no hlavne to odpustanie oleja sa spomina pri shimano brzdach. on ma sram s dot-kou. mozno len malo roztiahnute piestiky. preto mu teraz zabera paka tak blizko k rajdom. cele tie famy o odpustani oleja su nezmysel, nespravne predchadzajuce odvzdusnenie alebo vyrobna vada shimana.
17.05.2019 - 08:59:12
00
Potreba odpustania oleja pri vymenie dosticiek je len dosledok neznalosti, lajdackosti alebo "tuningu" brzd.
17.05.2019 - 09:09:42
00
staci jazdit... dosticky si ,,sadnu´´ a jemne sa obrusia po par jazdach, a nic nebude suchat... ziadnu kvapku oleja/dot netreba odpustat....
17.05.2019 - 09:18:52
00
Gusto0 napísal:
no hlavne to odpustanie oleja sa spomina pri shimano brzdach.

Este raz - nikdy som ani neotvaral expanzku, nieto este odpustal. Kde sa to spomina? Akonahle odpustis zo systemu, tak bude paka zaberat blizsie pri gripe, nie?
17.05.2019 - 10:42:51
00
ja mam doma lievik a olej, takze ja som v tomto problem nevidel
17.05.2019 - 10:56:09
01
Teraz si môže kúpiť bleedkit tak za pajcku, Nice 😁😆
(Alebo čakať na nejaký lacný z Číny)
17.05.2019 - 11:04:56
00
Ak ti to pred výmenou brzdilo dobre, tak stačí po vybratí starých platničiek opatrne roztiahnuť piestiky. Po výmene kotúčov a platničiak sa môže stať, že to šúcha. Obyčajne stačí iba vycentrovať prasiatko. T.j. uvolniť dve skrutky zabrzdiť a dotiahnuť nanovo. Ak ti to brzdí "mäkko" tak to máš zavzdušnené. Mne vydržali brzdy presne 4 roky bez akéhokoľvek zásahu. Teraz sa mi to v priebehu dvoch dní zavzdušnilo (predná aj zadná). Odvzdušňoval som to prvýkrát a všetko v pohode (video od Štěrbu je OK). Samozrejme SHIMANO.
17.05.2019 - 11:21:28
00
Jezusmyslene tak ze tu na fore sa to spomina. samozrejme dalej som pisal ze je to nezmysel a je to dosledok nespravneho odvzdusnenia, prip. doplnania oleja do systemu a pod.
17.05.2019 - 13:18:42
00
Môže sa to stať aj keď robíš ten "5min bleed" v strede životnosti platničiek. Proste doplníš viac oleja ako bolo v čase keď tam bol bleed block a piesty roztiahnuté.
Nevidím problém tam potom znovu naskrutkovať lievik a až potom roztiahnuť piesty.
17.05.2019 - 15:20:05
00
no a to je ten problem nespravneho odvzdusnenia. odvzdusnovat mas stym zltym kusom plastu medzi piestami. vtedy odvzdusnis sprave. odvzdusnovat brzdu na jazdenom kotusi s jazdenymi platnami je nespravny postup pri ktorom sa ti do systemu dostane viac oleja ako ma a nasledne tu vznikaju famy o otvarani expanzky pri vymene platniciek.
17.05.2019 - 15:43:15
03
Ja to osobne robím na shimano brzdách účelovo. Keďže nie sú uzavreté ako Sram tak často krát na konci životnosti platničiek máš dosť veľa vzduchu v páke. No a potom je sranda, keď sa ti podarí ju stlačiť, keď máš bajk na boku alebo hore kolesami. Stačí len bajk nechať v “nesprávnej” polohe cez noc ( či už v aute alebo aby sa namočili penové krúžky vo vidlici) a môžeš odvzdušňovať.
17.05.2019 - 17:01:15
00
A ake shimano brzdy myslíš? Lebo ja som shimano ine ako uzavrete nevidel.
17.05.2019 - 17:23:59
01
scart335 Preco mackas paku, ked mas bike hore kolesami? Kym nezmacknes paku, nemaju sa ako zavzdusnit. A aj vtedy sa zavzdusnia len vtedy, ak mas vzduch pod membranou.
17.05.2019 - 17:26:51
00
mireq1 napísal:
A ake shimano brzdy myslíš? Lebo ja som shimano ine ako uzavrete nevidel.

Každá Shimano páčka ma takú malú dierku tzv. breathing port, takže nie sú uzavreté v takom slova zmysle ako niektoré (ak nie všetky) brzdy založené na DOTke.
Uzatvorený systém to je až vtedy ako stlačíš páčku a tesnenia piestu sa presunú za porty v rezervoári. A presne cez tie porty sa ti vie systém zavzdušniť. Časom ako klesá hladina oleja spolu s opotrebením platničiek sa cez ten breathing port dostáva do rezervoára vzduch. Samozrejme, najprv je na vrchu rezervoára ale stačí otočiť bike alebo ho prevážať spolu s ďalšími v aute na boku, hore nohami atď. a môže sa rýchlo stať, že ti cez otvorené porty prejde do hadíc alebo strmeňa. Samozrejme, môžme žiť v utópií a tvrdiť, že nikdy neotočím bike hore nohami,nikdy nestlačím páčku keď tak bude a pod. ale realita je presne opačná a stane sa ti to v najmenej vhodnej chvíli niekde v polke výletu/dovolenky.
Ja nikoho nepresviedčam, že to čo robím je najsprávnejší postup ale vychádza z mojich skúseností a tým postupom sa len snažím minimalizovať možnosť toho, že tie brzdy nebudú fungovať ako si predstavujem.
17.05.2019 - 19:02:47
00
Ale v pake je vzduch od kvapaliny oddeleny membranou. Inak by mohla kvapalina uniknut cez breathing port.
17.05.2019 - 19:18:01
04
keyboard_arrow_up