aj vykyvy tu boli (menej casto), su (castejsie) a budu (este castejsie)
ano, teraz je to ako na hojdacke
minuly rok bol stale teplejsi, ako priemer 1980 - 2010, myslim
01.03.2021 - 19:54:29
00
výkyvy su pre našu oblasť úplne bežné a na tom sa moc nezmenilo. Celé je to o tom, že rekordy prekonávame takmer výlučne "smerom do tepla". Tie chladné minimálne. S týmto ide tak trochu ruka v ruke i stúpajúci priemer.
Ďalšia kapitola je zas vlaha...
01.03.2021 - 20:25:54
00
ennio: myslel som posledne do 10 rokov , zvykol som si na 15-20stupnov v marci :D, pripadne skoro 25 v aprili. Paradne teplucko a ziaden hmyz nelietal este. Asi kvoli malo zrazkam, teraz to bude horsie.
01.03.2021 - 21:21:10
00
Artix napísal:
výkyvy su pre našu oblasť úplne bežné a na tom sa moc nezmenilo. Celé je to o tom, že rekordy prekonávame takmer výlučne "smerom do tepla". Tie chladné minimálne. S týmto ide tak trochu ruka v ruke i stúpajúci priemer.
Ďalšia kapitola je zas vlaha...

ano aj vlaha ma za nasledok zvyšovanie teploty, odvodnovanie krajiny, odlesnovanie, velkoplošné polnohospodárstvo :)
hospodárenie tejto krajiny ide do.....preč ako daždová voda do oceánov
01.03.2021 - 21:34:07
01
určite aj rozloha lesov a jednotlivych plodin atď majú nejaký vplyv. nejdem spochybňovať..
No ak som dobre dačo z histórie zachytil, tak napr v období po prvej svetovej vojne sme mali na SVK ešte o dosť menej stromov než dnes... Len tak na zamyslenie, ale nebudem sa hádať či je to pravda.
01.03.2021 - 22:50:19
00
je to sice az okolo 1950 ale mozes si porovnat ako krajina vyzerala vtedy a "dnes" http://mapy.tuzvo.sk/hofm/Default2.aspx
01.03.2021 - 23:06:50
02
Ta mapa je super, dik. Ak je teda pravdiva, comu nemam dovod neverit, tak minimalne v mojom okoli je zalesnenej plochy viac ako vtedy. Zato poli je omnoho menej a su z toho bud luky alebo stavebne pozemky/priemyselne parky..
Inac nato ze este len minuly tyzden sa poriadne roztopil sneh, tak som prekvapeny ako je v lesoch sucho. Myslel som ze sa tam par tyzdnov nebude dat ist, ale praveze panuju idealne podmienky... Samozrejme tu a tam su mokrejsie miesta, ale v globale som prekvapeny ako sa to vstrebalo.
02.03.2021 - 07:11:01
01
Aktualne je velmi teplo. Povrch lesa preschne, ale vnutri je vlhko. To je dobre.
02.03.2021 - 08:26:16
00
nieje to vobec dobre. Topiaci sneh mal dávat zásobu vody na jar ale kedže sa stopí príliš skoro síce možme sa vyhnut povodniam ale ak nebudu dostatočné zrážky na jar môže príst velké sucho.
02.03.2021 - 09:17:29
00
to ale nijako neovplyvnime. "dokonale" pocasie ake byvalo kedysi uz nebude podla mna nikdy. priroda sa prisposobi a my tiez
02.03.2021 - 09:23:42
02
To prisposobenie sa nikomu nebude páčiť a niektorí hlavne teda chudobní nebudu mat moznost.
Máme stastie že žijeme v miernom pásme tak mi sa budume aspon môct prisposobit.
Parížska dohoda sa neplní takže šancu sme premrhali. Technologie a uvedomenie si môže toto zmiernit ale vidím ako sa ludia chovaju k pandemii takže to uvedomenie príde vtedy ked nebude čo do úst.
Tu sú posledné nie moc príjemne slova z klimatickej konferencie toho asi najpovolanejšieho.
Problem vidím vtom,že to neovplyní nielen budúce generácie ale už aj tú našu. V prípade covidu je tu vakcína ale v prípade globalnych zmien nebude riešenie.

thumb_up0thumb_down
02.03.2021 - 09:29:11
01
Vody v prírode je našťastie stále dostatok. Čo vnímame ako problém je možno iný charakter a intenzita a prerozdelenie zrážok. Zmenilo sa prerozdelenie zrážok ktoré sa stávajú skôr intenzívne za krátky čas. Tu je potrebné vybudovať infraštruktúry na zadržanie vody v prírode nie len zabezpečiť bezproblémový odtok do veľkých tokov. Treba sa pozrieť čo robia vo veľkom u susedov v ČR . Každá krajinná priehlbina buď prírodná alebo umelá (po banskej činnosti) sa plní vodou a v lokálnom merítku sa potom príroda naučí pracovať s touto vodou známym kolobehom, zvyšuje sa výpar a pod. Voda je, ale my nie sme schopní ju udržať v krajine a distribuovať tam kde treba. Namiesto toho sa robia ďalšie a ďalšie nové lesné cesty na ťažbu, kedy lesná cesta je v podstate zásek do žíl vo svahoch odkiaľ vyteká životodarná poctivo lesom zadržaná kvapalina na vyasfaltovane lesné diaľnice a ugniavene zvážnice a odteká - v lepšom prípade kanálmi do tokov v tom horšom vytápa obydlia.
02.03.2021 - 09:57:56
05
bratov cechov by som si za priklad nebral. Ich polnohospodarstvo zamerane takmer vyhradne monokulturne uz odstavilo rad zivocisnych i rastlinnych druhov na svjom uzemii. Su na to doku na YT (nepreferujem tento zdroj, ale vsak uvediem ho) ako "si to pokazili". Historicky vsak s vodou pracovat vedia (moravske rybniky) avsak ucel svati prostriedky. S lesmi suhlasim. Inak pre tych, ktori sa cuduju, ze lesy su suche - skusky vsaku vody v lese a niekde povedzme na obhospodarovanej luke su tiez na YT, budete prekvapeni, ako vsiakne kubik vody na 1m2 v lese. Ako nic
02.03.2021 - 10:08:56
01
Dám ešte dokument k tomu čo píše Lukebikerider - Odvodnovanie pevnín. ktorý vznikol v roku 2015 získal aj ocenenie napriek tomu sa nič nespravilo skor naopak.
thumb_up0thumb_down
02.03.2021 - 10:21:28
02
Izzy68 napísal:
bratov cechov by som si za priklad nebral. Ich polnohospodarstvo zamerane takmer vyhradne monokulturne uz odstavilo rad zivocisnych i rastlinnych druhov na svjom uzemii. Su na to doku na YT (nepreferujem tento zdroj, ale vsak uvediem ho) ako "si to pokazili". Historicky vsak s vodou pracovat vedia (moravske rybniky) avsak ucel svati prostriedky. S lesmi suhlasim. Inak pre tych, ktori sa cuduju, ze lesy su suche - skusky vsaku vody v lese a niekde povedzme na obhospodarovanej luke su tiez na YT, budete prekvapeni, ako vsiakne kubik vody na 1m2 v lese. Ako nic


Súhlasím ale to by sme už miešali témy, monokulturne pôdohospodárstvo je kapitola sa o sebe tak isto u nás. Tak isto ako my, globálne všetci robia tie isté chyby, ale začínajú sa robiť aj opatrenia. A to čo som uviedol ako príklad zadržiavania vody v krajine z ČR je fakt - a v istom zmysle unikát.
02.03.2021 - 10:35:06
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy)
keyboard_arrow_up