Je to sranda ako sme urobili okruh od zaciatkov mtb k takemu istemu urcovaniu velkosti ako bolo na zaciatku. Standover hight je asi jediny pevny nemenny pramater od ktoreho sa treba odrazit. Preto ze dnes agresivne geometrie su tak dlhe, ze pred par rokmi by ludia dnesne S nazvali L ak nie XL. XC bicykle, kede sa to este ako tak dalo fitovat podla podobnych pravidiel ako na cestu sa kazdym rokom viac low and slack. Dnes som uz pocul argumenty, ze reach novych agresivnych geo je tak velky, ze jazdec nedokaze dostatocne dropnut paty pri sucastnom dostatocnom zatazeni predneho kolesa. A vraj je to tak normalne. Dnes sa mi to javi ze sa vybera bike nie podla velkosti jazdca, ale podla stylu aky che jazdec na nom jazdit. Tabulky vyrobcov su zo zotrvacnosti stale rovnake, okrem par co napisu ak chces jazdit XC stylom vezmi o cislo mensi, ak AM tak tvoje cislo a ak to chces DH orientovane tak o cislo vecsi. Cize rozsah je M-XL pre jazdca co ma vysku na L. K tomu si priratajme droper seetpost a mame zmenu geometrie za jazdy.
06.09.2020 - 21:34:42
02
s väčšinou shlasím, ale dal by som pozor na standover height. na jednom rame s rovnakym posedom a so vsetkym ostatnym sa da urobit akykolvek standover height podla toho aky sloping bude mat ram. Ja by som za zasadne parametre povazovatl reach a stack a k tomu uhol sedlovky... tieto tri veci ti urcia posed, resp. zakladny rozsah posedu, ktory este mozes upravovat posuvanim sedadla a veľkosťou predstavca, resp. podložkami pod predstavec... Ostatne veci ako je napr. dlzka zadnej stavci, front-center, uhol hlavovej trubky atd. uz budu urcovat len charakteristiku bicykla...Hovorim z vlastne skusenosti,, dlhe roky som jazdil veľkosti L lebo tak hovorili tabuľky (mam 185 cm) a tak hovorili aj predajcovia... posledne dva bajky su uz XL, a v obidvoch pripadoch si neviem predstavit ze by som jazdil na mensom rame.... Nie som ziadny trialista, ale rad sa pustim technickym terenom ale zatial som nenatrafil na problem, ktory by spocival v tom, ze mam velky bajk... uprednostnujem pedalovat pod seba a predstavec max 4-5 cm....
06.09.2020 - 23:51:38
00
No prave to... Robim obcas kamaratom fitting na cestne biky. Tam jasne plati co vravis, dokonca aj u tradicneho XC sa to este da pouzit. Ale potom pride nieco co ma takuto geo: https://www.marinbikes.com/cs/bikes/20-san-quentin-3 A je koniec s celym reach. Skor ta uz zacne zaujimat efektiv top tube. Lebo poloha sedla je voci stredovemu zlozeniu skoro ako na TT biku. A ma to dobry dovod, lebo je to robene na jazdu hore kopcom, alebo dolu kopcom. Hore sedis a sklon stupania sa prirata k sklonu sedlovej trubky a vysledok ta posunie viac do idealnej polohy. (nemusis sa supat po sedacke tolko vprd pri stupani). A ked ides dolu sedlo ide dole na droper poste a je irelevantne. Tam rozhoduje zase reach a stack. Danou z tohto je jazda po rovine. Kedy mas skoro TT polohu sedla voci pedalom. Na to si teba zvyknut, ale odmenou je viac aero poloha ak to niekoho na MTB zaujima.

Ja dnes hladam ramy podla uhlu HT a uhlu ST. A samozrejme musi byt ok standover. Ak ide o trail bike alebo enduro. Ak ide o XC tak stack a reach. Ale rozdiel mediz XC a AM/EN sa postupne straca. Resp to co bolo 5 rokov spat trail je dnes XC geometria.
07.09.2020 - 01:11:55
01
haha, staci sa pozriet ako maju rozdelene velkosti --- najvacsi je ram XL a je urceny pre vysku 178 až 183 cm, to asi robili pre nejakych papuancov :) :) :).
ale fakt dnes uz sa neda spoliehat na ziadne oznacenie velkosti ani na nejake standardy, kazdy chce byt vynimocny... mame smolu ze sme tu na SR maly trh, takze vela moznosti na testovanie nie je... tak uz zostava len komunita... ja by som uz bajk nad 2000 eur bez skusania nekupoval...
07.09.2020 - 08:59:33
01
Ked je horna ramova trubka po zosadnuti asi len 3-4 cm nad rozkrokom(vajcia sa dotykaju) a smerom dopredu sa vzdialenost zmensuje tak je to dobre(ostatne rozmery sedia), alebo brat o cislo mensi bicykel?
11.09.2020 - 23:15:11
00
Mal by si tam mat min 5cm a gule nerataj. Ide o to, ze ak sliapnes pri zoskakovani do jamy, bike bude kolesom na kameni koreni, tak mas celkom dost bolestivy problem.
11.09.2020 - 23:41:23
01
Keby som dal namiesto 2,25 sirokych plastov uzsie tak to klesne trochu, alebo maju vsetky plaste rovnaku vysku?
12.09.2020 - 00:40:01
00
Torchu to klesne, ale to je stalo malo podla mna, a skor budes davat sirsie casom ako uzsie. Bud by som, isiel do inej geo, alebo do mensieho ramu.

Dnes je na trhu take obrovske mnozstvo slack and low bikov, ze problem skor byva opacky Co to mas vlastne za ram ?
12.09.2020 - 00:49:25
00
Takto sa velkost ramu neurcuje. Napis svoju vysku, inseam a konkretne ktory model biku v akej velkosti mas. Ked mas starsiu geo, moze sa stat, ze mas vacsi stack pri mensom reachi a tym padom aj standover bude vyssi. Nemusi to hned znamenat zlu velkost.
12.09.2020 - 06:51:28
00
jachmel Napis nam sem prosim ako sa teda ma urcovat velkost u modernych mtb bikov. A hlavne ako ma jazdit na biku ked si narazi gule pri kazdom druhom nudzovom zoskoceni. Mozem dyskutovat o kazodm jednom parmetri geometrie okrem standoveru. Ten proste musi byt < rozkrok -5cm. Ak tento prarameter nie je ok, ten bike proste nie je a nebude pre neho, nech je to XS alebo XXL.
12.09.2020 - 22:42:54
00
standover jasne - kvoli bezpecnosti, ale realne vsetky bajky, ktore sa dnes vyrabaju do terenu s tymto iste nebudu mat problem.. mozno nejaky trekingovy urceny na chodnik ale tam zas myslim nehrozi zoskakovanie do jamy... standover totiz vobec nesuvisi s tym, ako budes na bajku sediet, teoreticky napriklad taka klasicka labut ma strasne nizky standover ale moze ti byt kludne velky alebo maly ram... takze podstatne je ako na nom budes sediet (samozrejme za predpokladu ze si nenabijas gule ked zoskocis ak sa bavime o bajku do terenu.
14.09.2020 - 21:06:55
01
petho Jasne suhlas. Ja som len chcel pocut ten postup ako sa to ma robit od jachmela. Lebo napisal
Takto sa velkost ramu neurcuje.
Tak som chel vediet ci dal dohromady nejaky postup. Ja sa totiz venujem fitingu uz nejaku dobu a netrufam si u dnesnych mtb geo napisat postup v style na takuto osobu takyto bike. Skor by to dnes malo byt o tom co jazdis a aky styl preferujes, nie ake mas miery.

Ja som menil bike z XC na AM geo, miery sa mi nezmenili, ale rozdiel v geo je extremny a oba su pre mna velkostou super. Oba 29" HT velkost L :-)
Príloha:
geo.png
geo.png 28.56 KiB thumb_up1thumb_down

14.09.2020 - 22:25:51
00
Ahojte,
viete mne poradit velkost biku, uz som rozhodnuty pre CUBE STEREO 140, geometria je dole napisana.
https://www.cube.eu/cz/2021/bikes/mountainbike/fullsuspension/stereo-140/cube-stereo-140-hpc-sl-275-polarsilvernblack/

Mam 178 cm vysku, inseam 82 cm. Mam teraz XC velkost 18, sedlova trubka dlzka 47 cm. XCecko mi je na ceste mensie ale v lese ideal.
Na tom Cube sa sedi uplne inak ako na mojom XC. Nie som na to zvyknuty, preto sa neviem rozhodnut medzi M a L.
Co som pozeral GEO inych trail bikov tak podla rozmerov CUBU by som mal mat L.
Ale ostatne znacky maju v tych istych rozmeroch ovela mensie sedlove trubky, cca 43-44 cm. Kdezto ten Cube ma M-42 cm a L-47.
Viac menej sa priklanam k tomu Lku.
XC ma Top Tube Effective 590 cm.

Diky moc :-)
18.09.2020 - 14:54:05
00
Ja by som to videl na rozhovani sa podla jazdneho stylu, ak ches nieco obratnejsie na technicke jazdenie isiel by som do M ak cnces valit po DH trailoch tak L.
19.09.2020 - 14:32:34
00
Caute, precital som celu tuto temu no nazory su tu rozne. Chcem presedlat z mojho stareho hlinikoveho Scotta, na nieco karbonove. Mam moznost kupit Lapierre Prorace za pomerne slusnu cenu. Je to velkost M. Mam 177 cm a dlzku noh 84cm. Bol som si bajk vyskusat, sedi sa mi na nom pomerne pohodlne. Niesom si vsak isty ci mi nebude maly. Predsa skusat ho na ulici je nieco ine ako vyskusat ho niekde v terene. Tieto modely maju dost uzky posed a celkovo maly reach. Urcite by bolo najlepsie ist vyskusat aj velkost L, ale bohuzial nikde to skladom nemaju. Podla tabuliek zapadam velkostne aj do M aj L. Chcem investovat takmer 3 tisicky a nerad by som kupil zlu velkost. Viete mi niekto poradit? Pripadne mate niekto, alebo ste skusali Prorace modely?

Prikladam link na geometriu bajku. https://shop.lapierrebikes.com/prorace-sat-89#guide-taille
21.09.2020 - 17:48:10
00
keyboard_arrow_up