Ahojte,
rada by som vas poprosila o nejake tipy na bajky :)
Rozmyslam o nahradeni svojho 15r MTB ( :lol: ) niecim novsim. Vsimam si, ze ramy sucasnych bajkov presli trosku vyvojom :D
S mtb jazdim vinohrady, polne/lesne cesty, Male Karpaty, obcas nejaky single trail, zjazdy neoblubujem :)
Ma zmysel obzerat sa po cisto damskej ci radsej nejakej unisex verzii ramu? Mam 176cm, cestny bike mam ram 54.
Dakujem
Adel
15.09.2020 - 21:01:32
00
Ak sa ti nejaky model pozdava a existuje v damskej verzii, stoji za to si ho vyskusat. Obvykle su viac prisposobene vasej anatomii (kratsie kluky, kratsi a strmsi predstavec, uzsie riaditka, sirsie sedlo...)
15.09.2020 - 22:15:47
01
Ahoj,
A čo taký CTM Charisma? Je to bicykel prispôsobený dámam a podla mňa za cenu 649€ pri Charisma 5.0 veľmi slušný.
Máju na výber kolesá 27,5" alebo 29".

https://www.ctm.sk/bicykle/women/charisma-5-0-29/matna-cierna-tyrkysova/
16.09.2020 - 13:01:50
01
Ahojte, dakujem pekne za doterajsie odpovede :) jo, CTM mi padli do oka.
Moj mtb teraz ma 26" kolesa. Co znamena mat vacsi priemer kolesa?
Ako som pozerala velkostnu tabulku tychto CTM, s mojou vyskou som na rozhrani ramu M/L. Odporucate kupit skor vacsi ram a potom dat napr. kratsi predstavec?
K vyskusaniu bajkov sa dopracujem ? Teraz si robim prehlad :)
16.09.2020 - 13:20:04
00
Ak máš 176 cm tak nemusíš kukať na dámske bicykle. Kúp si ten, čo ti sadne a hotovo. Zovšeobecnenie, že všetky ženy majú krátke ruky a nohy alebo akékoľvek iné zovšeobecnenie postavy nemusí platiť na každého. Sedlo je individuálna záležitosť a ani ak bude dámske, nemusí ti sadnúť. Môže a nemusí. Rovnako viac vzpriamený posed na ženských rekreačných bikoch nemusí byť vhodný pre každého. Môže a nemusí, záleží od toho, kto čo viac preferuje ale podľa toho čo píšeš, šport ti nie je cudzí. Ak máš cesťák, zrejme sa vieš bicyklovať a zosadanie by ti nemalo robiť problém takže znížená horná rámová rúra nemusí byť v tvojom prípade podmienka. Tiež mám takú výšku ako ty a aj keď som sedela na mnohých ženských aj mužských bicykloch, názor na to ako sa mi na nich jazdilo som si spravila podľa celkového dojmu po skúšaní. Na tvojom mieste by som v prvom rade hľadala vzduchovú odpruženú vidlicu. V tvojom rozpočte síce náročné, no nie nemožné. Myslím, že veľkosť kolies je v tvojom prípade otázkou voľby ale niečo si o tom prečítaj, oba rozmery majú niečo do seba. V sklratke, 29 rýchlejšie, väčšia zotrvačnosť lepšia prejazdnosť cez prekážky no ťažšie a to či sa na nich vytočíš v krkolomnom teréne záleží v mnohom aj od jazdeckých zručností. 27,5 je istota, ktorou nič nepokazíš, no skús obe veľkosti.
K tomu predstavec/riadidlá - konkrétne na tom biku Charisma je už dosť krátky predstavec - 50 mm a aj riadidlá sú dosť úzke 700 mm tak by som skôr dala širšie :) tak mysli na to, že úpravou kompnentov sa posed len mierne dolaďuje nie definuje alebo ako by som to povedala, veľkosť a geometria rámu je veľmi dôležitá a ak si na hrane, tak si skús niekde pred predajňou obe veľkosti. Lebo tebe môžu na výšku sadnúť oba ale jeden bude dlhší a druhý kratší a tam už dĺžka rúk a trupu dosť rozhoduje.
16.09.2020 - 14:25:44
00
Dakujem pekne vsetkym :)
Mohli by ste mi vysvetlit, aky je rozdiel v 1 a 2-píle na mtb? Robia sa este 3-píly? Aka by mala byt kazeta vzadu potom, idealne? ?
Vdaka!
20.10.2020 - 21:52:13
00
Je tu o tom veľa tém aj článkov. Nic nie je idealne pre všetkých, ak by bolo niečo jedno ideálne, ostatne by sa nerobilo. Ak si chceš vybrať prevody vhodné pre teba musíš tomu rozumieť, vedieť si to prepočítať alebo si to vyskúšať. Napríklad v Bikeri 4 bol o tom rozsiahly článok, ktorý to vysvetlil od základu.
- 3 prevodník sa ešte robí, veď vyššie ti niekto dával bicykel s trojprevodníkom - Charisma, spoznáš to v popise podľa tejto špecifikácie: Shimano Altus FCM2000, 40-30-22T, 170mm - prvé je názov sady, druhé sú čísla označujúce počet zubov na jednotlivých prevodníkoch a keďže sú tam tri, je to trojprevodník a tretie je údaj o dĺžke kľúk. Rovnako je v popise údaj o kazete Shimano HG 200/9, 11-36. Ten označuje, že jej najmenšie koliesko má 11 zubov a najväčšie 36.
- Rovnako funguje aj popis 2 a jednoprevodníka, to číslo udáva počet zubov a podľa toho sa vypočíta koeficient prevodu - teda to ako "ľahko" alebo "ťažko" sa ti na to šliape. Kombinácia počtu zubov predného prevodníka s počtom zubov zadného pastorku je teda prevod, ktorý udáva, akú vzdialenosť prejde bicykel na jedno otočenie kľukami. Toto číslo môžeme nazvať akýmsi koeficientom prevodu alebo, hovorovo, „rýchlosti“, ktorú máme zaradenú.
- nad dvojprevodníkom neváhaj, je to veľmi podobné trojprevodníku len jednoduchšie na užívanie aj rozsah je dostatočný a jednoprevodník neviem či do 600 eur zoženieš. Je ešte jednoduchší, menej náročný na servis. ale v kombinácii s 11 rýchlostnou kazetou vzadu to môže byť ťažké do kopcov. Záleží však na tom prepočte.
Treba voliť s ohľadom na terén a silu a kondíciu jazdca.
V skratke :)
20.10.2020 - 22:40:21
01
bezkonkurencny bajk pomer cena/hodnota, jednoprevodnik a este aj dobre vyzera https://www.decathlon.sk/damsky-mtb-st-900-biely-275-id_8562824.html
21.10.2020 - 12:53:07
01
Tomas84us napísal:
bezkonkurencny bajk pomer cena/hodnota, jednoprevodnik a este aj dobre vyzera https://www.decathlon.sk/damsky-mtb-st-900-biely-275-id_8562824.html

Len dostupnosť otázna.
21.10.2020 - 13:21:26
00
Čo je to za vidlicu? lebo hore má lockout a preload a nevidím tam ventil pritom píšu, že nastavenie podľa tabuľky, to je čo?
21.10.2020 - 13:32:18
00
DECATLON
Obmedzenie v používaní - Nevhodné na MTB XC, All Mountain, Enduro a BMX.
21.10.2020 - 13:34:08
01
Tomu sa priznám nerozumiem :) tak kde ho máš používať? na ceste?
21.10.2020 - 13:37:52
00
fixska napísal:
Tomu sa priznám nerozumiem :) tak kde ho máš používať? na ceste?

:D a pozor na výmoly
21.10.2020 - 13:38:46
00
Lebo hydraulická vidlica to asi nezvládne :) priznám sa, že to tiež čítam prvýkrát. Hydraulika je založená na nestlačiteľnosti kvapaliny - brzdy napr. stlačíš páčku a olejíček neuhne tak vytlačí piesty. Ale pri vidlici tomu nerozumiem. Však pruženie pružina alebo vzduch a tlmenie zväčša olej. Poučte ma prosím aká je to hydraulická vidlica?
21.10.2020 - 13:43:32
00
Tento (nesprávny) výraz používa veľa ľudí asi kvôli tomu, že má hydraulické tlmenie.

Nie je to nejaký špeciálny druh vidlice, len zlé označenie pružinovej / vzduchovej.
21.10.2020 - 13:56:00
00
keyboard_arrow_up