ddemo Dakujem za odpoved. Nic hrozne to teda nie je? Nestaci nahodou u karbonu aj takyto maly defekt ako zaciatok na postupnu delaminaciu? Predpokladam, ze aj napriek expanderu zvnutra krku a predstavca zvonku, to bude pracovat..
Co sa tyka dvojzlozkoveho epoxidu, nasiel som nieco takehoto:
https://www.pattex.sk/s-pattexom-to-zvladnes-lepidla-produkty-novinky/produkty/epoxidove-lepidla.html
Myslis, ze by to bolo pouzitelne?
14.04.2020 - 23:59:37
00
user_id napísal:
Cim by ste odporucili zafixovat drobnu delaminaciu po spileni casti krku karbonovej vidlice ? :-)


Ten krk mas absolutne v poriadku. Toto keby si poslal do mamo carbon alebo do carbonfactory tak ta s tym chalani vysmeju. Mozes byt kludny. Ovela dolezitejsie pre ten krk je vybrat spravny expander, jeho spravnu polohu v krku (hlavne aby si plnil svoju ulohu nad a pod urovnou spodneho srobu predstavca a potom spravne utiahnutie na 4-4,5Nm?
15.04.2020 - 22:25:43
00
id ... myslim si ze moze byt akekolvek dvojzlozkove epoxidove lepidlo...dobre presytit zivicou a potom natesno dotiahnut paskou. Idealne strhavcou a potom elastickou...ale to uz sme v leveli poloprofi opravy... :) Ak chces, na pockanie ti to spravim...
marcel - a presne ako pises... dotiahnutie expandera je zivotne dolezite. Ak sa to prezenie, tak to nepatrne roztiahne trubku (vlakna su v trubke prevazne pozdlzne) a medzi predstavcom a prvou podlozkou vznika dost velke pnutie.. a v podstate sa to tam zvykne aj zlomit. Ja dotahujem expander az ked mam mierne pritiahnuty predstavec, resp dotiahnem na viac krat az po postupnom zmensovani vole v loziskach. Taka skoro woo doo procedura.. :)
a prikladam foto z moje posledne opravy.. bike spadnuty z ulomeneho nosica na dialnici

Prílohy:

IMG_20200212_133823.jpg
IMG_20200212_133823.jpg 952.31 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_20200220_214342.jpg
IMG_20200220_214342.jpg 692.83 KiB thumb_up2thumb_down

17.04.2020 - 07:56:30
06
Pozeram, ze celkom fajn odborna debata. Dlhsiu dobu sa pohravam s myslienkou drobnej opravy zadnej stavby, ktora je osuchana od plasta. Lak je prec a myslim, ze uz aj jedna vrstvicka karbonu. Postup by bol taky, ze kupim na Ali karbonovu tkaninu, namorim ju do Patex repair epoxy, nalepim na inkriminovane miesto a cele to stiahnem lepiacou paskou. Po vytvrdnuti nasledne obrusim a pripadne proces zopakujem. Je to prilis velka blbost alebo moze byt?
17.04.2020 - 13:04:07
00
Môže byť. Jedna drobnosť - na karbone nevidíš či je mokrý, takže sa s ním trochu blbo robí. O brúsenie karbonu je celkom divoké na pľúca, preto sa robí v špeciálnych maskách a s odsávaním. Ako moc to máš ošúchané? Už si prešiel cez nejaký vrstvu karbonu?
17.04.2020 - 13:29:23
00
Mozno jednu vrstvu, neviem posudit. Je to iba malicka plocha pod 2cm takze toho brusenia nebude vela. Nejde ani tak o opravu ramu ako o pridanie ochrannej vrstvy. Kadejake plastove alebo gumenne lepiace pasky ako ochrana nestoja za nic.
17.04.2020 - 13:42:12
00
Tak potom nieje problém. Nechaj nech je pekne namočený, páskou sťahovať s rozumom - aby si to pekne vytvaroval a mal čo najmenej pripadne žiadne brúsenie
17.04.2020 - 13:50:04
00
jachmel no ja by som bol troska opatrny pri takejto "oprave". Ono, nahoda je blbec, a hlavne ked clovek nevie co robi, aj ked ako sa vravi, sprosti maju stastie :). Ide o to, ze pridanim vrstvy karbonu mozes "narusit" prenos sil - vpodstate zmenis vlastnosti (pevnost, pruznost,...) ramu v danom mieste, co moze viest ku koncentracii sil ci uz v mieste modifikacie alebo niekde inde na rame a naslednemu zlyhaniu. A toto nieje ze teoretizovanie, ale velmi podstatna vlastnost karbonu a prejavuje sa tym viac, cim lepsie je bike navrhnuty. Je teda fajn, keby si si toho aspon vedomy pred tym nez to zacnes robit. Lepsie riesenie je mozno pouzivat plaste s rozmerom vhodnym pre tvoj ram? A btw, na fore je spominanych viacero firiem (napr. carbonfactory), co si neuctuje sialene sumy, cize ked si zapocitas vsetko vybavenie, tak usetris minimum, jedine ze by si chcel experimentovat na vlastnom biku.
17.04.2020 - 16:22:22
01
Jasne, prida 2 cm pasik na ochranu zodrateho laku na vidlici / vzpere a odtrhne mu zadnu stavbu alebo praskne ram pri hlavovej trubke. :D
17.04.2020 - 16:42:18
04
jezus, sorac, len som ho upozornil. Neviem ci sa mu to este obrusuje, z toho co pise to znie ze hej,a takto problem nevyriesi, akorat zhorsi, specialne ak to bude raz ozaj potrebovat opravit.
V prispevku nevie posudit ci predral 1 vrstvu karbonu, neviem ci dokaze rozoznat ze predral 0-1-alebo viac ~0.1 milimetrovych vrstiev (ja by som to tiez nevedel, s karbonom som nepracoval len sa amatersky o nom vzdelavam), a teda radit mu obrusovat karbon a inkriminovane miesto je...ale mozno je skuseny brusic, lakovac, tak je to fajn

proste, podla mna 100x lepsie riesenie je pouzit spravnu velkost kolies, pripadne si spravit karbonovu ochranu co tam vlozi ked sa chce hrat s karbonom. A hento len zatriet vhodnou farbou/lakom aby karbon nebol vystaveny bordelu a UV ziareniu.

+ako bolo spomenute, brusenie karbonu bez bozp je vraj vcelku smak

Ale sak co, zijeme len raz tak nech je to poriadne :)
17.04.2020 - 19:03:53
00
Asi sme sa nepochopili :-) Ja nechcem vyrabat novu vzperu. Nebudem brusit povodny karbon. Proste si vystrihnem pasik karbonovej tkaniny a nalepim ju na plastom obruseny fliacok. Plaste pouzivam spravne. Najsirsie co mam maju 58mm. Je to aj blatom, vekom. Na tom biku uz mam natocenych skoro 20k.
17.04.2020 - 20:03:40
00
Skor by som ti radil použiť kvalitnejšiu živicu ako patex repair epoxi a nemusíš tam ani davať ten prúžok karbonu ked to nemaš velmi narušene tak to stačí len nanovo zaliať živicou a s tým patex epoxi som pracoval ale nieje to moc kvalitná živica a predtým ako to chceš zalievať živicou tak to miesto treba samozrejme aj trochu obrúsiť aby to tam držalo.
17.04.2020 - 23:42:49
00
Aj to ma uz napadlo, dat len samotnu zivicu a ked sa to opat obrusi tak znova. Vies poradit nieco konkretne? V tychto veciach sa nevyznam. S Patexom sa dost tazko robi, lebo velmi rychlo vytvrdne a macat v tom nieco nemusim stihnut.
23.04.2020 - 12:13:51
00
Klasický epoxy 1200 kúpiš hocikde. Poprípade ak máš známeho nejakého modelára môžeš sa ho skúsiť spýtať na Letoxit.
23.04.2020 - 12:19:20
00
Presne tak, klasika epoxy 1200, dobu vytvrdzovania vies ovplyvnit zahrievanim
23.04.2020 - 12:47:11
00
keyboard_arrow_up