no dane tusim mas platit z kazdej jednej transakcie na burze, nie len ked vyberas na ucet... a kedze napr len ja tam mam radovo asi tak tisicky transakcii ktore nemam najmensiu sancu dostat na nejakom vypise alebo jak, tak netusim ako by som to ani realne spravil aj keby som chcel danit :)
04.05.2021 - 12:03:08
00
tak tak. dan platis z celkoveho rocneho zisku, nezalezi na tom, ci peniaze nechas na ucte brokera, alebo vyberies na svoj bankovy. no a ked ides mimo brokera, jasne, ze to nevies tak pekne dokladovat, v nejakom vypise. kaslat potom na danenie :D
04.05.2021 - 12:37:55
00
vieš to dokladovať, väčšinou vieš exportovať históriu do excelu a potom sa stým pohrať podľa typov transakcii a investícií ... ak sa ti chce
04.05.2021 - 12:57:27
00
dve slova: "ucinna lutost" a'la Basternak :-D
04.05.2021 - 13:21:43
01
kirik napísal:
tak tak. dan platis z celkoveho rocneho zisku, nezalezi na tom, ci peniaze nechas na ucte brokera, alebo vyberies na svoj bankovy. no a ked ides mimo brokera, jasne, ze to nevies tak pekne dokladovat, v nejakom vypise. kaslat potom na danenie :D

toto zial nieje pravda, dan platis z kazdej ziskovej zameny kryptomeny. Ako priklad: 10x spravis zamenu na burze, z toho 6 obchodov bude ziskovych a zarobis povedzme 1000eur, takze musis zaplatit ako dan 330eur. Ale tvoje dalsie 4 zameny nebudu ziskove a stratis nanich rovnako 1000eur, to ale nikoho nezaujima. Celkovo si nezarobil nic ale dan zaplatit treba :D
04.05.2021 - 13:31:55
01
podla mna si zauctujes aj stratove, takze ak pri nejakom poklese vsetko popredas a kupis spat, vlastne si znizis danovy zaklad
thumb_up0thumb_down
04.05.2021 - 15:05:55
00
tak samozrejme kazdy si moze uctovat ako chce, az pri kontrole sa ukaze ci to je spravne. Hlavny problem je ze ten zakon je napisany tak zle ze sa da interpretovat rozne
https://highgate.sk/peter-varga-poskytol-dalsi-rozhovor-o-pravnej-a-danovej-uprave-kryptomien-tentoraz-pre-trend/

"Napríklad doteraz nevieme akým spôsobom si vieme a či vôbec započítať straty z jednotlivých obchodov. Pri prípadnej daňovej kontrole tak môže byť daňovník vystavený prílišnej svojvoľnosti zo strany daňového úradu, čo je v právnom štáte neakceptovateľný fenomén. "


Naposledy upravil tino888 dňa 04.05.2021 - 15:27:02, celkovo upravené 1 krát.

04.05.2021 - 15:26:02
00
tino888 napísal:
toto zial nieje pravda, dan platis z kazdej ziskovej zameny kryptomeny. Ako priklad: 10x spravis zamenu na burze, z toho 6 obchodov bude ziskovych a zarobis povedzme 1000eur, takze musis zaplatit ako dan 330eur. Ale tvoje dalsie 4 zameny nebudu ziskove a stratis nanich rovnako 1000eur, to ale nikoho nezaujima. Celkovo si nezarobil nic ale dan zaplatit treba :D

"Preukázateľné výdavky dosiahnutie
Ako výdavok na dosiahnutie zisku môžeme považovať správu investície v súlade s §8 ods. 2 ZDP, t.j. jeho kúpu v mene EUR. Z tejto činnosti nie je možné dosiahnuť stratu. Avšak predpokladáme, že je možné započítať si straty z predaja jednej kryptomeny so ziskami z predaja inej kryptomeny, nakoľko ide stále o ten istý druh príjmu."

"Dosiahnuté zdaniteľné príjmy si daňovník môže znížiť o preukázateľne vynaložené výdavky na dosiahnutie týchto príjmov. V zdaňovacom období predaja virtuálnych mien sú v súlade s § 19 ods. 2 písm. v) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom výdavky (náklady) vo výške úhrnu vstupných cien virtuálnych mien do výšky úhrnu príjmu z predaja virtuálnych mien. Ak sú úhrnné výdavky vyššie ako dosiahnuté príjmy z predaja virtuálnych mien, na rozdiel sa neprihliada, takže v úhrne nemožno dosiahnuť daňovú stratu. Ak daňovník dosiahne stratu z predaja jedného druhu virtuálnej meny a zisk z predaja druhej virtuálnej meny, stratu si započíta so ziskom, pretože ide stále o rovnaký druh príjmu.

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/zdanovanie-bitcoinov-kryptomien-1-10-2018 © Podnikajte.sk"
04.05.2021 - 15:26:06
00
no nie vsetky burzy maju export, aspon na tej co pouzivam to nevidim... je tam daky zoznam transakcii ale to by som musel kopirovat rucne
a hlavne je tam toho milion, si zober ze das neico predat napr btc-> doge, nechas to tam a niekto kupi kusok, niekto iny dalsi kusok a tak, na 15x ledva :), hned mas 15 transakcii, hned das zas nakup a to iste, pripadne v polke zrusis a mas neuplny predaj, no bordel. ak mas takto 20 predajov a nakupov naraz na jednom coine a dalsie na inych tak sa mozes aj pototo :D, teraz mam na mysli ze by si musel skumat aka bola cena na eura v momente predaja, co ti asi burza neexportne...

o poctivom zdaneni moze rozmyslat dakto co raz kupi a raz preda. ale taky co toci na burze to je absolutne nerealne to zuctovat
04.05.2021 - 19:10:05
00
by ma zaujimalo ako potom funguju ludia co sa zivia forexom, alebo obchodovanim akcii. Ci to mi tu niekto chce tvrdit, ze vsetci ti ludia/firmy to robia nacierno a nezdanene? Alebo v com to maju ine tito ludia, pripadne ked robi niekto high frequency trading?
Sorac ale, ale ked si ludia zriaduju ucty u vselijakych "brokerov" co si vytvaraju svoje vlastne "burzy", a ti nepisu vo vypise ani kurz ktorym ti zamienali peniaze pri nakupe.... Ja verim ze tie veci sa deju, ale proste, ak to pritiahnem za vlasy - "ak idem kupovat bicykel od overeneho predajcu v tmavom podchode, tak potom sa nestazujem ze stat mi zazracne nezjednodusi uvedenie takeho biku do nakladov ked ani blocek nemam"
04.05.2021 - 19:17:39
01
to netusim, ale u nas to proste funguje tak. daky papalas co ledva pocul slovo bitcoin to takto vymyslel a neriesil detaily
04.05.2021 - 19:31:43
00
Jednoduchá odpoveď je ze na forex a akcie platia iné zákony.
04.05.2021 - 20:36:10
01
v prvom rade reagujem na to, ze ako si ma niekto spravit vypisy a zuctovanie ze kolko ma straty/zisky a menove kurzy ked ma milion operacii - no v prvom rade tak isto ako sa to robi napr. pri forexoch/akciach a ich derivatoch. Ked mi posahany paypal alebo kreditka dava menovy kurz pri kupe v cudzej mene, tak je dost odveci vyhovarat sa ze broker financnych produktov ktory ponuka depozit v mene inej ako sa nakupuje, ti to nevypise.....

A ano, nepohybujem sa v kryptomenach a ani v uctovnictve, ale z toho co som si tak narychlo kukol, tak aj tie svk zakony (usmernenia financnej spravy) zneju sposobom napr. ze zisky/straty pocitas sumu vsetkeho za dane obdobie, nie ako tu niektori prezentovali ze 1 obchod ziskovy zdania a druhy stratovy mas smolu a danovy zaklad sa ti neznizuje - to by som bol veeeeelmi prekvapeny keby to tak je.
https://www.mfsr.sk/files/archiv/financny-spravodajca/4577/2/Usmernenie-k-virtualnym-menam.pdf
04.05.2021 - 21:01:58
00
U nas to ma nastudovane manzelka :) ale mam taky pocit, ze toto plati pre akcie firiem a pod ale uz to dokonca neplati ani pre komodity
04.05.2021 - 21:06:42
00
stanos4 napísal:
v prvom rade reagujem na to, ze ako si ma niekto spravit vypisy a zuctovanie ze kolko ma straty/zisky a menove kurzy ked ma milion operacii - no v prvom rade tak isto ako sa to robi napr. pri forexoch/akciach a ich derivatoch. Ked mi posahany paypal alebo kreditka dava menovy kurz pri kupe v cudzej mene, tak je dost odveci vyhovarat sa ze broker financnych produktov ktory ponuka depozit v mene inej ako sa nakupuje, ti to nevypise.....

A ano, nepohybujem sa v kryptomenach a ani v uctovnictve, ale z toho co som si tak narychlo kukol, tak aj tie svk zakony (usmernenia financnej spravy) zneju sposobom napr. ze zisky/straty pocitas sumu vsetkeho za dane obdobie, nie ako tu niektori prezentovali ze 1 obchod ziskovy zdania a druhy stratovy mas smolu a danovy zaklad sa ti neznizuje - to by som bol veeeeelmi prekvapeny keby to tak je.
https://www.mfsr.sk/files/archiv/financny-spravodajca/4577/2/Usmernenie-k-virtualnym-menam.pdf


ja tiez niesom pravnik a ani sa nepohybujem v uctovnictve takze moje poznatky ber v tomto kontexte (cize bez relevancie)... ako som knemu dosiel je iba cez nazor pravnikov na internete ktori sa k tomu vyjadrovali a ich nazory boli castokrat v rozpore. Plus mozem doporucit ako zdroj temu na ako-investovat.sk kde o tom su desiatky stran prispevkov
04.05.2021 - 21:36:44
00
keyboard_arrow_up