dám aj ja - čiapočky vozím, lebo sú zadarmo k ventilu, tak prečo nevyužiť :-) ../koniec srandy/.
čiapočku vozím, dokým sa niekde nestratí, následne rozdiel nevidím. Ale dám jednu praktickejšiu skúsenosť, prečo skôr nie - pri pravidelnom dofukovaní sa mi stalo, že ako som ju neustále odšróbovával, tak sa mi spolu s ňou uvoľnil aj samotný ventil a koleso začalo sfúkavať, keď to bolo najmenej treba.
Ale asi naj argument je, že pri výmene niekde vonku to fakt zaberie čas - najmä keď sa niekde zapatroší (nemám srdce ju nechať niekde len tak..)
24.05.2022 - 09:07:41
00
Na autoventilkoch hrozí, že sa dovnútra dostane blato a iný bordel, ktorý môže po čase spôsobiť, že ventil prestane tesniť, čomu čiapočka spoľahlivo zabráni. Na galuskovom to až tak nehrozí, ale v lese sa môže stať, že konár trafí ausgerechnet ten dzindzík s matičkou a keďže je to veľmi tenký drôtik, môže sa ulomiť (niečo o tom zhodou okolností viem, celkom som sa potom popri bicykli nachodil). Ak tam bude čiapočka, tá tomu s veľkou pravdepodobnosťou zabráni. Odvtedy už bez čiapočiek nejazdím, ani bez náhradnej duše.

Matička, čo drží ventil v správnej polohe na ráfiku, je užitočná najmä pri montáži na začiatku, kým tam nie je tlak, potom už ventil drží sám.
24.05.2022 - 11:35:56
03
Pali65 tu mi nieco nehra, po odlomeni hlavicky by ventil mal nadalej tesnit. Pustat tlak zacne iba ak je zatlacene vnutro. Ja som si tu hlavicku raz ulomil pri fukani a normalne som stym dalej jazdil. Ale ako vravis ciapocky nosim aj ja kvoli ochrane, mam kovove cervene :D
24.05.2022 - 11:42:47
00
pol tam je taká miniatúrna matička, pošla aj s drôtikom a koleso hneď sfučalo.

Samozrejme, rešpektujem právo cyklistických kolegov vyskúšať si to pri vlastnom experimente. To je ako to vyhadzovanie plastového disku, čo chráni špice pred spadnutou reťazou. Stačí jedno drcnutie do prehadzovača v teréne, darmo máš správne nastavený doraz, ak ti tam vbehne reťaz v plnom zábere, môžeš meniť polovicu špajdlí...
24.05.2022 - 11:50:07
01
kajto napísal:
Informacia od dcery,ktoru dostala od trenerov ohladne nenasadzovania capiciek - dovod je jednoduchy,stratis pri oprave defektu menej casu? Aj pri treningu na tom zalezi ,lebo ostatni musia defektara pocas vymeny duse cakat...

Logické vysvetlenie. Keď človek dokáže opraviť defekt za 10s a 3s ktoré zaberie zhodenie čiapočky by mohli byť rozhodujúce.
25.05.2022 - 00:03:42
00
Za mňa je používanie čiapočky opodstatnené asi ako používanie "nepriestrelných" plášťov.

Dám jeden príklad. Nie z bajk skúsenosti ale týka sa toho. Na kamióne som nemal na jednom kolese čiapočku na ventily a koleso začalo fučať a vyfučalo. Tak bola hodina roboty vymeniť koleso.
25.05.2022 - 11:00:28
00
Kamion ma kompresor, moholi si si na 30 min. zdriemnut, vymenit ventil a potom to dofukat.
27.05.2022 - 09:22:01
00
keyboard_arrow_up