Keď niekoho z elektrárne brala už aj sanitka ventilačné zlyhaneho , je absolútne nezodpovedný , vydlabaný alebo už hypoxicky ... keď išiel do prace s takto rozvinutým kovidom a vedome šíril chorobu . Však už aj človek s Downovym syndromom vie aké príznaky ma Covid19 . A čo robia ty vaši vartaši , nemerajú teploty pri vstupe ?
02.01.2021 - 19:15:34
03
Ramon1 mnavak my sme mali zavedene opatrenia na zaciatku roka prv ako cele SVK, mame automaticke merace teploty pri vstupoch do prace,gerbicidy vsade,kde sa len pohnes.... opatrenia mame take,ze uz na to z vysoka dlabu vsetci......proste tie ruska,odstup,vzd nefunguje....... vela ludi ma manzelky lekarky/opatrovatelky/zdravotnicky a to je ta nebezpecna cesta,ktorou sa to siri dalej, to by sa tie priestory museli dezinfikovat denno-denne

vravim si,ze taketo extreme strategicke podniky mali byt prve zaockovane v celej EU,jak nejaky zdravotny personal
neviem a nechcem si predstavit,kebyze sa postupne zacnu vypinat reaktory z dovodu nedostatocneho limitneho poctu personalu
blokovka na MO12 chodi v zltych tyvekoch nakomplet na blokovke=nedostatocne opatrenie,lebo ked vyjdes von zo zavodu cez brany, pochytas neskutocne mnozstva kluciek apod, ano cistenie ruk prvorade, niektori maju manzelky,ktore robia na opacnych stranach MO12 vs MO34 apod.=tiez nebezpecna cesta prenosu a MO34 samo o sebe zradne
CraObs v EBO to ako vyzera?
02.01.2021 - 19:32:52
02
ved preto som sa pytal lebo verim (dufam) ze v atomke su taketo procesy zvladnute s prstom v nose. to ze ruska odstup a dezinfekcia nefunguje.. to sa mi nechce verit. nieco musi byt zle. mozno toto "opatrenia mame take,ze uz na to z vysoka dlabu vsetci"? my sme mali problem s tym ze pocas auditov sa vsetci hrali na chutnych ale mimo pohladu auditora/sefa na to dlabali ale to sa nam podarilo zvladnut. bohuzial len buzeraciou ludi. ludia musia pochopit ze len kolektivnou zodpovednostou sa niekam pohnu. vela ludi ma vsak nazor "ved co pojdem na PN a je klud" miesto toho aby sa chranili. neuvedomuju si ze PN je momentalne hradena nadstandardne, tak ako bola OCR. to nemusi byt v buducnosti automatika. dufam ze to bude bic na ludi ktori sa odmietnu dat zaockovat..


Naposledy upravil mnavak dňa 02.01.2021 - 19:44:49, celkovo upravené 1 krát.

02.01.2021 - 19:41:28
01
vravim, korona je zradna tym,ze prides domov a doma nenosi ruska nikto.......... a to prizvukujem,ze je cesta do pekla...... rodina to prenesie na niekoho a zavlecie do prace..... v kuchynke,kde jeme,varime kavy,caje,ohrievame jedla je 1000% istota,ze sa to prenesie,tomu nevie zabranit nikto ... navyse homeoffice nema nikto uz, na to sa vykaslalo davno
zle bude,ked ani prvy stupen nepojde do skol,to bude velmi zle :(
02.01.2021 - 19:42:39
01
pardon. upravoval som este prispevok. kuchynky su zradne to je pravda. ak bude znova prvy stupe doma je to v kybli a ekonomiku mozeme zabalit. nasledne sa to zacne valit ako domcek z karat... jedina sanca ze by boli lockdowny riesene celoeuropsky, co momentalne nie je realne. keby aspon ludia neboli vydrbavaci a brali si OCR len ti, ktori to naozaj potrebuju...
02.01.2021 - 19:46:36
00
Niektorí ľudia ale nejaké veci ,,fakt potrebujú,,. :D

https://dennikn.sk/45980/lekar-sa-priznal-k-braniu-uplatku-povazuje-za-normalne-pretoze-peniaze-potrebuje/
02.01.2021 - 19:58:16
00
canopus napísal:
......nedostatocne opatrenie,lebo ked vyjdes von zo zavodu cez brany, pochytas neskutocne mnozstva kluciek apod, ano cistenie ruk prvorade,.....

Zjavne tomu celkom nerozumieš 😜
To že pochytáš kľučky v podstate vôbec nevadí, lebo ten vírus sa cez kožu do organizmu nedostane. Netreba si siahať na tvár, hlavne oči....a na konci toho "reťazca kľučiek" umyť ruky + dezinfekcia👍
02.01.2021 - 20:02:51
03
bladerunner vela veciam nerozumiem,to je pravda :D ale clovek je tvor lenivy,casom to nebude brat vobec ako samozrejmost :(
02.01.2021 - 20:07:59
00
Osobne si myslím, že po vyše 20 rokoch praxe v operačnom odbore (superasepticke operácie - čo sú napr. kosti, kĺby, nervy, mozog, cievy), by mi stačilo tam pár hodín na vás pozerať a povedal by som ti iks chýb, ktoré možno aj nevedomky robíte, kvôli ktorým si výrazne zvyšujete riziko nákazy....
02.01.2021 - 20:14:24
01
Na tie dezinfekcie v obchodoch v sprejovych flaskach mas aky nazor? Mne sa to hnusi chytat, ked si predstavim, kolki to chytili predo mnou. Ja by som dal bezdotykove ako povinne vsade.
02.01.2021 - 20:55:53
00
no ved hned ako sa toho chytis, si vydezinfikujes ruky, nie? :)
02.01.2021 - 20:57:01
05
No v slovenskych pomeroch by som sa nedivil, keby sa na tej dezinfekcii setrilo. Inymi slovami slaba koncentracia.
02.01.2021 - 20:59:42
02
Keď už, tak max dvoma prstami stlačiť.... a ako píše ennio, potom si ruky vydezinfikuješ. A ešte pri odchode z obchodu by to malo byť, nielen pri vstupe👍
Lepšie nosiť vlastnú dezinfekciu 🤔
02.01.2021 - 21:56:35
00
a k tomu aj krem na ruky
nedavno som mal uz tak vysusene ruky, ze ma ta alkoholova dezinfekcia paradne stipala a to som nejako casto nebehal po obchodoch
02.01.2021 - 22:00:27
01
Ako som už písal, ale nemal som to takto pekne prehľadne napísané, od prof. Jeseňáka.
V podstate jediná kontraindikácia je alergická/anafylaktická reakcia na nejakú zložku, ale to je tak skoro u všetkých neživých vakcín...

viac

Základné princípy očkovania pacientov s chronickými chorobami
- Pacienta očkujeme počas stabilnej fázy ochorenia, pri dobrej klinickej kompenzácii.
- Neočkujeme počas akútnej exacerbácie základného ochorenia, ev. krátko po nej (v
závislosti od typu ochorenia od 2 – 6 týždňov po exacerbácii).
- Pacienta po očkovaní treba sledovať cca 30 minút.
- Keďže mRNA vakcína je neživá vakcína (Príloha 1), nemá zásadné obmedzenia ani
kontraindikácie pre očkovanie chronicky chorých pacientov s imunointervenčnou
liečbou alebo bez nej.
- Chronická imunosupresívna liečba môže skôr viesť k zníženej účinnosti očkovania
ako k jeho nežiaducim účinkom.
- Pred aplikáciou mRNA vakcín nie je indikované vyšetrovanie imunologických
laboratórnych parametrov (napr. subpopulácií lymfocytov v periférnej krvi).
- Vzhľadom na nedostatok informácií ohľadom súbežného podávania vakcíny proti
Covid-19 a iných vakcín (napr. vakcíny proti pneumokokom alebo chrípke), je
vhodné dodržať odstup aspoň 7 (ev. až 14) dní od podania inej vakcíny za účelom
odlíšenia prípadných vedľajších príhod.


Alergické choroby a antialergická liečba
- Alergické choroby vrátane bronchiálnej astmy sa v súčasnosti nejavia byť zásadným
rizikovým faktorom pre získanie a priebeh Covid-19. Pacienti s bronchiálnou astmou
môžu mať komplikovanejší priebeh Covid-19.
- Pacienti s rôznymi formami alergických ochorení nie sú všeobecne kontraindikovaní
pre očkovanie mRNA vakcínou. Očkujeme v stabilnom štádiu ochorenia, nie počas
exacerbácie (napr. astmy, ekzému). V prípade nutnosti odkladu očkovania pre
exacerbáciu sa následne načasuje očkovanie individuálne, obvykle 2 týždne po
exacerbácii alergického ochorenia.


Autoimunitné choroby a imunointervenčná liečba
- Pacienti liečení imunosupresívnou liečbou a trpiaci na rôzne formy autoimunitných
ochorení majú mierne zvýšené riziko komplikovaného priebehu ochorenia Covid-19.
- Užívanie biologickej liečby má variabilný efekt na riziko ako aj priebeh Covid-19,
viaceré molekuly môžu dokonca znížiť riziko komplikovaného priebehu ochorenia
Covid-19. Biologická liečba v rukách imunoalergológa (liečba ťažkej bronchiálnej
astmy a chronickej spontánnej urtikárie) nepredstavuje riziko pre Covid-19 a ani
kontraindikáciu pre očkovanie mRNA vakcínou.
- Pacienti s rôznymi formami autoimunitných ochorení nepredstavujú všeobecnú
kontraindikáciu pre očkovanie mRNA vakcínou.


Pacienti s imunodeficienciami
- Keďže prvé vakcíny proti Covid-19 sú neživé, nie sú kontraindikované pre
pacientov s vrodenými aj získanými imunodeficienciami. Otáznou môže byť stupeň
dosiahnutej ochrany v kontexte konkrétnej poruchy imunity a jej závažnosti.
Kľúčovým je aspoň parciálne zachovanie špecifickej bunkovej imunitnej odpovede.
- Pacientov očkujeme mimo akútnej febrilnej infekcie či destabilizácie prejavov
imunodysregulácie (napr. autoimunitné prejavy, intersticiálny pľúcny proces a pod.).
- Aj v prípade týchto pacientov je vhodné využiť tzv. cocoon stratégiu – očkovanie
blízkych osôb.
- V prípade živých vakcín (napr. vektorové vakcíny), ktoré prídu na trh v budúcnosti,
budú existovať reálne obmedzenia a kontraindikácie pre vybrané skupiny pacientov
s imunodeficienciami.
- Ak pacient užíva parenterálnu imunointervenčnú liečbu (napr. imunomodulanciá,
imunoglobulíny a pod.), štandardne je vhodné dodržať interval ich podania
v odstupe aspoň 7 dní pred a po očkovaní za účelom rozlíšenia prípadných
vedľajších reakcií.
- Keďže mRNA vakcíny indukujú aj špecifickú celulárnu odpoveď, je pravdepodobnosť
aspoň čiastočnej účinnosti u pacientov s protilátkovými imunodeficienciami.
Akokoľvek, klinické dáta pre túto skupinu pacientov sú zatiaľ limitované.


Stručný mechanizmus účinku mRNA vakcín proti ochoreniu Covid-19
- Natívna mRNA je extrémne citlivá na degradáciu endonukleázami. Jej životnosť je iba
niekoľko desiatok hodín až dní. Modifikovaná mRNA z vakcíny má o niečo dlhšiu
životnosť (približne týždeň), potom tiež dochádza k jej fyziologickej degradácii a
úplnému zastaveniu tvorby proteínu S.
- mRNA v žiadnom prípade neprechádza do jadra bunky a ani sa neintegruje do
jadrovej DNA.
- Imunitná odpoveď po aplikácii mRNA vakcín je komplexná a pozostáva jednak
z tvorby špecifických protilátok, rozvoju špecifickej bunkovej imunity (CD4+
aj CD8+) ako aj špecifického cytokínového spektra (interferóny).
02.01.2021 - 22:02:23
14
keyboard_arrow_up