Toto pisem pre pripadnych dalsich ludi, ktori maju podobny problem ako viliammmmm a nechcu brontosauri predstavec :) :
Pred 2+ rokmi som mal Scott Scale 980 L-ko a mal som pocity podobne ako popisoval viliammmmm az na to, ze sedlo som mal ovela vyssie a stale to nebolo dost (mam asi dlhsie nohy ako je bezne na moju nie az tak velku vysku 180 cm), ale kvoli pocitu z prilis nizkych riadidiel som ho uz ani do idealnej vysky nedaval, lebo by som si vyslovene pripadal padnuty na riadidla. Nakoniec sa po mensom experimentovani ukazalo, ze efekt ovela vyssich riadidiel sa da napodobnit iba ich miernym priblizenim a vyvysovat ich potom uz ani nie je tolko treba. Takze vsetko nakoniec vyriesil 45 mm predstavec a 20 mm vyvysene lastovicky, ktore sa zaroven daju jemne natocenim doladit vyskovo aj vzdialenostou. Iba kratsi predstavec nestacil a povedal by som, ze pri vacsom nepohodli ani nemoze. Tiez to uz vyzeralo trosicku na hrane a nesedelo to uplne s geometriou bikeu, ale realne by nos ohrnali iba pretekarski puristi :). Sedlo som si tiez trochu posunul dopredu, ale stale som mal asi 10 mm pred poslednou ryskou a ako tu aj ostatni pisali, urcite nie je dobre posuvat sedlo mimo vyznacenych hranic, pretoze to moze negativne ovplyvnit pocit zo sliapania tym, ze sa zapajaju ine svaly nez by mali... Kazdopadne je to trochu aj o zvyku a kto pravidelne jazdi na XC bikeu, tak verim, ze nema az take negativne pocity, skor oceni, ze sa da poriadne nahnut a opriet do pedalov. Ale pre ludi, ktori beru bike viac ako zabavu, nez serioznejsi sport, vacsinou moderna zavodna geometria nie je to prave... Nehovoriac o akychkolvek inych fyzickych limitoch. Samozrejme, je na kazdom ako si upravi bike pre svoju telesnu schranku a netvrdim, ze vysoke nastavitelne predstavce nemaju svoje uplatnenie. Iba som chcel naznacit pripadnu menej radikalnu alternativu.


Naposledy upravil Hosť dňa 13.08.2021 - 22:03:35, celkovo upravené 1 krát.

13.08.2021 - 21:58:38
00
ace_9 Tvoje riesenie dava zmysel, mas dlhe nohy, kratky trup, vtedy sa voli mensie cislo biku, cize kratsim predstavcom, sedlom viac vpredu si to docielil. Kto ma zas kratke nohy a dlhy trup tak by mal volit vacsie cislo.
13.08.2021 - 22:03:28
00
zomg , myslim, ze mas pravdu, prakticky vzdy mam problem ci vybrat M alebo L. Skoncil som ale vzdy pri L, lebo M-ka su vacsinou robene aj pre kratkonohejsich ludi okolo 170 cm a ja potom musim mat sedlo v takej vyske, ze to vyzera az smiesne a opat by som len padal na riadidla, ktore su "dole". Kazdopadne teraz uz aspon viem aky reach, stack a podobne mi vyhovuje, takze uz aj podla geometrie vidim, co mi asi sadne a co nie. Kazdy takto nejako asi postupne dospeje k znalosti svojho pohodlia.
Aj viliammmmm-ovi odporucam pozriet si geometriu terajsieho bikeu, niekde si uloz jeho rozmery a v buducnosti, ked budes vyberat iny, tak budes vediet, ktore veci potrebujes kratsie a ktore dlhsie a dalsi bike bude potom sediet ovela lepsie.
13.08.2021 - 22:15:31
00
Tak ono v prvom rade, on chce podľa popisu skôr cross bike, ale má pretekárske XC. Do budúcna by teda najlepšie bolo najprv zvoliť vhodnú kategóriu bicykla a potom hľadať vhodné rozmery. https://kubicasport.eu/clanok/ake-typy-bicyklov-existuju a https://www.velosprint.sk/rubriky/blog/krosovy-alebo-horsky-bike-podla-coho-sa-rozhodnut-/
13.08.2021 - 22:25:32
02
keyboard_arrow_up