lto ano beriem ze som to nenapisal celkom korektne :-) samozrejme aj ja som tu zachytil par ludi co presli spat na viac prevodnik :-)
15.04.2019 - 18:10:19
01
Vsak len vtipkujem :D .. zaujimalo by ma ale, ci niekto tiez riesil to blato na presmyku. Ten co ma objimku hore, aj ked ono to asi bude jedno, ci tam alebo tam. Asi jedina cesta je tam vyrobit daky blatnicek, aby sa blato netlacilo do klietky.
15.04.2019 - 18:38:11
00
Som skúšal jednoprevodník asi len na kamošovom v Rychleboch a tam mi to pri výjazde prišliel dosť ťažký prevod. Neviem či mal vpredu 32, no vzadu 42. No s tými novými kazetami s 50 zubami by to bola pohodička. Do budúcna to nevylučujem. Teda ešte otázka na tú životnosť koľko cca vydrží reťaz a kazeta? Teda v porovnaní s 2 prevodníkom, či tam meníte raťaze častejšie a 12 stupňové kažety teda tiež nie sú najlacnejšíe, v porovnaní s 10 a 11 stupňami, takže aby to zas nebolo finančne nejak extrémna záťaž aj pre bežného bikera a priemerne zarabajúceho človeka :)
15.04.2019 - 18:38:45
00
Lto - v blate jazdim bezne, no zeby som mal nejak presmykac od neho zapchaty, tak to ani nie
15.04.2019 - 18:42:59
01
Pri jednoprevodniku sa moc nekrizi reťaz...? Nehuci to?
15.04.2019 - 18:44:56
00
iron.hide: zalezi na blate .. ak je len tak riedke, neni problem, ten nastava, ked sa pomiesa s kadecim, alebo ked je hutne, vznikaju hrudy a tie sa nalepia a uz je zle. Da sa to ako tak riesit mazivom do blata, ale to zas zasfini vsetko okolo a naviac ho nevozim vlastne ani.

petopeto21: krizi a dost. Preto je lepsie posuvat stred smerom do vacsich pastorkov, kde je predpoklad silnejsieho tahu v retazi, inak povedane, aby retaz bola vyrovnana nie do stredu kazety ale na vacsie pastorky. Co je ale s dnesnymi klukami dost problem.. zvyknu utekat smerom von. A zas ked ti krizi retaz voci malemu pastorku, tak trpi dost tento + ako bonus stracas watty na asfalte , ak tahas po nom. V terene to nepocitis, na asfalte ano a imho dost. A pokial budes jazdit viac tie tazsie prevody tak ako bonus budes SRAM kazetu menit kazdu chvilu, co potesi vyrobcu :) .. v pripade, ze mas 9zubovy pastorok, tak ani nehovorim, zvlast tusim E13ku. 1x je preto velmi fajn do terenu, kedy nejazdis moc asfalt, resp. len ako nutne zlo, ale akonahle v celom vyjazde mas vela presunov, ci asfalt, alebo lesne cesty, kde tazsie prevody pouzivas, tak ten 2x uz je praktickejsi. Samozrejme netyka sa to dupacov, ktori lahke prevody nepotrebuju :lol:, ale aj vacsina dupacov skrotne, ked ma v nohach 100km a 3000 vyskovych :D
15.04.2019 - 18:59:32
00
lto napísal:
iron.hide: zalezi na blate .. ak je len tak riedke, neni problem, ten nastava, ked sa pomiesa s kadecim, alebo ked je hutne, vznikaju hrudy a tie sa nalepia a uz je zle. Da sa to ako tak riesit mazivom do blata, ale to zas zasfini vsetko okolo a naviac ho nevozim vlastne ani.

petopeto21: krizi a dost. Preto je lepsie posuvat stred smerom do vacsich pastorkov, kde je predpoklad silnejsieho tahu v retazi, inak povedane, aby retaz bola vyrovnana nie do stredu kazety ale na vacsie pastorky. Co je ale s dnesnymi klukami dost problem.. zvyknu utekat smerom von. A zas ked ti krizi retaz voci malemu pastorku, tak trpi dost tento + ako bonus stracas watty na asfalte , ak tahas po nom. V terene to nepocitis, na asfalte ano a imho dost. A pokial budes jazdit viac tie tazsie prevody tak ako bonus budes SRAM kazetu menit kazdu chvilu, co potesi vyrobcu :) .. v pripade, ze mas 9zubovy pastorok, tak ani nehovorim, zvlast tusim E13ku. 1x je preto velmi fajn do terenu, kedy nejazdis moc asfalt, resp. len ako nutne zlo, ale akonahle v celom vyjazde mas vela presunov, ci asfalt, alebo lesne cesty, kde tazsie prevody pouzivas, tak ten 2x uz je praktickejsi.

Ahoj Ľubo, chcem sa spýtať keďže máš toho evidentne odjazdené fakt veľa :) meníš na 1 prevodníku častejšie reťaz častejšie ako pri 2 prevodníku? Koľko ti asi vydrží kazeta? Budúci rok by som rád kúpil nový bike, samozrejme záleží od financii. Skoro všetko sa už robí na 1 prevodníkoch, preto ma to dosť zaujíma. Zas nie žeby som sa tomu nejak bránil a bál sa toho, no zas aby sa to nejak moc oproti 2 prevodníku nepredražilo :) . Na 2 prevodník som zvyknutý a sedí mi, no zmena je život :). No tie 12 stupňové kazety sú teda dosť drahé a zas ta NX je riadne ťažká :) Takže neajký stred. Ale som zvedavý no nové XT, ktoré by malo mať tiež 12 stupňov a tam bývajú tie ceny dosť priaznivé :)
15.04.2019 - 19:11:36
00
Ja ale nemam jednoprevodnik :lol: (ani ho neplanujem) .. sice mam jeden bajk, kde by som ho mozno mohol pouzit, lebo na nom tazsie prevody nevyuzijem, ale nechce sa mi uz velmi investovat a desi ma kazeta 11-50. Jedine cim mozem posluzit je skusenost 2x11 vs 3x9 (resp. 2x9). A nemozem teda povedat, ze by ma vydrz 2x11 nejako nadchla (aj ked cena retaze cca 20e a kazeta 70e je este ako tak akceptovatelna pre to, co jazdim). Ale zatial tocim retaze tak, aby kazeta nejaky cas vydrzala, zatial sa to da, nova retaz zatial nestriela. Skusenosti preberam dost od ludi, s ktorymi som jazdil, ci jazdim. A tak nejako momentalne mam ako najlepsi pomer cena/vykon/vydrz 10kovy system retazi.

edit: skusenosti sa ale tazko prenasaju, napr. jednu 9sp kazetu 11-34 som v roznych krkahajoch obrusil tak, ze prve 4 pastorky najvacsie mi preskakovala retaz aj ked bola namerana nieco okolo 132.6, pricom som retaz nenechaval presluhovat. Proste sa pastorky vydreli a preskakovali nie na jednom zube ale tak nejako spojito v celom zabere vsetky 4ks. Zbytok bol relativne ok snad aj na novej... pouzivam/pouzival som ale 3 rozne bajky, pouzit ten s 2x11 na to, co som jazdil s 2x9, tak by som menil retaze a kazetu asi kazdych 1500km :D
15.04.2019 - 19:20:38
02
No som to omylom dal sem, som ti chcel poslať správu, ale nevadí vďaka za odpoveď :)
15.04.2019 - 19:45:11
00
lto keď sme pri tom, koľko ti vydrží tá 11sp reťaz? Na akej kazete?
15.04.2019 - 22:01:53
00
Mam take meradlo, co mera 0.5 a potom 0.75 od parktoolu , kazeta Shimano XT 11-40 a prehazka ale 10sp XT.. na 0.5 zvykne prepadnut niekde medzi 300 az 600km, podla situacie. U XTR retaze prepadla uz po asi 100km :) /tu som specialne meral kazdy 30km a odchadzala pred ocami/ .. zatial som skusal KMC11, SRAM tu lacnu 10e a drahsiu asi 25e, Shimano XTR 35e a potom tu asi 22e (XT?). SRAM lacak 10e je hnus fialovy, neradi to dobre, ako jedina retaz ma problemy, uz to nechcem ani zadarmo. XTR je fajn, ale roztahuje sa ako guma pred ocami. Za tu cenu som cakal 2x vacsiu vydrz a ono je ledva polovicna. Ta lacnejsia je myslim v pohode, drahsia SRAM tiez, radi bez problemov. KMC je tiez ok, zda sa mi najlepsia vydrz, specialita je, ze zacne vydavat vselijake zvuky, ked potrebuje mazat. Co je fajn, lebo viem , ze je cas :D .. na 0.75 som retaze este nedotiahol, stale menim za nove. Je mi luto drat drahy prevodnik vytahanou retazou :lol: Kazeta neviem kolko ma .. iste uz 5k bude mat, ale v blate minimalne .. zatial vsetko ok. Nejake presne stats si nevediem, nemam na to nervy, takze je to skor take nejake priblizne pocitove. Jedine dve veci ma ale zaskocili a to bola vydrz XTR retaze a problemy s radenim pri lacnej SRAM. Retaz sa da zlikvidovat aj po 30km, najdlhsiu vydrz som mal u KMC, na 0.5 prepadla mierka po asi 600km, ale vacsina to bol asfalt, trochu lesna cesta a bez blata.
15.04.2019 - 22:27:54
00
Dúfal som že to máš zmerané so “sublerou”. Bežne do 600km meníš? Tá mierka mi moc nehovorí. 0.5 na mierke je ako 0.5mm? Neskúsiš to zmerať?
V každom prípade z tej xtr som veľmi prekvapený. Teraz mám už tretiu hg601 na pôvodnej slx kazete. Prvá 1850 a druha 1700km. Meriam sublerou a obe mali 132.7mm.
15.04.2019 - 22:54:05
00
Malo by to byt takto:
0,5 = 132,86
0,75 = 133,19
15.04.2019 - 23:30:01
00
McLoo: 0.5 na tom meradle je 132.5, 0.75 je 132.75 , nemeral som tie nove, kolko maju, ci su 132.2 (ale XTR tusim tak nejak bola, tu som meral) .. ono ale to byva tak, ze retaz sa na zaciatku rychlejsie dostane na 0.5 nez neskor na 0.75. ..aspon na 9sp sa mi tak javilo. Meradlom som to meral, tak by to malo byt takto. /este musim pozriet, ci je to 0.75 alebo 0.7/ .. zatial ako som pisal menim pomerne skoro, a potom po urcitom pocte zacnem tocit tie mierne natiahnute az po 0.75. Opotrebovane retaze potom zvyknem odlozit a pouzivam na zimak/bahnak s opotrebovanejsou kazetou. Ale to mam tak u 9sp, u 11sp este ten cas nenastal a neviem ci nastane :D .. ale popravde zvykol som si na ten dobry pocit novej retaze, tak sa mi nechce ich tocit v tej druhej faze .. asi som si mohol kupit rovno XTR kazetu. Ale asi prejdem na 11-42, tak to by neslo. Zalezi ale aj ako merias. Merat sa musi pri napnutej retazi, pretoze nikto nejazdi v zabere s retazou nenapnutou a to je chvila, kedy striela. A tiez na viacerych miestach. Idealne na kazdej tretine, podla toho poznas stav. Msim este zmerat tu poslednu, z Lazovej stovecky, ci nahodou nepresla cez :lol:

Jezus: ja mam speci meradlo od parktoolu, ma len 0.5 a 0.75 .. ta druha parktoolova ma 0.75 a 1mm .. kupoval som kvoli hlinikovym prevodnikom, kde 1mm uz pre nich nie je dobre. Nejake dalsie meradlo od BBB ukazuje uplne somariny... ale mozem premerat pre istotu vzdialenosti na tych mierkach, kolko to je. Kedysi som meraval len posuvnym, ale prestalo ma to bavit. To sa uz neda, 3 rozne setupy, vsade plno krabiciek s retazami.
16.04.2019 - 09:23:10
00
Lubo, neprezentuj svoje mylne dohady ako fakt. ;) Hodnoty 0,5 a 0,75 predstavuju mieru opotrebovania v % a nie v mm.

https://www.parktool.com/product/chain-wear-indicator-cc-3-2
A worn chain shifts poorly and wears sprockets at an accelerated rate. The CC-3.2 is a go/no-go gauge designed to accurately indicate when a chain reaches .5% and .75%, the points at which most chain manufacturers suggest replacement. For 9 and 10-speed chains, replace chain just as the gauge fits the 0.75% side fits flat into the chain. For 11 and 12-speed chain, replace as the 0.5% side fits. The CC-3.2 is long, accurate and features permanent measurement markings.

Cize platia cca tie hodnoty v mm co som uviedol vyssie.
16.04.2019 - 10:15:12
01
keyboard_arrow_up