Či je koleso drahé , alebo lacné , to je jedno. Výplet má byť utiahnutý a sily utiahnutia majú byť zošteľované na obidvoch rovnako . Možno by Ti vedel pomôcť aj Ján Frátrik, ten je zo ZA.
23.03.2020 - 20:06:33
00
Dík za tip. Len ešte takto nepoznám moc kto sa čomu venuje. Preto sa tak nejako pýtam. Tiež nejako neriešim čo koľko stojí, len chcel som kvalitu a teraz ma to štve, že naozaj konečne mám kolesá ako z čítanky a si ich švihnem o konár :) Tak to chcem hneď ako ustúpi táto pandémia dať niekomu urobiť...alebo aj teraz ak by sa niekto po večeroch nudil. Len možno bude treba na to objednať špic a nipel. A špice sú na týchto kolesách také čudné..také extra tenké, tak nemyslím, že sa v servise také bežne povaľujú :)
23.03.2020 - 20:12:14
00
Zdravim domacich servisakov, na kolko NM dotahujete spice pri centrovani, merane tenzometrom? Citam som o tolerencii 10%, 20%. Ak je odporucana hodnota napnutia 1000 NM (100kgf) je v pohode, ked jeden spic ma 80 a druhy 120kgf pri tolerancii 20%? Alebo treba napinat na presnejsiu hodnotu.
Ide mi o to, ze som skusal centrovat starsie koleso, nebol problem dostat sa na odchylku pod 1mm pri centrovani, ale pri naslednom zmerani tenzometrom tie hodnoty lietali, az niekde k 60, 130 apod. Ako postupujete pri centrovani, aby sa dalo dostat do idealnych 100 kgf (1000NM). Diky za rady.
05.05.2020 - 18:42:38
00
danix kedze ti nik neodpisal - ak vies co robis, tak si moj prispevok nevsimaj. Skusenost s tenzometrom nemam, ale pouzivat ho je vcelku tricky. Nie je to len tak ze prilozis a zmerias spravne. Namerana hodnota VELMI zavisi napr. od toho ci sa ti krizia (dotykaju) spice, ci merias na "presne" tej istej polohe na roznych spicoch, ci su spice kvalitne a neposkodene (nepokrivene), neslobodno na nich mat veci ako odrazka a podobne....

Ak je toto vsetko OK, tak potom to uz len bude zalezat od kvality rafka. Ak je rafik kvalitny, tak by mal byt +- vycentrovany a teda nie je dovod na "velke" vychylky v napnuti spicov. Tolerancia 20% vpodstate znamena ze budes merat hodnoty 100+-20, cize 80-120. Evidentne to nebude idealne koleso, ale neviem ako realne moc tie hodnoty lietaju na slusnych kolesach. Jedine co mam je "pocitove" a zvukove napnutie a tam ozaj sa neda vyjadrit kolko je to %...

Kedze vravis ze je to starsie koleso, tak by som nebol az tak prekvapeny. Vycentruj postupne, ako pise sheldon brown. Ked to robis iterativne a vysledok je vycentrovane koleso, tak bohuzial... Da sa este hrajkat jemne s povolovanim "prepnutych" a natahovanim volnych, mozno to troska zlepsis, mozno hlavne ak su to spice hned po sebe (napr. 3 spice vedla seba).
08.05.2020 - 17:20:29
02
K teme centrovania... preplietal som na kotuce predne kolesa (na kolobezkach zadne nemame... teda mame len ako predne..:) ) a stale mi tie "strmsie" vypletane spice na strane kotuca vykazovali vyssie pnutie pri merani tenzometrom. Nech som robil co som robil, vzdy ak som usadil rafik presne do stredu vidlice bola ta vzdialenejsia strana s dlhsimi spicmi menej napnuta. Ked sa na tym clovek zamysli , tak logiku to dava... a teda otazka ze ci je to javom vsetkych asymetrickych vypletov..?
13.12.2020 - 18:22:57
00
vidim ze pre moju otazku je aj lepsia tema, dam sem aspon link: https://www.mtbiker.sk/forum/post1672438.html#p1672438
13.12.2020 - 18:50:01
00
ddemo máš to tak správne , keď to dáš presne na stred vidlice, tak aby si nemal dvojstopú kolobežku . Od kotúča to utiahneš na 130kg a tá druhá strana koľko dá. cca 85-90 by si tam v pohode mal mať na prednom . Možno aj 100. dosť záleží aj od náboja , ako má ďaleko príruby od seba a pomohol by tomu aj asymetrický ráfik.
13.12.2020 - 19:26:01
00
ivast napísal:
vidim ze pre moju otazku je aj lepsia tema, dam sem aspon link: https://www.mtbiker.sk/forum/post1672438.html#p1672438


1) vpodstate v zavislosti od "zakaznika". Ak mas na par miestach +-1mm stranovo, vyskovo asi polovica z toho? to nebude ziadny problem (hlinik. rafik). Novy rafik by som sa ale kazdopadne snazil vycentrovat co najlepsie. Limity ale velmi zavisia od kvality naradia (centrovacia stolica) a komponentov. Vyosenie je troska viac tricky, moja skusenost amatera co si poskladal 2 kolesa a centruje, je ze kalibracia stolice na presnejsie ako 2-3mm je pracnejsia, a opat, lahkost a presnost zavisi od kalibracnych nastrojov.

2) Pre pripad symetrickeho kolesa == koleso bez kotucovej brzdy/orechy. (perfektne) vyrovnane napatie ziskas ak mas (perfektne) dobre spraveny rafik a spice. Rozdiely teda v praxi nejake budu, ale pokial centrujes postupne a pomaly, tak by nemali byt vyrazne.

Pri nesymetrickych kolesach (i.e. zadne kolesa/kolesa s kotucovkami) bude mat lava strana ine pnutie ako prava. Opat ale, v ramci 1 strany by si mal mat podobne pnutie.

Opat, cim lepsi rafik a vyplet, tym mensie rozdiely. Pri kartone by rozdiely mali byt minimalne. Tuna je ale asi troska problem - karton svojou pevnostou troska klame pri centrovani - nebude sa vychylovat tak velmi ako hlinikovy rafik a teda lahsie dosiahnes prepnutie/podpnutie niektoreho spicu ale na rozcentrovani sa to velmi neukaze. Preto si pri kartone treba davat vacsi pozor na pnutie spicov ako pri hlinikovych rafkoch.

3) pouzil si podlozky? Podlozky pri karbone su vpodstate nutnost. Neviem ako vidis do rafiku z vnutra (tam kde je polozena hlavicka nipplu), ale poskodenie nastava ked tak tam. Cierny prasok je najskorej osuchany karbon.

4) pozri si odporucania vyrobcov

poznamka k odchylkam - pri kartone by som si odchylky z bodu 1 vyrazne znizil. Druha vec je, v zavislosti od kvality povrchu/sposobu vyroby, mozno mozu byt nerovnosti na povrchu karbonu, odhadol by som par desatin az 1mm, a teda, centrovanie moze byt troska stazene.
14.12.2020 - 20:55:37
10
B-rh-positivo... potom teda asymetricky rafik ma vnutornu cast (myslene v reze) "nahnutu" viac k dlhsej strane aby kompenzoval rozdielne dlzky spicov? Zatial som vzdy vypletal len symetricke ... preto sa pytam..
A este k centrovaniu vseobecne...vo fabrikach po prvom centrovani daju koleso z kazdej strany pod lis a zatlacia na stred aby si spice sadli a vyrovnalo sa pnutie. Na videach som videl ako slapu po kolesach, ci inak tie spice natahuju.
Takze treba centrovat minimalne dvakrat a medzi tym spice ponamahat ...
14.12.2020 - 21:10:54
00
Asymetrický si pochopil správne. Žiadne drastické postupy aby si sadol výplet aplikovať nemusíš . Stačí ak postláčaš oproti sebe každú dvojicu čo sa križuje ,alebo len susedné špice a po kolesách stúpať nemusíš:-)
14.12.2020 - 22:04:50
00
Skladam si v amaterskych podmienkach set AM kolies, rafky mam karton od Stans, ako stolicu pouzivam bicyklovy ram s udelatkom poskladanym z Lega [ inspiroval som sa tu na fore ]. Pred tym som uz niekedy docentrovaval rozladene kolesa ale teraz robim prvy krat od piky.

stanos4 napísal:
1) vpodstate v zavislosti od "zakaznika". Ak mas na par miestach +-1mm stranovo, vyskovo asi polovica z toho? to nebude ziadny problem (hlinik. rafik). Novy rafik by som sa ale kazdopadne snazil vycentrovat co najlepsie. Limity ale velmi zavisia od kvality naradia (centrovacia stolica) a komponentov. Vyosenie je troska viac tricky, moja skusenost amatera co si poskladal 2 kolesa a centruje, je ze kalibracia stolice na presnejsie ako 2-3mm je pracnejsia, a opat, lahkost a presnost zavisi od kalibracnych nastrojov.

No mne to ide celkom jednoducho vystredit horizontalne na odhadom 0,2mm, ale vertikalne je to vacsi boj, zostava mi asi dvojnasobok, cize mam to presne naopak ako pises .... vyosenie riesim jednoducho otacanim kolesa v rame ...

stanos4 napísal:
2) ...
Pri nesymetrickych kolesach (i.e. zadne kolesa/kolesa s kotucovkami) bude mat lava strana ine pnutie ako prava. Opat ale, v ramci 1 strany by si mal mat podobne pnutie.
Opat, cim lepsi rafik a vyplet, tym mensie rozdiely. Pri kartone by rozdiely mali byt minimalne. Tuna je ale asi troska problem - karton svojou pevnostou troska klame pri centrovani - nebude sa vychylovat tak velmi ako hlinikovy rafik a teda lahsie dosiahnes prepnutie/podpnutie niektoreho spicu ale na rozcentrovani sa to velmi neukaze. Preto si pri kartone treba davat vacsi pozor na pnutie spicov ako pri hlinikovych rafkoch.

Mam aj jednoduchy tensiometer a napnutie priebezne kontrolujem. Nebolo mi jasne aka je logika, uz som medzitym vycital, ze max. napnutie ma mat najnapnutejsi spic [ resp. v idealnom svete najnapnutiejsia strana ] a ostatne maju byt nizsie, ideal do -20%.

stanos4 napísal:
3) pouzil si podlozky? Podlozky pri karbone su vpodstate nutnost. Neviem ako vidis do rafiku z vnutra (tam kde je polozena hlavicka nipplu), ale poskodenie nastava ked tak tam. Cierny prasok je najskorej osuchany karbon.

Podlozky som nepouzil pretoze na podpora Stans mi napisala ze oni pri svojich zapletoch s tymito rafkami podlozky nepouzivaju a teda ich nevyzaduju.

stanos4 napísal:
4) pozri si odporucania vyrobcov

medzitym som nasiel ze max. napnutie udava vyrobca rafku [ samozrejme aj naboja a bizuterie, ale tie su vyssie ], v mojom pripade je max aj odporucane napnutie 105kgf

stanos4 napísal:
poznamka k odchylkam - pri kartone by som si odchylky z bodu 1 vyrazne znizil. Druha vec je, v zavislosti od kvality povrchu/sposobu vyroby, mozno mozu byt nerovnosti na povrchu karbonu, odhadol by som par desatin az 1mm, a teda, centrovanie moze byt troska stazene.

fu si ma dostal, ak myslis ze centrovanie moze povrchovka ovplyvnovat v takejto miere, tak podla coho by si sa potom orientoval ?
15.12.2020 - 09:37:27
00
stanos4 napísal:
Podlozky pri karbone su vpodstate nutnost.

Nezmysel !!!

4) pozri si odporucania vyrobcov

Komunikoval som s vyrobcom a vzhladom k tomu, ze oblasti dier spevnuju dalsimi vrstvami, podlozky nie su potrebne.

15.12.2020 - 10:40:44
00
jachmel netreba sa certit/urazat s 3ma vykricnikami. Pravdaze, niektori vyrobcovia to pisu. Taktiez ti kopa vyrobcov 1 rok napise na svoj ram/komponent X, aby na dalsi rok napisali Y. Ale aby som bol teda presnejsi:

moj nazor je taky, ze podlozky by som velmi silno odporucal pre karbonove rafiky, ja osobne by som si ich iste dal. To ze to vyrobca spevnuje rafik v danej oblasti je fajn, ale par otazok na zamyslenie:
* vrtanie do karbonu nikdy nieje pre karbon pekna vec. Aj napriek spevneniu moze dojst k delaminacii. Verim ze existuju spravne vyrobne postupy ako spravne vrtat karbon, a verim ze niektore odvetvia (letecky priemysel, armada, F1...) to aj robia (a prislusne kontroluju vrty), ale kontrole kvality v cyklopriemysle ozaj moc nedoverujem. A radsej par g a € navyse, ako zniceny 300+€ rafik
* ako spomenul vyssie, mechanicky oskrabal trocha rafik z vnutra + pocas zivota sa to bude suchat asi dalej. Ako zabezpecis ze nebude s kovovym (Al) nipplom dochadzat ku galvanickej korozii?
* podlozky su vseobecne odporucana vec, aj ked ich casto vyrobcovia/uzivatelia ignoruju. Je to kazdeho rozhodnutie, ale proste tie podlozky maju nejaky (viacero) vyznam(ov), tak ako podlozky pod srouby.

edit: a teda, 9/10 ludi nemusi mat z roznych dovodov (male zatazenie, kaz sa u nich nevyskytol, kolesa menia rychlejsie ako problem nastane) problem aj bez podloziek, coz neznamena ze je to idealne riesenie


ivast ten povrch pravdaze ber ako "extrem", co si viem predstavit ze moze nastat. Pravdaze, to potom vidis najskorej aj volnym okom a podla toho by som sa riadil. Netusim ako "rovnomerne hladke" su tie rafky na vrchu.

na to vyosenie - pisem ze vertikalne by som do +-0.5mm cakal ze nebude vobec robit problemy, pravdaze, to je vzdy tahsie vycentrovat, treba sa s tym viac hrat.

A ano, vyosenie sa da riesit aj v rame biku/vidlici, to ovsem prinasa svoje vlastne uskalia typu:
* ako dobre vidis par mm vyosenie
* ako presny je ram/vidlica
* ako presne je usadenie kolesa v rame/vidlici (s pevnymi oskami je to lahsie)

Opat, v konecnom hladisku je to o tom ako presne to chces mat. "Domaci mechanik", ak si dava pozor, tak dosiahne slusne vysledky aj s malom. Koleso vycentrovane na +-1mm horiz. a 0.5mm vertikalne vela ludi bude povazovat za slusne, ale vela aj nie. Tomu rafiku to ale iste nebude vadit ak je kvalitny (napr nema vyrobnu vadu).
15.12.2020 - 11:13:59
00
Som sa hral s vypletom, myslite, ze to bude ok ?

15.12.2020 - 11:51:44
02
stanos4 napísal:
jachmel

moj nazor je taky, ze podlozky by som velmi silno odporucal pre karbonove rafiky, ja osobne by som si ich iste dal.

- toto ma vie pobavit, bez urazky :-) Tak vyrobcovi nebudeme doverovat, lebo jeden rok napise X a druhy Y, ale tvojho osobneho nazoru sa budeme drzat lebo ty si kto? By si ich dal? Cize ani nemas osobnu skusenost, vyplietol si dve kolesa bez tenzometra, ale odporucas.... no dakujem pekne. Drzme sa my pekne odporucani vyrobcov a nie dojmov amaterov.

kontrole kvality v cyklopriemysle ozaj moc nedoverujem.

- detto


* ako spomenul vyssie, mechanicky oskrabal trocha rafik z vnutra + pocas zivota sa to bude suchat asi dalej. Ako zabezpecis ze nebude s kovovym (Al) nipplom dochadzat ku galvanickej korozii?

- suchat sa to bude s podlozkami alebo bez.

* podlozky su vseobecne odporucana vec

- konkretne kym relevantnym? Alebo len urban legends? DT swiss, Notubes a Newmen pozaduju pouzitie podloziek na ich alu rafiky, o karbonovych verziach vsak ani slovo.

15.12.2020 - 12:12:42
00
keyboard_arrow_up