Kliknutím prejdeš na
www.lapierre-bike.sk
Reklama
marcel77 napísal:
bicykle bez podlozky nad predstavcom

Keď je nad, tak je to nadložka a nie podložka! :P
06.01.2020 - 08:36:46
05
Fakt zaujimava debata :D Takze ked si kupim napr.Mondraker podium RR za 5litrov,ktory ma integrovany predstavec bez nadlozky ako to bedo opisal tak mam na p...bajk a dal som zanho 5000??? :D
06.01.2020 - 09:07:16
01
Leony napísal:
Expandér slúži na predpätie ložísk hlavového zloženia, po dotiahnutí hlavka a predstavca inú funkciu na zvýšenie ,,podpory´´ vidlice nemá.

Ak sa bavime o karbonovych vidliciach, tak tomu tak rozhodne nie je. Vacsina karbonovych stlpikov ma vacsinu vrstiev karbonu smerovanych pozdlzne a uz menej v tangencialnom smere. Tie tangencialne su tam prave aby roznasali zatazenie, ktore vznika predstavcom alebo hornym konusom hlavoveho zlozenia. Casto to ale nestaci a preto vyrobcovia osadzaju dlhe expandery, ktore tvoria oporu stlpika proti pretlaceniu a posunutiu vlakien. Na vlastnej kozi si mozes ich funkciu overit napr. tak ze na stlpik bez expandera a predstavca navlecies tesnu podlozku- padne vlastnou hmotnostou. Potom vlozis expander (nejaky, ktory tvori realnu oporu) a skusis podlozku vyvliect- bude mat odpor alebo nepojde von vobec.
Priklad rozpernej podlozky od Acros bez pouzitia expanderu, ktory si sem dal podla mna len potvrdzuje potrebu expanderu. Focus tieto hlavove a podlozky pouzival na izalcach a musel kvoli nim vydat recal na vsetky bicykle s tymto hlavovym kedze extremne namahalo ich tenke stlpiky a tie praskali.
Cosi je zhrnute aj vo videu

backyfx sme v teme o cestnych bicykloch a bavime sa o karbonovych stlpikoch a ty pises o mtb a stlpiku z hlinikovych zliatin?

https://www.strava.com/athletes/4978273

06.01.2020 - 10:13:15
02
Focus mal v tom prípade nekvalitné vidlice, zrejme bol problém inde. Ohľadne vidlíc mali zvolávačky mnohé značky, námatkovo Specialized, Bianchi, Cannondale. Canyon systém Acros bez expandéra používa roky(a áno, mal som sám Canyon s týmto systémom asi 3 roky bez najmenšieho problému). Samotná debata vznikla z toho že to tu niektorí ženú do extrémov a že napr. bez podložky nad predstavcom(nadložky :) ) si môže človek rozbiť pysky.
Mal som aj bicykel klasicky s expandérom alebo s ježkom a samozrejme som ho tam nechal, nie som gramár. Hlavne ale kvôli tomu aby sa predstavec neposúval hore-krytka drží so skrutkou predstavec na mieste. Nikdy som ale nenechával podložku nad predstavcom. Hlavne že sú niektorí spokojní s 5cm podložiek, pričom hlavne tak vzniká neúmerné zaťaženie na vidlicu.
06.01.2020 - 12:19:57
03
Nie, nebolo to inde, riesili to vymenou hlavoveho:
Focus retailers will replace the Acros headsets on affected bikes to remedy the situation.

Tu vidlicu mam s FSA hlavovym par rokov a zatial je OK. Nezvolavali ani tisice modelov s inymi hlavovymi, iba cca 470ks s tymto hlavovym.
Canyon ma iny priemer hlavovky, ako ti uz peterg vysvetloval.
Myslim ze bolo opakovane jasne uvedene, ze nepouzitie podlozky pod uzaverom je len castou problemu. Tie recally, ktore spominas su ale naozaj caste a svedcia o tom, ze ludia tuto problematiku casto podcenuju.
Gramar asi som :headbang: Izalco mam momentalne na 4,72 kg ale expandery pri karbonovych stlpikoch pouzivam a ked je to mozne samozrejme nechavam min. 0,5 cm podlozku nad predstavcom. Rovnako konce stlpika zatieram sekundovým lepidlom.
K oddelovaniu vlakien a vrstiev karbonu moze dochadzat postupne a pripady sa zrejme budu mnozit. Pridam teda este jedno video

https://www.strava.com/athletes/4978273

06.01.2020 - 12:47:38
04
Karbonové vlákno má vysokú pevnosť v ťahu, ale nulovú v tlaku (na rozdiel od ocele ci hlinika), v tlaku jeho pevnosť prevažne určuje použitý resin a smer vláken. Stláčať karbonovú rúrku je vždy problematické, to si uvedomujú aj výrobcovia, preto sú predpisované momenty uťahovania, carbon approved predstavce a tak podobne.
V prílohe prikladám fotografiu mojich karbonových riadidiel Easton EC90, ktore boli namontované na karbon friendly predstavci a utiahnuté na moment profi momentovým kľúčom Norbar, názor nech si spraví každý sám. Som rád, že som na to prišiel náhodou včas! Preto mi je jedno, či si Contador rozbije pysky alebo nie, ja si ich rozbiť nechcem. A na vyjadrovaniu sa k téme treba mať aj nejaké vedomosti, chápať fyziku aj mechaniku a mať pre to cit.

Prílohy:

DSC_1366.JPG
DSC_1366.JPG 277.92 KiB 1 273 0

DSC_1367.JPG
DSC_1367.JPG 297.16 KiB 1 292 0

DSC_1368_cr.jpg
DSC_1368_cr.jpg 436.25 KiB 1 296 0

06.01.2020 - 13:08:51
02
peterg napísal:
Karbonové vlákno má vysokú pevnosť v ťahu, ale nulovú v tlaku (na rozdiel od ocele ci hlinika), v tlaku jeho pevnosť prevažne určuje použitý resin a smer vláken. Stláčať karbonovú rúrku je vždy problematické, to si uvedomujú aj výrobcovia, preto sú predpisované momenty uťahovania, carbon approved predstavce a tak podobne.
V prílohe prikladám fotografiu mojich karbonových riadidiel Easton EC90, ktore boli namontované na karbon friendly predstavci a utiahnuté na moment profi momentovým kľúčom Norbar, názor nech si spraví každý sám. Som rád, že som na to prišiel náhodou včas! Preto mi je jedno, či si Contador rozbije pysky alebo nie, ja si ich rozbiť nechcem. A na vyjadrovaniu sa k téme treba mať aj nejaké vedomosti, chápať fyziku aj mechaniku a mať pre to cit.

len v tomto pripade sa nejedna o poskodenie samotneho kompozitu, ale iba povrchovej (zdrsnenej) upravy v damom mieste. Tym riaditkam nic nieje.
06.01.2020 - 13:34:56
05
peterg Ked si taky uvedomely na vyjadrovanie sa k teme a mas cit na fyziku ako je mozne ze jazdis s takymto kominom? Tam uz asi fyzika a mechanika asi nehra rolu, hlavne ked sa da ohybat podla potreby :)

Prílohy:

260_galeria-nasich-cestakov_5df3be3408a0e.jpg
260_galeria-nasich-cestakov_5df3be3408a0e.jpg 456.57 KiB 1 330 0

06.01.2020 - 13:43:08
03
Niektorí majú toľko podložiek preto,lebo nechcú skracovať vidlicu(kvôli možnosti laborovať s nastavením výšky),keď sa už peterg toľko oháňaš fyzikou a silou mocou rozvíjaš svoje konšpiračné teórie,čo by sa mohlo a nemohlo stať,takýto komín je z hľadiska rozbitia si držky oveľa pravdepodobnejší ako to ,či máš, alebo nemáš ,,nadložku."

***Jazdím na Planéte X***
2013....4670km
2014....5265km
2015....6528km
2016....4207km
2017....6005km
2018....4532km
2019....3874km
2020....3245km

06.01.2020 - 13:50:43
02
Mnozstvo podloziek je presne podla max. odporucania vyrobcu, ani mm naviac. Plus dlhsi expander. Bodka.
06.01.2020 - 14:25:43
02
No chlapci , Vam tu dobre ***** na hlavu 🤦🏻‍♂️ Vidis Ramon1 , presne pre toto sem uz nechodim 🤷🏻‍♂️
06.01.2020 - 14:38:57
011
arpix napísal:
len v tomto pripade sa nejedna o poskodenie samotneho kompozitu, ale iba povrchovej (zdrsnenej) upravy v damom mieste. Tym riaditkam nic nieje.

Je tam strukturalna deformacia, trhlina a preliacenina na jednej strane. Som prekvapeny mnozstvom lajkov pod Tvojim prispevkom, to len dokazuje nesudnost ci nevedomost, je mi luto.

Chcel som posluzit dobre mienenou radou dem-ovi. Verejne slubujem, ze Ti tie riaditka darujem za cenu dopravy, ak ich budes preukazalne dalej jazdit. Posli SS, ako Ti ich viem poslat (dobierka v cene dopravy, ...).
Jazdite si co chcete, je to Vasa vec, tym opustam tuto diskusiu.
06.01.2020 - 14:42:58
03
isheep napísal:
No chlapci , Vam tu dobre ***** na hlavu 🤦🏻‍♂️ Vidis Ramon1 , presne pre toto sem uz nechodim 🤷🏻‍♂️

Robis dobre, idem sa odhlasit z notifikacii. Slovami klasika, skoda hadzat perly sviniam.
06.01.2020 - 14:44:21
04
peterg napísal:

Verejne slubujem, ze Ti tie riaditka darujem za cenu dopravy, ak ich budes preukazalne dalej jazdit. Posli SS, ako Ti ich viem poslat (dobierka v cene dopravy, ...).

Dakujem Ti pekne za ponuku, ja "second hand" komponenty nejazdim - bez ohladu na to, ci su zadarmo :)
06.01.2020 - 14:57:38
01
peterg napísal:
Robis dobre, idem sa odhlasit z notifikacii. Slovami klasika, skoda hadzat perly sviniam.

Inak Ty musis byt pekne jesitny clovek, nielen ze si skalopevne presvedceny o svojej pravde, ale este ma / nas tu budes prirovnavat k sviniam...
Chod radsej varit kavu, v tom si asi lepsi.. ;)
06.01.2020 - 15:00:44
05

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Cestné bicykle)