Zdravím bikeri,

Mám na Vás prosbu, jazdil som na 15ročnom bike po horách, všetko bolo oka až dokedy som sa nevysypal a nedolámal sa, preto som sa rozhodol, že je čas na zmenu, to znamená kúpa nového MTB. Chcel by som poradiť aký typ bike mám kúpiť. Nie som biker, čo jazdí len po asfalte, ale hlavne po horách, bývam pod kúsok od Javoriny - pohorie Bielych karpát. Jazdím prevažne lesné cesty a sem tam aj asfalt. Doteraz som jazdil na starom šrote, 26" kolesá, klasické brzdy, dokúpena bola akurát odpružená predná vidlica. Ročne najazdím okolo 1000km, nie som profík, nerobím downhill ani nič také, ale nie som ani začiatočník, preferujem kvalitu. Prosím o konkrétne navrhy aký typ bike kúpiť, určite tu máte všetci grču skúseností, rád si nechám poradiť.

ĎAKUJEM

Lukáš
31.08.2021 - 17:31:49
00
Ahoj,
Napis tvoje zakladne miery (vyska, inseam,...) kvoli aktualnej skladovej dostupnosti, ktora je velmi zla.
Ja ti doporucim najlepsi bajk v cene okolo 1000 v pomere cena/vybava, ktory je aktualne aj pomerne lahko dostupny:
https://www.decathlon.sk/mtb-rockrider-xc-120-eagle-id_8616936.html
31.08.2021 - 18:57:05
00
lesslukas Nad fat bike nerozmyslas? Servis minimalny, kolesa tlmia, mozes jazdit v piesku, v snehu ... A do 1000 sa zmestis.
01.09.2021 - 15:56:26
00
183cm meriam, // Fat bike asi nie, v zime nejazdim, ale dik za nazor.
Premyslal som nad tymto, je to srot?

https://bicykle.heureka.sk/kross-level-1_0-2021/#specifikacia/
01.09.2021 - 18:55:09
00
lesslukas Okolo priehrady staci, do lesa by som ho nebral.
01.09.2021 - 19:25:11
01
Nie je to srot. Jazdit sa da na vsetkom. Len si treba stanovit, za aku cenu chces bici kupit, co a ako jazdit/kam sa posunut. Bajky za 500 a za dvojnasobok su aj zodpovedajuco rozdielne.

Pokusim sa ti vypichnut hlavne rozdiely u tych dvoch (co som dal ja co si dal ty):
- hmotnost: 11,5kg VS 14kg - to je sakra rozdiel
- vidlica: moderna vzduchova,tzn. velmi dobre nastavitelna, citliva/hladky chod (hmotnost jazdca, utlm, spatny odskok) VS totalny zaklad, pruzinova, nastavovanie je pre okrasu, necitliva, kruti sa
- brzdy: hydraulicke kotucove, stredna trieda, neporovnatelny ucinok oproti mechanickym ci klasikam VS mechanicke kotucove (ovladane lankom), ucinok porovnatelny s lepsimi rafikovymi brzdami, urcita vyhoda je, ze vydrzia mozno dalsich 15 rokov bez servisu (netreba menit kvapalinu raz za par rokov) :-)
- pohon: 1x12 je sucasnost, vsetky lepsie bajky to pouzivaju VS 2x9, sice spolahlive, funkcne, ale je to technika tak 10 a viac rokov dozadu
- lepsie kolesa (lahsie, tuhsie, modernejsie sirsie rafiky),lepsie pneu, lahsie modernejsie komponenty a materialy, ...atd

Inak za 550 sa da kupit aj lepsie vybaveny bajk. Napr. ten Decathlon (ale aj ine znacky) ponuka za 459 priblizne rovnaky bajk ako ten Kross, naviac s trochu lepsou vidlicou a uz hydraulickymi brzdami...
Priblizne okolo 600 zacinaju bajky so vzduchovymi vidlicami a tam uz su aj hydr. brzdy samozrejmostou.
01.09.2021 - 20:43:22
02
mitocross dakujem pekne za zhrnutie.
Ja som jazdil na 15 rocnom bike - akurat rafiky boli vystuzene a predna vidlica bola instalova (vid priloha, nevysmejte ma pod ciernu zem :D )
Pre mna je akykolvek iny bike z terajsieho sveta rozdielovy ako asi trabant a ferrari.
Ale uznavam ako pises ten rozdiel tam bude, hlavne v tych veciach ako vidlica atd, to som pocitoval aj na mojom starom bike, ze to bolo len na okrasu viacmenej.
Hladam uz kvalitu na 10rokov mininalne. Vedeli by sme sa pobavit o rozdiele cenovych relacii 600€ a 1000€ ? Co by som vedel najlepsie dostat okolo 600-700€ vies mi postnut link pls? aby som si to vedel porovnat s tym 1000€, co si poslal...Chcem hlavne dobre brzdy, kvoli nim som mal uraz a dolamal som sa, na tom setrit nebudem, aj vidlicu chcem kvalitnu, takze asi v podstate ten za 1000€ bude najlepsi??? (skoda ze neni ina farba)

este jedna vec, rad chodievam rychlo aj okolo 75km/hod ked to pustim z kopca, zasa ked je lahsia konstrukcia ci nebudem pocitovat trasenie, na starom bike bol tazky pevny ram ten sedel 100%.

Prílohy:

predam-horsky-bicykel-admiral-spider-prerobeny.jpg
predam-horsky-bicykel-admiral-spider-prerobeny.jpg 205.01 KiB thumb_up1thumb_down

01.09.2021 - 20:59:50
00
Kludne zober jeden z tychto:
https://www.decathlon.sk/mtb-rockrider-xc-100-deore-id_8616937.html
https://www.decathlon.sk/mtb-rockrider-xc-120-eagle-id_8616936.html
01.09.2021 - 21:09:04
01
Ghost nirvana base za 949 by mal byt dostupný v septembri v najsporte. Ten ma oproti tým spomínaným nižšiu cenu, boost osi ale aj horší šalter ako to z dekáča. Ked vymeníš šalter a packu za deore máš vystarané. Alebo potom rovno nirvana essential za 1099.

Najvacsie kompromisy toho bajku odcitujem z mojho prispevku v inom vlakne:

Zubesuch napísal:
uz sme offtopic, ale dodam:
najvacsia slabina toho bajku rozhodne neni ram
skor to su:
1. kolesa - rafky su makke (s tym som ratal), toto je dnes skorej charakteristika lacnych bajkov - cenu hladaj v kolesach.
2. brzdy (s tym som ratal, vymenim),
3. vidla (s tym som neratal, vymenim),
4. SX šalter a páčka (vymenil som za SLX 12spd)

ostatne ako najlacnejšiu Eagle kazetu alebo blatovu SX retaz nespominam, to je taky ten "najposlednejší" spotrebak... GX retaze mam do foroty a na kazetu som zvedavy kolko km vydrzi.


Update. Po prvotnom povolení výpletu
som si dal obe kolesá vypliesť v lokálnom servise tenzmetrom. Odvtedy sa nepovolil.

Hydraulický základ od shimana funguje spoľahlivo, ale do nejakých klesaní to nie je. Chce to vymeniť.

Vidla zvládne ľahšie traily. Da sa fúkať, má zamykanie, nastavenie odskoku. Na enduro trate zabudni. Ma len 32mm nohy a tuhosť nie je bohviečo. Na XC závody to tiež nie je. Váži ďaleko cez 2kg. Ak začínaš s xc trail jazdením tak ok. Samozrejme stále je to inde ako základné strunové vidlice.
Reťaz vydržala nieco vyše 1000km. Kazeta je v pohode.

Rám neni pripravený na vedenie bowdenu pre teleskopku.

Celkovo je na bežné XC a ľahké trailové jazdenie ok. Ak z toho budes chcieť v budúcnosti žmýkať výkon treba menší upgrade.
01.09.2021 - 21:29:00
01
keyboard_arrow_up