Použité zvislé dopravné značky, dopravné zariadenia a vodorovné dopravné značky v cestnej premávke musia byť včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musia poskytovať úplný a jednoznačný výklad. Ak tam znacka nieje - niekto ju ukradol, je ukryta za listami stromov, je zvalena, zle otocena, poskodena a pod. nemas sa preco nou riadit.
04.09.2020 - 09:11:24
03
Tiez ma namerali na 40 a chceli pokutu, tak sme sa s policajtom presli k udajnej znacke, ktora tam sice bola, ale utrhnuta a hodena vedla cesty v trave. Ospravedlnil sa mi! a pustil ma bez pokuty.
04.09.2020 - 10:07:40
03
OK, tak spat do zakonnej roviny. Zhodli sme sa na tom ze:
Cesticka pre cyklistov je povinna.
Dalej ze C8 je prikazova znacka a nariaduje ciklystovi ist po cesticke pre cyklistov.
Ak ta zastavi prislusnik na vozovke napriek tomu, ze tam je cesticka pre cyklistov oznacena C8, pripadne C12, C13 tak si ignoroval prikazovu znacku a si v prdeli. Nebude ho zaujimat z ktoreho dvora si tam prisiel, ani ci si vylozil bike z auta priamo tam.
Ak ale znacka chyba a vies to dokazat, mal by si byt OK.

Este by ma zaujimal vyklad toho ze: Kde cestička pre cyklistov nie je...... Ide mi o to, je tam cesticka pre cyklistov ak je priamo na kraji vozovky, alebo hned vedla vozovky, alebo v parku vedla, alebo na paralelnej ulici, alebo dokonca ze z bodu A do bodu B okdem komunikacie vedie aj cesticka pre cyklistov.
04.09.2020 - 11:20:23
00
Ja dochadzam v Kosiciach z KVP do mesta. Tam ide stvorprudovka a po pravej strane mam cyklochodnik. Ibaze ten krizuju 2 vedlajsie cesty a potom pri magistrate dokonca dalsia stvorprudovka a cyklo pokracuje po lavej strane a dalsie semafory a vedlajsie cesty. Po pravde som zistil, ze mi je lepsie ist cestou na vedlajsej ulici a nemusim sa zaoberat spomalovani na cyklo prechodoch a tlacenim na tych pre chodcov. Dokonca sa tak viem dostat az na Hlavnu ulicu s pomerne nizkou premavkou, co je pochopitelne o dost rychlejsie ako cyklo chodniky, ktore tam od obchodneho centra Galeria ani nevedu.
Celkom by ma vsak zaujmalo, ci musim pouzit ten cyklochodnik 200 m vedla.
04.09.2020 - 11:41:20
00
Pripominam slepym tiezcyklistom, ze v Ivanke pri metre na moste pribudla tabula zakaz vjazdu cyklistom. Ten usek je uz roky samovrazedny a konecne tam dali aj tabulu.
A pozdravujem sasa celeho v ciernom na ciernej ziletke, pre ktoreho ta tabula zjavne neplati. Niektory maju pod prilbou fakt nasrate.
04.09.2020 - 16:00:24
01
Napriklad ti co pisu niektori s Y 😁
04.09.2020 - 16:02:33
01
vlastoch napísal:
Neznalost coho neospravedlnuje ? Ze niekde ukradli znacku ?
Kenai uz vazne prestan vypisovat hluposti ...

Ak niekde zaparkujes a nie je tam znacka, pretoze 2 hodiny predtym ju niekto odpilil, to je akoze co ? Moja chyba ? Aka neznalost ? Apropo .. nicenie dopravneho znacenia je tiez nejaka pokuta, dokonca za spilenie stromu, na ktorom je namalovana TZ znacka je podla sadzobnika 30e .. a co ? Uz som takych videl spustu .. a nikto nic :) Tak sa necuduj :D

Zakazane je (neviem za kolko) aj vstupovat autom , ktore je znecistene , na komunikacie. Nefotil som,ale mozem ti zodpovedne povedat, ze vyzerala ta cesta a hlavne chodniky pekne zablatene, kde vychadzali auta zo stavby na novej Eurovea v BA. A pritom stacial lacna wapka, alebo vodne stopy. Serie to niekeho ? Mozno aj .. ale zodpovedni na to vies co .. a to mam akoze zakazdym (10x denne, ak prezeniem) niekam nieco pisat a dokumentovat ? V Cine je za korupciu (v urade) trest smrti. A .. aj tak to tam bujnie :)
04.09.2020 - 16:12:26
00
scarinko napísal:
Napriklad ti co pisu niektori s Y 😁

Takze si to bol tY? :))
04.09.2020 - 17:46:16
00
Nie, ja uz som nesedel od nedele na bajku :)
04.09.2020 - 17:52:19
00
Podľa bývalého viceprezidenta PZ nemôžete dostať pokutu, ak o zákaze alebo obmedzení nemôžete vedieť. Ja čo si spomínam, keď som platil pokutu, policajti mi vždy povedali kde akú značku som nerešpektoval. Takže tak to aj bude.
https://autobild.pluska.sk/poradca/ako-vyhnut-trestu-policie-u-znacky
04.09.2020 - 20:21:37
01
Už pol roka platí vyhláška 30/2020. Komunikácie pre cyklistov sú v nej definované takto:

Prílohy:

cyklo_DZ.jpg
cyklo_DZ.jpg 62.93 KiB thumb_up0thumb_down

04.09.2020 - 20:34:24
10
No sú to príkazové značky, ale podľa mňa sa zle vysvetľujú. Nepočul som ešte o tom, že by policajti niekoho pokutovali za jazdu po ceste, kde nie je zákaz jazdy cyklistom. Nenašiel som slovenský výklad, ale našiel som v angličtine logické vysvetlenie týchto značiek. Znamenajú povinnosť pre ostatných sa týmto miestam vyhnúť. Ak je tam bicykel, môžu tam iba cyklisti, ak kôň, iba kone, ak krava, tak iba kravy. Dtto. to je 100% aj u nás.
So what's a mandatory cycle lane, then? Now the first thing to stress is that the term 'mandatory' refers to motorists, not to cyclists. It means that it is mandatory that motorists keep out of a mandatory cycle lane. It does not mean that it is mandatory that cyclists keep in the lane.
04.09.2020 - 20:59:15
03
Vysvetlenie je len jedno - prikazuje ti vykonať to na čo odkazuje - v tonto prípade použiť cestičku pre cyklistov. Zároveň citujem 30/2020 Z.z.

(3) Regulácia vyplývajúca zo značky o dávaní prednosti v jazde a zo značky o smere jazdy platí v bezprostrednej blízkosti miesta, kde je značka umiestnená. Regulácia vyplývajúca zo značky o zákaze vjazdu platí tam, kde je značka umiestnená, okrem značky o zákaze vjazdu, ktorá je umiestnená nad jazdným pruhom alebo ktorá je vyobrazená na pruhovej značke.
(4) Regulácia vyplývajúca z inej regulačnej značky, ako je uvedená v odseku 3, platí od miesta, kde je značka umiestnená.
(5) Regulácia vyplývajúca z regulačnej značky podľa odseku 4 platí po značku, ktorá ju ukončuje, ak z významu značky nevyplýva inak alebo ak v odseku 6 nie je ustanovené inak. Ak má regulácia vyplývajúca z regulačnej značky podľa odseku 4 platiť aj za križovatkou, musí byť regulačná značka znovu umiestnená vo vhodnej vzdialenosti za križovatkou, inak musí byť vo vhodnej vzdialenosti za križovatko umiestnená značka, ktorá ju ukončuje.

Podľa tvojej logiky by si potom mohol prdieť aj na tú modrú značku so šípočkou o prikázanom smere a ísť si svoje do protismeru...
04.09.2020 - 21:13:42
10
No skôr sa prikláňam k tej anglickej verzii. Tiež je to u nich príkazová značka. A ja pokiaľ idem po ceste, nemôžem sledovať dopravné značky v širokom okolí. Aby ma niekto na ceste mohol pokutovať, musela by tam byť zákazová značka pre cyklistov. Ináč je to nezmysel, lebo cyklisti po ceste jazdiť môžu.
" Pán cyklista, zaplatíte 100€ pokutu, lebo 20 m naľavo za tým stromom je modrá značka označujúca cyklocestu, ktorú ste odignoroval". LOL
Alebo čo keď tá cyklocesta po kilometri odbočí nevedie tak kde chcem ísť ja? Logicky je to skrátka úplná blbosť.
LukeBikerider napísal:
Podľa tvojej logiky by si potom mohol prdieť aj na tú modrú značku so šípočkou o prikázanom smere a ísť si svoje do protismeru...

Nie je to moja logika ale anglický výklad tej značky. A tvoja logika zvláštna. Príkazová značka o smere jazdy sa nachádza na ceste, po ktorej jazdím. Zatiaľ čo tá cykloznačka sa nachádza úplne na inej komunikácii, mimo cesty kde sa nachádzam. Takže o nej vôbec nemusím vedieť, že tam nejaká cyklocesta je. Skrátka blbosť. Keď prídeš na koni, na aute na lodi k ceste kde je bicykel v modrom kruhu, vieš že to je pre teba konečná. Nič menej nič viac.
Ako povedal Abel o chýbajúcej značke. Nemôžeš byť pokutovaný za niečo, o čom nemáš šancu vedieť, že je zakázané alebo prikázané.
04.09.2020 - 21:35:11
04
lto napísal:
Ak niekde zaparkujes a nie je tam znacka, pretoze 2 hodiny predtym ju niekto odpilil, to je akoze co ? Moja chyba ? Aka neznalost ? Apropo .. nicenie dopravneho znacenia je tiez nejaka pokuta, dokonca za spilenie stromu, na ktorom je namalovana TZ znacka je podla sadzobnika 30e .. a co ? Uz som takych videl spustu .. a nikto nic :) Tak sa necuduj :D

Zakazane je (neviem za kolko) aj vstupovat autom , ktore je znecistene , na komunikacie. Nefotil som,ale mozem ti zodpovedne povedat, ze vyzerala ta cesta a hlavne chodniky pekne zablatene, kde vychadzali auta zo stavby na novej Eurovea v BA. A pritom stacial lacna wapka, alebo vodne stopy. Serie to niekeho ? Mozno aj .. ale zodpovedni na to vies co .. a to mam akoze zakazdym (10x denne, ak prezeniem) niekam nieco pisat a dokumentovat ? V Cine je za korupciu (v urade) trest smrti. A .. aj tak to tam bujnie :)


Mamu odtiahli pri Mileticke do Vlcieho hrdla. Bola tam rozkopavka, Vystrazne kuzelky, pol cesty chybalo. Postavila sa tak, ze nebranila v premavke na miesto ktore nebolo rozkopane. Zakaz statia ani zastavenia tam nebol. Ked sme dorazili do Vlcieho hrdla ukazali nam fotky z odtahovania aj s prenosnym zakazom zastavenia. Auta co stali prednami a zanami tam uz neboli. Ja som si paranoidne urobil foto toho zaparkovania, keby zbierali kuzelky, alebo nieco a odreli auto aby som mal dokaz, ze autu predtym nic nebolo. Ukazal som im ze na mieste kde maju zakaz nic nebolo. No a vies co mi povedali, ze to ich nezaujima, ze som zhodil znacku a ze ked oni prisli tma bola. Ja si myslim ze ju zhodil niekto iny a oni ju len postavili pred odtahovanim, alebo rovno doviezli zo sebou, ked isli odtahovat. Uhadal som nic. Dokazat neexistenciu nicoho je velky problem.
04.09.2020 - 21:46:35
00
keyboard_arrow_up