ankhax napísal:
Cau, ohladom velkosti ramu jednoznacne odporucam vyskusat konkretny ram. Na moj aktualny bajk a moju prtavu postavu (168cm) s nohami az po zem vsetky tabulky na svete odporucali S, ale ked som si ho skusil, buchal som kolenami do riaditiek. M-ko mi sedi aj pocitovo lepsie.

Ja ako total M-kový som pri kúpe bol postavený pred dilemu - je len L, ber aneb necht bejt.
Vozil som sa na tom dva dni po hodine a vzal som to L (najväčšia veľkosť v ponuke) . Narachal som na tom už 6000 a keby mi to chcel niekto vymeniť za M. tak nescem. A to som skoro 10cm pod mieru podľa tabuliek. Vymenil som predstavec za kus o 1cm kratší (asi len kvôli designu) a sedlovka išla z 150 na 125. Toť vsjo.
Tie veľkosti sa tu strašne riešia, hlavne keď je kupujúci na rozhraní. Mne sa inak ide dobre na takmer všetkých bajkoch - hlavne že idem.
30.06.2022 - 21:26:43
03
Pokiaľ je človek "na rozhraní", tak sa to dá doladiť bez problémov (dĺžka/uhol predstavca, tvar/šírka rajdov, offset sedlovky, pozícia sedla, atď...)... Veľkosti sa (aj) tu riešia preto, lebo stále sa nájde dosť jedincov, ktorí sú si schopní kúpiť bajk/ebajk o dve čísla väčší, lebo "veď som si skúšal na dvore susedov a bol mi dobrý"... :-)
01.07.2022 - 09:28:03
00
Mám 21,5 palcový rám /najväčší rám z daného modelu/ a 29 palcové kolesá, je to bicykel kľudne pre 2 metrového chlapa, nemám ani 180cm a jazdím na ňom už piatu sezónu v pohode.
Som alergický na malé bicykle/motorky. Sedlo mám takmer na najnižšej úrovni /trošku kvôli svetlu podvihnuté/, na zem dostanem iba špičkami nôh.
No a som plne spokojný, menší by som nechcel. Cítim sa ako na koni, ale tak sa mi dobre jazdí.
Nie som pretekár, preto sú mi tabuľky ukradnuté. Na moje turistické jazdenie mi to stačí a ak by som kupoval znova, beriem zase to najväčšie.
01.07.2022 - 09:59:27
01
Veď proti gustu... Ak si sám seba schopný presvedčiť ( čo zjavne si), že Ti to je dobré, tak si jazdi... :-D
01.07.2022 - 12:44:06
02
Nazgul napísal:
Veď proti gustu... Ak si sám seba schopný presvedčiť (zjavne si), že Ti to je dobré, tak si jazdi... :-D

Uviedol som to len preto, že svet nie je iba čiernobiely a áno, jazdí sa mi dobre. Radšej znesiem trochu viac možno obtiažnosti ako pocit, že idem na detskom bicykli.
01.07.2022 - 12:45:57
00
Tak teraz páš pocit ako na bicykli po staršom bratovi... :-) Ale jasné, ako som napísal - "každý po svým prkně"...
01.07.2022 - 12:53:22
00
Nazgul napísal:
Tak teraz páš pocit ako na bicykli po staršom bratovi... :-) Ale jasné, ako som napísal - "každý po svým prkně"...

Nie, teraz mám pocit, že už nejazdím na maličkom 50ccm skútri ale na BMW GS 1200 :-)
01.07.2022 - 13:21:55
00
Vetronar napísal:
Uviedol som to len preto, že svet nie je iba čiernobiely a áno, jazdí sa mi dobre. Radšej znesiem trochu viac možno obtiažnosti ako pocit, že idem na detskom bicykli.


Zvyknut sa da na vsetko, ale forum je na to, aby sa ludia mohli opytat a kazdy sa snazi odpovedat podla svojich skusenosti a to samozrejme respektujeme :-).
01.07.2022 - 13:22:38
02
Áno, preto každému radím, čo sa týka veľkosti bicykla, že treba z niečoho vychádzať a ak je to nerozhodné, radšej väčší ako menší. Ten väčší sa dá prípadne zmenšiť, ale keď zväčšíš ten menší, môže to vypadať dosť komicky.
01.07.2022 - 13:28:20
01
Lebo keď máš sedlo zarazené na vrchnej rámovej trubke a kratučký predstavec, to vôbec nevyzerá komicky... :-) O riziku pre chlapský vercajch (a ani dámam to neurobí dobre) sa asi nemusím ďalej rozpisovať... ;-)
01.07.2022 - 13:31:27
01
Predstavec som neznižoval /mám tam 3 také "krúžky/ a nechcem chodiť zhrbený ako na závodničke :-):-)
01.07.2022 - 13:46:18
00
A ti z vas co mate skusenosti s CTM Areon expert-om tak ake mate skusenosti? Alebo co si myslite? Moze taky bajk v pohode zvladat aj drsnejsie a rychle jazdenie po prirodnych trailoch? Napr. v Karpatoch a tak? Ked by chcel clovek aj nieco poskakat nejake tie zakladne skoky na trailoch tak myslite ze to bude dostatocne? Alebo treba hladat inde a priplatit?

Ako chapem ze nejaky All mountain bike so 160 zdvihmi by na to bol vhodnejsi, akurat ze je problem nejaky rozumny zohnat. Tak ze ci ist do toho s tym ze upgradnut brzdy, alebo sa na to vybodnut a radsej hladat dalej/cakat a priplatit. Rozumne modely su okolo 6k, ci uz Merida eone-sixty 775k, 975k, Haibike Allmnt 7 2022, Moondraker Chaser R, pripadne nove Canyon-y Spectral:on CF. Pripadne ak by niekoho nieco napadlo na co sa este pozriet, tak by to bolo super. Preferovany je trochu vyssi zdvyh, 150, 160 .. vacsie baterky aspon teda tych 720/750Wh .. motor Bosch ( ale Shimano EP8 a Yamaha PX3 bude asi tiez ok ). Rozumnejsia vaha, nie ako niektore Scott bajky 26kg+ a rozumne osadenie. Neviem, mozno niekoho nieco napadne.

Dik L.
01.07.2022 - 14:37:15
00
Vetronar napísal:
Áno, preto každému radím, čo sa týka veľkosti bicykla, že treba z niečoho vychádzať a ak je to nerozhodné, radšej väčší ako menší. Ten väčší sa dá prípadne zmenšiť, ale keď zväčšíš ten menší, môže to vypadať dosť komicky.


Ako sa da vacsi bajk zmensit? Ja som myslel ze to nie je mozne.
Skor som si predstavoval ze mensi bajk vies zvacsit predlzenim sedlovej trubky, vacsim prestavcom + jeho zvysenim a offsetom sedla, napr mozno vymenou riaditok za uzsie, inak tvarovane. To len z toho co som tak postudoval vcera kvoli tej velkosti ramu co riesim.

Dik L.
01.07.2022 - 15:06:42
00
Luc-SVK napísal:
Ako sa da vacsi bajk zmensit? Ja som myslel ze to nie je mozne.
Skor som si predstavoval ze mensi bajk vies zvacsit predlzenim sedlovej trubky, vacsim prestavcom + jeho zvysenim a offsetom sedla, napr mozno vymenou riaditok za uzsie, inak tvarovane. To len z toho co som tak postudoval vcera kvoli tej velkosti ramu co riesim.

Dik L.

Novidíš, presne opačne.
Zníženie sedla, výmena predstavca, ubratie tých podložiek o ktorých píšem, neviem ako sa im nadáva, proste dáš dole predstavec, dáš dole tie podložky, prípadne odrežeš tú trubku.
Ak si človek uvedomí, koľko cm delí od dajme tomu veľkosti XL a veľkosti L, tak to nie je pol metra, ale 1 palec má 2,54cm....
PS: zväčšenie MENŠIEHO bajku výmenou riadidiel za UŽŠIE? To mozog pustí toto napísať? Aha, myslíš riadidlá zo Sobi20?
01.07.2022 - 16:35:29
00
Pisem ze som si nemyslel ze sa da velky bajk zmensit. Proste ked mas raz prilis velku geo velky reach, stack tak z toho ramu asi neodpilis. Proste je uz prilis velky na tvoje proporcie tela. Netvrdim ze sa na tom nebude dat jazdit, ale bude sa to zrejme tazsie ovladat.

Tie riadidla som napisal zle. Resp. ja som komentoval ako som pisal zvacsenie bajku a nasledne pozeral na tvoj vyrok, ze ako by sa dal bajk zmensit a vtedy ma napadlo ze mozno uzsimi . Zmensit predstavec je asi mozne, ale stale vies viacej predavat v dlzke predstavca ako uberat v pripade ze mas standardne dlhy predstavec.
Ono tiez napr. neviem ako sa da znizit sedlo ked ti je bajk tak velky ze jazdis s takmer zarazenym sedlom. To uz potom ako znizis?? Anyway to je asi jedno, najlepsie kupit taky bajk aby pasoval a hotovo.
01.07.2022 - 18:14:52
00
keyboard_arrow_up