kliešte žijú najmä v takomto prostredí https://youtu.be/fV-X787hRXI?t=48
09.09.2020 - 13:25:42
00
juju_pepe napísal:
Co by si teda radil cloveku co mal kliesta, aby sa vyhol potencionalnej borelioze ? Vravis ze testy nemaju zmysel..atb nema zmysel..To akoze len cakat ci do dostanes,alebo nie ? Sak sme ludia,existuje veda..S krpatym pavucikom si nevieme poradit ? :)

Ak má kliešťa raz za uhorský rok (ja som ešte nikdy nemal) a naliehal by, tak mu predpíšem (aj tak by si ich zohnal). A čo by si poradil človeku, ktorý má v sezóne každý mesiac niekoľko kliešťov? Nonstop užívať ATB? A kliešťovej encefalitídy sa nebojíš, na ktorú ani neexistuje cielená liečba? A môže končiť vážnymi neurologickými komplikáciami, slepotou, hluchotou, parézou...

A skúsim protiotázku, čo by si poradil človeku, ktorý spadne z biku a má aj menšiu lišaj? Tiež ATB preventívne, lebo stafylokokovú sepsu by som naozaj nechcel dostať...
09.09.2020 - 21:08:22
00
tolko pismen a ziadna informacia..

ten svoj slovny salat si strc niekam ,ked nevies odpoved,tak proste mlc

radsej temu opustam
09.09.2020 - 21:35:59
00
informacia - kasli na to - od maleho decka mam kazdorocne niekolko krat za rok zahryznuteho kliesta stale zijem, vidim, pocujem, chodim - snazim sa vybrat do 24h - vtedy by sa malo minimalizovat riziko nakazenia. ked mam dobre nechty uz ho vyberam rovno v lese hned ako ho zbadam.

celkom ma zaujimalo co napise milos21 - len mi potvrdil ze to nemam riesit. odber krvy by mal byt niekolko tyzdnov po uhryznuti. bla bla - nieje to take jednoduche ako som si myslel. mavam tolko kliestov ze som chcel si chcel dat spravit testy no ked som zacal zistovat co a ako tak ma chut presla.
09.09.2020 - 21:49:01
02
juju_pepe napísal:
tolko pismen a ziadna informacia..
ten svoj slovny salat si strc niekam ,ked nevies odpoved,tak proste mlc
radsej temu opustam

Vyber kliešťa čím skôr, kašli na poučky akým spôsobom (toč, ťahaj, to je jedno), kľudne ho aj zoškrabni pri najhoršom (sosák koža vylúči ako cudzie teleso). Borélie sú v tráviacom trakte - takže v pohode. Vírus encefalitídy slinách - v podstate sa aj tak infikuješ okamžite po prisatí. V jednom článku som čítal, že je hambou človeka, príde vyberať kliešťa na pohotovosť.
Kliešť =/= borélie =/= dostanú do tela =/= ochorieš =/= nevyliečiš

Nevravím že ATB a testy nemajú zmysel, ale nefunguje to tak ako si to bežný ľudia predstavujú, dokonca aj niektorý lekári. Pri sérologii tiež nie je pozitivita ako pozitivita. Už som to písal, mám osobné skúsenosti ako lekári (obvoďáci) predpisujú ATB od buka do buka, ATB posledných generácii na obyčajné virózy, pri najlepšom na obyčajné infekcie - všeobecne, nie len borélie. To čo robili dospelácii napr. s ciprofloxacínom už naberalo obludné rozmery (pomaly liek na všetko).
09.09.2020 - 23:18:05
04
juju_pepe napísal:
tolko pismen a ziadna informacia..
ten svoj slovny salat si strc niekam ,ked nevies odpoved,tak proste mlc
radsej temu opustam


odpovedal ti jasne, viackrat a dost zrozumitelne... a ty ho osocis... :headbang:
09.09.2020 - 23:52:08
010
To preto , že chce schváliť / v hlave / antibiotickú profilakticku terapiu . Pri kliešťoch ober kkcina . Ale pri takej meningokokovej meningitide , to je už iné Coffee 😎
10.09.2020 - 08:03:16
00
juju_pepe napísal:
Co by si teda radil cloveku co mal kliesta, aby sa vyhol potencionalnej borelioze ? Vravis ze testy nemaju zmysel..atb nema zmysel..To akoze len cakat ci do dostanes,alebo nie ? Sak sme ludia,existuje veda..S krpatym pavucikom si nevieme poradit ? :)


... nevieme si “ poradiť “ s parazitmi toho malého pavučika . S pavúčikom si vieme , rozpučíš ho .
10.09.2020 - 08:06:39
00
Pribeh kamosa, ktoreho som po dlhsom case vcera stretol.
Kamos maval v minulosti vaznejsie a dlhodobejsie problemy s ocami (zapaly,...). Na jar si po navrate z lesa nasiel kliesta, ktoreho vybral. Po vyse mesiaci (ziadna skvrna) od uhryznutia kliesta zapal spojiviek. Bez zjavnej priciny, na oci si dava pozor. Kedze vedel, ze borelioza sa moze prejavit aj takto, dal si u obvodaka spravit test na boreliozu (asi Elisa), pozitivny. Poslany na infekcne. Tam mu robili dalsi test (western blot). Kym prisli vysledky, stav sa mu zhorsil (zapal duhovky). Lekarka na infekcnom mu bez vysledkov testov ani na jeho naliehanie a vazny stav nedala ATB, posielala ho na ocne. Podarilo sa mu presvedcit inu doktorku. Po par tyzdnoch oci OK.
Western blot bol nakoniec tiez pozitivny, ocny ku ktoremu potom siel na kontrolu nic nezistil, ale povedal, ze pri zapaloch duhoviek ak nevedia pricinu, posielaju aj na testy na boreliozu.
Nechcem vediet v akom bludnom kruhu a na kolko by skoncil menej zorientovy jedinec.

Otazka pre znalcov podla vysledku western blot testov sa urcuje typ liecby (dlzka, druh antibiotik)?

A bonusove prekvapenie dnes rano je na fotkach - na lavom stehne vzadu ma nieco jemne svrbelo. Nebolo to od komara. Posledne dni som v lese nebol, vcera som sa chvilu motal v sandoloch po travnatych plochach v meste (nizka pokosena trava). Tento rok c. 2. Chodil som viac v lese aj pesi, na biku sa mi vyhybaju.

Prílohy:

zmrd1.jpg
zmrd1.jpg 573.49 KiB thumb_up0thumb_down

zmrd2.jpg
zmrd2.jpg 58.47 KiB thumb_up0thumb_down

13.09.2020 - 22:19:18
00
No ja som borku mal, preliecila sa s ATB 3pirule tuším. Kliešťa som už vyťahoval aj deťom niekoľko krát. Tomu sa vyhnúť nedá.
13.09.2020 - 23:24:34
00
Ked uz sa teraz tolko spomina ockovanie, tak len pripomienka, ze je idealny cas dat sa pre/ockovat proti encefalitide.
18.01.2021 - 09:51:44
00
Idealna liecba Bartonellózy ?

podobna potvorka ako borelia, cize standardnych 200mg/den x 20 dni Doxycyklinu sa mi zda malo ?
21.02.2021 - 22:49:20
00
Urcite ano akurat idem ku durovskej teraz ta sa specializuje na borku
22.02.2021 - 06:44:50
00
Mate niekto skusenosti s takymto naramkom proti kliestom? Ma to zmysel / funguje?

https://www.benulekaren.sk/bc-naramok-proti-kliestom-trixline-1ks
07.06.2021 - 21:38:44
00
náramok proti kliešťom a na obale innovative mosquito repellent
ono sa to nezdá, ale to sú celkom iné zvieratká, jedno sú pavúkovce, druhé hmyz
tie 1,99 EUR by som skôr investoval v krčme
07.06.2021 - 22:04:55
00
keyboard_arrow_up