Ahojte, neviete náhodou či niečo take ako kurz alebo školenie na servisovanie bicyklov existuje ? Napríklad nejaký jednodňový alebo viac ?
Skúšal som pogooglit ale moc som toho nenašiel, tak sa trosku zaujímam o to :)
Vďaka za každú odpoved.
22.04.2020 - 21:03:57
00
youtube.com
22.04.2020 - 21:07:06
01
Velká modrá kniha o servisu jízdních kol :-)
https://www.martinus.sk/?uItem=184214
22.04.2020 - 21:10:15
00
Skôr som mal na mysli získať prax, než pozrieť len video či prečítať teóriu, predtým ako sa sám doma rozhodnem zrepasovat vidlicu či tlmič alebo vycentrovat koleso :) ale aj tak vďaka
22.04.2020 - 22:00:43
00
najlepsie zacat brigadou niekde v bikovom obchode ;)
22.04.2020 - 22:05:48
02
To by bolo fajn, keby nemám vlastnú prácu :)
22.04.2020 - 22:07:53
01
Obavam sa, ze ziadny taky kurz neexistuje, jedine samostudium. Idealne je zacat s niecim jednoduchym a postupne sa pustat do pokrocilejsich servisnych ukonov.
22.04.2020 - 22:10:27
06
Ja v pohode mimo sezony dam kurz trebars dvojdnovy. Cca za 200€.
22.04.2020 - 22:52:03
08
Tak musim si aj ja trosku prihriat polievocku :D Zacal som robit take mini kurzy minulu sezonu - zamerane na bezne opravy popripade opravy pri vyjazde, identifikovanie problemu atd. Totiz pri kupe bajku si clovek kupi (rozumej predajca mu "nanuti" :D ) prirucne naradie (multitool , lepenie , pumpicka). Problem je ze ludia to absolutne nevedia pouzivat a tym padom si nevedia pomoct. Neskutocne vela krat sa stretavam s tym ze ludia si nevedia anilen vymenit dusu aj ked maju na to "plnu" vybavu... Tento rok neviem ci sa k tomu koli aktualnej situacii vobec dostanem.

Co sa tyka zaskolenia do servisu bicykla - tak tam uz to je o dost zlozitejsie. Ide o to co chces dosiahnut. Naucit sa servisovat svoj bicykel alebo chces vediet robit servis celkovo na akomkolvek bajku. Na tu prvu moznost ti mozno bude stacit ta Turbiho ponuka aj ked trochu pochybujem ze sa to da stihnut za dva dni aj s nejakym overenim si znalosti. Ak sa ale chces venovat servisu celkovo, tak tam je to dlhodoby nikdy nekonciaci proces. Mam uz zasebou aj par zaskoleni "profi" mechanikov co robia v shopoch a dost zalezi na tom ci uz nieco vies alebo nie a tiez od tvojej zrucnosti. Treba si tiez uvedomit ze ked servisujes bajk niekomu inemu platia tam ine pravidla ako ked robis bajk sebe - co tiez chvilu trva kym si to osvojis. A takto mozem pisat naozaj dlho dalsie a dalsie veci :D
22.04.2020 - 23:34:22
06
alebo tak môžeš začať so svojim bajkom, natočiť si to na video a potom ti to mtbiker zverejní :D
23.04.2020 - 07:26:47
07
Takí tu už sú, nie? :D
23.04.2020 - 07:37:25
05
Ako najzasadnejsi problem videi o servisovani bajkov vnimam to ze akokolvek sa clovek snazi tak to nemusi vysvetlit dostatocne zrozumitelne. Dalsia vec co vidim ako problem je ze ludom sa ukaze postup (dokonca postup konkretneho mechanika ktory nemusi byt zrovna najlepsi) konkretneho ukonu na konkretnom komponente. Ja by som napriklad do videa nevedel povedat ze "spravte si bezdusove kolesa - je to jednoduche". Ano, JA spravim bezduse naozaj z hocicoho ale urcite nebudem odporucat nejakemu laikovy nech to skusi doma pretoze si uvedomujem ze az take jednoduche to nieje, hlavne pri nejakych kombinaciach. Atd...

Ja ucim veci z opacnej strany, vysvetlim a ukazem na akom principe komponent funguje (co zaberie viac casu ako mechanicky naucit jednu operaciu) ale ked to clovek pochopi tak potom mu uz je jedno aky ma napriklad salter - ci sram, shimano, cestny, horsky. Proste vie ako to funguje, resp. vie co dosiahne tym ked potoci nejakym srobikom a snazi sa dalej uz len pomocou svojej sikovnosti dostat komponent do ziaduceho stavu.

No a posledna vec co sa tyka videa na YT. Asi kazdy servisak zaziva to ze zakaznik za nim pride s kusom bicykla v ruke a druhy kus(y) ma v igelitke - pretoze sice pozeral video na YT ale nejak sa mu to nedari zlozit... Zazil som takto vycvakane "bowdeny" elektrickeho XTcka a ine smakociny....

PS: nepracujem v ziadnom bicyklovom obchode/servise , je to len moje hobby.....
23.04.2020 - 22:59:06
08
Turbi napísal:
Ja v pohode mimo sezony dam kurz trebars dvojdnovy. Cca za 200€.


V novembri sa ozvem :)
27.04.2020 - 09:07:13
00
Dovtedy si môzes rozmysliet na co sa chces v kurze zamerat. :)
27.04.2020 - 09:37:22
00
Turbi a halopikacu?robíte ešte tie kurzy? Aj pre skupinu deti by to bolo možné?
08.04.2022 - 16:25:46
00
keyboard_arrow_up