Ahojte,

po dlhšej dobe uvažujem nad kúpou nového bicykla - čo najuniverzálnejšieho. Doteraz som mal najlepšie skúsenosti s Meridami, takže určite chcem ostať pri tejto značke. Momentálne mám staršie kúsky od Meridy aj MTB aj žiletku.

Teraz zvažujem kúpu, aj kvôli posunu v technológiách, aj kvôli miestu. Chcem mať len jeden bicykel, čo najblbuvzdornejší a najjednoduchší (chcem jazdiť a nie rozmýšľať, čo všetko treba servisovať, čo namazať (vidlica) atď). Vpredu jednokolo, žiadny prešmykač. Kedysi som jazdil veľa, aj traily, aj žiletkou dlhé trate, ale potom prišla rodina atď, váha stúpla viac než je zdravé (189cm, 120kg), preto by som aj cyklistikou chcel vrátiť do pôvodných konfekčných veľkostí.

Uvažujem nad kúpou jedného z týchto dvoch bicyklov:
https://www.merida-bikes.com/sk-sk/bike/2001-2622/bignine-400
alebo
https://www.merida-bikes.com/sk-sk/bike/2062/silex-300

MTB je klasika, dá sa tým jazdiť všade a ak ma odhovoríte od gravelu, neostane mi nič iné. Ale gravel ma láka, lebo všade čítam len samé chvály (marketing). Páči sa mi, že má prednú pevnú vidlicu, teda nebude pri mojej váhe tak trpieť (budú trpieť moje zápästia, daň za moju váhu :)) a taktiež "takmer" efektivita cesťáka. Momentálne vidlica na mojom MTB je pri jazde dosť stlačená, rozsah zdvihu je ozaj malý a je mi takpovediac k ničomu (plus to vyzerá dosť smiešne).

Bicykel by mal slúžiť na všetko, čo si predstavíte pod pojmom hobby cyklistika. Bývam v Martine, preto by mal bicykel zvládnuť výjazd (a zjazd) na Martinky (aj klasickou cestou, aj cyklotrasou cez les od nástupnej stanice nefungujúcej lanovky), jazdu po meste aj cez niektoré vyššie obrubníky, jazdu z Passau do Bratislavy, jazdu so synom (on na vlastnom MTB) cez poľné cesty v okolí Martina (traktorom vyjazdené cesty, štrk, tráva, panelové cesty), cesta do Gaderskej doliny atď. Postačí mi na takéto jazdenie gravel, alebo je to nad limit bicykla a mám ísť do MTB? Za Vaše skúsenosti a poznatky vopred ďakujem

MTB-lama
01.04.2021 - 21:09:10
00
Moje skúsenosti nemám originál gravel bike ale ako ja hovorím skôr hybridný celopevný titánový na 26 er kolesami rovními riaditkami dnešní môj švih 105 km z toho 71 km po asfaltovej ceste a mal som priemierku 28,5 km/h a ten zostatok km som spravil v lese tam už pravdaže moja priemierka rapídne klesla ale žily mi to netrha aspoň som si to riadne vichutnal neviem či ti to pomohlo.Na záver mám len tento bicykel a mne to osobne vichovuje.Dúfam že ti to pomohlo vo vvýbere
01.04.2021 - 22:25:56
00
Vyber co chces jazdit. Ak viac asfalt, dlhe trasy, obcas zvaznice na prejazd po lese, tak ber gravel.
Ak chces primarne bike na jazdenie v lese a asfalt beries skor ako cestu do lesa, tak ber MTB.
Kazde ma nieco do seba a nieco ine. MTB je univerzalnejsi. Staranie sa o vidlu je minimalne. Gravel bude vyrazne rychlejsi na ceste, ale nevyjdes take strme kopce ako s MTB.
01.04.2021 - 22:34:56
02
napada ma jedine XC celopero s 29 kolesami a dat uzsie plaste a uzamknut to vsetko na asfalte.
02.04.2021 - 15:39:44
00
Z toho co pises, co na biku preferujes, tak pozri kategoriu tzv fitness bike. Lahky, predna pevna vidla, vpredu jednoprevodnik, plaste trekking/gravel, su to perfektne biky. Ja som ich iba za minuly mesiac daval 5-6tim ludom, nevedia si vynachvalit. Neviem ci Merida ma takyto bike, ale u Specialized model Sirrus vyzera takto. Robia ich aj v lacnejsich verziach aj v drahsich karbonovych.

https://www.spectrumbike.cz/fitness-kola/specialized-sirrus-x-5-0-2020/
02.04.2021 - 16:37:39
00
https://youtu.be/TZBVbpFo5s0
02.04.2021 - 16:43:46
00
Ja mám Cube SL Road môžem len potvrdiť. Výborný univerzál.
02.04.2021 - 17:01:45
01
Dokonca aj Merida má túto kategoriu- Speeder. Tie drahšie od Specialized majú dokonca aj pod predstavcom integrovaný tlmič, ktorý funguje perfektne.
02.04.2021 - 17:12:03
00
uz ste niekto isiel dole z Martiniek na gravel ? cez les nad stranami ? Chcem vidieť isť dole :D si povie dole zlate mtb po prvej jazde, asfaltka dole kopcom ako emental
02.04.2021 - 19:39:46
00
Šiel. Viac opakovať nemusím 😂
02.04.2021 - 20:16:22
00
Všetko je o kompromisoch a prispôsobení sa biku a situácii v teréne. Na YouTube sa dajú nájsť videá od ľudí s gravelom, čo jazdia v takom teréne a takými rýchlosťami, že bežný človek na nejakom zjazdovom fulle s 160mm zdvihni by bol pomalší alebo dokonca by zosadol.

Gravel je asi najuniverzálnejší, v ničom nie je najlepší, ale zase ani najhorší. Má obmedzenia, hlavne v teréne, kde sa nedá ísť tak rýchlo ako na mtb, ale zase človek sa lepšie naučí techniku jazdy a lepšie si začne vyberať trasu kade ísť. Ak chce, zoženie ďalšie kolesá a môže ho používať ako polnohodnotný cesťák. Trocha pohrať sa s tlakmi, dať tam nejaké 45c pneu, tak to aj celkom slušne bude tlmiť. Čo sa týka prevodov, treba pohľadať, na internete sú aj prevodové kalkulačky, treba si tam nahádzať obľúbené prevody, ktoré sa používajú pri takom, či onakom stúpaní zo súčasného mtb a porovnať s prevodmi na gravely. Pokiaľ je to v tom rozsahu, resp. Najťažšie/najľahšie prevody chýbajú, ale ak ich reálne nepoužívam, tak mi chýbať nebudú.

MTB bude jednoznačne pohodlnejšie v teréne, ale na kvalitných cestách predsa len bude pomalšie a človek sa viac nadre.
04.04.2021 - 15:25:03
02
Ahojte,

ďakujem za celkom slušnú diskusiu. Bol som na vážkach, ale nakoniec ma presvedčil komentár od mjanek007. Keďže má pravdepodobne skúsenosť, vidím, že síce gravel bude univerzálny, ale nebude stačiť na terén, do ktorého sa občas dostanem, a zosadať a tlačiť ozaj nechcem.

Zoberiem teda MTB. Myslíte, že tá MTB Merida je v pohode alebo mám radšej nejakú stovku dve priplatiť a získam inú Meridu s oveľa lepšími vlastnosťami?
05.04.2021 - 09:01:25
00
Typ si uz vybrala s cenou je to tak, ze vzdy je nieco, co by si mohol mat lepsie (citaj drahsie).
Kup bike za peniaze, ktore si mozes dovolit a potom uz sa nrtrap, neries a jazdi. Ak mas na prihodenie tak prihod, ak nemas, jazdi na tom na co mas.
05.04.2021 - 09:11:22
01
Gravel (hladaj co ma najlepsi prevod do"pomala" (GRX)) + si kup cestne kolesa (cca 300Eur) ktore nahodis ked budes chcet ist len asfalt. Ja to tak mam a som max spokojny
08.04.2021 - 07:38:11
00
keyboard_arrow_up