostal 8,1 gramu . Dalších 0,5 gramu som “vyšparal “ dvomi pohybmi špilkou z vydajnika . Takze prudko nepotvrdené fámy , že sa jedna o mlynček s veľkou retenciu sa nepotvrdili ... výsledný produkt mletej zmesi bol homogénnej konzistencie / zmesou som to nazval zámerne , nakoľko z konických kameňov dostávate frakciu dvoch veľkosťí zrna / , taktiež chaneling - kanalikovanie som nepozoroval ani pri jednej extrakcii z 30 skúšobných , a chuťový profil by som nazval ako plnší , gulatejši , zamatovejší bez výrazne dominujúcej niektorej zložky ... a postreh číslo 3 : ani raz nebola prvá extrakcia “ “nepodarená “ , ako som to pozoroval u Mazzeru . Pripisujem to minimálnemu množstva starej kávy / reziduu / - zvetranej , suchej bez arómy a chute , ktorá sa ako prvá dostane do páky a až potom ide čerstvá namletá.

Takze prudko doporučujem konicke mlecie kamene a F-kovu radu od Compak-u. Ťažko sa možno tomu verí , rozdiel medzi plochými a konickými je “ hmatateľný “ ... treba oprobovať
21.11.2017 - 14:41:38
00
Nensebo 9 gramov , mleté na F10 , distribution tool-om zamiešané , preinfuzia 6 sekúnd , teplota na hlave 92 stupňov , čas extrakcie 28 sekúnd , 18 gramov v šálke , a puk povyrástol ako péro puberťáka :)

Prílohy:

Komentár súboru: Povšimnite si zrnitost puku ... výsledok mletia v konickych kameňoch
AA2F7563-E2E8-4DFC-A357-9494B6E35F7D.jpeg
AA2F7563-E2E8-4DFC-A357-9494B6E35F7D.jpeg 1.08 MiB thumb_up0thumb_down

21.11.2017 - 19:26:41
00
Ramon1 napísal:
Pani , prinášam nové poznatky z “ mlynárstva “ . Po prvé sa povenujem retencii . Retenciu - množstvo v našom prípade kávy znamená , množstvo kávy ktoré ostane v mlynceku po zomleti zvazeneho množstva kávy ...


No ale takýmto spôsobom merania má každý mlynček fakticky nulovú retenciu! :lol: Prvým(i) mletím(iami) sa naplnia "hluché" miesta (mlecie kamene, priestor pod kameňmi, výstupný tunel) kávou, ktorá tam trvalo ostáva a mieša sa s novo mletou kávou systémom first in, first out (minimálne na kameňoch, pod nimi a vo výstupe), takže koľko dáš dnu, +/- toľko vyjde von, ALE KTOREJ kávy? Čerstvej, či starej? Meranie retencie je zložitejšie a aj názory naň sa rôznia, ak chceš, prečítaj si celú diskusiu https://www.home-barista.com/grinders/mazzer-robur-grinds-retention-t24801.html (nečítal som ju celú, je dlhá), prípadne aj toto https://www.home-barista.com/grinders/mythos-grinder-retention-t38661.html. Mimochodom, majiteľ K10 (ktorý je mlecím systémom identický s Tvojim) hovorí o 12.5g kávy, ktorá ostáva "zachytená" v mlecej ceste mlynca, z čoho sa dá 4.5 - 5g vybrať dôkladným čistením výstupného tunela ("If I do this test with my K10 WBC, I am able to remove 4.5-5 grams from the exit chute with extremely thorough brushing deep into the grind chamber (in typical use it would be more like 3.5 grams). Bumping and brushing the grind chamber gives a further 8 grams, assuming I carefully removed all visible broken beans from the burr entrance. This means there is about 12.5 grams of loose partially and fully ground coffee in the entire grind path, which is what I would define as the meaningful default "retention". Brushing the chute after each shot significantly lowers this figure, and single dosing and bumping and brushing essentially eliminates it. In both cases I have imposed my own limitations and requirements for further user intervention on the definition of "retention".")
Tu je foto, ako to vyzerá vnútri okolo kameňov, koľko kávy tam ostáva nevymetenej www.home-barista.com. <obrázok chýba>
Tá sa potom mieša s čerstvo mletou a ide von do páky. V kaviarni to nevadí, po smene sa mlyn vyčistí (aspoň tak mi to vraveli ;) ) a na ďaší deň sa melie často za sebou, takže zvyšky nie sú až tak staré. Ale doma?
Proste veľký mlyn = veľký vnútorný priestor = veľká retencia. To je fyzika (teda skôr geometria) a nedá sa s tým nič robiť (bežne používanými riešeniami).

Edit: Obrazok z odkazu na home-barista.com forum zahadne zmizol, tak davam alternativny (bohuzial neukazuje, kolko kavy je po kamenmi)

Prílohy:

k10_burrs_after_beans_removed_1.jpg
k10_burrs_after_beans_removed_1.jpg 59.41 KiB thumb_up1thumb_down


Naposledy upravil peterg dňa 21.11.2017 - 21:06:44, celkovo upravené 5 krát.

21.11.2017 - 19:43:49
00
Ramon1 napísal:
Nensebo 9 gramov , mleté na F10 , distribution tool-om zamiešané , preinfuzia 6 sekúnd , teplota na hlave 92 stupňov , čas extrakcie 28 sekúnd , 18 gramov v šálke , a puk povyrástol ako péro puberťáka :)

Aj u mňa všetky singlovky v LM Strada 7g vyzerajú obdobne. Káva napučnie pravdepodobne až po extrakcii (teda po poklese tlaku) zvyškovou vodou v páke.
21.11.2017 - 19:56:24
00
Peter prudko nesúhlasím ! O akých 12,5 gramoch retencie hovoríš ? Veď to by bola mlecia katastrofa. Ako prosím ta chceš poškrabať mlecie kamene ? A ak si myslíš že ten “ baristicky personál “ každý boží deň rozoberá , čistí , vysáva , skladá a následne opätovne kalibruje mlynček - dovoľ sa mi zasmiať ... apropo aj v Dublin cafe ked som tam bol pre 4 Nensebo a položil zopár “ kontrolných “ otázok boli vedľa ako jedla . Vraj oni nevedia , baristi dôjdu do rannej zmeny . Ja netvrdím že som kúpil , vlastním najsamlepši mlynček v galaxii , len porovnávam na základe skúsenosti . Velky mlyn , veľký mŕtvy priestor ? Áno aj nie ... závisí od konštrukcie , precíznosti vyhotovenia a od použitých materiálov . A ak by si mal možnosť rozobrat Mazzer , pochopil by si čo je mŕtvy priestor . Je to konštrukčne úplne iné ako F10 .
21.11.2017 - 20:33:51
00
A áno ako som hovoril . Kto požaduje takmer nulovú retenciu , nech kúpi Versalab alebo HG1 ... ja chcem mocný stroj , nic pre mna :)
21.11.2017 - 20:37:16
00
Ramon1 napísal:
Peter prudko nesúhlasím ! O akých 12,5 gramoch retencie hovoríš ? Veď to by bola mlecia katastrofa. Ako prosím ta chceš poškrabať mlecie kamene ? A ak si myslíš že ten “ baristicky personál “ každý boží deň rozoberá , čistí , vysáva , skladá a následne opätovne kalibruje mlynček - dovoľ sa mi zasmiať ... apropo aj v Dublin cafe ked som tam bol pre 4 Nensebo a položil zopár “ kontrolných “ otázok boli vedľa ako jedla . Vraj oni nevedia , baristi dôjdu do rannej zmeny . Ja netvrdím že som kúpil , vlastním najsamlepši mlynček v galaxii , len porovnávam na základe skúsenosti . Velky mlyn , veľký mŕtvy priestor ? Áno aj nie ... závisí od konštrukcie , precíznosti vyhotovenia a od použitých materiálov . A ak by si mal možnosť rozobrat Mazzer , pochopil by si čo je mŕtvy priestor . Je to konštrukčne úplne iné ako F10 .

Roman, to nehovorím ja, to hovorí Bob_McBob na tom fóre v svojich príspevkoch o svojom K10!
Jo, a čistiť sa dá aj bez rozoberania (minimálne zvyšky v násypke, nad kameňami a výstupný tunel), vysávačom a/alebo tlakovým vzduchom. Ja som nikde netvrdil, že tak robia, len som počul od známeho, že čistia (a nejedná sa o Dublin(!) a tiež neviem, ako čistia). Možno že vôbec nečistia a je mi to celkom jedno ;) .
21.11.2017 - 20:49:11
00
peterg prosím Ťa , mohol by si uviesť pri akých parametroch si dosiahol najlepší výsledok s NENSEBO ? Chcem poprobovať tvoju recepturu .
21.11.2017 - 22:58:48
00
...novinka od Acaia

21.11.2017 - 23:42:10
00
Ramon1 napísal:
peterg prosím Ťa , mohol by si uviesť pri akých parametroch si dosiahol najlepší výsledok s NENSEBO ? Chcem poprobovať tvoju recepturu .

To, co som mal predtym poznacene (hrubka mletia, cas), uz neplati, takze ladim znova, momentalne (dnes) som trochu znizil mletie, snazim sa naplnit misku LM asi 1 mm pod vrch (teda asi 9.5 - 10g) a dosiahnut 15-18ml (dnes 9.4g, 20ml/28s). Pri mojej 1 kave denne (poobede) este par pokusov. Teplotu mam nastavenu na 94st., s tym som zatial nehybal. Ale napriek vysokemu SCA skore som z nej nemal nejaky WOW pocit (ani predtym, ani zatial).
21.11.2017 - 23:50:47
00
Preto sa pýtam , lebo ja som ako som dával ten puk , použil okolo 9 gramov maximálne mletej kávy v LM1. A práve že mi viac chutila pri nižšej teplote / 92 stupňov /
22.11.2017 - 00:00:59
00
Skusim aj 92st, ked doladim plnenie misky.
22.11.2017 - 00:07:05
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika / Energia)
keyboard_arrow_up