Gusto0 napísal:
no a prave ze presli dva dni a ja som vlastne ten certifikat nemal ani kde ukazat a ani ho nikto odomna nepytal uvazujem ze sa tej saskarady druhy krat nezucastnim. do potravin mozem, v praci to nikomu nevadi a na biku ma aj tak nikto kontrolovat nebude. inam aj tak nechodim. po 10 dnoch z toho certifikatu je aj tak len zdrap papiera.


Ja som nebol na testoch preto, aby som ukazoval certifikát.
Chcel som, aby sme mali aspoň nejaký celkový obraz o krajine.
04.11.2020 - 00:59:50
02
scarinko napísal:
Ale tulen nechcel testovat plosne PCR ale len tych co im vysli pozitiv vysledky na AG

Nebol by to len polovičný experiment?
Nechcú vedci vedieť koľko PCRpozitívnych je medzi AGnegatívnymi?
04.11.2020 - 05:24:25
00
Palo TT napísal:
Tak ked pri testovani milionov ludi aj unikne 20000 (falosne negativnych), stale vies po zaokruhleni priblizne o milionoch ludi, ze su zdravi. Pri testovani len niektorych o tejto velkej mase nevies nic. Ano da sa bavit o tom, ci je to uzitocna informacia, v kazdom pripade Tulenikova kalkulacia sa mi zda neobjektivna.
Testovat PCR plosne je nerealne- technicke, ludske aj financne zdroje su obmedzene.

Testovať pomocou PCR každého sa nedá, s tým súhlasím. Aspoň nie v rozumnom čase. Berme to teda tak, že Ag testy sú "druhá najlepšia možnosť" (lebo ide aj o čas). Ideme ich ale použiť v rozpore s doporučeniami ich výrobcu. To ešte neznamená, že nebudú fungovať. Ale to, či (a ako) budú fungovať, nevieme. Nevie to ani výrobca testov, pretože ich jednoducho v takých podmienkach netestoval. Teda by bolo asi rozumné zahrať sa na výrobcu a urobiť otestovanie Ag testov vo vlastnej réžii (v podstate to, čo urobili v Motole, ale ich výsledky platia zasa len pre ich podmienky). Kľudne sa počas pilotu na Orave mohlo povedzme 1000 ľudí otestovať pomocou Ag a zároveň aj PCR testu. Štatistici by určite doporučili, ako (a koľko) tých ľudí vybrať, aby to malo výpovednú hodnotu. Na základe toho by sme už vedeli kvantifikovať v akých intervaloch sa hýbeme. Takto si všetci môžme niečo myslieť, ale...

Inak nemyslím si, že na toto odborníci (aj tí z Matovičovho okolia) nemysleli, problém je - zdá sa - niekde inde...

Ešte jedna poznámka: teraz išlo o testovanie, takže okrem potenciálne strateného času a peňazí (a nepotenciálne stratenej dôvery k vláde) vlastne "o nič nešlo". Teraz si ale predstav situáciu, že by Matoviča napadlo, že "posledná možnosť ako zachrániť ľudí pred hnusobou" je nakúpiť nejakú neotestovanú vakcínu (predpokladám, že neotestovaná by bola "rýchlo za výhodnejšiu cenu") a kto sa nedá "dobrovoľne zaočkovať", ten nebude môcť chodiť do práce. Pritiahnuté za vlasy? Obávam sa, že u Matoviča človek nikdy nevie...
04.11.2020 - 06:50:04
01
Opytam sa tych, co to uz absolvovali. Dostanem nejaky pokladnicny doklad, ked sa pojdem dat otestovat za vlastne?
04.11.2020 - 07:46:48
00
Senzitivita - falosne pozitivni stat netrapia.
Citlivost sa mohla zistit jednoducho uz v prvom kole, ak by sa pozitivni testovali automaticky 2x po sebe Ag (a potom pre kontrolu este PCR). Tak ale nariad potom karantenu obcanovi a vysvetluj mu citlivost, ak bude jeho prvy test pozitivny a druhy nie. Budeme ju vediet urcit aj podla vysledkov po druhom kole.

Islo o to izolovat nakazanych, ako uspesne to tento test dokazal, uvidime po vikende.
04.11.2020 - 07:53:47
01
fradog Za iné platené úkony som doklad u lekára dostal. Tak prečo nie za platený test?
04.11.2020 - 07:55:24
00
Hosť napísal:
Opytam sa tych, co to uz absolvovali. Dostanem nejaky pokladnicny doklad, ked sa pojdem dat otestovat za vlastne?

Z Medirexu dostanes fakturu. Daju sa zadat aj firemne udaje, takze nie je problem.
04.11.2020 - 08:26:03
01
Aj inde su doklady. Firmy si to davaju klasicky do nakladov. Za kazde platene co viem v okoli bol doklad.
04.11.2020 - 09:05:41
00
Len taky status report ako si vedu nasi zapadni bratia. Za posledny tyzden su uz rekorderi v oboch kategoriach - aj v pocte novo nakazenych aj v pocte mrtvych na 100k obyvatelov. A ten pocet mrtvych je s vyraznym naskokom.
Mozeme si na Matelka nadavat, ale taky marazmus ako je v Cesku nemame ani zdaleka. My sme sice vybehli tiez vysoko ale uz sa zaciname prepadavat na nizsie (lepsie) miesta.

zdroj: https://qap.ecdc.europa.eu/public/extensions/COVID-19/COVID-19.html#global-overview-tab

Prílohy:

Komentár súboru: Pocet novych pripadov na 100 000 obyvatelov - za 7 dni.
Attack_rate_last7days_20201103.png
Attack_rate_last7days_20201103.png 64.57 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Pocet mrtvych na 100 000 obvatelov - za 7 dni
Deaths_last7days_20201103.png
Deaths_last7days_20201103.png 68.48 KiB thumb_up0thumb_down

04.11.2020 - 09:18:01
00
to nemá nič spoločné s Matovičom nebiť jeho mame tie čisla lepšie. Som zvedavy keď tie čísla začnú klesat tak si bude mastiť ego nezmyselným testovaním pritom nebude brat do úvahy ze bol prakticky zákaz vychádzania a polovica ekonomiky stojí. Všetci mu budeme tlieskať aky genialny plán vymyslel. Tie čísla odzrkadluju zodpovednost národa a Česi ako vieme nevedia byt moc zodpovední. Inak nikto nevie vysvetlit prečo máme najnižšiu úmrtnost v EU. Madari ale aj Česi ju máju na počet pozitívnych niekolkonásobne vyššiu.
Inak v CZ priemerne umiera 300 ludi za den. Vcera ich len na vírus umrelo 259. V EU umiera na rakovinu okolo 3000ludí denne a tolko včera umrelo na Covid. Museli sme sa dopracovat k takýmto čísla aby ludia aj vlády uvedomili, že treba niečo robit pritom stačilo v sept začat testovat na hraniciach a zaviest povinnost rúšok a odložit školu a hromadne akcie
04.11.2020 - 09:50:19
02
double napísal:
...odložit školu a hromadne akcie

S hromadnymi akciami suhlasim, ale skolu? To vazne chceme vychovavat sprostu generaciu?
04.11.2020 - 09:56:43
03
najdolezitejsi doklad v domacnosti :lol: pri strate nahradny nevybavis
https://www.aktuality.sk/clanok/836972/koronavirus-co-vas-caka-ak-stratite-certifikat-s-negativnym-vysledkom/

clxno1 double pisal skolu odlozit - dovod bol jasny - ludia sa povracali z dovoleniek a pod. do 2 tyzdnov by sa vela ludi odchytilo. takto si to stihli poroznasat decka v skolach. kamarat mal hned na zaciatku dceru doma a na testoch lebo prisla do kontaktu so spoluziackou.
04.11.2020 - 10:06:32
01
presne ako Gusto hovorí. A toto nie sú moje slová ale slová epidemiologov. Samozrejme vtedy ich všetkých vysmiali. teraz sa oni smejú nám ale takým trpkým smiechom.
Na druhej strane je to škola pre nás všetkych aby sme druhy krát už niečo také nepodcenili. V sept bola pre všetkych dôležita ekonomika a socializácia dnes ked sa už vidia čísla prestali protestovať umelci, reštaurácie hotelieri posilovne kedže zrejme pochopili a bude dôležite aby ten virus čo najrýchlejšie zmizol a môhli sme zase volnejšie všetci dýchat.
04.11.2020 - 10:18:19
02
My sme sa ako deti snazili zo skoly uliat, tie terajsie sa tam budu snazit vplizit :)
04.11.2020 - 10:19:27
05
Dnes rekord 24% z testovanych pozitivnych. No nejako tie obmedzenia nefunguju, alebo pomaha plosne testovanie? Podla toho ake boli "rozostupy" a sposob testovania by som sa necudoval, keby to malo za nasledok presne opacky efekt.
04.11.2020 - 10:37:15
02
keyboard_arrow_up