mám len takú zvedavú otázku, som si všimol, že pribudol na bazare inzerat na triatlonove sedlo, ktore teda ma vyrazne iny tvar ako standardne, tak sa chcem spytat, ze v com je tento tvar lepsi pre triatlon, ze aky je v tom vlastne rozdiel ...
31.01.2021 - 09:34:25
00
Ahoj romanca,

zaprve, bavime sa tu o bezhakovom triatlone. Pri kratkych triatlonoch sa jazdi na klasickych cestakoch, a pouzivaju sa bezne cestne sedadla.

Teraz, do hry tu vstupuje hned niekolko premennych. Sedadla na casovkarske bicykle sa snazia prisposobit ako specifickemu posedu jazdca na bicykli, tak aj regulaciam UCI, ktore obmedzuju nastavenie tohoto posedu, a sice triatlon pod tieto regulacie nespada, mnohi vyrobcovia vyrabaju jedno sedadlo pre ucely ako casoviek, tak aj triatlonu, a preto sa to tyka oboch.
Co sa tyka posedu, sedadla sa snazia kompenzovat tzv. "anterior pelvic rotation", a teda vytocenie panvy dopredu. Na casovkarskom bicykli, kde je poloha torza cyklistu omnoho viac vytocena dopredu (horizontalne), sa nesedi na rovnakej casti sedacich kosti ako na cestnom bicykli, ale na hradzi (perineum). Toto riesia rozni vyrobcovia rozne, ci uz prisposobenym tlmenim na spicke sedadla, ale mnohych vyrobcov to viedlo k vyrobe tzv. "split nose" sedadiel, a teda take, ktore maju spicku rozdelenu na dve cast i (vid. napr. ISM PN 1.0, Dash TT.9, Cobb Fifty-five...).
Dalsia vec je, ze vo vseobecnosti je vyhodne na TT biku sediet viac vpredu, co otvara uhol medzi femurom (stehennou kostou) a torzom. Preto sa TT sedadla robia tak, aby umoznovali komfortny a stabilny posed na ich prednej casti. Je bezne vidiet makke predne casti sedadiel, ale napr. aj specificky "nesmyklavy" povrch spicky sedadla (napr. Pro Aerofuel TT, Prologo TGale TT...).

Teraz, co sa tyka regulacii UCI, tu sa bavime najma o obmedzeni predo-zadnej polohy sedadla voci stredovemu zlozeniu, kde sedadlo nemoze byt blizsie nez 5 cm za stredovym zlozenim. Toto viedlo u mnohych vyrobcom k rieseniu sedadla s kratkym nosom (specialized sitero, fizik mistica, fabric tri elite a pod.).
31.01.2021 - 10:05:17
13
keyboard_arrow_up