Už dlhšiu dobu mi v hlave vŕta myšlienka kúpy skladačky. Teraz o to intenzívnejšie o čo stúpajú ceny PHM a auto je čím ďalej tým neekonomickejšie riešenie dopravy najmä do práce.
Ešte z detstva si pamätám ako tatko jazdieval do práce na Eske a keď som si ju požičal, tak cestný lišaj nenechal na seba dlho čakať, hádam bude väčšina z vás vedieť prečo :D .

Ale k téme. Eske a ťažkému retru by som sa rád vyhol a túto tému zakladám v túžbe spojiť zopár názorovo podobných ľudí a ideálne ešte aj takých, ktorí so skladačkami majú aj reálne skúsenosti a to najmä s tými súčasnými.
Kolobežky a e-kolobežky sem prosím neťahajme ani ako alternatívu k téme, pretože o nich to nie je.

Ja osobne už dlhšie pokukujem po tomto kúsku SKLADACÍ HLINÍKOVÝ BICYKEL TILT 900 LAKOVANÝ BTWIN https://www.decathlon.sk/skladaci-bicykel-tilt-900-id_8517446.html , ale má to mnohé ALE. V "dekáči" kupujem veci, ktoré riešim štandardne iba na hobby úrovni, pretože majú pre mňa dobrý pomer ceny a kvality, no doposiaľ som u nich vždy kupoval iba oblečenie, topánky a doplnky. Zo začiatku som experimentoval s kvalitatívnymi radami u nich, ktoré sú rozdelené od (naj)základnějších po kvalitnejšie číselným označením 100, 500, 900 a občas niečo medzi.
Tieto rady skutočne odzrkadľujú úroveň kvality a zvoliť si na náročnejšiu aktivitu základný rad, spôsobí, že daný kúsok toho veľa nevydrží (osobná skúsenosť) a preto treba uvažovať nad vyššou radou.
U tohoto bajku sú rozporuplné recenzie ľudí z rôznych kútov sveta, kde ho niektorí velebia a iný zakopávajú pod čiernu zem. Na čom sa zhodujú všetci je riešenie magnetického zamykania v zloženom stave (je slabé a nedrží), to je vec ktorá sa dá riešiť rôzne (DODO štýl, alebo po novom DIY), ale píšu tam aj, že niektoré komponenty ľúbia odpadnúť alebo že mechanizmus - kĺb rámu sa časom nedá úplne sklopiť a pod. :/

Nie som príliš stotožnený s kúpou bicyklu z "dekáču", avšak skladačky nie sú stále bežný artikel u predajcov bicyklov a ak sú niekde na eshope, tak vo väčšine prípadov sa dopátram k pôvodu ála Aliexpress a pod. Zároveň sa v obchodoch s bicyklami stretnem s reakciou: "Veď ale kúpte si mestský bicykel." Že diky moc. Nič mi nebráni vziať si do vlaku svoje XC-čko, ale do MHD ma s ním už nevpustia a tu je veľká potreba riešiť niečo, čo sa dá zložiť do kompaktného tvaru a veľkosti.

Takže ak máte k téme čo povedať, pridať názory či skúsenosti tak sem s nimi. Ak máte nápady na lepšie riešenie skladacieho bajku ako z dekáču, tiež budem rád ak sa tu objavia. Verím, že toto je téma, ktorá by mohla komunitu zaujímať a mohli by sme si v rámci nej navzájom pomôcť a pomáhať.

P.S. Pokojne sem píšte skúsenosti aj s elektrickými skladačkami, ale o tie tu konkrétne mne vôbec nejde. Hľadám spoľahlivú, ľahko skladateľnú mašinku do cca 500 Eur.
17.03.2022 - 08:49:46
00
Ešte existuje možnosť zaobstarať si minivelo, u ktorého opadá problém s kĺbmi, ale to je v našich končinách žiaľ oveľa ťažšie dostupnejšie ako skladačka.
U nás dostupné skladačky robí Brompton, Tern, poprípade Dahon alebo aj naš Kenzel. Len pri tých prvých dvoch je vysoká kvalita, ale aj cena vyššia ako požaduješ.
17.03.2022 - 09:36:43
01
mam z decathlonu tuto skladacku bez prevodov, ale mne je to malé, krátke pri 188cm, neviem sa do toho zapriet ak idem do kopca, je to také na jazdu po rovine
17.03.2022 - 11:39:39
01
kamarát kúpil z Decathlonu tú 500ku, teším sa keď ju pozriem. Dáka osobná skúsenosť od niekoho?
19.03.2022 - 23:26:01
00
MarkusQuo napísal:
kamarát kúpil z Decathlonu tú 500ku, teším sa keď ju pozriem. Dáka osobná skúsenosť od niekoho?

Do 500 euro nekúpiš kvalitnú sklajdu ale otec si kúpil brompton a jazdím ju teraz ja a poviem ti nič lepšie na dochádzanie nie je🙂 pozri keď tak Tern oni majú tiež dobre sklajdy
22.03.2022 - 12:19:25
01
dahon aj tern su sice o trochu lepsie ako Decathlon&co, ale aj tak to nie je nic extra, Dahon Vybe sa mi zlomil v pante aj ked som ho skladal mozno 10x, dalsi som radsej predal
ak chces bike skladat tak zainvestuj do Bromptonu, ak ho nepotrebujes skladat tak skus zohnat nejake minivelo, Csepel Frisco, Kellys Yooniq, Tokyo bikes, Veli bike
na rozdiel od skladacky sa minivelo sprava ako normalny bicykel len s mensimi kolesami
22.03.2022 - 12:35:28
01
elpha napísal:
dahon aj tern su sice o trochu lepsie ako Decathlon&co, ale aj tak to nie je nic extra, Dahon Vybe sa mi zlomil v pante aj ked som ho skladal mozno 10x, dalsi som radsej predal
ak chces bike skladat tak zainvestuj do Bromptonu, ak ho nepotrebujes skladat tak skus zohnat nejake minivelo, Csepel Frisco, Kellys Yooniq, Tokyo bikes, Veli bike
na rozdiel od skladacky sa minivelo sprava ako normalny bicykel len s mensimi kolesami


To isté aj brompton sa chová ako veľký bajk až na to že samozrejme chytiť jamu s malým kolesom je rozdiel no musím povedať z vlastnej skúsenosti že je to tak a brompton je nie nadarmo označovaný ako anglická legenda.
22.03.2022 - 13:28:29
01
Poviem tak... Mal som Dema oxxy. Celkom spoko, za tú cenu. Postupne som do toho nasypal asi 800e na rôzne vylepšenia ale ja som to používal dosť neštandardne - prevýšenia, dlhé trasy, batožina... Zodral som na tom niekoľko pneumatík a aj zopár reťazi... Novému majiteľovi slúži, on to ale používa štandardne
12.04.2022 - 08:36:08
01
corsair Ďakujem. Práve takéto skúsenosti sú najcennejšie. Pozeral som aj tú skladačku od Dema, ale nemal som žiaden feedback.

Všetky rady ktoré ste tu dali sú skvelé, len nechcem do toho dávať veľa peňazí, hlavne zo začiatku, keď chcem iba zistiť či to bude dobré riešenie. Tie drahé značky sú isto skvelé, len teraz ešte nieviem či by to bolo to pravé.
12.04.2022 - 13:17:48
00
Sasulnik napísal:
Ešte existuje možnosť zaobstarať si minivelo, u ktorého opadá problém s kĺbmi, ale to je v našich končinách žiaľ oveľa ťažšie dostupnejšie ako skladačka.
U nás dostupné skladačky robí Brompton, Tern, poprípade Dahon alebo aj naš Kenzel. Len pri tých prvých dvoch je vysoká kvalita, ale aj cena vyššia ako požaduješ.


Ja by som sa mu nebránil. No neviem či je to to pravé riešenie pre moje potreby. Chcem cestovať z mesta do mesta vlakom a potom v rámci mesta na niečom malom a do vlaku musí mať ten bicykel rozmery príručnej batožiny aby som zaň nemusel platiť prepravné. V takom prípade by som rovno používal svoje XC-čko, lebo na prevoz vo vlaku by rozdiel medzi ním a minivelom nebol rozdiel :/ a komfort jazdy v meste by bol vyšší.
To minivelo sa mi páči, ale príde mi skôr do menšieho bytu vo veľkom meste, kde nie je priestor pre spoločné odkladanie bicyklov, na prevoz vo vlaku v našej republike mi skutočne nepríde vhodný.

Ale radu si cením a pomôže aj niekomu inému kto do tohoto vlákna zavíta
12.04.2022 - 13:25:06
00
MarkusQuotu mas celkom lacne minivelo
https://biurban.net/en/bikes/1405-43516-biurban-mini-velo-single-speed.html#/603-frame_color-black
12.04.2022 - 13:27:24
01
MarkusQuo mal som to síce 2 roky ale bol som spokojný. Pár krát som kvapol do kĺbu olej na reťaz a pohoda. Prvý originál prevod 1×7 (vyšiel som s ním Jauffenpass, napr.) som menil za prevod 1×8 alivio, čím som si sľuboval lepšie jazdiť kopce. Nakoniec som tam dal Shimano Nexus 8s s protišlapnou brzdou, lebo som chcel maximálnu výdrž a minimálnu údržbu. Vpredu bolo dynamo Nexus. Rafky som dal takisto nekompromisne remerx jumbo a vzadu som to vyplietol 2.3mm špicmi, proste nezničiteľné kolesá. Nosič som vymenil za Tern Cargo rack aby som mohol dať čo najväčšie bágle čo najviac dozadu (tie najväčšie ortlieb 70l) a aj tak to často nestačilo, takže aj ruksak... Preťažoval som ten bicykel poriadne a prežil... Tu na fóre sa určite nájdu fotky z toho, niektorí ľudia ma tu označili za blázna, že to ani neni možné, na tom jazdiť. Momentálne mám tie kolesá doma a bicykel išiel preč s originálnymi... Asi tak. Ešte to malo nejaké muchy, rýchlo sa drali gumy, vyťahávala sa reťaz a také, proste opotrebenie. Keby som si ale kupoval ešte raz skladací bajk, tak asi ten Author ročník 2017 tuším, ten má rám s dvoma kĺbmi, takže predpokladám, že oveľa tuhší. Každopádne odporúčam investície do pneumatík s najlepšou ochranou proti defektu. Veľa vecí budeš vidieť v praxi, čo to bude pýtať vylepšiť.

Naloženým bajkom som dal napríklad Huty viackrát, v LM som nasadol na vlak, bajk poskladaný za cca 2-3minuty = zvesiť bágle, zložiť bajk, natiahnuť cez neho obal na skladací bajk a prevesiť cez rameno. Nebyť tých báglov, bolo by to rýchlejšie a oveľa pohodlnejšie presuny do/z dopravných prostriedkov.

Keď chceš kúpiť bajk, pozeraj hlavne aby mal 1⅛" hlavové zloženie, vbrake brzdy a dvojstranné ráfiky. Čiže menej ako cca 330eur to nebude. Všetko ostatné sa dá vylepšiť časom ako si to bude vyžadovať tvoje jazdenie a ako ťa peňaženka pustí... Kolesá ešte mám odložené (možnosť odpredať) a hovorím, tie sú nesmrteľné, predné s dynamom a zadné s 8r prevodovkou v náboji.


Naposledy upravil corsair dňa 12.04.2022 - 14:43:54, celkovo upravené 1 krát.

12.04.2022 - 14:29:49
01
MarkusQuo napísal:
Ja by som sa mu nebránil. No neviem či je to to pravé riešenie pre moje potreby. Chcem cestovať z mesta do mesta vlakom a potom v rámci mesta na niečom malom a do vlaku musí mať ten bicykel rozmery príručnej batožiny aby som zaň nemusel platiť prepravné. V takom prípade by som rovno používal svoje XC-čko, lebo na prevoz vo vlaku by rozdiel medzi ním a minivelom nebol rozdiel :/ a komfort jazdy v meste by bol vyšší.
To minivelo sa mi páči, ale príde mi skôr do menšieho bytu vo veľkom meste, kde nie je priestor pre spoločné odkladanie bicyklov, na prevoz vo vlaku v našej republike mi skutočne nepríde vhodný.

Ale radu si cením a pomôže aj niekomu inému kto do tohoto vlákna zavíta



Poviem ti takto, ak máš aj drahšie veci, či už bajk, nejakú bundu na šport alebo tak, tak veľmi dobre vieš, že ak si kúpiš ako vstupnú vec do "segmentu" či celkovo nejakú lacnú haraburdu tak sa viacej nafrfleš ako si užiješ. Ja som cestoval s brompton-om do práce vlakom takže skúsenosti mám viac než dosť. Za prvé pri skladačke by som riešil rozmer v zbalenom stave a druhú vec ako sa s ním v zbalenom stave manipuluje. V tomto napríklad taký brompton ( aj keď je najdrahší) nemá konkurenciu. Zadný pakel má kolieska a ide po bajk a sedlo funguje ako rukoväť na kurfiku takže, kde sa dá tlačíš po zemi a kde nie prenesieš. To je úplne geniálne riešenie.
Druhá vec je tá, že na čom to chces osadený ak chces commuter tak neriešiš hocijaká značková sada funguje postačujúco. Určite si pozri Tern od nemcov. Majú aj drahé aj lacné a myslím že sú priamy konkurent bomrtonu takže budú mať aj lacné bajky vychytávky z praxe od užívateľov čo si žiadali.
12.04.2022 - 14:37:27
02
corsair Vau. Dikes za cenné rady. Nemienim to užívať takto extrémne, ale dobre vedieť čo všetko to dokáže ustáť. Podľa tvojich slov budeš jazdiť na bajku skoro vždy keď sa treba niekam presunúť. Klobúk dolu. Ja to chcem skutočne iba na jednoduchý presun do a z práce. Takže možno to pofičí bez potreby upgrade.

To hlavové zloženie ma zaujalo. Nie som až tak brutál technicky zdatný, tak sa radšej spýtam prečo práve ten rozmer je dôležitý?

Martin024 Budem úprimný. Keď pozrieš do môjho profilu tak uvidíš môj momentálne jediný bajk. Som za dobrý kompromis alebo ľudovo dobrý pomer cena/kvalita. Nekupujem úplne najlacnejšie veci, presne pre to, čo si opísal, ale zasa ani žiadne stropy. Môj bajk je slušne osadený HT, kde ak by som potreboval, tak viem súčasné ohádzanie ľahko modifikovať za lepšie/kvalitnejšie. To som zatiaľ nepotreboval pre svoje potreby.
Takže aj tvoje rady a skúsenosti si veľmi cením, a úprimne ti poviem, že ak by som neriešil rozpočet, tak idem do toho Bromptonu. Sám si vravel, že bajk kúpil tatko. Ako kúpil by som si hneď sfleku aj bajk za 4litre, ale sme v rodine 3ja čo máme bajky a bajky nie sú jediná vec, ktorá potrebuje prachy :) ... Takže ja sa budem držať pri zemi a budem sa snažiť nájsť rozumný kompromis. Tá Dema čo mi ju spomína Corsair sa mi napríklad páči aj z toho dôvodu, že si myslím, že je to fajn značka, ktorá ale nebude tak priťahovať lepkavé prsty lopkárov. U teba sa mi zasa páči, ako si opísal praktické veci ohľade presunu v zloženom stave - tiež veľmi cenná rada a informácia.

Ono je napríklad zaujímavé, koľko málo stoja mestské a skladacie bicykle a aké (nízke) nároky na ne kladú ľudia tam, kde je cyklistika či už mestská alebo prímestská na omnoho vyššej úrovni ako v našej krajine. Len čo som sa bavil so zopár ľuďmi zo Slovenska, ktorí žijú v Dánsku alebo Holandsku /niektorí vo veľkom meste, iní zasa v menších mestečkách alebo dedinkách u nich to vilage - to nie je úplne to isté ako u nás dedina), tak mi vraveli že priemerná cena takýchto bajkov tam je okolo 140 Eur ( a neviem či som sa nepomýlil a nepovedal viac ako mi vraveli). Takže na naše pomery hľadám cennu niekde okolo 500€ (a to už som na upprice) a ideálne zbieram skúsenosti rady od vás, čo to máte vyskúšané na vlastnej koži. Jedna vec je čo sa mi páči, druhá vec je čo to vydrží za daný peniaz.
12.04.2022 - 15:16:41
00
Na cestovanie vlakom a nasledny presun mestom do prace a z prace spät na vlak je idealna elektrokolobezka. Sklopis riadidla a prenasas v ruke ako tasku. Cena v zavislosti od dojazdu. V lete, ked bude uz rano 25+ a poobede kludne 32+, nie je nic prijemne sa pachtit na bicykli a prist spoteny do ciela cesty (rano praca, poobede vlak). Nebude to prijemne ani pre Teba, ani pre ludi okolo (kolegovia, cestujuci vo vlaku).
12.04.2022 - 15:23:47
03
keyboard_arrow_up